User Tag List

Sonuçlar: KALİTE VE KULLANIŞ AÇISINDAN HANGİSİ TERCİH EDİLEBİLİR ?

Katılımcı sayısı
128. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • FABİA 1.5 DSG MONTE CARLO 150 BG

33 25.78%
  • SEAT İBİZA 1.5 DSG FR 150 BG

34 26.56%
  • PEUGEOT 208 GT 130 BG

61 47.66%
Sayfa 1/5 123 ... SonSon
88 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: B segmenti karşilaştirma...

speed_emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

B segmenti karşilaştirma...

Merhaba arkadaşlar,

Egea olayı yalan oldu. 6 ile 8 ay arasında teslimat süresi olabilir dedikleri için vazgeçtim.

Gelelim bütçeme göre hareket etmek zorundayım.

3 araba arasında gidip geliyorum;

1-) 2023 Model Seat FR 0 km 1.5 motor 150 bg dsg 4 silindir.

2-) 2023 Model Fabia Monte Carlo 1.5 motor 150 bg dsg 4 silindir.

3-) 2023 Model Peugeot 208 GT 1.2 motor 130 bg 8 ileri 3 silindir.

bu arabalar en az 3 yıl kullanılacak hareket edeceğim.

Kullananlar varmı ? Sıkıntı olarak yaşarmıyım.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
    doğuştan araba manyağı

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Direkt duygusal yön ağır basarak Peugeot diyeceğim.

Seat FR dediğin de İbiza olsa gerek, Fabia ile birlikte direkt eski nesil araçlar. Bu bir. Yani kasalar yeni olsa bile, düğmeler, üniteler, malzemeler vesaire anlamında bir önceki nesil olduğunu belli eden araçlar.

208 iç dış anlamında fersah fersah ileride. Hele ki GT... Ki İbiza ve Fabia sevmeme rağmen, dönüp bakmam bile 208 varken.

Bir de DSG mevzusu var ki zaten en büyük uzak durma sebebim "Artık eski DSG bilmemneleri kalmadı, artık sorun yok, yok şöyle yok böyle" diyenlere aldırış etmeyin. Hala 10 binde 20 binde kavrama değiştiren, onu yapan bunu yapan var. Yok efendim vitesi manuele al, yok park ederken önce N'ye al sonra 3 kere ağzına su çek, sonra P'ye al gibi törenlerle falan da olmuyor. Bir de işin garanti bittikten sonra "iyi niyet" verecek diye yetkili servise durmadan domalma işi de var. Şu enflasyon ortamında, fiyatların saçmaladığı yerde, hiç gereği yok böyle bir göbek bağının...

8 ileri mis gibi klasik otomatik, üstelik çok da güzel vites değiştiriyor. 2008 ve 3008 test etmiştim de, çok iyi...

Tabi bunlar işin "bence" kısmı...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hepsi güzel seçimler ama ben her ne kadar motor konusunda bir tık gerisinde kalsa bile 2snden fazla düşünmeye devam edemeden direkt 208 GT dedim, bir araç bu kadarmı çekici,yaramaz durur
    gerek içi gerek dış tasarımı cidden 10 üzerinden 11

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Direkt duygusal yön ağır basarak Peugeot diyeceğim.

Seat FR dediğin de İbiza olsa gerek, Fabia ile birlikte direkt eski nesil araçlar. Bu bir. Yani kasalar yeni olsa bile, düğmeler, üniteler, malzemeler vesaire anlamında bir önceki nesil olduğunu belli eden araçlar.

208 iç dış anlamında fersah fersah ileride. Hele ki GT... Ki İbiza ve Fabia sevmeme rağmen, dönüp bakmam bile 208 varken.

Bir de DSG mevzusu var ki zaten en büyük uzak durma sebebim "Artık eski DSG bilmemneleri kalmadı, artık sorun yok, yok şöyle yok böyle" diyenlere aldırış etmeyin. Hala 10 binde 20 binde kavrama değiştiren, onu yapan bunu yapan var. Yok efendim vitesi manuele al, yok park ederken önce N'ye al sonra 3 kere ağzına su çek, sonra P'ye al gibi törenlerle falan da olmuyor. Bir de işin garanti bittikten sonra "iyi niyet" verecek diye yetkili servise durmadan domalma işi de var. Şu enflasyon ortamında, fiyatların saçmaladığı yerde, hiç gereği yok böyle bir göbek bağının...

8 ileri mis gibi klasik otomatik, üstelik çok da güzel vites değiştiriyor. 2008 ve 3008 test etmiştim de, çok iyi...

Tabi bunlar işin "bence" kısmı...
    tşk ederim. Evet ibiza fr olarak düşünüyorum.

208 gt çok tarz araba haklısın. Kırmızı yada mavi renk düşünüyorum. 3 silindir olduğu için ileride motoru kucağıma almayayım

diğer açıdanda rahat satılması ve prim açısından vag grubu ileride gözüküyor. İşin içine 4 silindir 150 bg olması ve yazılım açısından yapılabilir olması çok aklımı karıştırıyor çok
    doğuştan araba manyağı

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peugeot bu 1.2 turbo motoru piyasaya sundugunda turbonun egzoz tarafi ust kapaga entegreydi, tek parcaydi. Bu da benim kafamda deli sorular estirmisti haliyle. Turbonun egzoz tarafinin sicakligi 1000 derecelere cikabiliyor, ust kapagi surekli boyle bir sicakliga maruz birakmak ne derece saglikli ve uzun omurlu olur, kocaman bir soru isareti. Ote yandan Ormanci'nin da dedigi gibi, diger alternatiflerde de DSG mevzusu var. Ozetle, bence 3 alternatif de sifir alinip, garanti bitene kadar kullanip, garanti bitmeye yakin degistirmelik alternatifler. O sebeple ben hangisi gozume hos geliyorsa onu tercih ederdim.
    öyle işte.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet 3 silindir olmasına bende hep negatif olarak bakıyorum ama 3 silindirin tuhaf bir sportif sesi var. Eşimin 2020 model 2008'inde bu motor mevcut ve inanılmaz atik bir motor. Seside çok hoş.

Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peugeot bu 1.2 turbo motoru piyasaya sundugunda turbonun egzoz tarafi ust kapaga entegreydi, tek parcaydi. Bu da benim kafamda deli sorular estirmisti haliyle. Turbonun egzoz tarafinin sicakligi 1000 derecelere cikabiliyor, ust kapagi surekli boyle bir sicakliga maruz birakmak ne derece saglikli ve uzun omurlu olur, kocaman bir soru isareti. Ote yandan Ormanci'nin da dedigi gibi, diger alternatiflerde de DSG mevzusu var. Ozetle, bence 3 alternatif de sifir alinip, garanti bitene kadar kullanip, garanti bitmeye yakin degistirmelik alternatifler. O sebeple ben hangisi gozume hos geliyorsa onu tercih ederdim.
    Hayır yanlış biliyorsunuz. Yeni nesil VAG ve Honda'lardaki gibi silindir kapağının egzoz çıkışı kapak içerisinden birleşip tek bir kocaman çıkış olarak bulunuyor. Buraya 4 tane vida ile turbo flanşından vidalanıyor. Yeni Type-R yada GolfR'lar gibi yani.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

.::EmrE::. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim de tercihim direk 208 olurdu. GT olacaksa başka arabaya bakmam bile

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3 Silindir olması ve dayanıklılık açısından sorun olur mu?

bmw de opel corsada vagların 1.5 hariç hepsinde 3 silindir oldu gerçi.

Sorun yaşayan varmı?
    doğuştan araba manyağı

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.2 puretech motorlarda triger kayışı yağın içinden geçiyor. Bu kayışın yıpranması ile tortu şeklinde parçalar süzgeçi tıkayıp yatak sarma gibi ciddi sorunlara sebep oldu. Garantiden motorlar değişti. Triger kayışı üreticisi felan filan değişti. 2020 den sonra bu sorunu görmedim. Yağ bakımına dikkat etmek ve zamanında triger değiştirmek lazım.

Birde ilk nesil atmosferik 1.2 motorlarda bazı sorunlar olmuştu. Onun dışında Yaris GR ve Koenigsegg bile 3 silindir motorlar yapıyor. Sorun olmaz ama insan neden 2 ye bölünemeyen sayıda silindirli motor yapıyor anlam vermek güç.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bizler burada ne kadar fikirleri ve bilgileri savaştırıp doğruyu arasak bile, günün sonunda stok bulabildiğiniz aracı alacağınızı maalesef hepimiz biliyoruz. Stok bulabileceğiniz modeli sevmeye bakın

Mk3'e özel sipariş girerken Monte Carlo donanım seviyesini çok istemiştim. Şimdi listede görünce güzel bir nostalji yaşattı bana

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Görsellik

208>Monte Carlo>FR

İşlevsellik ve ebatlar, hacim

Monte Carlo > FR > 208

Motor

1.5 TSI >>> 1.2 puretech

Şanzıman keyif

DSG > EAT

Şanzıman Sorunsuzluk

EAT > DSG

Eyyorlamam bu kadar

Görsellik, tasarım ve şanzımanda kafa rahatlığı önemli diyene GT; ama işlevselliği de geçtim; performans ön plandaysa 1.5 tsi değişik bir hayvan; o kasada warm hatch kıvamında olacağına şüphem yok.

1.5 tsi motoru hb a3 8V kasada kullandım.

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet 3 silindir olmasına bende hep negatif olarak bakıyorum ama 3 silindirin tuhaf bir sportif sesi var. Eşimin 2020 model 2008'inde bu motor mevcut ve inanılmaz atik bir motor. Seside çok hoş.

Hayır yanlış biliyorsunuz. Yeni nesil VAG ve Honda'lardaki gibi silindir kapağının egzoz çıkışı kapak içerisinden birleşip tek bir kocaman çıkış olarak bulunuyor. Buraya 4 tane vida ile turbo flanşından vidalanıyor. Yeni Type-R yada GolfR'lar gibi yani.
    Ne bunu okudugum kaynagi bulabildim, ne de gordugum fotografi, ilginc. Tam olarak "yemin edebilirim, ama kanitlayamam" durumu oldu. Neyse. Konu PSA olunca sizin soylediklerinize itiraz edecek halim yok ya ben yanlis anladim okudugumu, ya da benim okudugum prototipe ait bilgilerdi, seri uretimde degistirdiler. Bu arada ses konusuna kesinlikle katiliyorum, arkadasin 1.2 fsi atmosferik Polo'su bile cok tatli bir ses cikariyor. Zir stock arac, yuklu gibi, sanki acik hava filtresi var gibi. Tahrik edici bir sesi var.

Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.2 puretech motorlarda triger kayışı yağın içinden geçiyor. Bu kayışın yıpranması ile tortu şeklinde parçalar süzgeçi tıkayıp yatak sarma gibi ciddi sorunlara sebep oldu. Garantiden motorlar değişti. Triger kayışı üreticisi felan filan değişti. 2020 den sonra bu sorunu görmedim. Yağ bakımına dikkat etmek ve zamanında triger değiştirmek lazım.

Birde ilk nesil atmosferik 1.2 motorlarda bazı sorunlar olmuştu. Onun dışında Yaris GR ve Koenigsegg bile 3 silindir motorlar yapıyor. Sorun olmaz ama insan neden 2 ye bölünemeyen sayıda silindirli motor yapıyor anlam vermek güç.
    DriveTribe su videoda acikliyor 3 silindir olayini:

öyle işte.

ahmetbaha-drs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Fabia Monte Carlo'yu tercih ederdim ben şahsen goruntusu bana daha şık geldigi icin
    V40 Cross Country T4
    Megane GT-Line
    Range Sport SDV6
    A8 4.2 TDI Quattro
    VW Passat Variant TSI

melihyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende 208 atmosferik vardı. Çok lüx yeni bir yüzü var tahminimce kolay kolayda eskimez. Benimde tercihim 208 den yana olurdu.
    "Vurur yuze ifadesi,emisyonda hilemi yaptin bitanesi" VW BLUEMOTİON

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sırf Aisin EAT8 şanzuman yüzünden 208 bile tercih edilebilir. Aynı şanzumanlı 3008 kullanıyorum, cidden acaip başarılı, kararsızlık- tutarsızlık hiç bir zaman yok. Yarı otomatik kadar hisli değil belki ama işini çok iyi yapıyor.

Fabia "bence" Ibiza ve polo varken ölü doğmuş oldu.

Ibiza gıdıklanmaya daha müsait, sınıfının en hızlısı diye biliyorum. 208 biraz " biz sizin için herşeyi yaptık, sadece yay takın devam edin" der gibi Özellikle iç tasarım bence çok daha sportif.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kullanan kimse yok galiba Yorum yapan paylaşan herkese tşk ederim.

208 gt bulma ihtimalim çok yüksek monte carlo vardı ne hikmetse rakamı yükselttiler. Akşamına opsiyonlandı araba

Herhalde 208 gt daha iyi gibi 3 silindir oluşu garanti dahilinde sorun olacağını sanmıyorum. Triger seti neden zincir değil ya ? kayış mı kaldı bu devirde
    doğuştan araba manyağı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.2 130 luk eat8 308 kullaniyorum 45 bin kmdir, esimde de 1.2 metre 100 luk eat8 corsa var. Simdiye kadar hicbir sorun yasamadim. Hem motor gucu hem sanzuman rahatligi tatmin edici. Dsg gibi patladi patlayacak korkusuda yok. Triger sorunu olan motorlar 2017 den sonra revize edildi ve suan sorunsuz diye biliyorum. Kucuk direksiyonda surme keyfide cabasi. Bir kere alisinca insan kopamiyor. Seçenekler arasinda kesinlikle 208 derim.
    Bazı tsi lar doğuştan şanslı

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ya herşey iyi güzel de
    bu canına yandığımın egea'sı yerli üretim bursa çocuğu değil mi?
    6-8 ay teslimat süresi ne demektir allah aşkına?
    her garipliği nasıl da normal algılar hale gelmişiz , ne ara böyle olduk ya...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 8.000rpm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya herşey iyi güzel de
    bu canına yandığımın egea'sı yerli üretim bursa çocuğu değil mi?
    6-8 ay teslimat süresi ne demektir allah aşkına?
    her garipliği nasıl da normal algılar hale gelmişiz , ne ara böyle olduk ya...
    Şöyle söyleyeyim. 450.000 adet normalde üretim yapan fabrika kapasite düşürerek 250.000 adede düşürmüşler. Onunda 125.000 adedi yurt dışına gidiyor. EEE geriye yurtiçi için ne kalıyor. 1.6 Maliyeti ve fiyatı bakımından yüksek olduğu için parça sıkıntısıda varmış sözde tarih bile yok. Sıra numarası bile yok o derece işte.

1.4 ve 1.3 orta paket satmaya çalışıyorlar. 1.3 urban paketi bile 700.000 tl istiyorlar. Resmen almayın diyorlar. 2025 sonu Egea üretimi bitiyormuş zaten. Vazgeçtim artık
    doğuştan araba manyağı

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler