User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Araçlarda ki malzeme kalitesindeki düşüş

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Araçlarda ki malzeme kalitesindeki düşüş

Lafım bütün markalara yada modellere değil asla genel anlamda bazı premium markalarda dahil malzeme kalitesinde ciddi bir düşüş var gibi geliyor bana bazı markalara bazı şeyleri yakıştıramıyorum mesela premium diye biniyorsun krom etkisi olsun diye mesela parçaları krom rengine boyamışlar ama boya olduğu da belli hani eskiden bazı markalar plastik krom görünümlü parçalar kullanırlardı yada ahşap görünümlü plastik kaukçuk kaplamalar kullanırlardı dokunmadan da onların plastik olduğunu anlayamazdın kolay kolay hatta bazı parçalar dokunduğunda bile sana o krom yada ahşap hissiyatını veriyordu touch and feel olayı artık oda çok kalmamış direk parçayı boyuyorlar ama dediğim gibi boya olduğuda çok belli .. Sağa sola bakıyorsun ucuz sert plastik koltuğa oturuyorsun görüntüsü şekilli falan ama rahatsız yani belli öyle ergonomik seni kavrayan vücudunun şeklini alan konforlu rahat bir şey değil ..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2001 model A3 (facelift 8L) sahibiyken 8V kasa A3 sedan yeni cikmisti. Benim o donem sahibi oldugum A3'un kapi kartonlari plastik ustune suni deri kilikli bir sey kapliydi. Dokundugun hic bir plastik aslinda plastik degildi ozetle, yumusak hisli, premium lafini dibine kadar hak eden bir malzemeydi. Neyse, bu yeni A3 sedana bakmaya gittim, koskoca Audi 11 yilda resmen geri gitmis, plastik gorunen her yuzey takir takir sert plastik. Ayni donem sirket arabasi olarak 8P Facelift kasa A3'umuz vardi, onda da keza bahsettigim yerler direkt sert plastik.

Neyse, yillar gecti, manevi abimdeki W210'u degistirelim dedik. Pek de gonulsuz, zira araba fabrikadan teslim alinma, Almanya'dan buraya surulerek getirilmis falan. Showroom'da duran W213'lere bakiyoruz, ayni malzeme kalitesi yok. W205'lere zaten Mercedes demezsiniz ilk sahibi oldugunuz bir W210'dan sonra.

Malin fiyati da dusmuyor ki arkadas. Eskiden daha pahaliydi, simdi biz daha ucuza satiyoruz deseler anlarim. Eski fiyatlarindan daha da pahalilasiyor her sey, guzide ulkemizden bahsetmiyorum, global piyasada durum boyle. Anlamak guc, ne diyeyim.
    öyle işte.

berkaym - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu konu her geçen gün dahada kalite azalarak devam ediyor bencede. benim favori yıllarım 2000-2010 arası şuan için favori yıllarım çoğu markada

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    8 yılı aşkın süre Mercedes, 3 yıldan biraz fazla bir süredir Vw tecrübem var. ( Kısa süre Audi maceramda oldu )

Kesinlikle eski malzeme kalitesi yada kalite demek yerine hissiyatı yok.

Üretim arttıkça ( seri üretim adedi ) kalite belirli oranda azalıyor. Bunu eğitimlerde de açıklarlardı.

Ancak premium marka için örnek verecek olursam. Eskiden Mercedes-Bwm-Audi bu markalara binen kişilerin profil ve mali durum analizini yaptığınızda şuanki bu markaları kullananlardan çok çok da üst seviyedeydi.

Ulaşım daha zordu. Şimdki fiyatlar pahalı geliyor ama orta seviye bütçede ki kişiler ulaşabiliyor.

Orta seviye dediğime bakmayın, Orta seviyeyi de 3 e ayırmak lazım. Orta alt, orta, orta üstü.

Gerçek orta seviye şuan Bmw3 - 5 serisi, Mercedes C - E serisi, Audi A4-A6 bu araçlara erişebiliyor. ( Bulunabilirlik hariç )

Fiyatlar yüksek gibi görünsede aslında eski seviyelerden farklı durumda.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    w204 kasadan w205 kasa ya geçtiğinde C serisi çok eleştiri almıştı iç mekanda.
    aynı şekilde E90 den F30 a geçtiğinde Bmw aynı durumda.

Golf 7 den Golf 8 e geçtik aynı şeyleri hep müşterilerimiz belirtiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    işte tam da bu sebeple 159 satıp, insiginia brera giulietta dolaşıp 2. kez 159 aldım.

işte tam da bu sebeple e60 satıp , sırasıyla a3 8v, a6 4f kasa, bmw f30 kullanıp , tekrar e60'a döndüm.

2012 sonrası çıkan düzgün bir şey göremiyorum açıkçası.
    hele ki yeni 2022 arabalar hepsi aynı, bagaj kapağı üstünde stop birleştir ooo çok fütüristik tasarım , içeri az tuş , hayalet kadran, ortaya ipad ekranı , emisyonlar için camlar incecik, yalıtımlar ince, 110-120 sonrası rüzgarla sohbet ediyorsun , tuşlar çıtır çıtır çubuk kraker gibi. hafiflik , motor ve şanzımanların güzel uyumu sayesinde dinamik otomobiller olmasını sağlıyor ancak ne pistte kullanıyorum ,ne gazlı makaslı kullanıyorum ne yapayım dinamikliği.

120-160 arasında giderken kütüphane gibi sessiz konforlu , akan ,yola oturan, yol tutan arabalar candır.

TechTurkey
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    mercedes diyince aklima bu videolar geliyor

2016 Mercedes Benz C450 HORRIBLE interior quality | BAD CREAKS AND RATTLES - YouTube

2019 Mercedes Benz GLE 43 Bad interior quality - YouTube

bunung gibi cok var eminim diger markalarda da vardir, yani dediginiz dogru. Bakiyorsun gorsel olarak cok albenili duruyorlar ama dokununca isin gercegi ortaya cikiyor.
    A programmer is an organism that turns coffee and pizza into software

www.drecu.com

TechTurkey
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı wolkanku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işte tam da bu sebeple 159 satıp, insiginia brera giulietta dolaşıp 2. kez 159 aldım.

işte tam da bu sebeple e60 satıp , sırasıyla a3 8v, a6 4f kasa, bmw f30 kullanıp , tekrar e60'a döndüm.

2012 sonrası çıkan düzgün bir şey göremiyorum açıkçası.
    hele ki yeni 2022 arabalar hepsi aynı, bagaj kapağı üstünde stop birleştir ooo çok fütüristik tasarım , içeri az tuş , hayalet kadran, ortaya ipad ekranı , emisyonlar için camlar incecik, yalıtımlar ince, 110-120 sonrası rüzgarla sohbet ediyorsun , tuşlar çıtır çıtır çubuk kraker gibi. hafiflik , motor ve şanzımanların güzel uyumu sayesinde dinamik otomobiller olmasını sağlıyor ancak ne pistte kullanıyorum ,ne gazlı makaslı kullanıyorum ne yapayım dinamikliği.

120-160 arasında giderken kütüphane gibi sessiz konforlu , akan ,yola oturan, yol tutan arabalar candır.
    yalniz ilginctir, e60 da ilk ciktiginda cok elestiri almisti malzeme kalitesi yuzunden ama sizin deneyiminiz tersi yonunde

www.drecu.com

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GökhanO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yalniz ilginctir, e60 da ilk ciktiginda cok elestiri almisti malzeme kalitesi yuzunden ama sizin deneyiminiz tersi yonunde
    e39'dan sonra e60'ın malzeme kalitesi çok düşük tabi ki.

Ancak yeni otomobillerden sonra e60'ın malzeme kalitesi ve yalıtımı pamuk geliyor pamuk

gerçek 5 serisi kalitesi her zaman e39'dur.

Diyadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben bu durumu geri dönüşüm maliyetlerine bağlıyorum.

Bir de insanlar çabuk sıkılıyor. Bir MK2 yada MB 190 W201 üretim yıllarına bakarak yorumlarsak. Yeni modeller çok sık değişiyor.

Vw bettle ilk çıktığında bir pense ve tornavida ile her yeri sökülüp takılıyordu. Yeni otomobiller servis bağımlısı garanti adı altında üreticiler bu durumdanda iyi gelir elde ediyorlar.

Siz ilaç üretseniz ya da doktor olsanız herkesin sağlıklı olmasını ister miydiniz?

TechTurkey
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    yalniz bazi markalarda is daha iyiye gitti gibi ornek olarak en son cikan civic'in malzeme ve uretim kalitesi baya iyi inceledigim kadari ile, bizim eski 2008 civic ile kiyas goturmez
    sanirim asil sorun insanlarin hep premium diye tanimladigi alman markalarindaki ciddi dusus

www.drecu.com

akko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Özellikle vag grubu vw de ciddi bir düşüş var.
    Golf 7-7.5 ön göğüs vs incelediğinizde yumuşacık iken, golf 8 de şok olmuştum.
    Aynı şekilde troc(makyajsız) modelini de bayide incelemiştim ve bildiğimiz semsert plastikti.
    Bence de bunun sebebi, seri üretim ve maliyet.
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene !

https://www.instagram.com/akkosgarage/

KAAN INTERNATIONAL LOGISTICS

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yıllardan beridir vag grubu kullandığım için kıyaslayacağım;
    malzeme kalitesindeki düşüş korkunç, ciddi manada insanı arabadan soğutuyor.
    bugün 1.5-2 milyona c segmenti hızlı bir vag alsan, motor dışında bir şey yok resmen

yeni a3, iç dış tasarım bence başarılı (tasarım tartışmaya açık bir konudur)
    arabaya bir biniyorsun güzel tasarlanmış malzemelere dokun, meyve kasası plastiğindenn resmen
    aynısı golf 8 içinde geçerli

6 ay önce aldığım 0km b segmenti hyundai'de direksiyondan başka bir şeye dokunasım gelmiyor plastik kalitesinden dolayı.
    hadi her yer plastik, bari onun güzelini koyun.

gerçi hyundai ve vw benzer malzeme kullanıyor olabilir, hyundai'yi kötülemiş olmayayım.

gerçekten premium araç istiyorsanız, artık tek çare Yeni S,A8,7

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada vag'ın rakiplerinde iyileşme olması normal,
    hepsi vag'a rakip olmaya çalışıyordu

vag'ın üstün çabası ve kötüleşmesiyle, rakipleri malzeme konusunda ona yetişmiş olabilir

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    12 yıldır Clio kullanıyorum malzeme kalitesi hep aynı ne geri gidiyor ne ileri tertemiz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vag rakipleri iyileşmedi aslında makyaja önem verdiler, infotainment sistemlere önem verdiler.

Marka kıyaslamam ama fransızlardaki durum bu bence.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Biraz bence arabacı o titiz tayda da kalmadı yeni nesil çok önemsemiyor araba olsun tamam mantığında camlar elektrikli olmuş manuel olmuş o bile çok önemsemiyorlar ..
    Bostancı maslak dudullu iki telli sanayilere devamlı gidiyorum hepsinde ustalarım arkadaşlarım var dikkat ettiğim artık araba toplayan kovalayan modifiye tunning revize işleri falan yapan kesim genelde 30-35 yaş üstü kesim nerdeyse genç hiç görmüyorum Buda bence belli bir etken olabilir çünkü firmalar birazda inanların kitlelerin talebine göre araç üretir ..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bkz. kasıtlı eskitme

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biraz bence arabacı o titiz tayda da kalmadı yeni nesil çok önemsemiyor araba olsun tamam mantığında camlar elektrikli olmuş manuel olmuş o bile çok önemsemiyorlar ..
    Bostancı maslak dudullu iki telli sanayilere devamlı gidiyorum hepsinde ustalarım arkadaşlarım var dikkat ettiğim artık araba toplayan kovalayan modifiye tunning revize işleri falan yapan kesim genelde 30-35 yaş üstü kesim nerdeyse genç hiç görmüyorum Buda bence belli bir etken olabilir çünkü firmalar birazda inanların kitlelerin talebine göre araç üretir ..
    Biraz son dönemim üretim-fiyat-arz&talep dengesi de bu işi etkiledi. 4-5 yıl önce böyle değildi.

Eskiden premium markalara iyi bir arabaya binmek için (öncelikli sebep) binilirdi.

Son dönemlerde etiket-şov-gösteriş amaçlı alınıyor.

Bir grafik yapılsa aracın güvenliği-asistanları-vb durumlar için araç alan sayısı azalmıştır.

Volvo mesela bu konuda güzel bir çizgi yakaladı. Gerçekten güvenlik öncelikli giden müşteri volvo ya yöneliyor. ( Bilinçli kullanıcı )

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler