User Tag List

Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon
125 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Tek çocuk mu iki çocuk mu sorunsalı ? :)

osmanaydo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir çocuk, hiç çocuktur.
    Düz adam___

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilk çocuk erkek olunca + biraz hareketli olunca 2. çocuğu insan düşünüyor
    1994 Honda Civic Si Sedan 2009 Mitsubishi Lancer 1.8 CVT
    2009 Mitsubishi Colt 1.3 CZ3 2010 Renault Megane 1.5 DCi Sporttourer

Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aylık gelir an itibariyle min. 35-30k ise bence 2 numara düşünmeye başlanılır ancak

Benim gibi istanbulda aylık geliri yoksulluk sınırındaki biri için mantıklı değil diye düşünüyorum.

Kendim tek çocuğum, çocukluk dönemimde isterdim abim ablam olsun ama inanın hiç aramıyorum. Gerek kuzenlerim, gerek kemik kadro çevrem ile eksikliğini hissetmiyorum.

Biz bunları düşünürken mülteciler 5er 5er doğuruyor güzel ülkemde orası ayrı muamma
    - Bize Her Yer TRABZON

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu mutluluğu yaşamak isteyen herkese Allah nasip etsin inşallah.

1 Çocuk bizim için kafi.

Maddi - manevi gücünüz çok iyiyse 2-3 çocuk kesinlikle olabilir.

Ama tek çocuk için olan imkanları seferber etmeye çalışıyoruz. Şehrin en iyi özel okuluna gönderiyoruz. Yediği önünde yemediği arkasında vs... Hikaye herkes için aynı.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Diyadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba çok özel bir soru olmuş... Bu konu tamamen size bağlı..

Herkes malesef yaşadığımız ülkeden dolayı maddiyattan bahsetmiş. Bu tek başına yeterli değil.. Arkadaşlara katılmakla beraber asıl önemli olan konu yetiştirmeden bahsetmek istedim.

Çocuklar tamamen anne babaya göre şekilleniyor. Siz eşler olarak hazırsanız. Ebeynler olarak kavgasız iyi anlaşan çiftlerseniz tavsiye ederim.

Psikologların koltuğunda klişe bir laf söylerler "çocukluğunuza inelim"..

Gerçekten mutlu ve bütün duygulara tatmin olmuş sevgi dolu çocuklar yetiştirecekseniz mutlaka kardeş duygusunu yaşasınlar

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende oğlum bir gün yalnız kalır düşüncesiyle bazen kardeş konusunu düşünüyorum ancak ülkenin hali ortada.

İki çocuk yapıp ikisine de maddi olarak yetemedikten sonra tek çocuğa herşeyimi vereyim düşüncesi ağır basıyor.

Ekonomi 2013-2014 gibi olsa kesin 2. çocuğu yapardım. Ama şuan kendimize bakamıyoruz. O yüzden şuan için tek çocuk düşüncesindeyim.

Kendimde tek çocuğum.
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

denizhandinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hiç çocuk...

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tek büyüyen kişileri niye öcüleştiriyorsunuz beyler, çok gücendim
    Benim ve babamın kardeşi yok, amca teyze hala vs nedir bilmem. Babamın jenerasyonda kardeşi olmayan çok nadirdir ama o da ne yazık ki babannemin hastalığı yüzünden kaynaklanmış.
    Gel gelelim ne şımarık büyüdüm, ne yalnız kaldım ne de sıkıntılı birisi oldum. "Hiç" çocuk olayı bana biraz abartı geldi
    Kardeş olmayınca insan farklı insanlara ister istemez "kardeş" vasfını yüklüyor, orası doğru. Ancak öyle kardeş hikayeleri duydum ki bazen iyi ki kardeşim yokmuş diyorum kendime. Herşeyin hayırlısını versin.
    Bencil miyim? Kesinlikle hayır. Hatta tek olmam benim daha az bencil bile yaptı diyebilirim, çok şükür iyi imkanlarla büyüdüğüm için paylaşmayı da daha çok öğrendim.

PiscocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 çocuk az 2 çocuk çok
    Ülkede yükselmeyen tek şey araç KM leri

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bizde de aynı soru var. 1,5 yaşını geçti oğlum. Şimdilik 2. çocuğu düşünmüyoruz.

Maddiyat kısmını geçiyorum. Sonuçta bugün varlıklı ,yarın fakir olabiliriz (Bknz deprem )

Bence bütün olay 2. çocuğa ayıracak enerjiniz var mı olmalı.

Şartlar aynı olmasa da asgari ücret ile 3-4 çocuk bakanlar var. (Tabi ne kalitede yetiştiği muamma. )
    Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi

https://www.instagram.com/specialworkstr/

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu tek çocuk hiç çocuk saçmalığına hastayım, kim uydurup saldıysa şu lafı acayip ifrit oluyorum... Söyleyene de kürekle... töbeee Bu saçmalık bence tamamen böyle her ortamda "eee evlilik ne zaman, eeee çocuk ne zaman, eeeee ikinci ne zaman, aaaa üç yok mu" diye densiz densiz soran tiplemelerin uydurduğu kocakarı laflarından gibi geliyor bana.

Şu şartlarda ben de istemem. İmkanım olsa isterdim.

Ha bu arada herkes ekonomik şartlara girmiş de, yaş ve manevi olarak da hazır olup olunmadığına bağlı. Anne sonuçta tecrübeli oluyor ancak tekrar o "geride bıraktığı" günleri yaşamak istiyor mu? Veya tekrar bunları yapmaya hazır mı? Eski enerjisi ve sabrı var mı? Bunlara da bakmak lazım. Anneye "tam anlamıyla" yardım edebilecek, onu darlamayacak, saçmalamayacak bir anneanne veya babaanne var mı? Bunlar ekonomik şartlardan da önemli bence.

Bir ara eşimin ailesinden "hadi iki, ne zaman iki" falan gelir gibi oldu, baktım ciddi ciddi darlamaya başlayacaklar, bi ara evde otururken şaka yollu "ilkine zaten oluyorsunuz, bu şartlarda ikinciye de çok sponsor olmak istiyorsanız hemen yapalım" dedim. Konu orada kapandı, bir daha açılmadı Şimdi zaten eşim de artık yaş da geçti bu saatten sonra olmaz diyor.

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar
    bundan 10 sene 20 sene sonrasını düşünerek karar vermek lazım
    eğer ki 2. evladınız için geliriniz yoksa ilk evladınızdan eksilmek zorunda
    tamam evet kardeş kavramı çok mfarklıdır
    ama bunun hem faydalı hem faydasız örneklerini de yaşamışlar vardır kendi hayatında
    ben kardeşsiz büyüyen çocukların psikolojilerinde duygusal yapılarında eksiklikler olabileceğini de gördüm , tüm sevgiyi aldıkları için tek olmanın faydalarını da yaşayanları gördüm
    bu tamamen anne babaya ve daha da önemlisi günümüzün en önemli konusu olan maddiyata bakıyor
    maalesef dünyamızda artık bu gibi konularda duygu ile değil mantık ve matematik ile karar vermek lazım
    benim tek evladım var allah herkezinkini bağışlasın
    neyim var neyim yoksa ona adamış onun için kurgulamış durumdayım
    sahip olduğum bir kol saati bile olsa onun olacak
    kıyafetinden yemesinden içmesinden sosyal ihtiyaçlarından eğitiminden yaşamından hiçbirşeyi eksiltmeden olabilenin en iyisini vermeye çalışıyorum
    ha tabi maddi durum çok iyidir , bunları düşünmeye gerek olmuyordur ona da saygı duyarım
    ama kısıtlı bir maddiyat varsa kardeşi yüzünden birşeylerin eksildiği hissine kapılacaksa tek evlat olarak yetişmesi daha sağlıklı bir karar gibi geliyor bana
    dedim ya bu konu tamamen kişisel bir konudur
    70'li 80'li yıllarda doğan büyüyen çocukların yaşadıkları dönemden çok farklıyız maalesef..

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı S-works Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bizde de aynı soru var. 1,5 yaşını geçti oğlum. Şimdilik 2. çocuğu düşünmüyoruz.

Maddiyat kısmını geçiyorum. Sonuçta bugün varlıklı ,yarın fakir olabiliriz (Bknz deprem )

Bence bütün olay 2. çocuğa ayıracak enerjiniz var mı olmalı.

Şartlar aynı olmasa da asgari ücret ile 3-4 çocuk bakanlar var. (Tabi ne kalitede yetiştiği muamma. )
    Tek tek okudum tam ben yanlızmışım derken bu yorumu gördüm. Herşeyin başı enerji. Tamam çocuk güzel birşey. Kardeşi olsun bende isterim ama benimde bir canım var. Bu yaştan sonra tekrar sil çocuk büyütmek peşinde koşmak ciddi enerji gerektiriyor. Oda bende yok. Maddiyat kısmını hiç düşünmedim.

Hatta dost meclislerinde hep söylediğim birşey var. Biz çocuğu geç yaptık çünkü artık zamanı geldi. Ortalama insan ömrü 100-150 yıl felan olsa. En az 50-60'dan önce çocuk yapmazdım. Ölürüm canımı veririm ama çocuk insanı ciddi anlamda kısıtlayan birşey.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

...... Sefa_vts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok kişisel bir soru, ancak herkesin hayattaki gelecek kaygısını gün yüzüne çıkartan, her yoruma neredeyse ''Ekonomik durumunuz iyiyse'' dedirten bir soru olmuş. İnsanın gündelik hayatında en fazla meşgul olduğu ne var ise, ister istemez ilk olarak ağzından, klavyesinden de o cümleler çıkar. Nitekim öyle de olmuş.

Anne ve Baba çalışıyorsa başka, Anne veya babadan bir tanesi çalışıyorsa durum çok başka oluyor.

Anneanne işin giriyor ya da Babaanne. Bu iyi ve en güzel olan ihtimaller söz konusu değilse yardımcı abla, bakıcı. Bir dönem idare ederiz okula başlar diyorsunuz, 2-3 Yaş aralığında kreşe başlıyor, sonrası ***** 2 gün hasta 3 gün evde ya da tam tersi oluyor. Hem okul hem bakıcı masrafı çıkartıyorsunuz kendinize. ''Başlarım böyle masrafa birimiz çalışmasa daha az para harcarız'' dediğimiz günler geliyor.

Sonra durup düşünüyorsunuz, bu kadar zor ve detaylı olmaması lazım bu çocuk işi, eskiden de böyle miydi ? Fırsat eşitliği vardı, devlet okullarında okuduk büyüdük ancak artık durum öyle değil. En iyi eğitimi verdim mi diye dönüp geriye baktığımda sorasınız geliyor. Elimden geleni yaptım mı ? Bu sorgulara girmemek en doğrusu. Benim için ilk ve son, Allah herkesin çocuğuna sağlıklı huzurlu ömürler versin. Ben de çok isterim kardeşi olsun diye, ancak yukarıda biri de bahsetmiş ''Sen dost edinmeye bak, düşmanı annen de doğurur'' derdi dedem. Bu bahaneye sığınıp savunacağım ilerde kendimi

Özetle, verdiği duygu haz inanılmaz ancak gelecek kaygısı olan bir toplumda 1. çocuktan fazlası, bilemiyorum o kişi ben değilim.

Respect - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Açıkçası okul ve eğitim konusunda düşüncem ;"içinde varsa devlet yada özel her türlü okur". Ki bu gerçekten böyle çocuğun içinde varsa köy okullarından gelip öyle ahmet, mehme, okan üniversitelerinde değil istanbul da kafa üniversitelerde okuyan bir sürü öğrenci hikayesi var.

İlla çocugum özel okulda okumalı saplantım yok o yüzden.

wiesmann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iki çocuk yapıpta 2dk kendime vakit ayıramıyorum diye evlilikleri maddi/manevi çöküşe geçen örnekler var maalesef. Sizin ve eşinizin kariyer planınızı, sosyal beklentilerinizi de düşünerek almanız gereken bir karar olacak.
    Bir de illaki desteğe ihtiyaç olacak dedeler, büyükanneler size destek verebilecek sağlıkta mı onu da düşünün.
    i'm not a monster i'm just ahead of the curve..

phoenixs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence asıl önemli olan çocuk sayısı değil.Bizler bizim anne babalarımıza göre daha bilinçli olduğumuz için çocuklara inanılmaz enerji harcıyoruz.Fakat 2 oğlum olduğu için yazıyorum birbirlerini büyütüyorlar çok eğleniyorlar ve inanılmaz kaynatıyorlar.Çocuklar birbiri ile oynuyor 2. çocuk büyüdükten sonra kendime vakit ayırmaya başladığımı fark ettim.Tek çocuk olursa bütün hayatınız boyunca annesi babası kardeşi siz olacaksınız.

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5 yaşına kadar bakacak yardımcı olacak birileri varsa çocuk güzel bir şey. 2. olur 3. olur 4. bile olabilir. fakat kıt kanaat geçinen bir çiftseniz çocukla biraz güler eğlenirsiniz kalan zamanda stresten gelecek kaygısından kafayı yersiniz.
    turbocuk istiyoruz

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 cocuk tek cocuk 2 cocuk cok cocuk.
    2 oğlum var psikoloji pert
    www.vava.cars

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler