User Tag List

Sayfa 8/8 İlkİlk ... 678
136 sonuçtan 134 ile 136 arası

Konu: Aracı Bağlanan Gardaşımın Serzenişi - Hyundai I20 N

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Octane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üsluba göre üslup takınılır. Sen çevirmede çevirdiğin aracın sürücüsüne
    -şuraya geç
    -evrak ver
    -arabada egzoz mu var
    -bu araba modefeli
    -sen susacaksın ben işlem yapacağım

Gibi yaklaşırsan adam da seni kaale almaz.

Ben Londra'dayım şu anda. Polis bizi zaten çevirmiyor, öyle cahil şekilde araca yapılan değişikliğe terör suçuymuş gibi davranmıyor ama kırk yılda bir çevirirse de önce bi selam veriyor, seni neden durdurduğunu anlatıyor ve bazı bilgileri 'rica' ediyor. Sen de tabi efendi gibi bilgilerini paylaşıyorsun. Burada araç ruhsatı diye bir şey yok registered keeper var o da sorguda çıkıyor zaten, siz olsanız sistemden 2 tıkla öğreneceğiniz bilgiye ruhsat yanımızda yok diye ters kelepçe yaparsınız.

Desibelmetreniz var mı? Bir aracın kendi değerinden yüksek ses çıkardığını nereden biliyorsunuz? Bir aracın egzozunun çevreyi nasıl kirlettiğini nereden biliyorsunuz, neyle ölçüyorsunuz? Siz kahin misiniz?

Bana kanıt sun, istersen aracı bağla. Hızlı mı gittik? Bas cezayı. Kemer mi yok? Bas cezayı. Ama 'ben biliyorum bu arabada MODEFE var' dersen ona göre karşılık alırsın.

Zamanında milletin fiat grubuna taktığı egzozları 'Abarth' markası olarak konuşmasından ötürü şu anda spor susturuculu araçlara 'Abartı' egzoz diyen bir bakış açınız var. Biz ise yıllardır otomobillerle ilgileniyoruz.

Kimse kimseye durduk yere küfür etmemeli, ama kimse kimseye de durduk yere yukarıdan bakmamalı. Siz kolluk kuvvetisiniz, bizi korumak için bizim güvenliğimiz için varsınız, bizi düşman bellemezseniz geçinir gideriz.

Yarın iktidar gider, seçimi tekrar kazansalar dahi elbet bir gün ölecek bu insanlar, kaç yaşındalar. Yine biz bize kalacağız birbirimizin yüzüne bakacağız. Kimsenin adamı olmamak lazım.

Kolaylıklar.
    Bu uslupu mirror etme olayi kesinlike ise yariyor.

Turkiyede, ben camimi indirip, selamimi veriyorum, ic lambam yanik ve ellerimi de gorebilecegi sekilde. O saatten sonra memur arkadasimin uslubuna gore devam ediyoruz. Kibar ise arkadasimiz, kibar, yok ukalaca, ustten tavirlar sergiliyorsa (ki basima hic gelmedi bu zamana kadar) ukalaca devam ediyorum.

Su an Avrupada yasiyorum, burada zaten cevirme yok, daha hic cevirilmedim, o yuzden bir tecrubem yok ama full custom egsozu olan, 5lt Mustangi olan arkadasim, 4 senedir avrupada kullaniyor araci, bir kere bile cevirilmedi, bir kere bile egzosdan sorun yasamadi.

Oncesinde, Brezilya'da yasiyordum ve Sao Paulo'da klasik cevirmeler vardi, her haftasonu ve haftaici belli lokasyonlarda, buradaki gibi secmece cevirmede degil, gayet yolu kesip, herkesi tek tek kimlik + alkol kontrolunden gecirdikleri. Orada kacisiniz yok, muhabbete de girmenize gerek yok, cevirmeye giriyorsun, ellerin direksiyonda, ic-lamba ve camlar acik bekliyorsun, ufleyip, devam ediyorsun.

Brezilya'da bir kere Sao Paulo'nin disinda cevirmisti arkadas, onun ingilizcesi yoktu, benim portekizcem ama portekizce de olsa, aciklamaya calisti arkadas neden durdugunu, sonra kibarca ehliyetime bakip, bir iki basit konusup gondermisti, basindan sonuna eli silahindaydi ama tavri, yaklasimi cok kibardi.

Bizim polis arkadaslarin dedigi gibi "gunde 12312 tane belali adamla ugrasiyoruz" derdinin aga babasinda yasiyordu arkadas. Cevirme yaptigi yolun arkadasi favela, sehirdeki araclarin %40-45'i zirhli, silahli soygun, gasp cok normal bir sey, her an birisi cikartip silahla saldirabilir.

Dunyanin hic bir yerinde su zamana kadar trafikte polis arkadaslarla hic bir sorun yasamadim ama Turkiye'deki polis dostlarimizin bazen sirazenin topuzunu kacirdigina, trafik guvenliginden ote, belli basli seylere odaklandiginda sonuna kadar katiliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Az önce izledim/dinledim I20N egzoz sesini eco modda bile normal araçlara göre "yüksek seste" çalışıyor zaten, N modunda da "arabanın ne olduğunu bilmeyen" görevli arkadaşlar tarafından ceza yazılması normal şaşırtmadı

Genel bütüne bakarak konuşmak gerekirse de artık cidden trafikteki modifiyeli araçlara ve sahiplerine (şehir içinde mahalle arasında varex açık veya son ses gezenler haricinde) terörle mücadele gibi muamele yapmak yerine asli sorunlarla (alkollü/madde etkisinde direksiyona geçenler vb.) uğraşsalar çok daha iyi olacak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eklemeyi unuttum olay illede ses ise trafikteki bütün cingan kasa fordları, j9ları toplasınlar keza düz borulu commonrail dizelden çok daha gürültülü çalışıyorlar.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler