User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
49 sonuçtan 39 ile 49 arası

Konu: Togg şarj ücreti

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dünyada şu anda elektriğin en çok elde edilme yöntemi kömür ikinci yöntem doğalgaz sonrası hidrolik enerji bu üçünden sonra çok cüzzi yeşil enerji güneş rüzgar enerjisi geliyor .. yani iş dönüp dolaşıp gene katı yakıt sıvı yakıt geliyor ..
    Bugün bu şekilde

20 sene sonra nasıl olacağını bilemeyiz.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Petrol rezervinde aslında bir sıkıntı yok sadece Amerika da henüz Teksas da 20 milyar varillik rezerv vardı çıkarılmamış gene kansas da 6-7 milyarlık rezerv bulmuşlardı onuda henüz çıkarmıyorlardı kaldıki artik te ciddi rezervler var bu sadece Amerika tarafı .. Rusya Hazar denizi platosunda çıkarmadığı ciddi rezervler vardı Çin de Çin denizinde 200 milyar varile yakın petrol yatağı bulmuştu dünyadaki en büyük rezerv deniyordu oda çıkartmıyor durdurdu şimdilik çünkü bölgede gerginlikler çıktı Vietnam da hak iddia etti Çin’de o bölgede çok ciddi bir ticaret trafiği var savaş falan olursa ticaretine sekte vurur diye şimdilik durdurdu..
    çin şayet o rezervi çıkarırsa sanırım dünyadaki en büyük petrol rezervine sahip ilk yada ikinci ülke olucak ..bunun dışında İran’ın da belli bölgelerdeki rezervlerine dokunmadığı çıkarmadığı tahmin ediliyor yani petrolden yana sıkıntı yok genel olarak ..
    Hatırlarsan bundan 5 8 sene önce kıyamet senaryoları vardı petrol bitti yok rezerv 50 yıllık kaldı vs. diye yaygara çıkarıp bu tarafa kaydırmaya çalıştırlar. Söylediğin gibi hala el değmemiş bir sürü rezerv var. Kaldı ki teknoloji ilerledikçe aynı yakıt litresi ile gidilen mesafe son 40 yılda inanılmaz arttı. Küçük hacimli yüksek verimli düşük tüketimli bir sürü araç çıktı. Çıkarmaya da devam etseler daha da ileri seviyeleri göreceğiz.

Fakat işte klasik kapitalist düzen sana önce normali sattı sattığı normali kötüleyip şimdi yanına bir tane belki menzili kısa olduğu için iki tane daha elektrikli satmaya çalışıyorlar. Bunu da güzellemelerle gazlıyorlar çok çok güçlü yok sıfır emisyon yok bakım maliyeti vs. vs.

...... Sefa_vts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kanashibari Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hatırlarsan bundan 5 8 sene önce kıyamet senaryoları vardı petrol bitti yok rezerv 50 yıllık kaldı vs. diye yaygara çıkarıp bu tarafa kaydırmaya çalıştırlar. Söylediğin gibi hala el değmemiş bir sürü rezerv var. Kaldı ki teknoloji ilerledikçe aynı yakıt litresi ile gidilen mesafe son 40 yılda inanılmaz arttı. Küçük hacimli yüksek verimli düşük tüketimli bir sürü araç çıktı. Çıkarmaya da devam etseler daha da ileri seviyeleri göreceğiz.

Fakat işte klasik kapitalist düzen sana önce normali sattı sattığı normali kötüleyip şimdi yanına bir tane belki menzili kısa olduğu için iki tane daha elektrikli satmaya çalışıyorlar. Bunu da güzellemelerle gazlıyorlar çok çok güçlü yok sıfır emisyon yok bakım maliyeti vs. vs.
    Dedikleri seneler halen geçerli. Kaynak olarak bu siteyi inceleyebilirsiniz. Bu tüketim miktarı ile 40 yıl yetecek kadar petrol ve sıvı yakıt kaynağı var Dünyada. Bunu bir birey olarak değil, bir zamanlar Dünya'daki tüm fosil yakıtların dersini görmüş biri olarak söylüyorum.

Kaldı ki, tüm dünya CO2 azaltımkı ile ilgili ekstra vergi getiriyor, regulasyon yayınlıyor 2026 sonrası halen fosil yakıt kullanıyor olursanız size şu kadar ekstra vergi ya da ürününü almam diyor. Saygı duymak lazım bugün için değil gelecek nesiller için.

Yukarıda @BARR belirtmiş, bugün için elektrik üretim kaynakları sayılan şekilde görünebilir. Ancak bunun sebebi kaynak bağımlı ülkeler ;

- Kömür : Çin ve Hindistan'da tamamen enerji kaynağı olarak kullanılıyor. Adamların her tarafı maden, hatta Çin'in kuzeyindeki bölgede yüzeyden iş makineleri ile çıkartılıyor kömürler. E bu kadar zahmetsiz kolayken gidip kimse çevreci olmaya çalışmıyor. Ancak bunların yaptırımlarının olacağı, ne kadar süreceği vs hepsi kanunlaştırıldı. Sincan pamuğundaki olay gibi düşünebilirsiniz, şu an kimse sincan pamuğundan ürün yapmıyor uluslar arası pazarda.

Neyse, velhasıl kelam bu gibi doğal kaynaklar ne kadar kaldı vs takip etmek isterseniz aşağıdaki linkten ;

- Temiz su kaynağı
    - Doğal yakıtlar ( Energy başlığı altında, bugün itibariyle 14.678 Gün Petrolün bitmesine, 147.791 Gün Kömürün bitmesine kaldı).
    - Dünya popülasyonunu görebilirsiniz.

Worldometer - real time world statistics

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sefa_vts Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dedikleri seneler halen geçerli. Kaynak olarak bu siteyi inceleyebilirsiniz. .
    Yukarıda belirttim kaynağı eklemedim;

International - U.S. Energy Information Administration (EIA)

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Amerikalı bir yetkilinin yakın zamanda bir açıklamasını ya okudum ya izledim kendi rezervlerimizi çıkarmıyoruz dünyadaki rezervler bitme noktasına geldiğinde çıkartıcaz … petrol olarak bugünkü Arabistan gibi olucaz tüm dünyaya petrol satıcaz gibi bir beyanatı vardı .. Bir yerde okumuştum Amerika’da henüz çıkarılmamış 100 yıllık rezerv olduğu yazıyordu ..

Vel hasıl şu anda en çok elektrikde kömürden üretiliyor kömürde bitkilerin ağaçların fosilleşmesiyle oluşan bir maden petrolden çok bir farkı yok .. nükleer enerji , doğal gaz da temiz enerjiler değil fazla ..

O sitede çıkarılmamış el değmemiş rezervler yok mevcut rezervlerden geri sayım yapılıyor ..hiç bir ülke bu tip stratejik önemli bilgilerini böyle alenen paylaşmaz ..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

hacı senin işler bu günlerde pek yogundegil galiba biraz işe güce odaklan bırak bu dünya işlerini ölümlü dünya hepimiz faniyiz
    PROSTOCK GARAGE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sefa_vts Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dedikleri seneler halen geçerli. Kaynak olarak bu siteyi inceleyebilirsiniz. Bu tüketim miktarı ile 40 yıl yetecek kadar petrol ve sıvı yakıt kaynağı var Dünyada. Bunu bir birey olarak değil, bir zamanlar Dünya'daki tüm fosil yakıtların dersini görmüş biri olarak söylüyorum.

Kaldı ki, tüm dünya CO2 azaltımkı ile ilgili ekstra vergi getiriyor, regulasyon yayınlıyor 2026 sonrası halen fosil yakıt kullanıyor olursanız size şu kadar ekstra vergi ya da ürününü almam diyor. Saygı duymak lazım bugün için değil gelecek nesiller için.

Yukarıda @BARR belirtmiş, bugün için elektrik üretim kaynakları sayılan şekilde görünebilir. Ancak bunun sebebi kaynak bağımlı ülkeler ;

- Kömür : Çin ve Hindistan'da tamamen enerji kaynağı olarak kullanılıyor. Adamların her tarafı maden, hatta Çin'in kuzeyindeki bölgede yüzeyden iş makineleri ile çıkartılıyor kömürler. E bu kadar zahmetsiz kolayken gidip kimse çevreci olmaya çalışmıyor. Ancak bunların yaptırımlarının olacağı, ne kadar süreceği vs hepsi kanunlaştırıldı. Sincan pamuğundaki olay gibi düşünebilirsiniz, şu an kimse sincan pamuğundan ürün yapmıyor uluslar arası pazarda.

Neyse, velhasıl kelam bu gibi doğal kaynaklar ne kadar kaldı vs takip etmek isterseniz aşağıdaki linkten ;

- Temiz su kaynağı
    - Doğal yakıtlar ( Energy başlığı altında, bugün itibariyle 14.678 Gün Petrolün bitmesine, 147.791 Gün Kömürün bitmesine kaldı).
    - Dünya popülasyonunu görebilirsiniz.

Worldometer - real time world statistics
    Kaynak çok güzelmiş teşekkürler. Benim itirazım petrol sonsuza kadar olacak neden bu hallere giriyoruz değil. Sürdürülebilir olabilmesi için hala teknolojik olarak çok geride bir teknoloji olması ve bunun güzelleme pazarlamasını başka türlü yapmaları. Efektif bir kullanımının olmaması vs. vs. diye sıralayabiliriz.
    Bugün lipo pillerinin ömürleri kısa ve arıza oranları yüksek.
    Değişim maliyetleri servis maliyetlerinin yüksek olması çevreciyiz biz diyip çıkan pillerin geri dönüştürülmesi ile ilgili dönüşüm maliyetlerinin yüksekliği vs. vs.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keşke füzyonu veya nükleer enerjiyi böyle pil düzeyinde yapabilsekte bu dertlerimiz olmasa ilerde bir gün elbet.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Petrol rezervi bitmez hatta çok keskin konuşayım bence imkansız zaten yukarda yazdım çıkartılmamış dolu rezervler var velevki bitse bırak arabayı araba mühim değil arabayı illa alternatif bir şeyler bulurlar Shell yosunlardan yapay benzin üretiyordu en son gene shell bazı firmalarla ortak sıvı hidrojen üstüne çalışmalar yapıyordu yani araçlar petrol bitsede bir şekilde alternatif muadil yakıtlarla yürür neticede bu motorlar biz benzinli diyoruz ama esasen içden yanmalı motorlar her şekilde yanıcı her tür maddeyle çalışır zaten çalışıyorda benzinli araçlar etanol metanol lpg cng ile de çalışıyor dizel de içden patlamalıdır onada bulurlar bir yakıt tipi ..

Mevzu araba değil araba önemli değil petrol biterse gemiler trenler hatta uzay mekiklerine kadar bugün aldığınız uydu hizmetlerine kadar bildiğiniz teknolojinin transport ticaretin pek çok alanı durma noktasına gelir ağır darbe alır ..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Amerikalı bir yetkilinin yakın zamanda bir açıklamasını ya okudum ya izledim kendi rezervlerimizi çıkarmıyoruz dünyadaki rezervler bitme noktasına geldiğinde çıkartıcaz … petrol olarak bugünkü Arabistan gibi olucaz tüm dünyaya petrol satıcaz gibi bir beyanatı vardı .. Bir yerde okumuştum Amerika’da henüz çıkarılmamış 100 yıllık rezerv olduğu yazıyordu ..

Vel hasıl şu anda en çok elektrikde kömürden üretiliyor kömürde bitkilerin ağaçların fosilleşmesiyle oluşan bir maden petrolden çok bir farkı yok .. nükleer enerji , doğal gaz da temiz enerjiler değil fazla ..

O sitede çıkarılmamış el değmemiş rezervler yok mevcut rezervlerden geri sayım yapılıyor ..hiç bir ülke bu tip stratejik önemli bilgilerini böyle alenen paylaşmaz ..
    Aynı sitede biraz daha incelersen dünyada henüz dokunulmamış petrol rezervleri ile ilgili de bilgiler var.

Örneğin 2012 yılında keşfinden emin olunan Venezuela petrolleri maalesef günümüz teknolojisinde çıkartılması oldukça maliyetli olduğu için tıpkı Kanada petrolleri gibi çıkartılmayacak bir süreç daha. Ne zaman daha ucuz bir teknoloji çıkartma maliyetini düşürür o zaman çıkar. Petrolün bulunduğu alan Kanada'da olduğu gibi ''Katran Kumulları'' arasında. Bu anlamda düzensiz patlamalara sebep olabileceğinden ve çıkartma maliyeti yüksek olduğundan çıkartılmayacaktır. ( Şimdiki petrol kuyularının 5-6 Katı kadar pahalı, yani bugün o petrol satılmak istense 450-540 $ arasında olacaktır - yani 1 Litre Mazotun ya da benzinin 140-160 TL arasında olması)

Kaynak çok güzelmiş teşekkürler. Benim itirazım petrol sonsuza kadar olacak neden bu hallere giriyoruz değil. Sürdürülebilir olabilmesi için hala teknolojik olarak çok geride bir teknoloji olması ve bunun güzelleme pazarlamasını başka türlü yapmaları. Efektif bir kullanımının olmaması vs. vs. diye sıralayabiliriz.
    Bugün lipo pillerinin ömürleri kısa ve arıza oranları yüksek.
    Değişim maliyetleri servis maliyetlerinin yüksek olması çevreciyiz biz diyip çıkan pillerin geri dönüştürülmesi ile ilgili dönüşüm maliyetlerinin yüksekliği vs. vs.
    Rica ederim, ara sıra ne kadar su kaldı diye bakıyorum İtirazınıza katılıyorum, teknolojik olarak geride ancak kullandıkça gelişir bu tarz yeni doğan teknolojiler. İçten yanmalı araçlar 60 yıldan fazlaca bir süre litre başına düşen beygir gücü neredeyse aynı kaldı. Kullanıldıkça gelişti ihtiyaçlara göre gelişti vs. Ben illa bir gün elektrikli araç edineceğim, şimdilik izliyorum. Pil ömürleri hakkında hiç bir fikrim yok, nasıl doğaya geri döndürülecek onu da bilmiyorum belki de çevre felaketi olacaktır ama hayatımıza tahmin ettiğimizden hızlı girdiği için biraz fazla ön yargılıyız gibime geldi.

Keşke füzyonu veya nükleer enerjiyi böyle pil düzeyinde yapabilsekte bu dertlerimiz olmasa ilerde bir gün elbet.
    Keşke, bir ara bas bas bağırıyorlardı tek seferde 100 yıllık yakıtı olacak araç yapılacak diye. Amerika'da bir firma ön ayak oldu patladı gitti

Petrol rezervi bitmez hatta çok keskin konuşayım bence imkansız zaten yukarda yazdım çıkartılmamış dolu rezervler var velevki bitse bırak arabayı araba mühim değil arabayı illa alternatif bir şeyler bulurlar Shell yosunlardan yapay benzin üretiyordu en son gene shell bazı firmalarla ortak sıvı hidrojen üstüne çalışmalar yapıyordu yani araçlar petrol bitsede bir şekilde alternatif muadil yakıtlarla yürür neticede bu motorlar biz benzinli diyoruz ama esasen içden yanmalı motorlar her şekilde yanıcı her tür maddeyle çalışır zaten çalışıyorda benzinli araçlar etanol metanol lpg cng ile de çalışıyor dizel de içden patlamalıdır onada bulurlar bir yakıt tipi ..

Mevzu araba değil araba önemli değil petrol biterse gemiler trenler hatta uzay mekiklerine kadar bugün aldığınız uydu hizmetlerine kadar bildiğiniz teknolojinin transport ticaretin pek çok alanı durma noktasına gelir ağır darbe alır ..
    Petrol rezervi tabiki biter, öyle imkansız felan değil aslında, nihayetinde bunlar uzun bir süre belli bir sıcaklık ve basınç altında kalmış organik atıklar, canlılar. Balıklar bitkiler vs.

Ticaretin duracağı konusunda haklılık payınız var. Büyük yük gemilerinin, Uçakların vs yakıtının olmayacağı bir dünya hayal etmek istemiyorum. Diğer yandan elektrikle uçak hava araçları planlıyorlar. Tesla yine Elektrikli Kamyon üretmeye çalışıyor. Yük gemileri için ise denizaltılar ya da büyük gemiler gibi nükleer reaktörün zararları tartışılıyor.

Önümüzdeki yıllarda göreceğiz, foruma girip okuruz neler yazışmışız diye

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    O sitelerdeki veriler ülkelerin izin verdiği kadardır ülkeler güvenlik ve strateji gereği bütün rezerv bilgilerini vermek zorunda değil vermezlerde kaldı ki kapalı rejim sistemlerden bilgileri nasıl alıcaklar Çin İran gibi.. şu andaki İran daki rezerv bile tahmin edilebiliyor çünkü İran bilgi vermiyor ..
    Sadece parça parça Çin denizinde toplamda 213 milyar metre küp petrol rezervi bulundu araştır bak petrol rezervi bitmez demem deki neden bizim ömrümüz yetmez o bitişi görmeye yoksa illa bir gün biter ..

Uçan insanlı drone olayını da ilk yazan şu forumda belki 7-8 sene önce benimdir konumda vardı hatta açmıştım bir konu Eşektrilli motor zaten uçan araçlarda inanılmaz verimli olur ki bence araba devri bitti bu elektrikli araçlar uçan insanlı dronelara geçmeden son ara üretim gibi bir şey olucak şahsi fikrim .. o insanlı drone larıda biz kullanmıycaz onlara verilen hava rotaları olucak otonom biz adresi girip yada yazıp yada sözlü söylüycez o otonom gidicek insan müdahelesi olmıycak ..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler