User Tag List

13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: Arsa konusunda yardım edebilir misiniz ?

brs852 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Arsa konusunda yardım edebilir misiniz ?

Zamanında iyi kötü bir araba aldık bu saatten sonrada yeni bir araba almak imkansız. Arabayı satıp bir kısmıyla 500K-600K kısmıyla bir arsa almayı düşünüyorum. Üzerine 5-6 yıl sonrasında bir yapı yapabilirim yada tiny prefabrik koyabilirim daha öncesinde zor gibi ama arsa işlerinden hiç anlamamaktayım. İmarlı mı olmalı imarsız mı olmalı bazı arsalara tiny prefabrik yapımına izin veriliyormuş arsa tarla zeytinlik imarlı imarsız vs hepsini yapı izni farklı oluyormuş. Çanakkale Balıkesir Muğla buralarda köyleri olabilir buralarda nereleri önerirsiniz birde nasıl bir imar durumu olmalı ?

CenkB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir süredir ben de arsa bakınıyorum. Anladığım kadarıyla imar durumu konut veya villa olması lazım prefabrik ev yapmanız için. Tiny house için bir sayfa takip ediyordum, emsal karar mevcut istenilen araziye koyulabiliyormuş. Tabi plakalı vs olacağından muayene durumu söz konusu sanırım. Tarla vasfında arazi için ise en az 5 dönüm olacak, kadastro yoluna en az 1 cephesi olacak ve en yakın yerleşim yerine en fazla 150 metre(150 metreden şuan tam emin değilim) uzaklığı olacak.
    Bunun dışında daha küçük arazilere ev yapılabilme şartları mevcut diye biliyorum. Youtube'de birisi vardı. Sanırım belli bir hayvan sığacak kadar bir ahır vb. bir yapı yapılırsa daha küçük arazilere de tarım ve orman bak. izniyle ev yapılabiliyor. Bildiklerimi söylemek istedim. Söylediklerim maalesef net yanıtlar değil. Ben de konunun takipçisiyim.

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim bildigim, elektrik su vs baglatmak icin iskan almak gerek, iskan almak icin de arsanin imarli olmasi gerek. Tarla sifatli bir arsanin ustune herhangi bir yapi kondurdugunuzda da bolgenin yapi zabitasi gelip sizi uyarir ve yapiyi yikmanizi ister. Yapi tasinabilir nitelikte ise tasimanizi ister. Belli bir miktar sure veriyor olmalilar, benim aklimda 2 hafta diye kalmis. Sure doldugu zaman tekrar geldiginde yapiyi tasidiysaniz sikinti yok, tasimadiysaniz yikim karari cikar ve ceza odersiniz. Kaba hatlariyla olay bu sekilde. Yakin tarihte tekrar bir imar affi cikacagini sanmiyorum, o yuzden isinizi saglama almanizi cani gonulden isterim
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alacağınız arsanın tapu bilgilerini alarak ilgili belediyeye imar durumunu sorarsanız daha iyi olur. Genel geçer kurallar hemen hemen aynı. İlgilendiğiniz arsa %35-40 imarlı olursa daha kolay ev yapabilrsiniz. imarlı olan arsalar için yoldan 5 mt, komşu parsellerden 3 mt. çekecek şekilde geri kalan alana yapı yapabilirsiniz. Arsanın şeklini ona göre kontrol etmenizde fayda var. dikdörtgen şekildeki 300-400m2 bir arsa işinize yaramaz. Tiny için genel olarak yasa da ruhsat gerektirmek deniyor ancak belediye meclisleri karar alıp tiny house içinde ruhsat başvurusu isteyebiliyor. bu durumda imarlı olması önemli.

Olmazsa olmaz durumlar; arsanın şekli, resmi yol durumu ve imar planı içinde olması. elektrik, su gibi baplantılara yakın olması şart değil ama işinizi ve maliyetinizi kolaylaştırır.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arsa üstüne koyacağınız evin altında teker olduktan sonra kimse birşey diyemez. Bende bakıyorum uzun zamandır alıp kenara koymak lazım
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Altında tekerlek varsa ve hareket edebileceğini ispatladığınız taktirde sorun yok. Tiny house koyabilirsiniz. Ama forseptik çukuru açmak için izin vs almak gerekli olabilir Tarım arazilerinde. Biz Assosta evi yaparken Çanakkale imardan onun için özel izin almıştık.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tabi ki imarlı olması daha iyi 5-6 sonrası için imarsız yer alıp beklemek mi mantıklı bilemedim. tinyler mantıklı gibi duruyor ama romörklü olduğu için muayene sorunu oluyormuş muayeneye gidip gelmesi gerekiyormuş ayrıca bazı belediyeler elektrik su ve foseptik için izin vermiyormuş. birde ben ailemle olacağım için tiny uzun zaman zarfında küçük gelebilir diye düşünüyorum imarsız arsa okey alıp beklenebilir ama tiny araştırdıkça sorunları pek mantıklı gelmedi bana...

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arsanın müstakil parsel olmasınada dikkat edin
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

Emre-Dylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tek katlı yapılar çok sıkıntı olmuyor hobi bahçeleri gibi ama 2 katlı yaparsanız sıkıntı villa imarı şart. Hobi bahçesinde belediyeye cüzi miktar ceza ödeyip kullanıyorsunuz bende düşünüyorum bu aralar.
    AC/DC Back In Black
    1968 Mercury Cougar GT-E 427 390Hp

Mivec_4G63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Naçizane tavsiyelerimi yazayım,

Aldığınız arsa "tarla" vasfında olmasın,
    Köy yerleşik alanı içerisinde olsun en kötü ihtimal köy yerleşik alanına maksimum 250 metre mesafede olsun
    Hisseli tapu olmasın, müstakil parsel olsun
    Yolu olsun(En önemlisi)
    Elektrik ve suya yakın olsun
    Eğimli olmasın(Yerinde gidip görmeden arsa almayın)

Aldığınız yer tarla ise tiny house(taşınabilir) koyabilirsiniz. Su deposu ve güneş paneli ile elektrik ve su işini çözebilirsiniz.
    Aldığınız yer imarlı arsa ise imara uygun bir yer yapmalısınız. Bu da mimara en az 40 bin tl proje için para vermeniz demek. İnşaat maliyetlerinin geldiği nokta ortada.

Son tavsiye, arsa alayım değerlensin dursun kenarda diyecekseniz alın. Ama yok ben buraya yer yapacağım yakın zamanda diyorsanız hazır bir yer alın. Selamlar
    men dakka dukka.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    imarlı olursa kafan ağrımaz bazı bölgelerde ova koruma alanı içerisinde oluyor tarım ve hayvancılık tesisi dışında bir yapıya izin verilmiyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mivec_4G63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Naçizane tavsiyelerimi yazayım,

Aldığınız arsa "tarla" vasfında olmasın,
    Köy yerleşik alanı içerisinde olsun en kötü ihtimal köy yerleşik alanına maksimum 250 metre mesafede olsun
    Hisseli tapu olmasın, müstakil parsel olsun
    Yolu olsun(En önemlisi)
    Elektrik ve suya yakın olsun
    Eğimli olmasın(Yerinde gidip görmeden arsa almayın)

Aldığınız yer tarla ise tiny house(taşınabilir) koyabilirsiniz. Su deposu ve güneş paneli ile elektrik ve su işini çözebilirsiniz.
    Aldığınız yer imarlı arsa ise imara uygun bir yer yapmalısınız. Bu da mimara en az 40 bin tl proje için para vermeniz demek. İnşaat maliyetlerinin geldiği nokta ortada.

Son tavsiye, arsa alayım değerlensin dursun kenarda diyecekseniz alın. Ama yok ben buraya yer yapacağım yakın zamanda diyorsanız hazır bir yer alın. Selamlar
    Zeytinlik vs olanlar varmış onlara imar gelmiyormuş her gün bir şey öğreniyorum valla tarım arazisi olduğu için ama arsa olursa imar gelme durumu oluyormuş köye yakın olursa daha da çabuk gelebiliyormuş inşaat olarak da 5-6 yıl sonrasında inşaat şeklinde değil ama çelik konstrüksiyon düz ayak katsız bir yer düşünüyorum inşaat fiyatları ortada ama bu kredi fiyatları ile hazır bir yerde imkansız

murat-m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tarla vasıflı arazilere %5 imar uygulanabilir fakat "marjinal tarım arazi" ya da "mutlak tarım arazisi" uygunluğuna dikkat etmeniz gerekir. mutlak tarım arazilerine %5 imar verilmez. İstanbul Şile çevresini tavsiye ederim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler