User Tag List

17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: Çelik ahşap prefabrik evler

meganes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Çelik ahşap prefabrik evler

Merhaba arkadaşlar aramızda eminim bilgili kişiler vardır, birazbilgi toplama ve diğer arkadaşlara yardımcı olmak maksatlı konuyu açıyorum
    Araştırdığım kadarıyla betonarme yapılar hem uzun süreç hem uğraştırıcı hemde daha maliyetli, peki diyelim 450-500m2 yerimiz var buraya 2 katlı bi çelik yapı tavsiye edermisiniz ? Uzun vadede sürekli içinde oturacağımızı var sayarsak sağlam sorunsuz yaşarmıyız sizce ? Veya bu tip pratik tavsiye edeceğiniz bir şeyler varmı ? İçinde aile kalacak şekilde ortalama 100-120m2 bir yapı diyelim
    aracı yüksek fiyata satmam için elinizde 'jdm' yazısı varmı ??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hafif çelik yaptırmayın, piyasa genelde 0.8 mm - 1.2 mm kullanılıyor ve sağlıklı olmuyor en kötü kutu profilden yaptırın, bütçeniz varsa ağır çelikten yaptırın.

TBDY 2018 e göre kolon min. 4mm kirişlerin min 2.5mm olması gerekli buna dikkat edin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çelik konstrüksiyon yapılardaki topraklama durumu nasıl acaba? Evde sürekli stresli, diken üstünde yaşamaya sebep olur mu?

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı atmv8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çelik konstrüksiyon yapılardaki topraklama durumu nasıl acaba? Evde sürekli stresli, diken üstünde yaşamaya sebep olur mu?
    temel atılırken topraklama tesisatı atılıyor, onu da çeliğe hatla bağlarlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı atmv8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Youtubede bir kaç video izledim , çatıya paratoner koyun kesinlikle diyor , şimşekli yıldırımlı havalarda statik topluyor dedi bu yüzden uydu cihazının ve kamera kayıt edicisinin arızalandığını söyledi , full metal yapı olduğu için haklı sanırım , bilen birileri varsa aydınlatsın bizleri , bayağı kafaya koydum bu ev işini

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı meganes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araştırdığım kadarıyla betonarme yapılar hem uzun süreç hem uğraştırıcı hemde daha maliyetli,
    yukarıda yazdığınız kısmen doğru sayılsa da, TR şartlarında iyi çelikçi bulmakta pahalıya patlar diye düşünüyorum.
    biliyorsunuz fırsatçılık her sektörde var çünkü.
    yukarıda bir arkadaş ağır çelik önermiş, uzun vadeli istyiorsanız bende buna katılıyorum.
    ucuza kaçacağım derken iş pahalıya patlamasın.
    yada internette 'Naswood' yazıp araştırabilirsiniz. ahşap yapı işini ehliyle yapan insanlar.

dizayn ofis mimarı olarak yazdım, sektördeki arkadaşlar yanlışım varsa lütfen düzeltin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Forumdan kaçmış insanlar pek bişey bulamıycaz anlaşılan teşekkür ederim yorumlarınız için araştırmaya devam ediyorum

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı meganes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Forumdan kaçmış insanlar pek bişey bulamıycaz anlaşılan teşekkür ederim yorumlarınız için araştırmaya devam ediyorum
    En son depremden sonra (garaj üstü 2 katlı binanın 1. katında yaşıyorum bina 2015 imal) göçük altında kalma korkusu ile oldukça araştırdım.

Çelik denilen yapıları gittim bir üreticnin yerinde inceledim. Teknik olarak işin detaylarına vakıf değilim ama çelik bir yapıya göre betonarme bir yapı kesinlikle daha güvensiz geliyor.

Hatta 1 tane planını çok beğendiğimiz 2+1 sunum evini inceledik göze takılan bir yeri olmadı. Bu işlerle haşır neşir arkadaşım ısınma ve soğutma sorunun olur dedi.

2 katlı olanlarda da şap vs atıldığından m2 maliyeti neredeyse 2x oluyordu. Benim baktığım dönemde 90m2 2+1 için 545 bin TL anahtar teslim fiyat almıştım.

Aynı m2 dubleks için 850 bin TL fiyat vermişlerdi. Yaşadığım bölge de 90m2 inşaat alanlı arsa bulmak zor, olana da servet istiyorlar.

Benim aklıma yatmıştı açıkçası istediğim rakamlara arsa bulabilsem yapacaktım.

Bir öneri de karkası çelik yapıp arasına ytong ördür dediler, bu maliyeti biraz daha yukarı çekiyor. Bir de bunun üzerine yalıtım yapılırsa çok daha iyi olur dediler.

Ama hep söylem haliyle yaşayıp test etmek ya da bi fiil yaşayan insanlardan (youtube vs) fikir almak en sağlıklı sonucu verir bence.

yilmazcatalbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İki katlı çelik diye tabir edilen yapılarda genellikle en fazla 1,2-1,5mm ürün kullanılır bu da olması gerekenin yarısından bile az denilebilir ancak rekabetçi fiyat için herkes kaçıyor malesef. Betonarme yapıya göre daha risksiz ancak ekonomik ömrü betonarmeye göre daha az. Isınma soğuma sorununuz olmaz profil araları anlaşmanıza bağlı olarak taşyünü veya köpük doldurulur. Daha hafiftir temel maliyeti çok daha düşüktür. Kötü yapılırsa yapıda zaman içerisinde esnemeler olur o yüzden çelik yapılar bu malzemelerle yapılacaksa kesinlikle tek katlı tercih edilmeli.

İnşaatçı olarak şahsi tercihim ağır çelik karkas arası ytong, son olarak üzerine yalıtım olur. Kutu profil karkasa göre korozyon derdi olmaz, (1,2-1,5mm profillerle yapılan)çelik yapıya göre çok çok daha sağlam olur esnekliği düşüktür. Maliyet olarak tabiki farkeder ama ağır çelik beton karışımı yapılar kesinlikle her anlamda avantajlı sağlam ve ekonomik ömrü çok uzun.
    Techturkey dediğin 12, bilemedin 16. sayfada adamı bulur, 500.000 yerine 1m alır, konuya giren herkesi ihya ederdi...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yilmazcatalbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İki katlı çelik diye tabir edilen yapılarda genellikle en fazla 1,2-1,5mm ürün kullanılır bu da olması gerekenin yarısından bile az denilebilir ancak rekabetçi fiyat için herkes kaçıyor malesef. Betonarme yapıya göre daha risksiz ancak ekonomik ömrü betonarmeye göre daha az. Isınma soğuma sorununuz olmaz profil araları anlaşmanıza bağlı olarak taşyünü veya köpük doldurulur. Daha hafiftir temel maliyeti çok daha düşüktür. Kötü yapılırsa yapıda zaman içerisinde esnemeler olur o yüzden çelik yapılar bu malzemelerle yapılacaksa kesinlikle tek katlı tercih edilmeli.

İnşaatçı olarak şahsi tercihim ağır çelik karkas arası ytong, son olarak üzerine yalıtım olur. Kutu profil karkasa göre korozyon derdi olmaz, (1,2-1,5mm profillerle yapılan)çelik yapıya göre çok çok daha sağlam olur esnekliği düşüktür. Maliyet olarak tabiki farkeder ama ağır çelik beton karışımı yapılar kesinlikle her anlamda avantajlı sağlam ve ekonomik ömrü çok uzun.
    Baktım şimdi ağır çelik neymş diye, dümdüz benim ofiste her gün gördüğüm çelik konstriksüyon yapının aynısıymış.

Çok mantıklı aslında somunla ve kaynakla bağla, arasına ytong yap mis gibi.

Ama profil rakamları bu kadar uçmuşken bu malzeme ile 100m2 bir yapı oluşturalım desek, muhtemelen betonarme x2 gibi bir rakam çıkar diye düşünüyorum.

m2 maliyeti var mı yakın zamanda yapılmış böyle bir proje için acaba ?

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eveet. Taze kan olarak geldim. Şu anda devam etmekte olan inşaatım var. 1 ay önce başladık. Sırası ile yazıyorum.
    Arsayı 1 yıl önce aldım. 450 000 lira. (Bulunduğu yerde imar mevcut ancak köy hududunda olduğu için yapı denetimden muaf durumda.)
    Sonrasında 250 metrekare villa projesine başladık. Aldığım ürünleri aşağı yukarı yazıyorum.
    180m3 betonx1500.00= 270 000 Lira
    14400 kg. demir.x16 lira=230,400 lira
    Hafriyat işçiliği= 70 000 lira (Kot farkı çoktu ve biraz çevreyi toparladık.)
    Kaba inşaat halâ devam ediyor. Metrekaresi 600 liraya anşaştım. Hesaplar 250-350 000 lira civarı işçilik tutacağını gösteriyor.
    Kaba elektrik işçiliği için 45 000 lira ödedim.(Aydınlatma, düğmeler , ledler vs. yok içinde.)
    Mimari projeler, statik vs. 60 000 lira ödedim. Hesap bu şekilde.
    Betonerme yapı her zaman sağlıklıdır. Hakkınca yapılan bir bina (Mesela bu evi yaparken hesabı kitabı düzgün yaptık. Her yerde c30 beton kullandık. Betonumuzu sürekli sulayarak ilerliyoruz.),(- derece havalarda beton dökümü yapmıyoruz. Ayrıca vibratör kullanarak betonu hava kabarcığından kurtarıyoruz. ) gayet uzun ömürlü ve sağlam olur kesinlikle korkunuz olmasın. Ben de imkanım olsa ağır çelik + kaliteli bir duvar sistemi isterdim. Ancak çok iyi bir arkadaşım müteahhit ve bütün işleri takip ediyor. Bu benim için çok büyük kolaylık ve bittiğinde ömürlük olacak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkürler deneyimleriniz tecrübeleriniz için
    Ağır çelik diye tabir edilen malzeme araştırdığım kadarıyla np , npu , npi profil , buşekilde yapılırsa daha maliyetli ve çok daha sağlam ama birkaç mühendis arkadaşım gerek yok hafif çelik diye tabir edilen malzemeden yaptır dedi ama işin başında dur takip et ve depremden sonra türeyen firmalara yanaşma dedi, çelikte günden güne zamlanan malzeme , 2 hafta önce çatıya başlamışlar tonuna 18 bin vermişler bugün 24 bini gördü diyor , bu tür birşeye kalkışacaksan hemen giriş vakit kaybete dedi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Baktım şimdi ağır çelik neymş diye, dümdüz benim ofiste her gün gördüğüm çelik konstriksüyon yapının aynısıymış.

Çok mantıklı aslında somunla ve kaynakla bağla, arasına ytong yap mis gibi.

Ama profil rakamları bu kadar uçmuşken bu malzeme ile 100m2 bir yapı oluşturalım desek, muhtemelen betonarme x2 gibi bir rakam çıkar diye düşünüyorum.

m2 maliyeti var mı yakın zamanda yapılmış böyle bir proje için acaba ?
    Yakın zamanda malesef yapmadık ama yaptığımız dönemde betonarme x1.3 - x1.4 gibi bitiyordu. Çok fazla değişken var ama hep uçup kaçsak maliyet betonarmeye göre en fazla x1.5 olur.
    Techturkey dediğin 12, bilemedin 16. sayfada adamı bulur, 500.000 yerine 1m alır, konuya giren herkesi ihya ederdi...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yakın zamanda malesef yapmadık ama yaptığımız dönemde betonarme x1.3 - x1.4 gibi bitiyordu. Çok fazla değişken var ama hep uçup kaçsak maliyet betonarmeye göre en fazla x1.5 olur.
    Betonarme konforu sunacak ise yalıtım vs konusunda bence uzun vadeli oturma planı yapan ben gibi insnalar için gayet mantıklı bir iş olur.

Bir de bunu tek kat yaparsak eğer temel ve ara kat şap vs maliyetinden kızarım gibi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Betonarme konforu sunacak ise yalıtım vs konusunda bence uzun vadeli oturma planı yapan ben gibi insnalar için gayet mantıklı bir iş olur.

Bir de bunu tek kat yaparsak eğer temel ve ara kat şap vs maliyetinden kızarım gibi.
    İşin aslını soracak olursanız tek kat olacaksa bireysel yapılarda betonarme de olur güvenlik zaafiyeti doğurmaz ama tabi işin içine kat girerse çelik-beton karışımı yapılar çok daha güvenli. Tek kat yapılarda temel derinliği, beton sınıfı, demir kalınlığı, hasır vs vs gibi etkenler değiştiği için tabiki daha düşük maliyetli oluyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşin aslını soracak olursanız tek kat olacaksa bireysel yapılarda betonarme de olur güvenlik zaafiyeti doğurmaz ama tabi işin içine kat girerse çelik-beton karışımı yapılar çok daha güvenli. Tek kat yapılarda temel derinliği, beton sınıfı, demir kalınlığı, hasır vs vs gibi etkenler değiştiği için tabiki daha düşük maliyetli oluyor.
    İşin teknik kısmına %100 vakıf değilim, şu deprem sonrası betonarme yapıların pul pul döküldüğünü görünce aklıma hep şu geliyor.

Tek kat dahi olsa işin içinde beton'un dökülme aşaması, dökülme kısmından sonra sulama aşaması vs gibi durumlar tamamen insan gücü ve işi yapan adamın insiyatifine kalıyor.

Haliyle kalıp içinde boşluk kalmaması, ya da c30 olarak mikser den akan betonun kalfanın evine erken gitmesi için içine su basılarak bozulması fikri, ya da sonrasındaki o sulama işleminin eksik yapılması fikri bana sevimsiz geliyor.

Bu arada bu bilgileri de deprem sonrası sağda solda bir şeyler okurken ya da dinlerken edindim. Haliyle çelik yapı da bu şekilde insan faktörüne bağlı olumsuzlukların yaşanabilme ihtimali bana çok daha düşük geliyor.

Bir de ne olursa olsun tavanda 30 ton (atıyorum ağırlığı) bir beton tabakası yerine çelik parçalara sabitlenmiş alçıpan olması daha rahat ettirir beni mental olarak.

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de amerikalıların yapı şeklini çok beğeniyorum. Hem basit hem de kolay tamirli. Su borusu patlarsa duvarı kesiyorsun. Sonrası mdf benzeri bir malzeme ve alçı. Tabi bizim ülkede yapı izni vs. nasıl olur bilmiyorum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler