User Tag List

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
87 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: e39 530i

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar haftasonu 3 tane arabaya baktım İstanbulda. Arkadaş bir tane düzgün araba mı yok yaw. Gözü karartıp 600 yazana da baktım 360 yazana da. Gerçekten aralarında gram fark yok kondisyon olarak. Hepsi dandirik çin malı M tampon. Tamponların köpükleri sökülmüş belli ki otursun diye. 2 sinin kliması hiç çalışmıyor. Soğuk havaya bile geçemiyor. Diğerinin kliması devreye giriyor ama soğutma yok. Gazı yok dedi ama belli ki kaçak var. Gaz komple yok olmaz. Headersı olan araba hiç yürümüyor sadece deli gibi ses var. Bagajda yağ bidonu var. Bu neden var dedim önlem amaçlı dedi. İçinde 200gr yağ kalmış. Önlem amaçlı 200gr yağ ile dolaşıyor arkadaş 6.5lt yağ alan makine ile. Hepsinin anlamadığım şekilde kaput altında elektrik tesisatı ile oynanmış. Şeytan " olm Alper git en ucuzunu al uygun fiyata nasılsa hepsi kötünün iyisi kendin yavaş yavaş topla" diyor. Şimdi baktığım iki araba var biri Ankarada 530d diğeri Antalya da 530i. Ankarada ki kolay da Antalya da ki arabayı almaya gittik diyelim iyi bir BMW ustası bilen var mı?
    IN BOOST WE TRUST

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar haftasonu 3 tane arabaya baktım İstanbulda. Arkadaş bir tane düzgün araba mı yok yaw. Gözü karartıp 600 yazana da baktım 360 yazana da. Gerçekten aralarında gram fark yok kondisyon olarak. Hepsi dandirik çin malı M tampon. Tamponların köpükleri sökülmüş belli ki otursun diye. 2 sinin kliması hiç çalışmıyor. Soğuk havaya bile geçemiyor. Diğerinin kliması devreye giriyor ama soğutma yok. Gazı yok dedi ama belli ki kaçak var. Gaz komple yok olmaz. Headersı olan araba hiç yürümüyor sadece deli gibi ses var. Bagajda yağ bidonu var. Bu neden var dedim önlem amaçlı dedi. İçinde 200gr yağ kalmış. Önlem amaçlı 200gr yağ ile dolaşıyor arkadaş 6.5lt yağ alan makine ile. Hepsinin anlamadığım şekilde kaput altında elektrik tesisatı ile oynanmış. Şeytan " olm Alper git en ucuzunu al uygun fiyata nasılsa hepsi kötünün iyisi kendin yavaş yavaş topla" diyor. Şimdi baktığım iki araba var biri Ankarada 530d diğeri Antalya da 530i. Ankarada ki kolay da Antalya da ki arabayı almaya gittik diyelim iyi bir BMW ustası bilen var mı?
    Bence kasası düzgün ucuz alıp toplamak daha mantıklı bu piyasada. Antalyaya gelirseniz süleyman ekici var tanıdığım ona gösterebilirsiniz. Sadece bmw lere bakıyor işi gücü bmw
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

murat182 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi ankarada dediğin araba lacivert sunroofsuz olansa çok uzun süredir ilanda bilgin olsun. Just a moment... bu aracı da ilanda bugün gördüm hatları fena durmuyor, değerlendirilebilir.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı murat182 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi ankarada dediğin araba lacivert sunroofsuz olansa çok uzun süredir ilanda bilgin olsun. Just a moment... bu aracı da ilanda bugün gördüm hatları fena durmuyor, değerlendirilebilir.
    sol ön çamurluğun yakın plan çekiminde yanılmıyorsam eğer davlumbazı da boyamışlar, bu ufak detaylara çok takılıyorum ben nedense.

e39 şu devirde almak yürütmek mesele olsa gerek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı murat182 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kısa şanzımanla benzin saça saça dolaşırım. Adam her köşe başında sıkıyordur bununla. Hatları fena değil ama alt yapısı turşu olmuştur bunun. Diffsiz kısa şanzımanı her köşe başında sıkmak için yapmıştır. Drift olmasın kıçını hafif bıraksın mantığı.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ankarada 530D e baktırıcam
    IN BOOST WE TRUST

AhmetKadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En guzel bmw para harcanmis referansli bmw
    Ucuz bmw hem bütçe hem psikoloji dusmanidir
    Ex: '08 Legacy SportWagon

Next:
    '03 BMW E39 530i
    http://www.techturkey.com/forum/otom...ml#post8600936

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alper abi , yaw boşver e39 u
    al bi tesisatlı şayin bak keyfine , bunun tadı 18 manitada yok
    pazar gunleri iki tur cıkıp donuyorum nasıl varya pamuk gibi eve donuyorum
    şahin 1.6 i.e - YouTube

şahin 1.6 i.e - YouTube

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aman baba siz dönmeye devam edin. Ben yaşlandım artık. Manuel inanılmaz temiz bi 525 buldum 180k km de onunla anlaştım. Ptesi alacağım. Kaporasını verdim.
    IN BOOST WE TRUST

murat182 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun abi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayirli olsun abi . Allah utandirmasin kazasiz belasiz kullan .

biz dön baba dönelim

OMTechJr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kapora verdiğiniz araç şimdiden hayırlı olsun. İnşallah kazasız belasız cezasız ağız tadı ile binersiniz. Bir çok 80-90-2000 jenerasyonu bir çok Bmw tecrübe etme ve toplama şansım oldu ancak 39 gibisi gelmedi gelmeyecek. Malzeme kalitesi olarak bir çok Bmw'den de dönemin denk aracından da kaliteli bir araç. Forumdan sizi takip ettiğim kadarı ile genelde Renault ve Alfa konusunda uzmansınız. İçtenliğinize güvenerek bende 2018 senesinde aldığım 1 sene 8 ay bindiğim boyasız ilk sahibinden E39'da naçisane başıma gelenlerden bahsedeyim. Belki siz de bilgi sahibisinizdir bunlar ile ilgili ama bilmeyen olursa da kılavuz olur. E39'un hemen hemen bütün kroniklerini yaşadım ve çözdüm. Kondüsyon olarak iç dış kolleksiyon kombinasyonunda ve değerinde bir araçtı. Zaten geçenlerde 700 gibi bir rakama satıldığını duydum. Ben 50 bin liraya almıştım. 27820 tl de üzerine harcadım. 100 bin tl gibi bir rakama satmıştım. O dönem için rekor diyebileceğim bir E39 fiyatı idi. İşlemler ile ilgili rakamları özellikle yazmıyorum çünkü o köprüden çok sular geçti. Miktarlar abes kalacak.

Spoiler Alert : E39 ilgilisi yada boş vaktiniz çok değilse buradan sonrasını es geçebilirsiniz

Mesaj biraz uzun olacak şimdiden kusura bakmayın. E30, E39 ve E53 deyince akan sular duruyor bende.

1) Kaput altında cam önünde yer alan polen filtresi kazanlarının kelepçeleri çok yetersiz tasarlanmış ve yıllar içerisinde gevremiş. Daha ilk gün alır almaz bakıma gittim. Polenleri taktım ama içime sinmedi. Neyse dedim bakarız ilerde gerekirse kazan alırız. zaten filtre yerine oturdu nasılsa emiş yapacak sorun olmaz. arabaya bi bindim. Aman Allahım klima fanından Sukhoi SU-52 savaş uçağı sesleri geliyor. Fırfırlardan içeri yapraklar falan uçuştu. Hemen söküldü komple elden geçti firewall'a oturan keçeler yenilendi. plastikçide güzel kilit plastikleri yapıldı. Sıfırı yok çıkmaların hepsi kırık ve ciddi para.

2) Kapı döşemelerinin dirseklere gelen tarafındaki Airbag kapağı zamanla kendini salıyor. Hem gıcırtı başlıyor hem de kötü bir görüntü oluyor. Benim araç individual ve içi yeşil olduğu için bulamadım. Krem alıp boyatmak ta istemedim. Altını güzelce temizleyip japonla yapıştırmak zorunda kaldım. Ancak asıl çözümü kapı kartonlarında zarar yoksa yeni kapak alıp iç renge uygun şekilde boyamak.

3) Klima rezistansı. Bu arkadaş bozulacaktır yada bozuktur. Piyasada çokça bulunan orijinali de çılgın para olmayan bir parça. Bu bozulduğu zaman klimayı sona getirseniz de yarım gücü geçmiyor full blast gereken cam çözdürme..vs durumları için sıkıntı oluyor. Geçse bile tam sıcak yada tam soğuk üfleyemiyor. HVAC ile ilgili tek yaşanan sıkıntı budur. Tamiri ucuz ve hızlı.

4) Farlarında saçma sağan ampuller ledler angel eye'lar takılmış E39'ların mâlum sonu konfor beyni arızası. Farlar göz kırpıyor, led patlatıyor, kapanıyor yada farları açınca biri açılıyor biri açılmıyorsa konfor beyni değişecek. Ekseriyetle tamir olmuyor. Çıkma yada sıfır tedarik edilebiliyor ama fiyatı biraz can yakıyor.

5) Şaft orta rulmanı, şaft balansı, ön arka şaft takozu, altı köşe, guebo.. artık nasıl addederseniz. Böyle 40-45 km gibi bir kızda başlayıp 75-80 km hıza kadar her viteste bir çırpma titreme hissediyorsanız gerçekten iş bilen bir şaftçıda balans yapılması gerek. yoksa yola çıktınız 45-70km deniyorsunuz aha oldu diyorsunuz örnek veriyorum 80-110 arası titriyor bu sefer. O yüzden rulmanı da gueboyu da orijinal bulabilirseniz güzel olur. Bu durumu keşfedene kadar da aha dedim türbin bana bili bili yapıyor. Elimize alacağız bari bi şanzuman yağ yağ filtresi değiştirelim dedim ve değiştirdim. Vites geçişleri 10 numara oldu ama titreme gitmeyince guebo'ya odaklanıp çözmüştüm.

6) Külbütör contası, muhakkak er yada geç kaçıracaktır. Yolda giderken ince ince tütmeye başlarsanız artık ona da bir el atarsınız. yaşı sebebi ile keçeler contalar hep kuruyor, gevrekleşiyor. (Araç LPG'li ise LPG filtresinin boruları genelde egsoz manifoltunun oradan geçiyor ve gevşiyor klimadan içeri lpg kokusu vermeye başlıyor, millet o kokuyu zannediyor ancak siz LPG ile yağ kokusunu ayırt edeceksinizdir, LPG'li ise söylediğim koku durumu da başınıza gelebilir)

7) Bobin pipolarını üzerine tükenmez kalemle Beru yazınca orijinal Beru olduğunu zanneden çakmacılar yüzünden herkes orijinal sanıyor ancak genelde çatlar ve ateşleme kaçırır rölantide titretir. Orijinal piponun tanesini 150 liraya almıştım.

8) Kışın bir sabah bindim arabaya hava -5 derece falan. Marşa bastım çalıştı mis gibi. rölanti indi mis gibi. vitese elimi attım kendime bi çektim. Gelmiyor. Donmuş kazık gibi olmuş, donmuş tavuk etini parmağınızla bölmeye çalışırsınız da kıtır kıtır ederek ayrılır ya o şekilde donmuş. Çok çeksem kırılacak yamulacak. Hemen söküp temizleyip yağladım gayette güzel oldu. Eğer yapılmazsa vitesi geçiremeyeceğiniz için yolda kalma ihtimaliniz var. Keza vites kulesi arızası da başıma gelmedi ama çokça duydum. Ufak tefek elektronik arıza olunca tamir edilebiliyor ama genelde değişim ile sonuçlanıyor. Kule arızasında vites P de yada D de kalıyor genelde. Yada manuel kısım çalışmamaya başlıyor.

9) Gelelim Vanos'a, vanos devreye geç giriyor, girmiyor yada giriyor ama aracın canı yoksa yine bir tamir takımı devreye giriyor. İyi bir usta ile sorunu çözebilirsiniz. Sanayide iş yaptırıken bazı 39 sahipleri ile görüşürdük ben onlara renk vermesem de benim aracım piyasanın en az yakan araçlarından biri idi ve Sivrihisar düzlüğünde 250 sabit gidebiliyordu. O açıdan Vanos ayarı/tamiri bmw de performansın köşetaşı diyebilirim.

10) Üst ve alt olmak üzere iki adet yağ müşürü bulunuyor araçta. Uzun süre sabit hızda gittikten sonra, yağınız eksikse, yada ince bir yağ tercih ettiyseniz biraz yol yapınca yada sıkışık trafikte kalınca muhakkak yağ lambanız göz kırpmaya başlayacaktır. Kroniktir. Önce gittim orijinal müşür aldım, gene yaptı, Normalde 5-30 kullanıyordum 10-40 denedim yine geçmedi, en son tesisatı ayırdım bi 15 santim geride bi temassızlık buldum onu tamir ettim mevzu kapandı.

11) Su radyatörü üzerindeki tapa Bmw ustası kisvesi altında sıhhi tesisatçılık yapan bir kardeşimiz tarafından teflon sarılarak kapatılmış. bir gün şaşmazın orta yerinde hava yaptı araç ardından su kaynattı. neyseki conta yanmadı. tapayı geçici olarak körledim ancak gevremiş hortumlar ve radyatör boğazlarındaki gevreme sebebi hortumları sökerken boğaz kırıldı. Gittim, ankaranın en tanınan bmw parçacılarının birinden Behr marka yeni radyatör aldım taktım. Ömrü 8 ay oldu. Arabayı sattığım gün kırıldı tekrar, tabi kaldık yolda. Ana avrat söverek tekrar ostime geldim. bıraktım arabayı yapın dedim çıktım. Bizim Behr radyatör de çakma imiş. Usta sağolsun elindeki sağlam olduğundan emin olduğu bmw logolu bir radyatörü taktı. Aracı alan arkadaşa da söyledim olası tekrar bir çatlama patlama durumuna karşı da doğabilecek masrafı fiyattan fazlasıyla düştüm. Göğüs altı klima radyatörü çatlayan da duydum bu durumda göğüs sökülüyor ancak benim başıma gelmedi şükür.

12) Sunroof giderlerinde tıkalı olma durumu varsa bir kontrol ve açma işlemi güzel olacaktır. Zira tavan sarkması, kötü bir rutubet kokusu..vs yaşayablirsiniz. Ben aracı aldığım gün tipik bir arabacı anlayışıyla giderleri temizledim. Takribi 1. senenin sonlarına doğru sunroof stopu kırıldı. artık siper komple tavan döşemesinin içerisine kaçar hale geldi. Sunroofu en içeri çekip geri çıkartınca geliyordu. Neyse dedim dikkat ederiz, kaçırmayız içeri. Sonra bir gün sunroof yarıda açık kaldı. Cam tarafında kalan şoför tarafı ayak kırılmış. Açılırken yarıya açılıyor, hadi açtınız diyelim kapanırken yarıda kalıyordu. Bunu da camı söküp plastikçide oluklu tel ile destekleyerek ayak yaparak çözdük. Camı sökerken camın iki yanında yer alan körükler gevrediği için yırtıldı, tamir olmadı, orijinali bulunamadı. Öylece verdim aracı.

13) Saydığım bu olayların bir kısmından makyajlı aksa alarak kurtulabilirsiniz. Ancak asıl mevzu düzgün araç bulmakta. Yazdıklarımın hiç biri kulaktan dolma değildir 1,5 2 sene de bizzat yaşadıklarımdır. Bütün bu sıkıntılara rağmen en üstte söylediğim gibi hala aynı fikirdeyim E39 Bmw'nin en iyi tasarlanmış en kaliteli araçlarından birisidir. Keşke imkan olsaydı, yaş yetseydi de 2002'de sıfır bir E39 530i alabilseymişiz.

Tekrardan araç hayırlı olur umarım, Mesaj uzun oldu tekrardan kusura bakmayın

OMTechJr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Edit :

Araç manuel imiş, bu durumda vites kulesi yorumlarımı es geçebilirsiniz. Unuttuğum bir husus daha var onu da ekleyeyim, zira ölümcül sonuçlar doğurabiliyor;

14) Westinghouse şoför tarafı polen filtresinin altında ve hem sunroof, hem cam çıtası, hem de silecek bakaliti altından süzülen sular tamamen oraya toplanıyor. Altında minicik bir gider var ve benim aracım ağaç altı gölgelikte yatıyordu genelde, yapraklardan dolayı gider tıkanmış. Su içeride kalmış. Westinghouse nem çekmiş ve havaların soğumasıyla içindeki diyafram ve etrafı donmuştu. Bir gün bir AVM otoparkında frenlere bir baktım ki kazık gibi olmuş adeta duvarı iteklemeye çalışıyorum ve epeyce bir süre duramadım. Park halindeki araçlara doğru gidiyordum ki zar zor durabildim. Hemen frenciye gidildi, Westinghouse söküldü, temizlendi, pudralandı. Altındaki gider de tekrar açıldı. Bu sayede çok büyük kazaların önüne geçildiğini düşünüyorum. Bazıları içinde buz varken frene abanıp patlatıyor Westinghouse'u. Başınıza gelmez ise ne mutlu olursa da sıfırı o dönem 1600 tl civarı idi şuan 4-5 lira olmuştur.

15) Bunu da eklemeden olmaz, sıfır aküyü bitirip duruyordu araç. en son bagaja ve torpidoya telefonun kamerasını video modunda açıp bıraktım. 20 dakika bekledim ne göreyim, bagaj lambası açık kalıyor. Onu iptal ederek yoluma devam etmiştim. Her ihtimale karşı akü kutup başlarını da söküp temizledim. Gerçekten çok fazla korozyon vardı. Bu sebeple yolda kalmak can sıkıcı bir durum olurdu.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son 2 postu sabitleyelim bir yere maşallah güzel bilgiler..

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok güzel ve niş bilgiler. Elinize sağlık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracı bugün aldım. Gerçekten inanılmaz memnun kaldım 1 günlük kullanım sonucunda. şanzıman merkez bilyesi değişmesi gerekiyor gır gır ses yapıyor trafikte ama bilerek aldım. Klimayı çözemedim 32 ye getiriyorum ortadan serin veriyor ayaktan sıcak veriyor AUTO konumunda. Kliması 18 de içeride durulacak gibi değil bildiğin penguenler geziyor konsolda. Alışacaz artık çözecez. Yol bilgisayarını nasıl sıfırlayacağımı bulamadım. Basılı tutuyorum PROG çıkıyor daha sonra bi daha bastığım zaman başa dönüyor. Ekran dilii almanca. İngilizceye çevirmeyi bulmam lazım bulamadım. Sustalı anahtar yaptırmışlar. Anahtarcıda orjinaiine döndüreceğim. Bi rot ayarına girmesi lazım ön takım yeni yapılmış ustası gerek yok ayarladım ben demiş ama hızlanınca hafif gezme yapıyor parlak asfaltta. Ön yaylar ya kesik ya presli ya da yaştan dolayı ezik onların değişmesi gerek. 22 yaşında araba sonuçta gayet normal hatalar. Şimdiye kadar görmeye gittiklerimin yanında 18lik çıtır gibi duruyor.
    IN BOOST WE TRUST

AhmetKadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayirli olsun ağız tadıyla binin inşallah
    Bi taraftan sicak bir taraftan soguk geliyorsa kalorifer muslugu olabilir. Kronik sikintilardan biri
    Ex: '08 Legacy SportWagon

Next:
    '03 BMW E39 530i
    http://www.techturkey.com/forum/otom...ml#post8600936

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AhmetKadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayirli olsun ağız tadıyla binin inşallah
    Bi taraftan sicak bir taraftan soguk geliyorsa kalorifer muslugu olabilir. Kronik sikintilardan biri
    Benzer sorunu 2012 F30 umda yaşadım, petekler tıkanmış. Bu bmw gerçekten enteresan

10 yıl arayla çözülüyor kronikler sanırım bavyeralıda

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kalorifer sorununu çözdüm orta menfezde sıcak soğuk yönlendirici varmış. Sabah dikkat edince gördüm "len bu mavi noktalar ne" diye bi çevirdim kırmızı noktalar varmış altında. Sıcağa döndü hemen.
    IN BOOST WE TRUST

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler