User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Polisaj taşlama

21dc963 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Polisaj taşlama

Kendi aracım için hobi amaçlı polisaj makinası almak istiyorum ama aynı zamanda taşlama spiral olarakta istiyorum internetten araştırma yapınca aynı makineye gerekli başlıklar ekleyip paket halinde satılıyor
    Merak ettiğim konu şu polisaj yada taşlama da yüksek devir in avantaji ve dezavantajlari nedir

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    taşlama çok ciddi devir dönen bir alettir, şu aşağıdaki pdf de göreceğin üzere 11.000 devir döner dakikada,

Instruction manual for Bosch PWS 700-115 Angle Grinder - 700W (Argos Product 711/4425)

Polisaj ise devir ayarlı bir alettir, taşlama ile polisaj yapılmaz, polisaj ile de (bence) taşlama yapılmaz. ikisi çok farklı işin gerekliliğine göre üretilmiş aletler.

O yüzden taşlama gördüğüm kadarıyla mevcut bilgi birikimine göre sana ve aracına zarar verecek bir ekipman.

Polisaj alıp bolca video izleyerek ve spot denemeler yaparak devam etmen lehine olur.

B-Devi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya da ayarlı cihazlardan birini alıp gerektiğinde taşlama, gerektiğinde polisaj olarak kullanabilirsin.
    M50b30 - Bumblebee...

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Özü itibarıyla biri devirli,biri torklu diyebileceğimiz farklı yapıda makineler. Yüksek devirli makineyle polisaj olmaz.(olmamalı) Ayrıca üretim amacı farklılığı sebebiyle ergonomik farkları olması da mümkündür.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı 21dc963 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendi aracım için hobi amaçlı polisaj makinası almak istiyorum ama aynı zamanda taşlama spiral olarakta istiyorum internetten araştırma yapınca aynı makineye gerekli başlıklar ekleyip paket halinde satılıyor
    Merak ettiğim konu şu polisaj yada taşlama da yüksek devir in avantaji ve dezavantajlari nedir
    Taşlama makinası ile polisaj yapmaya kalkışırsan en iyi ihtimalle boyanın az olduğu bölgeleri bir güzel yakarsın. Nacizane tavsiye, paraya kıyıp 2 ayrı makina alman yönünde olacaktır. Polisaj ve taşlama bambaşka kategorilerde ve çalışmaları da aynı gibi gözükse de maalesef aynı değil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Taşlama makilerininde kademeleri var birden altıya kadar
    Polisaj yapınca ilk kademelerinde kullansak devir sayısı düşmüş olur peki acaba tork yeterli olur mu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    taşlama çok ciddi devir dönen bir alettir, şu aşağıdaki pdf de göreceğin üzere 11.000 devir döner dakikada,

Instruction manual for Bosch PWS 700-115 Angle Grinder - 700W (Argos Product 711/4425)

Polisaj ise devir ayarlı bir alettir, taşlama ile polisaj yapılmaz, polisaj ile de (bence) taşlama yapılmaz. ikisi çok farklı işin gerekliliğine göre üretilmiş aletler.

O yüzden taşlama gördüğüm kadarıyla mevcut bilgi birikimine göre sana ve aracına zarar verecek bir ekipman.

Polisaj alıp bolca video izleyerek ve spot denemeler yaparak devam etmen lehine olur.
    Misal disk favorilerime aldığım iki ürün var
    Biri 21000
    Diğeri 16000
    Devir ile çalışmakta ikisinde de 6 kademe devir ayarı var

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı 21dc963 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Misal disk favorilerime aldığım iki ürün var
    Biri 21000
    Diğeri 16000
    Devir ile çalışmakta ikisinde de 6 kademe devir ayarı var
    Devir ayarı var ama polisajın yüksüz deviri 600 ise taşlamanın deviri yüksüz 2400(rakamları yaklaşık söyledim ve taşlamaya çok hakim değilim) . Polisaj 3000 devire kadar çıkabiliyorsa taşlama 11000 devire çıkıyor. Özetle, ve tekrarla her iki ürünün devirleri, amaçları, kullanımı...vs'si bambaşka. Hayatında hiç polisaj yapmadıysan, taşlama makinası ile çok renkli dakikalar geçirirsin. Ha yok ben otomobili boyatmayı da göze aldım diyorsan buyur taşlamayı kullan. Polisajda bazen en yüksek devire bile çıkmadan işini görüyorsun. Ha en yüksek devire çıktığında da yüzey çok ısınıyor ve makineyi kontrol etmekte zorlaşıyor. Hele ki makita gibi ağır bir polisaj makinası aldıysan en yüksek deviri görmeye bile gerek yok.
    Seni sanırım fiyatı cezbediyor. Taşlama, polisaj makinasının yarı fiyatı ama bırakacağı hasar paha biçilmez.
    Neyse yani, ısrarla taşlama makinasını çizik almak için kullanacağım diyorsan da yapacak bir şey yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı imprezaWRC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Devir ayarı var ama polisajın yüksüz deviri 600 ise taşlamanın deviri yüksüz 2400(rakamları yaklaşık söyledim ve taşlamaya çok hakim değilim) . Polisaj 3000 devire kadar çıkabiliyorsa taşlama 11000 devire çıkıyor. Özetle, ve tekrarla her iki ürünün devirleri, amaçları, kullanımı...vs'si bambaşka. Hayatında hiç polisaj yapmadıysan, taşlama makinası ile çok renkli dakikalar geçirirsin. Ha yok ben otomobili boyatmayı da göze aldım diyorsan buyur taşlamayı kullan. Polisajda bazen en yüksek devire bile çıkmadan işini görüyorsun. Ha en yüksek devire çıktığında da yüzey çok ısınıyor ve makineyi kontrol etmekte zorlaşıyor. Hele ki makita gibi ağır bir polisaj makinası aldıysan en yüksek deviri görmeye bile gerek yok.
    Seni sanırım fiyatı cezbediyor. Taşlama, polisaj makinasının yarı fiyatı ama bırakacağı hasar paha biçilmez.
    Neyse yani, ısrarla taşlama makinasını çizik almak için kullanacağım diyorsan da yapacak bir şey yok.
    sözleriniz üzerine ıkı ayrı makıne alacam

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Taşlama ile boyayı yakarsın en düşük güçte bile (denendi sabit ki taşlama makinem dandik çin malı değil)
    polisaj makinası ise sadece dairesel hareket etmiyor salıncak hareketi de yapıyor

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tayfun.O Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Taşlama ile boyayı yakarsın en düşük güçte bile (denendi sabit ki taşlama makinem dandik çin malı değil)
    polisaj makinası ise sadece dairesel hareket etmiyor salıncak hareketi de yapıyor
    salıncak hareketi dediğin makine orbital polisaj ben kısaca bahsedeyim.

2 tip polisaj makinesi var,

rotary dediğimiz klasik makine. devir ayarlı dairesel hareket eden.

orbital dediğimiz amatörlere daha uygun devir ayarlı hem dairesel hem salınımlı olarak calışır,

orbital makinelerde baskı kuvveti arttıkça makine dairesel hareketi yapamaz ve çitileme hareketi yapmaya başlar.
    bu hareket ile merkezi baskı uygulan yerde ısı oluşmaz ve boyaya zarar gelmez.

polisaj makinesinde baskı ile beraber eğer çok güçlü bir makineniz var ise anlık olarak boya üzerinde çıkan ısı boyayı yumuşatır ve alır.

rotary makine ve orbital makine iyi bir polisaj için gereklidir.
    dar bütçe ile herhangi biri tercih edilebilir.

rotary makineler çizik alma kuvveti fazla olan makinelerdir.
    çizikler boyaya baskı kuvveti , makinenin dairesel hareketiyle beraber minimize olan pasta tanecikleri ile yok olur gider.
    sonuç alınan makinelerdir fakat hatayı affetmez.
    ardından belli bir tahribat bırakır. bu tahribatı görebilmek içinde belli bir detailing gözüne sahip olmanız gerekir.

orbital makineler cizik alma konusunda zayıf makinelerdir .
    sebebi çok açık . salınımdan sebep noktasal alanlarda boyanın ısınmasına izin vermez,
    pastanın incelmesi uzun sürer, makine gücü olarakta polisaj makinelerine göre güçsüzdür.
    güçsüz olması kendi çalışma standartı için sorun olmaz.

amatör kullanıcının ilk etapta orbital kullanması daha güvenli geliyor bana.

fakat hakkını vermek için rotary şarttır.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler