User Tag List

17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: 50 CC Scooter dönüşüm hakkında.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

50 CC Scooter dönüşüm hakkında.

Üstatlar merhaba. Forumda çok aktif değilim ama online olma saatlerine bakarsanız iyi bir okuyucuyum denebilir.
    Konu ile ilgili sektöründe kafası çalışan kimseyi bulamadığım için burada konu açmak istedim. Konu hakkında fikri olan illaki vardır.
    Hem motora alışmak hemde bir başlangıç yapmak için 3 arkadaş çin işi scooterlardan aldık şimdilik keyifle de biniyoruz. Fakat sorun şudur ki alırken illa 80 lik yapalım dediler biz yaptırmadık ama anladık ki bizim gibi 90 kiloluk adamları rampalarda götürmüyor bu aletler Çevrilmiş haline bindim ciddi şekilde fark ediyormuş rampalardaki performansı. Aşırı yavaş kaldığı için ciddi tehlikeli oluyor bizim için.
    Mevzu şu eskiden bu aletler karbüratörlü idi çevirim kolaydı şimdi enjeksiyona döndüğü için servisler bile uyduruk şekilde çeviriyorlar açıkçası. Sözde silindir piston değiştirip yazılım atıyorlar ama bence yalan yazılımı sadece limitörü devre dışı yapmak için atıyorlar yada enjeksiyonu iptal edip karbüratör takıyorlar. Bu arada marka mondial ve servis harici kimse yazılımda yapmıyor bu bizdeki yeni serilere.
    Ben hem uğraş olsun hemde bir şeyleri becermiş olmak adına kendim yapmak istiyorum. Silindir piston kapak onlar kolay sorun yok fakat işin enjeksiyon tarafında şöyle bir sorum var size. Aletin üzerindeki enjektör 3 bar basınçta 30gr/dk püskürtme yapıyor.
    Aynı enjektörün 60, 90, 120 gr vs diye motorun hacmine göre farklı cc de olan versiyonları var ulaşmakta çok kolay. Ben hiç yazılımla oynamadan enjektör zamanlarını bozmadan sadece enjektörü motor hacmine oranla iki kat büyütsem, 50 cc olan motora 30 gr lık enjektör takmışlar. 100 cc hacme 60 gr enjektör taksam stabil şekilde çalışmaya devam eder mi. işin mantığı bu mudur. hacim büyüdükçe yakıtta aynı oranda mı artması gerekir. Servislerin saçma sapan çevirdiği motorların çalışması bozuluyor çünkü giderken stop etmeler geç çalışmalar vb. bir sürü sorun.
    Uğraşma git büyüğünü al diyenleri duyar gibiyim ama amacımız zaten kendimize uğraş çıkartmak. Bu yazı bunlarla atlatıp bir üst sınıfa geçme planımız var.

BarışSever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    duyduğum kadarıyla mondialin enjeksiyon sistemi iyi değil ve sürekli arıza açıyor,enjeksiyon sistemi ile uğraşmayıp düzgün bi karbüratör takarsanız hem daha az masraf edersiniz hem de hava yakıt karışımını istediğiniz gibi ayarlayıp daha optimum seviyeye getirmiş olursunuz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Enjektör büyüyünce -debisi iki kat artınca- pompanın bastığı 3 bar yetecek mi bilemiyorum. Regülatörü de değiştirmek gerekebilir.
    Önemli bir konu da motor. Yanma odası hacmini iki kat artırmanız alt motoru (blok, krank, yataklar...) oldukça zorlayacaktır.80'liğe çevrilen Revival'lerde bile
    krank sorunu çıkıyor bazen. Ayrıca zaten malzeme yönünden zayıf olan cvt aktarma da yüksek torktan olumsuz etkilenecektir.
    Bunları "Bu iş olmaz." demek için yazmadım, her iş gibi bu iş de olur, sadece bütünsel düşünüp planlamak ve planı uygulamak gerekir.

anamur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    PERFORMANCE 50cc Scooter 17t 49t Performans Dişli Set Fiyatı, Yorumları - Trendyol
    Scooter 80cc Performans Karburator (A KALİTE) Fiyatı, Yorumları - Trendyol
    Performance Scooter 50 cc icin 100cc Modifiye Silindir Set Fiyatı, Yorumları - Trendyol

kuba newton 50cc motorumda bu parçaları kullandım kayış ve baga değişimi ile birlikte ibre sona dayanıyordu gps106km hıza kadar gördüm. 2000km civarı yaptıktan sonra satımıştım
    Renault Sport

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    siz en sona yazmışsınız ama ben yine de tekrarlayım 50 CC scooterla istanbul trafiği çok tehlikeli. 125 CC ye geçip onla uğraş çıkartın kendinize, arada dağlar kadar fark var performansında. Scooter yeni kullanmaya başlayan biri olarak söylüyorum. Az kalsın ben de düşük CC alacaktım.
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    GLB 200 4MATIC
    VESPA GTS 300 SUPERSPORTS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bahsettiğiniz durum 2022 modeller için geçerli evet. ama 2023 modellerde ecu ve enjektörü değiştirmişler daha bilindik daha bulunabilirliği olan markalar kullanmışlar. Şimdilik sorun çıkaran yok zaten bendede ömrü çok uzun olmaz 4-5 bin km sonra değiştirmiş olurum muhtemelen.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BarışSever Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    duyduğum kadarıyla mondialin enjeksiyon sistemi iyi değil ve sürekli arıza açıyor,enjeksiyon sistemi ile uğraşmayıp düzgün bi karbüratör takarsanız hem daha az masraf edersiniz hem de hava yakıt karışımını istediğiniz gibi ayarlayıp daha optimum seviyeye getirmiş olursunuz.
    Bahsettiğiniz durum 2022 modeller için geçerli evet. ama 2023 modellerde ecu ve enjektörü değiştirmişler daha bilindik daha bulunabilirliği olan markalar kullanmışlar. Şimdilik sorun çıkaran yok zaten bendede ömrü çok uzun olmaz 4-5 bin km sonra değiştirmiş olurum muhtemelen.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı livaneli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Enjektör büyüyünce -debisi iki kat artınca- pompanın bastığı 3 bar yetecek mi bilemiyorum. Regülatörü de değiştirmek gerekebilir.
    Önemli bir konu da motor. Yanma odası hacmini iki kat artırmanız alt motoru (blok, krank, yataklar...) oldukça zorlayacaktır.80'liğe çevrilen Revival'lerde bile
    krank sorunu çıkıyor bazen. Ayrıca zaten malzeme yönünden zayıf olan cvt aktarma da yüksek torktan olumsuz etkilenecektir.
    Bunları "Bu iş olmaz." demek için yazmadım, her iş gibi bu iş de olur, sadece bütünsel düşünüp planlamak ve planı uygulamak gerekir.
    Bahsettiklerinizin hepsine katılıyorum zaten zor ayakta duran aletler kalite bakımından da. Ama dediğim gibi çok uzun km ler kullanmayacağım için çok dert olmayacaktır. Aktarmadaki zayıf olan parçaları kayış ve varyatör gibi zaten olabileceği kadar iyileştirdim kullanılan malzemeler kötü malesef.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı anamur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    PERFORMANCE 50cc Scooter 17t 49t Performans Dişli Set Fiyatı, Yorumları - Trendyol
    Scooter 80cc Performans Karburator (A KALİTE) Fiyatı, Yorumları - Trendyol
    Performance Scooter 50 cc icin 100cc Modifiye Silindir Set Fiyatı, Yorumları - Trendyol

kuba newton 50cc motorumda bu parçaları kullandım kayış ve baga değişimi ile birlikte ibre sona dayanıyordu gps106km hıza kadar gördüm. 2000km civarı yaptıktan sonra satımıştım
    İşin sonunda karbüratöre mecbur kalırsam zaten reçete bu dediğiniz gibi. Ama enjeksiyonla ilk marş rölanti falan çok düzgün eğer olabilirse enjeksiyonla ilerlemek istiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı HaKo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    siz en sona yazmışsınız ama ben yine de tekrarlayım 50 CC scooterla istanbul trafiği çok tehlikeli. 125 CC ye geçip onla uğraş çıkartın kendinize, arada dağlar kadar fark var performansında. Scooter yeni kullanmaya başlayan biri olarak söylüyorum. Az kalsın ben de düşük CC alacaktım.
    Kesinlikle katılıyorum söylediğinize ama bunu almamızdaki sebep herşeyden önce ehliyet mevzusuydu. Maalesef B ehliyetim var şimdilik. Kanun yürürlüğe girip 125 cc ye kadar kullanabileceksek ozman dediğinizi yapmak ilk işim.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    komple varyatör sisteminde kayış,baga daha kalitelisi ile değişirdim.

scooterda öncelik motordan çok aktarım(cvt) sistemi mod. lamaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    komple varyatör sisteminde kayış,baga daha kalitelisi ile değişirdim.

scooterda öncelik motordan çok aktarım(cvt) sistemi mod. lamaktır.
    Aynı şeyleri bende yaptım gaz yemesi ve boşa devir çevirmesi çok değişti. Ama bana gücün yetmediği çok belli rampada ilk 20-30 mt de sorun yok sonradan çok bayılıyor alet. 70-80 kg civarı insanlarda çok etkilemiyor ama kilo 90-95 i gördüğünde rampada al elinle ittir moduna giriyor alet.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Belki konuyu görüp faydalanmak isteyen olur. 100 cc diye satılan 50mm çaplı piston silidir setini taktım. bahsettiğim 60cc lik enjektörü de hiç yazılımıyla oynamadan taktım ve mükemmel oldu diyebilirim. Çok düzgün bir rolanti çok tatminkar bir güç ve tork artışı elde ettim. Soğuk sıcak farketmeksizin tek marşta kolayca çalışıyor motor.

aniL43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mega Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belki konuyu görüp faydalanmak isteyen olur. 100 cc diye satılan 50mm çaplı piston silidir setini taktım. bahsettiğim 60cc lik enjektörü de hiç yazılımıyla oynamadan taktım ve mükemmel oldu diyebilirim. Çok düzgün bir rolanti çok tatminkar bir güç ve tork artışı elde ettim. Soğuk sıcak farketmeksizin tek marşta kolayca çalışıyor motor.
    60gr enjektörün kodu vs var mı nerden temin edebiliriz abi?

Piston setini ve enjektörü link atman mümkün mü? Yazılımsal 50km olan son hızı nasıl çözdünüz?

50 znu Ec var bende de dönüşüm düşünüyorum
    Alıntı asot Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizim burda böyle bir icat olsa önce şişme bebege can vermeye kalkarlar allah muhafaza hiç gerek yok böyle işlere

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arora freedom 50 ler var fabrikasyon 125 cc honda swaplı. satıp onlardan almak daha mantıklı 500 km dir kullanıyorum gayet keyifli.
    Alıntı DENON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dün akşamki yarıştan önce start verecek olan hatun dediki elimi bı yerıne götürüp : kazansanda kaybetsende bu senın ama kazanırsan hepsi senın , iliğimi guruttu gevurun gızı yarışı kazandıktan sonra

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Orjinal enjektörü kodu MEV01-30 benim taktığım MEV01-60 aliexpressde kodu aratırsan fiyat fayda oranında değişik satıcılar göreceksin kendine en uyan satıcıyı seçmenizi öneririm. Benim aldığım ürünün linkini bırakıyorum ama bu satıcıda sanırım kalmamış.
    https://tr.aliexpress.com/item/10050...yAdapt=glo2tur
    Yazılımsal hızı da bizim motorların arka kasnağına bir sensör koyup hızı okumuşlar onu iptal edince limitör zaten ortadan kalkmıştı. Wing ve Turismo larda selenin altında motor bloğunun hemen altında akü kutusuna yakın bir kablo demeti var oradaki seffaf soketli tek kabloyu sökünce yazılımsal limit aşılabiliyor. ZNU da farklı olacağını sanmıyorum. Silindir piston seti sana kalmış bana piyasada kaliteli olanlardan biri bu dedikleri için Monero marka 100 cc set aldım kullandım memnun kaldım. Birçok yerde bulabilirsin.

aniL43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mega Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Orjinal enjektörü kodu MEV01-30 benim taktığım MEV01-60 aliexpressde kodu aratırsan fiyat fayda oranında değişik satıcılar göreceksin kendine en uyan satıcıyı seçmenizi öneririm. Benim aldığım ürünün linkini bırakıyorum ama bu satıcıda sanırım kalmamış.
    https://tr.aliexpress.com/item/10050...yAdapt=glo2tur
    Yazılımsal hızı da bizim motorların arka kasnağına bir sensör koyup hızı okumuşlar onu iptal edince limitör zaten ortadan kalkmıştı. Wing ve Turismo larda selenin altında motor bloğunun hemen altında akü kutusuna yakın bir kablo demeti var oradaki seffaf soketli tek kabloyu sökünce yazılımsal limit aşılabiliyor. ZNU da farklı olacağını sanmıyorum. Silindir piston seti sana kalmış bana piyasada kaliteli olanlardan biri bu dedikleri için Monero marka 100 cc set aldım kullandım memnun kaldım. Birçok yerde bulabilirsin.
    Çok teşekkür ederim takıldığım yer olursa rahatsız ederim tekrar
    Alıntı asot Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizim burda böyle bir icat olsa önce şişme bebege can vermeye kalkarlar allah muhafaza hiç gerek yok böyle işlere

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler