User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
28 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Trafikte Gezen Yabancı Plakalı Araçlar

CagkaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Trafikte Gezen Yabancı Plakalı Araçlar

Civar coğrafyamızda olan olaylar ve ekonomik durumumuzun "avantajlı" hale gelmesiyle etrafımızda daha fazla yabancı ülke plakası taşıyan araç görmeye başladık. Geçen gün önümdeki üc aracında yabancı plakalı olduğunu fark ettikten sonra merak etmeye başladım. Latin harfleri kullanan plakalar bir nebze ama farklı alfabe kullanan araçlarla trafikte kaza vs. yaşadığımızda nasıl bir yol izlememiz gerek? Bizim tutanaklar bu konuda iş yapar mı? Bilgi sahibi olanlar benim gibi bilmeyenleri aydınlatırlarsa sevinirim.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CagkaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Civar coğrafyamızda olan olaylar ve ekonomik durumumuzun "avantajlı" hale gelmesiyle etrafımızda daha fazla yabancı ülke plakası taşıyan araç görmeye başladık. Geçen gün önümdeki üc aracında yabancı plakalı olduğunu fark ettikten sonra merak etmeye başladım. Latin harfleri kullanan plakalar bir nebze ama farklı alfabe kullanan araçlarla trafikte kaza vs. yaşadığımızda nasıl bir yol izlememiz gerek? Bizim tutanaklar bu konuda iş yapar mı? Bilgi sahibi olanlar benim gibi bilmeyenleri aydınlatırlarsa sevinirim.
    Hiç sanmıyorum

Araç kamerası + kasko bence işin olabilecek en sade çözümü

Hak arama konusunda hiç birimiz sigorta firması kadar imkana sahip değilizdir diye düşünüyorum

utkunoa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kendimde alman plakalı bir araç kullanıyorum. Arabanın a dan z ye hgs borcuna kadar herşeyi interaktif vergi dairesinde cıkıyor. Ancak bu arap plakalılar veya rus plakalılar nasıl çıkıyor hiç bir fikrim yok
    1996 BMW E36 325i Sedan Turbo
    2008 BMW E92 M3
    2017 BMW F82 M4 Competition
    #unptuned

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    legal giriş yapan her araç trafik sigortasını yaptırmak zorunda, ama 'legal' kelimesi önemli
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben kiril plaka ile Türkiye ye geldiğimde trafik cezası yiyebiliyorsam siz de tutanak tutabilirsiniz bence.

Ancak yabancı plaka araçla kaza yaptığınızda aranızda tutanak tutmayın. Mutlaka polis çağırın. Vur kaç olayında yabancı Türk zaten fark etmez.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Polis çağırın çünkü yeşil sigorta yoksa veya sahteyse hiçbiryerden paranızı alamazsınız. Polis gelirse en azından tepesine çökersiniz paramı ver diye
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

delyyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeşilkartı varsa anlaşmalı tutanak tutulabilir ama başarabiliyorsanız olay yerine polis getirtip kaza zaptı tutturun, en sağlamı bu olur.
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mkerim bey eğitime gitmiş, eğitmen yüksekten uçunca skerim diyip konuyu açmış...

johnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yani bir de TR yazan yer mavi olması gerekirken kırmızı olanlar var, onlar nedir ?
    Alıntı Birkan61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cümleten hayırlı cumalarınız olsun

Vergi kaçırıp cumayı kaçırmayan cemaati müslimlerede selam olsun

aykutsafakyaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birebir olayı yaşayan biriyim. Suriyeliler ilk geldiği dönemde bilindiği üzere arapça yazan plakalı arabalarla uzun süre dolaştılar. 2015 ya da 2016 olması lazım babam suriye plakalı sedan bi civic’i hatchback yaptı. Kendisini hala haklı görüyor ama suçlu bizimki, neyse konu o değil. Bizim araba kaskolu fakat tutanağa arapça yazamadıkları ve hareketli bir güzergah olduğu için fotoğrafları çekip arabaları kenara almışlar devamında da dağılmışlar. Daha sonra kasko devreye girdi ve kesinlikle durumu kabul etmeyeceğini söyledi. Etrafta bulunan dükkanların vs. kameralarının yardımıyla işi çözdük ama bizi çok uğraştırdı. Başınıza gelirse mutlaka bir şekilde tutanak tutturun.
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçinde yaşamak zorunda kalmasak, gayet komik ülke aslında.

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question

Ben de bir şey sormak istiyorum konu sahibinin izniyle. Yabancı ülkelerden birçok kişi uygun maliyet sebebiyle arabasını Türkiye'ye getirip bakım yaptırıyor. Youtube'da birçok video mevcut. Bugün tesadüfen Resmî Gazete'de şöyle bir şeye denk geldim:

GEÇİCİ VE YABANCI PLAKALI TAŞITLARDAN ALINACAK GEÇİŞ

ÜCRETLERİNE İLİŞKİN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 68)’DE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

MADDE 1 – 7/8/2013 tarihli ve 28731 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Geçici ve Yabancı Plakalı Taşıtlardan Alınacak Geçiş Ücretlerine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 68)’in 8 inci maddesinin birinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümleler eklenmiştir.

“Tamir, bakım, onarım veya tadilat amacıyla gelen ve ülkemizde işlem ve işçilik gördükten sonra boş olarak çıkış yapacak yabancı ülke taşıtlarından tamir, bakım, onarım, tadilat veya işçilik bedeli 2.000 (ikibin) Euro veya karşılığı Türk Lirasından fazla olan ve bu durumu belgeleyen taşıtlardan geçiş ücreti alınmaz. Bu taşıtların tamir, bakım, onarım, tadilat veya işçilik bedeli 2.000 (ikibin) Euro veya karşılığı Türk Lirasından az olanlarından 600 (altıyüz) Euro veya karşılığı Türk Lirası ücret alınır.”

Uygun maliyet gerekçesiyle arabasına bakım yaptırmaya Türkiye'ye gelenler bu tebliğe tabi mi? Yoksa burada farklı bir işlemden mı bahsediliyor?
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

By_Carizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Polis çağırın çünkü yeşil sigorta yoksa veya sahteyse hiçbiryerden paranızı alamazsınız. Polis gelirse en azından tepesine çökersiniz paramı ver diye
    iş yerinden bir arkadaşımın Opel Astra'sına Suriye'li birisi motorla çarptı, sağ ön çamurluk ve kaput değişti, polis çağırıldı ve polisin dediği şey kaskonuzdan yaptırın biz bulamayız.
    Alıntı Crack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaputun altındaki beygirlere bile tecavüz etmişler. yok böyle birşey.

Alıntı Caesar; Nickli Üyeden Alıntı
    imam os.rmamış s.çmış cemaat ise dünyada bu güne kadar yapılmamış bir eylem yapiyor. hey maaşallah

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zaten hepsine gıcık oluyorum biri çarpsada arabaya bahane şöyle iyibir deşarj olurum
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçiş ücreti nedir ? İlk kez duyuyorum.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

snan1910 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yabancı plakalı her araca ülkeye giriş yaparken trafik sigortası yaptırma zorunluluğu tutuyorlar fakat kısa süreli poliçeler düzenlendiği için poliçe bitince kişinin inisiyatifine kalıyor. Trafik sigortası varsa poliçe işleyecektir.

Bunun dışında yeşil sigorta yazılmış yukarıda, yeşil poliçe
    yurt dışına çıkan TR plakalı araçlara yapılır. Türkiye içinde işlevi olmaz maalesef.

CüneytIşıkkent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı johnie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani bir de TR yazan yer mavi olması gerekirken kırmızı olanlar var, onlar nedir ?
    Onlar bildiğim kadarıyla aksesuarcılarda satılan sticker kendileri alıp yapıştırıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konunun biraz farklı yerinden yorum yapayım lojistik şirketim var araçlarım avrupaya çalışıyor bildiğiniz gibi yeşil sigorta zorunlu her çıkan araç için, eylül ayında fransada geçiyor olay bizim tır dönerken dorsesin köşesini depoda duran fransız plaklı araca takıyor arabanın tampon vs zarar gördü orada tutanak tutuldu konu kapandı diye düşündük aylar geçti geçen gün yeşil sigorta kurumu bize ulaştı tutanakları resimleri olayın oluşunu vs gönderdik bir sorun çıkmadı. Ülkeye gelen her araca bu tarz bir sistem gerekiyor bence de

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı snan1910 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yabancı plakalı her araca ülkeye giriş yaparken trafik sigortası yaptırma zorunluluğu tutuyorlar fakat kısa süreli poliçeler düzenlendiği için poliçe bitince kişinin inisiyatifine kalıyor. Trafik sigortası varsa poliçe işleyecektir.

Bunun dışında yeşil sigorta yazılmış yukarıda, yeşil poliçe
    yurt dışına çıkan TR plakalı araçlara yapılır. Türkiye içinde işlevi olmaz maalesef.
    yeşil poliçe başka ülkelerde de var, tr plakalı araçlara özel bişi değil yani poliçede Türkiye yazıyorsa gayet geçerli poliçe. ben daha önce yaptırdım ve tr ye girerken ayrı poliçe gerekmedi. Duyup yazmıyorum bizzat tecrübemdir.

utkunoa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yeşil poliçe başka ülkelerde de var, tr plakalı araçlara özel bişi değil yani poliçede Türkiye yazıyorsa gayet geçerli poliçe. ben daha önce yaptırdım ve tr ye girerken ayrı poliçe gerekmedi. Duyup yazmıyorum bizzat tecrübemdir.
    yeşil sigorta tr de yapıldıysa tr de geçmiyor onu anlatmaya calısmıs sanırım arkadaş hangi ülkeden alındıysa o ulkede geçmiyor.
    1996 BMW E36 325i Sedan Turbo
    2008 BMW E92 M3
    2017 BMW F82 M4 Competition
    #unptuned

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeşil sigorta zaten bildiğim kadarıyla o ülke için alınan trafik sigortasına verilen ad. Ya da uluslararası mı oluyordu emin olamadım.

Gurbetçiler falan filan girerken nasıl biz çıkarken yeşil sigorta yaptırmak zorunda isek, onlar da Türk plakalı olmayan araçlar için Türkiye'de geçerli ve trafik sigortası yerine geçen yeşil sigortayı yaptırıyor, yanlış bilmiyorsam. GokhanRS de onu demiş. O yüzden arkadaşların dediği gibi "kaçak" falan girmediyse bir şekilde yeşil sigortası veya trafik sigortası ne ise adı artık, onu yapmış olması gerekiyor. Haliyle sigortalık durumlarda da oradan karşılanması gerekiyor artık muhtemelen.

Ha ama dil sorunu vesaire bilmemne diye nasıl yapmak gerekiyor tutanak işini, onu sigortaya sormak lazım sanırım. Gıcık işler

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler