User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
53 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Oktan Farkı HK.

neuras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Oktan Farkı HK.

Aracım Peugeot 208 1.2 Puretech 82 ETG5. Ekonomiden fazlasını vadeden, uçup kaçan bir otomobil değil. Yaşadığım 'sorunu' en iyi gözlemleyebileceğim ve iki yakıt arasındaki performans farkını karşılaştırabileceğim yer evimin yanındaki uzun yokuş. Shell'den benzin aldığım zaman yığılan aracım Opet'ten benzin alınca bahsettiğim yokuşu patinaj çekerek çıkıyor. Psikolojik değil, ikisinde de gaza aynı oranda basıyorum. Bunu birçok kez deneyimledim. Hatta, ETG5 şanzıman motor gücünü bir miktar törpülese de ara hızlanmalarda fark hissedilir boyutta. Normalde Shell performans, Opet menzil diyorlardı da Trabzon için durum farklı sanırım. Ya da sürekli Shell'in FuelSave'ine, Opet'in FUELFORCE 95'ine denk geliyorum. Konu hakkında bilgilendirebilecek var mı?
    Not: Menzilde aman aman bir fark göremedim, uzunda denemek lazım.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim 156 2.0 Vpower ile Fuel save e oranla 50km fazla gidiyordu aynı kullanımda. 5.25 de Bp yi sevdi Bp ultimate ile hem daha verimli çalışıyor hem daha uzun km gidiyor.
    IN BOOST WE TRUST

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2.5 sene aynı motor 208 kullandım, en kötü benzin kalitesi petrol ofisindeydi, psikolojik değil bayağı gitmiyordu araç
    Bp bence en iyisiydi, ikinci olarakta shell diyebilirim
    zaten kronik yağ eksilten bir araç, dolayısıyla benzin de çok önemli
    şuan thp aracım var, hep bpden alıyorum

Sti_Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konusu açılmışken bende sorayım, son dönemde yakıtların kalitesinde ciddi bir düşüş mü var yoksa karışımlarında mı sorun var?
    2.5 yıldır aynı arabayı kullanıyorum. Sakinde 6-6.5 yakması gereken araba 8 den aşağı düşmüyor. Bastığımda da gidişte bir sıkıntı var gibi.
    Hadi benim arabayla alakalı desek, çevremde de aynı sorundan şikayetçi olanlar var. Sizde de aynı durum var mı?
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sti_Ozan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konusu açılmışken bende sorayım, son dönemde yakıtların kalitesinde ciddi bir düşüş mü var yoksa karışımlarında mı sorun var?
    2.5 yıldır aynı arabayı kullanıyorum. Sakinde 6-6.5 yakması gereken araba 8 den aşağı düşmüyor. Bastığımda da gidişte bir sıkıntı var gibi.
    Hadi benim arabayla alakalı desek, çevremde de aynı sorundan şikayetçi olanlar var. Sizde de aynı durum var mı?
    araç dizelse dizel kalitesi gerçekten düştü. pandemiden sonra dizel araçlar partikül filtrelerini çok hızlı dolduruyor. bu da fazla yakıt olarak geri dönüyor sanırım

ÜSTÜNERC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dizelde yakıt kalitesi gerçekten vasat durumda. Marka takıntısı yapmadan kaliteli yakıt bulup kullanmak daha doğru. Opet genelde tercih ediyorum ama istasyondan istasyona ciddi anlamda farkediyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı sorunu yaşıyoruz hocam, 2022 Mart'ta şehir içinde 5.8, 6.2 arası gidip gelen aracım, (Trabzon aşırı yokuşlu, dağın üzerine kurulmuş bir şehir. Her yer yokuş.) şu anda 7.5'in aşağısına düşmüyor. Performansından da genel olarak memnun değilim. Enjektör, katalizör, akışmetre, AFR vs. ne varsa bakıldı. Her şey gayet düzgün çalışıyor.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tır, kamyon kullanan birkaç abiye durumdan bahsettim, onlar da benzer sorunlardan şikayetçi. Scania süren tırcı bir abi aracının eskisine göre daha fazla yakıt kalite uyarısı verdiğini, genel olarak yakıtlarda bir sorun olduğunu söyledi. Sürekli siyaset konuşunca antipatik oluyor ama mecburum. Yakıt şirketleri ya kar marjını arttırmaya çalışıyor, ya da iktidar yakıt fiyatlarını sabit tutmak için firmalara baskı uyguluyor. Bilemiyorum, durum vahim.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı neuras Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı sorunu yaşıyoruz hocam, 2022 Mart'ta şehir içinde 5.8, 6.2 arası gidip gelen aracım, (Trabzon aşırı yokuşlu, dağın üzerine kurulmuş bir şehir. Her yer yokuş.) şu anda 7.5'in aşağısına düşmüyor. Performansından da genel olarak memnun değilim. Enjektör, katalizör, akışmetre, AFR vs. ne varsa bakıldı. Her şey gayet düzgün çalışıyor.
    Katalizör çok çabuk doluyor, benim araçta lpg olmamasına rağmen 65 binde dolmuştu. Katalizörden emin misiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha önce forum'da aynı sorundan bahsetmiştim. Bizim araçlarda katalizor sensör arızası oluyormuş. İlk sensör temizlendi, sorun tekrarlayınca yenisi takıldı. Şu anda herhangi bir sorun yok, fakat yakıt kalite farkını bariz bir şekilde hissediyorum artık.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peş peşe mesaj atıyorum, Admin'ler kusura bakmasın. Aslında bize benzindeki en iyi farkı iki zamanlı, ya da 600cc üstü racing motorsiklet kullananlar söyler.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Grimlord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Katalizör çok çabuk doluyor, benim araçta lpg olmamasına rağmen 65 binde dolmuştu. Katalizörden emin misiniz
    Lpg'li araç sağlıklı çalışırsa egzoz emisyon değerleri daha düşük oluyor abi, hatta Uk bu konuda ülke emisyonunu düşürmek için bir dönem Cng-Lpg dönüşümü için teşvik mahiyetinde kampanya yapmıştı, rahmetli teyze de bizzat RR tarafından Lpg dönüşümü uygulanan bir araca biniyordu;
    Bentley State Limousine - royal LPG | gazeo.com

Lpg sonucu egzoz ısı değerleri yükseliyor, tabi bunda Afr'den bir haber yapılan montajlar da etkili, hal böyle olunca tekrar eden yüksek ısı katalizörü dağıtıyor.

Benzin konusuna gelince pandemide benzindeki etanolü %3'ten 2'ye çektiler. Sonra bu durum çok hoşlarına gitmiş olmalı ki 2022 yılı için de etanol seviyesi %2 ilan edildi, son olarak 2023'te de etanol %2 kaldı;
    2023’te benzine etanol harmanlama oranı yuzde 2 olacak

Zaten doğru dürüst 95 oktan veren istasyon sayılıydı, kötü olanlar da iyice kötüleşti. Yeni nesil araçlar düşük hata payları ve yüksek sıkıştırmayla çalıştığı için bunları çok etkiliyor, eski atmosferik teknolojili araç kullananların belirgin bir fark yaşadığını sanmıyorum. (Yüksek sıkıştırmalı olanlarını tenzih ediyorum)

VWci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Türkiye’de 2023 yılında pompada 95 oktan üstü yakıt olmaması büyük eksiklik. Savaş bölgeleri hariç komşu ülkelerde hepsinde 98 ve/veya üstü yakıt mevcut diye hatırlıyorum. Havalar mevsim ortamalarının 8-10 derece üstü seyrediyor, 95 oktan da zamam zaman yetersiz kalabilir. Avrupa ve Asya’daki ülkeleri geçtim, Mısır da bile 98 oktan var.
    Men plan God laughs...
    I have reset it....Aal izz well....
    Alıntı Posrche 959 Driver's Manual Nickli Üyeden Alıntı
    Even the Porsche 959 is subject to the laws of physics.

Sti_Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı VWci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye’de 2023 yılında pompada 95 oktan üstü yakıt olmaması büyük eksiklik. Savaş bölgeleri hariç komşu ülkelerde hepsinde 98 ve/veya üstü yakıt mevcut diye hatırlıyorum. Havalar mevsim ortamalarının 8-10 derece üstü seyrediyor, 95 oktan da zamam zaman yetersiz kalabilir. Avrupa ve Asya’daki ülkeleri geçtim, Mısır da bile 98 oktan var.
    Yüksek ihtimalle satış kaygısıdır, Türkiyede toplamda kaç bin kişi arabam için daha sağlıklı vb. düşüncelerle gidip 98 oktan ya da üstünü tercih edecek ve bunun için az da olsa daha yüksek ücret ödeyecek?
    Dönüp dolaşıp konu bizim millete geliyor bence. Arz/Talep durumu
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

sekizsilindir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yüksek ihtimalle satış kaygısıdır, Türkiyede toplamda kaç bin kişi arabam için daha sağlıklı vb. düşüncelerle gidip 98 oktan ya da üstünü tercih edecek ve bunun için az da olsa daha yüksek ücret ödeyecek?
    Dönüp dolaşıp konu bizim millete geliyor bence. Arz/Talep durumu
    neden her markada farklılaştırılmış yakıt var, bunun yerine 95 ve 98 olmalı. shell iki tane 95 oktan satıyor fuelsave ve vpower, aralarında 5 krş fiyat farkı var ve o fark için deli gibi vpower satmaya çalışıyorlar. dizelde aynı şekilde ondaki fark 7 krş devamlı gittiğim shell böyle.
    kısaca gariplikler ülkesinde seni ve ihtiyaçlarını düşünen yok.
    group b ___

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı VWci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Murat Engin bunla ilgili geçen gğnlerde bir podcastte: 'zaten zenginler alıyor diye ekstra vergi getirdiler, aradaki fark açıldı. markalarında karlılık oranı düşünce satışı bıraktılar' demişti

VWci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ötv zammı ile yayınlanan listede; 95 oktanın ötvsi 7.5 lira, 98 ve üzerinin 7.8 lira. Herhalde yurtdışından geliyor (2009’a kadar tüpraş üretiyordu diye biliyorum, belki dış piyasalar için hala üretiyordur) belki lojistik maliyeti fazladır. Benzine 40 tl desen 98’de su piyasada herhalde 45 tl felan olur. Bence Türkiye için eksiklik.
    Men plan God laughs...
    I have reset it....Aal izz well....
    Alıntı Posrche 959 Driver's Manual Nickli Üyeden Alıntı
    Even the Porsche 959 is subject to the laws of physics.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    V12 Ferrari ya da Turbo S binen abiler sürekli motor kırıyor herhalde? Amarikanya'da millet pompada E85 alıyor.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanlışsam düzeltin ama sanırım BP'deki Ultimate her ne kadar 95oktan yazsada etiketinde gerçekte eski 97 oktan ultimate ile aynı yanı esasında 97 oktan bir yakıt, en azından her istasyonda sürekli bu şekilde ifade ettiler/ediyorlar bana.

açık konuşayım bizim şirketin anlaşması BP ile benim için BP'dense benim honda 1.5 turbo Shell'de fark edilir şekilde daha pürüzsüz,istekli, yine garip şekilde (belki tesadüf) nadiren ultimate olmayan istasyonlardan düz 95 oktan benzin aldığımda sanki daha uzun mesafe gitti araç.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler