User Tag List

Sonuçlar: Ne yapmalı?

Katılımcı sayısı
46. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Komple boya

37 80.43%
  • Komple kaplama

3 6.52%
  • Kaput ve tavan boya

6 13.04%
Sayfa 1/2 12 SonSon
29 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Güneş yanığı sorunu yardım lütfen

4rd4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Lightbulb Güneş yanığı sorunu yardım lütfen

Merhaba herkese,

Aracım 2007 model seat ibiza 6l kasa. Kazası yok, değişeni, trameri de yok ilk sahiniyim ama kaput ve tavanda hatta direklerde güneş yanıkları mevcut. Tavanı siyah folyo kaplattım idare ediyorum fakat kaput baya kötü durumda. Size sorum siz olsanız ne yapardınız? Boya mı, kaplama mı yoksa hiç ellememek mi? Görüşleriniz benim için önemli. Aracı komple de kaplatmak mümkün tabi çünkü güneş yanıkları dışında hatalarda mevcut. (çamurluk ve marşpiyel kısımlarındaki ufak paslanmalar gibi) ***** eski araba bunlar normal ama sadece kaput boyanda tavan ne olacak bilemiyorum. Kaporta işlerini çözüp komple boya yada komple kaplama mı yapmalı? Bana bir yol gçsterirseniz sevinirim. İyi forumlar.

weST.27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ne kadar daha binmeyi düşünüyorsunuz araca

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı weST.27 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne kadar daha binmeyi düşünüyorsunuz araca
    Açıkcası böyleyken satsam bile bu temizlikte bir araç almam pek mümkün gözükmüyor. Kaputtaki durum kafama çok takıldığı için sanırım bir çözüm üretmem gerekiyor. Birde boyansa renk tutar mı o var.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İmkan varsa, ben olsam kupadaki kusurları da hallettirir komple boyatırım

2. elde de güneş yanıklı ya da kaplamalı araç almaktansa, komple boyalı aracı alır, hatta daha fazla öderim emsallerinden

Boya takıntısı artık eskisi gibi değil, en azından 10 yaş üstü araçlar için. Yeni araçlarda bile bir farın 20-30bin olmasından dolayı yüksek kayıtlara da alıştı insanlar.

Hoş, eskisi gibi yer gök araba olsa, camdaki taş izine bile takardı insanımız

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İmkan varsa, ben olsam kupadaki kusurları da hallettirir komple boyatırım

2. elde de güneş yanıklı ya da kaplamalı araç almaktansa, komple boyalı aracı alır, hatta daha fazla öderim emsallerinden

Boya takıntısı artık eskisi gibi değil, en azından 10 yaş üstü araçlar için. Yeni araçlarda bile bir farın 20-30bin olmasından dolayı yüksek kayıtlara da alıştı insanlar.

Hoş, eskisi gibi yer gök araba olsa, camdaki taş izine bile takardı insanımız
    Keşke herkes sizin gibi baksa bu boya işine. Şu hali zaten göze hiç hoş görünmüyor kaput direk göze çarpıyor. Hataları düzeltip kaplama yapsam (15-20bin tl civarı) bana en fazla bir kaç sene gider gibi. Ruhsata işletip tüv ü de cabası ama işte araç komple tertemiz görünecek o ayrı. Dediğiniz gibi komple boyatsam satarken ne sorun yaşarım bilemiyorum. Zaten çok para eden bir araç değil ama işte boyasız sonuçta. Kaput tavan boyansa baya değeri düşer diyenlerde çok. Gerçekten zor bir durum içindeyim. Komple boya da şuan ne kadar oldu acaba?

mrwope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Boya takıntısı olacak çok sayıda potansiyel alıcı olduğu için boya masrafını araç rakamından düşüp öyle satarsanız alıcı kişinin daha çok içine siner diye düşünüyorum.
    34 BNU 576 Opel Corsa OPC
    34 JOB 01 Mini Cooper S Roadster Cabrio
    34 AK 295 Mini John Cooper Works
    34 GP 0253 Mini GP2
    34 BC 0005 Audi S3 Sportback 2014

Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üstadım kısa bir hikaye anlatayım, kararı yine size verin, mal kolay kazanılmıyor çünkü haklısınız

İş arkadaşımın 12 yaşında 10 senedir kullandığı bir aracı vardı, kilometresi yaşına göre çok düşüktü, (senede 5.000 km anca), aracın tavan dahil tüm parçaları ya değişen ya da boyalıydı, ama çizgileri muazzamdı. Şasede direklerde airbaglerde kısacası önemli yerlerde hiç bir şeyi yoktu. Aracın kusuru -ki bana sorarsanız kusur değil- macun gereken hiç bir yerde düzeltme yapılmamış değişmiş olmasıydı, düzeltme olmadan boyanabilecek yerleri ise boyalıydı.

İnanın, hatasızından sadece %10 gibi daha uygun bir rakama sattı ki, arayan çok oldu, kendisi düşündüğü rakamın altına vermek istemediği için ilanda kaldı.

Ki zaten, araca takla attırmadığınız sürece, muhtemelen döviz bazında bile aldığınız rakamın üstüne satacaksınız; mevcut konjonktürden ötürü memlekette el arabası bile olsa 2. elde döviz bazında arttı.

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha uzun zaman binmeyi dusunuyorsaniz, her asamasini etraflica fotograflayarak boyatin derim ben. Tertemiz binersiniz. Satarken de sizin dilinizden anlayan birine satarsiniz araci. Neticede araba yine kazasiz olacak, boyaci da isinin ehli biri olursa arabanin her yeri yine ayni mikron degerlerine sahip olacak. Bilmiyorum, ben takilmazdim sahsen boyle boyanmis bir aracin komple boyali olmasina.
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkür ediyorum yorumlarınıza. Yani benim aklımdan geçende boyatmak. Tavan ve kaput boyansa renk tutmaz ise gerçekten sıkıntı olacak. Komple kaplatma ise kesin bir çözüm görünmüyor. Birde kaplatma fiyatına sanırım komple boyama yapılabilinir gibi. DBY garaj var ankarada bilenleriniz vardır kesin. Orası ile konuşmuştum komple boya yada parça boya için ama şuan boyacısı değişti arkadasımın da bır amerıcanı var dby de boyasını begenmedı tekrardan boyatacak. Bu aracı uyguna komple boyayacak bir yer var mı bildiğiniz ankarada?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Boyacı tavsiye etmek riskli iştir; çöpçatanlık gibi, iyi olursa Allah'tan bilinir, kötü olursa senden

Devam ediyorsa Özel Renk İş Oto vardı Ostim'de, ama 13-14 yıl oldu sanırım benim işim düşeli, şu an nasıldır bilmiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki bu boya işinde sorunlu yerlerin tamirinde macun gerekebilir ama aracın sorunsuz yerleri macunlanmadan mı boyanıyor? Demek istediğim araç macunsuz boyanabilir mi?

makif84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eğer 1 2 yıl içinde satacaksanız bence boyatmayın.İnanın Ankarada pert muamelesi görüyor araç.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi şimdi ben şahsen:

1) sevdiğim bir klasik araç bulsam (atıyorum Mercedes 560 SEC) sahibi bana güneş yanıklı fotosunu gösterse ve deseki orijinal boya kodu sıkıldı,en kral yerde en kral muammele gördü ben takla ata ata alırım o aracı.

2) herkesin yüklediğini bildiğim bir seri (S2000,Type r, AGU motorlu herhangi birşey , Cupra ,Gti vs) görsem ve araç en kral kondisyondaymış gibi dursa bile bana bu araç komple boyalı dediği an içime çok ama çok pis kurt düşer kuvvetle muhtemel uzaklaşırdım.

3) kendi adıma konuşuyorum ben E46 hastasıyım, bana bugün kral bir E46 M3 bulsanız bilsemki motor/mekanik 10 üzerinden +8 ve güneş yanıklı olduğu için piyasa değerinin az altında zaten bende aldım ise 3sn durmaz o aracı en kral ustaya belkide direk servise boyatırdım çünkü eminim uzunca süre saklayacam ve yine eminim sabahları baktığımda boyanmış halin daha çok içime sinecek en önemliside satarken (satmazdım o ayrı ) 3-5 altına verebilirim çünkü ben zaten başta 3-5 altına almışım= zararım olmazdı olsada canım sağolsun diyebilirdim çünkü araç sevdiğim bir araç yani bakış açım ticari olmazdı öylesi bi araca.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki Ankara içinde uyguna folyo kaplama yapan önerebileceğiniz bir yer var mıdır? Folyo fiyatları uçuk halde daha uygun bir yer gerekiyor.

yyk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bolca foto alın boyatmadan , boya esnasında ve sonunda ; zamanı gelince alıcıya sunarsınız , bende hiç sorun olmayacaktır boyatın gitsin
    Şüphe , tek gerçektir ...

Burak Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tabi ki komple boya.. ama işin ucuzuna kaçıp dandirik boyatıp hem arabana hem parana yazık etme.. yayetkilide ya yetkiliye bağlı alt grup servisler var.. peugeot eurorepar gibi... onlara ver gitsin

Anu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kafanıza göre davranın. 2006 model Corsa C vardı bizde. Tavan, direkler sağlam güneş yanığı, kaputta ise astar bile yanmış paslanmalar vardı. Ama araba düşük km de tamamen hatasız kazasız, çizgiler harikaydı. 2 haftada sattık, satarken kaputta pas var deyip indirim isteyen oldu, keşke komple boyatsaydınız alırdık diyen oldu, iyi ki boyatmamışsınız yoksa hiç düşünmezdik diyen de oldu. Acelemiz olduğundan piyasasına göre % 5 gibi indirdik fiyatını ve kısa sürede sattık. Alan arkadaş direk kaputu boyattı Keşke biz boyatsaydık yıllarca satılmaz diye diye paslı yanıklı arabaya bindik.
    ''Halkını cehalet ve sefalete teslim eden yöneticiler yok olmaya, cehalet ve sefalete sürükleyen yöneticileri seçen halk ise köle olmaya mahkûmdur." Mustafa Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Haklısınız aslında. Çok düşünmeye gerek yok ***** araba boyasız kazasız. Belirli bir yaşa gelmiş mecbur boyanacak. Ya parça parça yada komple. Biraz fiyat ve boyacı araştırması yapacağım bakalım piyasa ne kadar uçmuş.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaplama yaptırma. Söktürmek isterlerse alırken bütün kalan boya vernik astar ne varsa alır. Zaten zarar görmüş boya hiç durmaz metal üstünde. Eğer senin gözüne batıyor ve rahatsız ediyorsa boyat. Herşeyi satış odaklı görmemek lazım. Her malın alıcısı var. Takla atıp ağır hasar kayıtlı 5 parça değişenli araba bile satılıyor. Önemli olan doğru fiyat. Sen boyatmasan bile gene emsallerinden ucuz olmak zorundasın.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler