User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Kiracı ev sahibi sorunsalı vol. bilmem kaç....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kiracı ev sahibi sorunsalı vol. bilmem kaç....

Slm arkadaşlar bi sorunda bizde var yardımcı olursanız çok sevinirim. Hemen konuya gireyim basit şekilde anlatım. Abim evini bi kiracıya verdi geçen sene birde devlet memuru kefil oldu. daha 3 ay geçtikten sonra kirayı ödememeye başladı sürekli mazeret param gelcek biyerden yok ödeme alamıyorum bende, işler şöyle böyle derken 4 ay ödemedi bizde avukata verdik kefille ev sahibini. 2 ay sonra evden çıktı 6 ay hem kirayı hemde sitenin aidatlarınıda ödemedi.
    Daha sonra avukat kefilden kira bedellerini aldı aidatlar kaldı bizde ne hali varsa görsün dedik cebimizden aidatları yatırdık.

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere kefil bizi mahkemeye vermiş ben kefil oldum ama sözleşmede eşimin imzasıda olması gerekiyomuş benim kefilliğim geçersizmiş ödediğim paraların geri iadesini istiyorum diye dava açmış. Biz kendi avukatımıza danıştık verdiği cevapla şok olduk evet eşinin imzası olması gerekiyo dedi alabilir dedi. Yani bu nasıl hak hukuk biz kimseyi mahdur etmedik evden zorla çıkarmadık. Hakkımız olan kirayı kiracı yatırmayınca kefilden tahsil ettik. Sizce bu durumda biz ne yapmalıyız daha önce böyle bi olayla karşılaşan olduysa yada aramızda bu konulardan anlayan birileri varsa, yol gösterirse sevinirim.

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı picasso Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm arkadaşlar bi sorunda bizde var yardımcı olursanız çok sevinirim. Hemen konuya gireyim basit şekilde anlatım. Abim evini bi kiracıya verdi geçen sene birde devlet memuru kefil oldu. daha 3 ay geçtikten sonra kirayı ödememeye başladı sürekli mazeret param gelcek biyerden yok ödeme alamıyorum bende, işler şöyle böyle derken 4 ay ödemedi bizde avukata verdik kefille ev sahibini. 2 ay sonra evden çıktı 6 ay hem kirayı hemde sitenin aidatlarınıda ödemedi.
    Daha sonra avukat kefilden kira bedellerini aldı aidatlar kaldı bizde ne hali varsa görsün dedik cebimizden aidatları yatırdık.

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere kefil bizi mahkemeye vermiş ben kefil oldum ama sözleşmede eşimin imzasıda olması gerekiyomuş benim kefilliğim geçersizmiş ödediğim paraların geri iadesini istiyorum diye dava açmış. Biz kendi avukatımıza danıştık verdiği cevapla şok olduk evet eşinin imzası olması gerekiyo dedi alabilir dedi. Yani bu nasıl hak hukuk biz kimseyi mahdur etmedik evden zorla çıkarmadık. Hakkımız olan kirayı kiracı yatırmayınca kefilden tahsil ettik. Sizce bu durumda biz ne yapmalıyız daha önce böyle bi olayla karşılaşan olduysa yada aramızda bu konulardan anlayan birileri varsa, yol gösterirse sevinirim.
    Avukatlar isin detayini da anlatir. Benim de bildigim, evli insanlar tek baslarina kefil olamiyorlar, eslerinin de imzasi veya rizasini gosterir bir belge gerekiyor. Durum cok can *****i, umarim bir an once cozulur.
    öyle işte.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Avukatlar isin detayini da anlatir. Benim de bildigim, evli insanlar tek baslarina kefil olamiyorlar, eslerinin de imzasi veya rizasini gosterir bir belge gerekiyor. Durum cok can *****i, umarim bir an once cozulur.
    Ben sıfır faizli kampanyalı ve çok düşük tutarlı bir araç kredi çekerken bile eşimin imzasını istediler. Bu son senelerde eşim benden habersiz borç yaptı evimize haciz geldi muhabbetleri sonrası oldu. 5 yıldan eski bu durum.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sizin avukatın bundan haberi yokmuymuş kefilin eşininde imzası olması gerektiğini? Ve kefil olanında avukat olup bunu sonradan aleyhine kullanması. Kanundan haberi yokmu bu avukatların atkadaş
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu kiracı işleri dert. Çok büyük paralar değilse 3-5 kiraysa kurtuldum de geç.
    Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi

https://www.instagram.com/specialworkstr/

Faruk'S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konudan alakasız ama içimi dökmek istedim.

Şu kira işleriyle uğraşmak kadar rezil bir durum yok. Hukuksal süreçte hep kiracıdan taraf. Bol şans diliyorum.

-Gariban görüp 4 ay kira almadığım adam çıkması gereken tarihte çıkmayıp 1-1,5 ay sonra aradığımda "ne rahatsız ediyorsunuz çıkacaz işte" dedi. totalde 3 ay sonra çıktı. 7 ay kira almadım. Avukat a durumu anlattım parayı alırız falan dedi masraf ne diye sorduğumda o dönem 8 kira bedeline denk para istedi.
    -Kuzenin -mağdur- kiracısı dükkanın otoparkını oto yıkamaya kiraya vermiş. Sen önce kendi kiranı öde kimin malını kime veriyorsun falan diyince de "sizin kirayı ödeyebilmek için" diye mağdur edebiyatı yaptı. Sonrasında kirayı ödedi mi? Hayır.
    -"Bende kimsenin parası kalmaz allahın izniyle, ofisi de nasıl aldıysam çok daha iyi şekilde teslim ederim(sıfır ofis). Hatta toparlanayım satın alcam senden" diyen kiracım araya tanıdık adam sokup kaparo dahi vermedi. 3 ay gecikmeli zar zor kira ödedikten sonra ben çıkıyorum dedi. Ofis e gittim ki parkeler şişmiş, duvarlar delik deşik, yapışkanlar silikonlar duvarlarda (zımpara-boya lazım). Aradım ettiği beylik lafları hatırlattım belli ki yediremedi isteksizce 3 haftaya bi kutu boya ancak aldı.

Biz bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü tüm gayrimenkullerimizden -kurtulduk-. Büyüğümsünüz naçizane sizlere tavsiyem bu hususta kimseye sakın iyilik yapmayın. Resmi evraklı da olsa sözlere sakın güvenmeyin ve iyilik adına -hiç bir şey- yapmayın. Sonra stresi sizi alıyor..
    #NeMutluTÜRKÜMDiyene!

aqustic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Avukat muhtemelen bu durumu biliyordu.Hem siz davadan vazgeçmeyin ,hem de karşı tarafın kefili bu eş muhabbetini bilmiyordur diye kimseyi ayıktırmak istemedi muhtemelen..Eee tabi hem de kendisi de para alacak..
    Karşı tarafın kefili bu durumu bilmeseydi sorun yoktu,konu kapanacaktı.Ama şimdi karşı taraf haklı.
    Türk Borçlar Kanunu'nda kefalet sözleşmeleri için eşin rızasını geçerlilik şartı vardır ve yazılı olması zorunludur.

Siz kirayı kefilden almak istiyorsunuz.Bu gayet normal.Ama sözleşme yaparken kefille birlikte kefilin eşinin de imzasının olması gerekiyordu.Sizin hatanız bu işte.

cagalazade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kira kontratı borçlar kanununa tabidir, aynı kanunda eşlerin yazılı rızası olmadan kefil olamayacakları net şekilde belirtilmiştir. ben avukat değilim, gayrimenkul hukuku eğitimim var işim gereği ama avukatınız bunu nasıl atlar nasıl hesaba katamaz hayret...

kefil size ödeme yaptığında herhangi bir sözleşme, borcu yok evrağı vb bir evrak yaptınız mı aranızda? ödemeyi banka yolu ile mi nakit mi yaptı? açıklama kısmına ne yazıldı banka ise? gibi gibi detaylar önemli.
    her zafer acı ister...!

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yine kiracıdan yana olan kararlar. bence artık insanlar evleri yatırım aracı olarak görmemeli. bazı insanların o kadar çok garimenkulü var ki piyasayı bile etkileyebiliyorlar. eskiden olan hep kiracıya olurdu, devran döndü artık ev sahipleri de madur. Yapacak bişi yok. Hak ettiklerimizi yaşıyoruz belki de.

Ev sahibi ve kiracılar dikkat! Yargıdan emsal karar
    Antalya'da, yasal üst sınır olan yüzde 25 kira artışını kabul etmeyen ev sahibinin yaklaşık bir yıl önceki kontrat ile eş zamanlı imzalanan tahliye taahhütnamesine dayanarak gönderdiği tebligat, yasal itiraz süresi aşılsa da kiracının eline geçmediği gerekçesiyle "usulsüz" kabul edilerek iptal edildi.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim durum daha kötü kiracı 120 m2 ve 5 yıllık eve 2 bin tl kira veriyor ben 25 yıllık 75 m2 eve 6 bin tl kira ödüyorum bu kiracı haklarını artniyetli bazı kiracılar kötü yönde kullanıyor şu anda mahkemeliğiz

AşkınS. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Avukatınızı değişmeniz isabet olur.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kefil olan arkadaş kefil olurken "eş rızasını" (muhtemelen) bilmeden ve olası bir durumda asıl borçlunun ödemediği parayı ödeyeceğini bilerek atmış o imzayı. Buraya kadar dürüst bir süreç var.

Asıl borçlu ödeme yapmadığında müteselsil olarak siz parayı haliyle ve hakkınız olarak kefil olandan isteyip tahsil etmişsiniz, buraya kadar da kanuni süreç tastamam işlemiş.

Ama para çok tatlı bir şey olduğu için kanundaki boşluktan faydalanıp ( Bu arada sözleşmeyi avukatınız yaptı ise eş rızasını gözetmesi gerekirdi, kendiniz yaptıysanız atlamış olabilirsiniz) ödediği parayı sizden geri tahsil etmek isteyecek. Bunun için size bir icra ilamı gelecektir 7 gün içinde itiraz etmeniz gerekir.

İtirazdan sonra mahkeme borcun iadesine ya da ödenmesine karar verecek. Eğer karşı yan avukat tuttu ve mahkemeyide kazandı dersek siz bir de üzerine karşı yanın avukatlık ücretini ödeyeceksiniz. 2022 Yılı için sanırım 4800 TL falandı.

Bu ülke de kiracı ve mülk sahibi ilişkisi anlamsız şekilde kiracı lehine hareket ediyor. Sizin durumunuzda sıkıntı kanunun öngördüğü şekilde işlem tesis etmemekten kaynaklı.

Ama genel olarak (bizim de başımıza geldi, kiracıyı çıkaramadık) kiracı kirayı ödemez ise tahsil etmeyi bırak lanet olsun çıksın diyor mal sahipleri.
    Kişisel anlamda bir caydırıcılığınız yoksa (Örn: Aşiret vs olup 30 kişi evi basıp tehtit etmek gibi, ki tavsiye etmemek gerek böyle şeyleri) ve kiracı da art niyetli ise mal sahiplerini elinde oynatıyorlar.

Kendi adıma bu süreçleri yaşamamak için gayrimenkulümü satarak çözüm ürettim, yukarıda bir arkadaş da yazmış iyilik yapmayın diye.

İşin komiği sözleşme bile yapsan yine kanun kiracıdan yana. Geçmiş olsun diyelim, tekrarı olmasın. Siniri stresi ve maddi kaybı olacak bu işin ama tecrübesi de olacak.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler