User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
50 sonuçtan 39 ile 50 arası

Konu: Yurtdışı Taşınmak Yatırım yapmak İş kurmak Hk.

Year One - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Romanya'ya 2021'de iş için gelip hem sevmeyip hem ailevi nedenlerle dönmüştüm. 2023'de gemileri yakıp tekrar geldim.
    Gelirken Avrupa'nın geri kalanına göre geri kalmış vs diye düşünsem de şuan çok huzurlu ve yaşaması keyifli bir yer. Schengen mevzusundan dolayı küçük işletmelerin getirdiği Türk/Afgan/Hintli vs insanları geri göndermek için biraz sıkılaştırdılar kontrolleri. Yeni izin almak çok daha zor artık.

Türklerden rahatsızlık 2021'e göre ciddi miktarda artmış ne yazık ki.. Yine de düşünen, imkanı olan varsa tavsiye ederim.
    Bulgaristan da aynısı fakat zaten yıllardır azınlık olarak yaşayan Türk ler olduğumuzdan alışıklardı. Bence geleceğin yaşanacak en güzel bölgesi balkanlar. Mülteci de durmaz avrupaya gitmek istediklerinden dolayı. ve kesinlikle sakinlik. en çok ihtiyaç duyulan şey

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Romanya'ya 2021'de iş için gelip hem sevmeyip hem ailevi nedenlerle dönmüştüm. 2023'de gemileri yakıp tekrar geldim.
    Gelirken Avrupa'nın geri kalanına göre geri kalmış vs diye düşünsem de şuan çok huzurlu ve yaşaması keyifli bir yer. Schengen mevzusundan dolayı küçük işletmelerin getirdiği Türk/Afgan/Hintli vs insanları geri göndermek için biraz sıkılaştırdılar kontrolleri. Yeni izin almak çok daha zor artık.

Türklerden rahatsızlık 2021'e göre ciddi miktarda artmış ne yazık ki.. Yine de düşünen, imkanı olan varsa tavsiye ederim.
    Yani gerçekten Romanya'da Türklerden rahatsızlık mı artmış? Abi ben Romanya da daha önce iş yaptım nasıl bir halk nasıl bir işleyiş olduğunu çok iyi biliyorum öyle bir 3-5 kişi değil 2500 kişilik ekipler milyarlık fabrikalar ile çalıştık bu yorum gerçekten çok acı ve trajik ya dünyanın her noktasında bakın her noktası diyorum Ermenistan'a gitseniz o kadar siyasi kavgaya rağmen Türk birisi ve Roman birisinden konu açılsa yorumları sizin yaptığınız gibi olmaz...

Türklerden rahatsızlık duyan Romanya Türk yatırımcılar için aylık panel düzenliyor Türk mühendisler için teşvikler veriyor hatta daha da ileriye gideyim neredeyse takla atıyorlar ki Türkiyeden yatırım alabilmek için ama neymiş kontroller sıkıştırılmış

Abi bırakın bu kendimizi küçük görme işlerini son 10 yılda yaşanan olaylar ve kötü siyasi politikalar sebebiyle eski konumumuzda değiliz ama 50 yıl öncesinde bile Türkiyenin değeri Bulgaristan-Romanya-Gürcistan gibi ülkelerin 50 misli önündeydi hala da öyle tek ayrı tutabileceğiniz ülke Bulgaristan o da AB sayesinde ama yine de bugün Amerika'dan tutun ingiltere ye kadar hiçbir ülkede Bulgar birisiyle Türk birisi aynı kefeye konmaz lütfen bizlerde buna dikkat edelim ırkçılık yaparcasına kendi ülkemizi ve vatandaşlarımızı küçük görme işinden vazgeçelim elbet bu iklim değişecek ve eski günlere dönülecek ama bu şekilde ilerlediğimiz sürece sadece komik oluyoruz.
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ha bir de unuttum eklemeyi Türk/Afgan/Hintli ? bu nasıl bir ayrım abi dalga mı geçiyorsun sen

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ChuckBartowsKi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani gerçekten Romanya'da Türklerden rahatsızlık mı artmış? Abi ben Romanya da daha önce iş yaptım nasıl bir halk nasıl bir işleyiş olduğunu çok iyi biliyorum öyle bir 3-5 kişi değil 2500 kişilik ekipler milyarlık fabrikalar ile çalıştık bu yorum gerçekten çok acı ve trajik ya dünyanın her noktasında bakın her noktası diyorum Ermenistan'a gitseniz o kadar siyasi kavgaya rağmen Türk birisi ve Roman birisinden konu açılsa yorumları sizin yaptığınız gibi olmaz...

Türklerden rahatsızlık duyan Romanya Türk yatırımcılar için aylık panel düzenliyor Türk mühendisler için teşvikler veriyor hatta daha da ileriye gideyim neredeyse takla atıyorlar ki Türkiyeden yatırım alabilmek için ama neymiş kontroller sıkıştırılmış

Abi bırakın bu kendimizi küçük görme işlerini son 10 yılda yaşanan olaylar ve kötü siyasi politikalar sebebiyle eski konumumuzda değiliz ama 50 yıl öncesinde bile Türkiyenin değeri Bulgaristan-Romanya-Gürcistan gibi ülkelerin 50 misli önündeydi hala da öyle tek ayrı tutabileceğiniz ülke Bulgaristan o da AB sayesinde ama yine de bugün Amerika'dan tutun ingiltere ye kadar hiçbir ülkede Bulgar birisiyle Türk birisi aynı kefeye konmaz lütfen bizlerde buna dikkat edelim ırkçılık yaparcasına kendi ülkemizi ve vatandaşlarımızı küçük görme işinden vazgeçelim elbet bu iklim değişecek ve eski günlere dönülecek ama bu şekilde ilerlediğimiz sürece sadece komik oluyoruz.
    Biraz genel yazmış olabilirim, şöyle diyelim; sosyal ortamlarda son birkaç yılda gelenler insanları bıktırmışlar. Ayrıca ırkların büyüklüğü/küçüklüğü, karakteri ile ilgili bir yorumda bulunmadım.
    Nasıl bi millet olduklarını biliyorum, sadece en azından benim şartlarımda yaşaması Tr'den daha huzurlu..

Bahsettiğiniz iş dünyası için ise, bende makine mühendisiyim ve Romanya'da her yıl ciddi yatırımlar yapan bi firmada müdürlük yapıyorum. dolayısıyla iş almak için nasıl taklalar attıklarını vs gayet görebiliyorum.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ChuckBartowsKi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bunun küçük görmekle alakası yok. ben de 5 senedir moskova da yaşıyorum ve 100 lerce Türk arkadaşım var ve hepsi gerçekten çok düzgün insanlar. bu insanlar sayesinde çevremizdeki ruslar biz Türkler için çok iyi konuşuyor çünkü bizi tanıyor. Ancak rusça anlarsan veya alt yazılı izlersen youtube sokak röportajlarında da görebilirsin, Türk diyince özellikle rus kızları sürekli kötülüyor bizi. Koskoca rusya da en çok taciz vakası maalesef Türk pasaportu sahiplerinde, buraya turistik veya çalışmaya gelen cahil kesimden kaynaklanıyor. (uçak krizinden önce daha kötüymüş şimdi azaldı diyor eskiler)

Çünkü biz 100lerce düzgün yönetici/mühendis v.b Türkler ne kadar iyi örnek olsak da, 1 tane karaktersiz günde 1000 farklı rus kıza insta v.b üzerinden taciz mesajı atabiliyor, bar kafe v.b gittiğinde askıntılık yapabiliyorlar. Yani 1 kötü Türk binlerce iyi Türk ün adını kötüye çıkarmaya yetiyor. Türkiye de bu tarz konuların ciddi yaptırımı olmadığından adamlar böyle karaktersiz yetişiyor ve maalesef parayı bulduklarında veya iş için yurtdışına çıkabildiklerinde adımızı lekeliyorlar.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Türk'ün devletinde "üstkimlik" olarak kendini Türk görmeyen binlerce insan var.

Almanya'da 50 senedir yaşayan akrabalarımız var, kuzenim yine yaklaşık 4-5 senedir Toronto/Kanada'da yaşıyor. Bir şekilde oraya Türk pasaportu taşıyan kimseler gidiyor, olaya karışıyor, suç işliyor ya da çevresine rahatsızlık veriyor. Bakıyorlar pasaport Türk pasaportu, uyruk T.C., ihale de bizlere kalıyor. Bizim akrabalar anlatırdı, Almanya'ya göç ederken yolda ve hudut kapılarında onlarca kez bunlara Türk devlet memurları nasihat etmiş. Verginizi gittiğiniz yerde de ödeyin, geride bıraktıklarınıza bakın, orda bizi temsil edeceksiniz ahlaklı ve dürüst olun diye. Hatta gidenlerin en büyüğü olan aile içinde Kıbrıs mücahitliği yaptığı için Yıldız dede dediğimiz rahmetli Cengiz amca Alman eyalet başkanlığına ve Yetim-Der gibi derneklere Almanya'da birçok sefer bağış yapmış. 92'de kendine plaket verilince konuşmasında "Bizler Alman devletine gelerek çalıştık, kazandık ve Alman devletinin kalkınmasına yardım ettik, bu esnada vatanımızdaki ailemize ve vatanımıza da faydada bulunduk. Ekmeğini yediği tasa pislemek Türk'e yaraşmaz, Türk olmak, Alman devletine ve halkına vefa borcu ödenmesine engel teşkil etmez." Demiş. Niye anlattım bunu, o dönem gidenlerin mentalitesi anlaşılsın diye.

Mert(kuzenim) anlattı, Toronto'da Meksikalı-Brezilyalı-Arap ağırlıklı bir grup geceleri bir yerlerde araçlarıyla toplanıp müzik falan dinliyorlarmış, buluşma gibi, bu tip organizasyonlar bayağı yaygınmış orada. Sonradan bu olay biraz kontrolden çıkıyor, müziğin sesi artıyor, burnoutlar, yanlamalar vs polis gelip dağıtmış birkaç sefer. En sonunda da bir tanesi otopark çıkışında bir adama çarparak ağır yaralıyor. Buralarda gündem çok hareketli olmadığı için bu olay da tepki çekince biraz basında yer buluyor, çünkü çarpan TC vatandaşıymış.
    Çalıştığı yerdeki arkadaşlarından biri Mert'e sizin Türkler biraz yaramaz diyip olaydan bahsetmiş. Yalnız detay şu, Mert olayı merak edip haberlere bakınca, araçların bazılarında bebek katili bir soysuzun ve hayali bir ülkenin( ) sözde bayraklarını flamalarını falan araçların koltuğuna giydirilmiş şekilde ya da sağına soluna yapıştırılmış şekilde görüyor. Merak edip gitmişler bir sefer, Türk dedikleri insanlar kendini Türk olarak bile tanıtmıyor, Türkçe bile doğru dürüst dilleri dönmüyor ama işte uyruğuna bakıp Türk diyip geçiyorlar ucu da dönüp bize dokunuyor diye dert yanmıştı.

Yine baba tarafından akrabalar anlattı ağırlıklı Dresden ve Berlin'de yaşıyorlar, seçim zamanı sandığa giderken önlerine 6-7 kişilik bir grup düşüyor. Ellerindeki meşrubat kutularını duvarın üstüne bırakınca bir Alman gelip bunları uyarmış sonra da söylene söylene gitmiş. Sandık sırasında içeriye girerken bir Türk ailenin önüne geçmeye de çalışınca vatandaş bunlara tepki göstermiş. Grup hiç tepki vermeyince araya sandık görevlileri girmiş, ancak 2 dakika boyunca kimse kimseyle iletişim kuramamış. Sebebi basit, adam muhtemelen arap(konuştuğu dili arapçaya benzetmişler), ve yine büyük olasılıkla 3 karısı var. Vatandaşlığa hak kazanmış ama Türkçe dahi bilmiyor, o kadar bilmiyor ki sandıktaki görevlinin söylediklerini bile anlamamış. Türkçe bilmediği gibi gittiği ülkenin dili Almanca'yı da bilmiyor. Anne ördek misali peşinden ayrılmayan 3 kadının da eşleri olduğunu düşünmüşler. Bu tip olayların da çok arttığını söylüyorlar. Daha neler duydum anlatsam Kaf Dağı'na yol olur da neyse.

O yüzden Türkler lafı geçince bir yerde, ister istemez kendime "hangi" Türkler diye sormadan edemez oldum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunun küçük görmekle alakası yok. ben de 5 senedir moskova da yaşıyorum ve 100 lerce Türk arkadaşım var ve hepsi gerçekten çok düzgün insanlar. bu insanlar sayesinde çevremizdeki ruslar biz Türkler için çok iyi konuşuyor çünkü bizi tanıyor. Ancak rusça anlarsan veya alt yazılı izlersen youtube sokak röportajlarında da görebilirsin, Türk diyince özellikle rus kızları sürekli kötülüyor bizi. Koskoca rusya da en çok taciz vakası maalesef Türk pasaportu sahiplerinde, buraya turistik veya çalışmaya gelen cahil kesimden kaynaklanıyor. (uçak krizinden önce daha kötüymüş şimdi azaldı diyor eskiler)

Çünkü biz 100lerce düzgün yönetici/mühendis v.b Türkler ne kadar iyi örnek olsak da, 1 tane karaktersiz günde 1000 farklı rus kıza insta v.b üzerinden taciz mesajı atabiliyor, bar kafe v.b gittiğinde askıntılık yapabiliyorlar. Yani 1 kötü Türk binlerce iyi Türk ün adını kötüye çıkarmaya yetiyor. Türkiye de bu tarz konuların ciddi yaptırımı olmadığından adamlar böyle karaktersiz yetişiyor ve maalesef parayı bulduklarında veya iş için yurtdışına çıkabildiklerinde adımızı lekeliyorlar.

Rus dilinde Türkleri Azerileri hatta Ermenileri ortak görüp küçümseyen bir deyim bile var biliyorum bu ayrı bir şey. Fakat Rusya'ya gidin bugün 1000 kişilik bir anket yapın örnek veriyorum Bir Türk bir Roman bir Bulgar hangisi ile ev arkadaşı olmak istersiniz diye anket sonucu üstteki mesajın cevabı olur.

Evet kendimizi asla övmüyorum hiçbir ülkeyi veya vatandaşını da küçümsemiyorum.

Sadece Türkiye geyiklerde dönen kadar küçük bir ülke değil bizlerde o geyiklerin konusunda geçen insanlar değiliz önce kendi farkındalığımızı koymalıyız ki dışarıya yansıyabilsin bunu anlatmak istedim.

Teşekkürler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba,

Konuyla bağlantılı olarak bir soru sorayım yeni konu açmak yerine.

Dijital göçmenlik diye bir vize çeşidi var avrupada birden çok ülkede. Gidilen ülkeden dışarıya dijital alanda hizmet satıp vergisini ödemek koşuluyla oturum izni veriliyor. Bir şirkete fatura kesip ödemeyi gidilen ülke bankasına alıp alınan paradan da bu ülkede vergi verme koşulu.

Benim merak ettiğim konu ise, ben Türkiye'de bir şirket açıp Portekize gitsem, Portekiz'den kendime fatura göndersem ve ödemesini yapsam Türkiye'den acaba Türkiye'de ne gibi vergi yüküne giriyorum bilen var mıdır? Yurtdışı hizmet ithalatı fazla vergi yükü olan ve gelirimi çok düşürecek bir yükümlülük müdür?

Teşekkürler

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı atmv8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Konuyla bağlantılı olarak bir soru sorayım yeni konu açmak yerine.

Dijital göçmenlik diye bir vize çeşidi var avrupada birden çok ülkede. Gidilen ülkeden dışarıya dijital alanda hizmet satıp vergisini ödemek koşuluyla oturum izni veriliyor. Bir şirkete fatura kesip ödemeyi gidilen ülke bankasına alıp alınan paradan da bu ülkede vergi verme koşulu.

Benim merak ettiğim konu ise, ben Türkiye'de bir şirket açıp Portekize gitsem, Portekiz'den kendime fatura göndersem ve ödemesini yapsam Türkiye'den acaba Türkiye'de ne gibi vergi yüküne giriyorum bilen var mıdır? Yurtdışı hizmet ithalatı fazla vergi yükü olan ve gelirimi çok düşürecek bir yükümlülük müdür?

Teşekkürler
    ithalat gümrük mevzuatları geçerli olur. ürüne göre değişen oranlarda gümrük ve kdv ödersin. yazılım satıyorsan ürün dijitalse fiziki bir giriş yoksa sadece kdv bildirimi yapar onu ödersin diye biliyorum. ben ülkeden çıktığımdan beri değişen bişi yoksa böyle yapıyorduk biz.

Örneğin proje çizdiriyoruz diyelim, maille gelen projenin proformasını muhasebeci vergisini ödeyip resmileştiriyordu. gümrük vergisinden muaf ama kdv den muaf değilsin. tabi rakamlar çoğalınca incelemeye giriyorsun kara para aklayıp aklamadığına dair. yani ispatla aldığın yazılımı veya projeyi diyebilirler.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ithalat gümrük mevzuatları geçerli olur. ürüne göre değişen oranlarda gümrük ve kdv ödersin. yazılım satıyorsan ürün dijitalse fiziki bir giriş yoksa sadece kdv bildirimi yapar onu ödersin diye biliyorum. ben ülkeden çıktığımdan beri değişen bişi yoksa böyle yapıyorduk biz.

Örneğin proje çizdiriyoruz diyelim, maille gelen projenin proformasını muhasebeci vergisini ödeyip resmileştiriyordu. gümrük vergisinden muaf ama kdv den muaf değilsin. tabi rakamlar çoğalınca incelemeye giriyorsun kara para aklayıp aklamadığına dair. yani ispatla aldığın yazılımı veya projeyi diyebilirler.
    Yazılım satıyorum gibi olacak. Büyük meblağlar olmadığı için sorun olmaz o zaman Yazılım sorarlarsa da o da kolay bir şekilde hallolur diye düşünüyorum. Çok teşekkür ederim, denenebilir bir yol o zaman.

Sıra geldi Portekiz'de bir avukat bulup bu işlere girişmeye.

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı atmv8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazılım satıyorum gibi olacak. Büyük meblağlar olmadığı için sorun olmaz o zaman Yazılım sorarlarsa da o da kolay bir şekilde hallolur diye düşünüyorum. Çok teşekkür ederim, denenebilir bir yol o zaman.

Sıra geldi Portekiz'de bir avukat bulup bu işlere girişmeye.
    Peki neden portekiz?
    e60 535d & THE A45 AMG

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Omak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki neden portekiz?
    Lizbon'u gezip beğenmiştik ailecek. Uzaktan çalıştığım için konum bağımsız olarak da düşünüyorum, yurtdışı yaşama denemelerimize oradan başlarız diye düşündük. Sonrasında memnun kalmazsak yine dijital göçebe olarak İspanya, belki Estonya göçme düşüncemiz de var.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (1 üye ve 1 konuk)

1. a3t

Bu Konudaki Etiketler