User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
53 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Oktan Farkı HK.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dizel araclarımıza motul cetane booster kullanıyoruz benzinli araclara da etanolum var 20 lik bidon motorlar 12.5/1 ve 14/1 korkudan her depoya 1 lt etanol koyuyorum miss kafam rahat..
    cetane booster varken 2022 a5 tdi 267 kesiciye rahat giriyor yokken 261-262 gidiyor belkide psikolojik ama bence etkili
    2022 XC90 kiralık spec & 2022 A5 40 TDI & 2017 Golf 1.6 TDI Highline yazılım
    2022 Haybusa full bolt on & 2021 Multi V4S & Kymco Lucky S

Sti_Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı seko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dizel araclarımıza motul cetane booster kullanıyoruz benzinli araclara da etanolum var 20 lik bidon motorlar 12.5/1 ve 14/1 korkudan her depoya 1 lt etanol koyuyorum miss kafam rahat..
    cetane booster varken 2022 a5 tdi 267 kesiciye rahat giriyor yokken 261-262 gidiyor belkide psikolojik ama bence etkili
    Abi geçenlerde arabanın depoya 5L kadar ethanol koydum denemek için. Depo BP nin ultimate ile doluydu.
    Bariz şekilde arabanın devir çevirmesi çok daha dolu çok daha temizdi. Araba yazılımlı 1.5 TSI.
    Ama bu yakıt fiyatlarına ek olarak her depoya da 500TL ethanol koyarsak sanırım ay sonunu görmek mucize olur.
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sti_Ozan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi geçenlerde arabanın depoya 5L kadar ethanol koydum denemek için. Depo BP nin ultimate ile doluydu.
    Bariz şekilde arabanın devir çevirmesi çok daha dolu çok daha temizdi. Araba yazılımlı 1.5 TSI.
    Ama bu yakıt fiyatlarına ek olarak her depoya da 500TL ethanol koyarsak sanırım ay sonunu görmek mucize olur.
    passatın depo 70 lt sanırım 50 lt olsa yuzde 10 etanol olurdu bp 95 degilde 97 oktanım ben diyormus yukarda biri yazmıstı sallamak istemiyorum ama senin yakıt 100 oktan plus olmus olabilir hrld
    gunluk degilde haftasonu kullanılan araclara koymak evet daha mantıklı yakıt katkısı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı seko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    passatın depo 70 lt sanırım 50 lt olsa yuzde 10 etanol olurdu bp 95 degilde 97 oktanım ben diyormus yukarda biri yazmıstı sallamak istemiyorum ama senin yakıt 100 oktan plus olmus olabilir hrld
    gunluk degilde haftasonu kullanılan araclara koymak evet daha mantıklı yakıt katkısı
    Abi bendeki araba octavia, Depo Leon kadar 50 sanırım. Dediğin gibi bizim karışım biraz fazla zengin olmuş olabilir ama kesinlikle eğlenceliydi
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

VWci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Türkiye’de rafineri çıkışı 97 oktan benzin üretilmedi benim hatırladığım. Halihazırda Tüpraş 95 RON 85 MON üretiyor. 5-6 sene önce Tüpraş 95 RON 86 MON üretiyordu. 98’in piyasadan kalkması ile 97 türemişti. Herhalde o benzin bu benzi idi benim tahminim. Zaten 97 oktan olmadığı için 95 olarak adını güncellediler. Yanıltma olmasın diye.

Etanol karışımı az olan yakıtlar daha fazla menzile sahip oluyor sanki.
    Men plan God laughs...
    I have reset it....Aal izz well....
    Alıntı Posrche 959 Driver's Manual Nickli Üyeden Alıntı
    Even the Porsche 959 is subject to the laws of physics.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ethanol yakıt tüketimini arttırıyor.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motoru koruyor ama cidden arttırıyor, koşan arabaya lazım da, gündelik araba da eth katmak zorunda kalmak saçma sapan yakıtlardan ötürü çok can sıkıcı.

ben dizele bile setan artırıcı mı atsam diyorum bilemedim ne yapsam.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motoru koruyor ama cidden arttırıyor, koşan arabaya lazım da, gündelik araba da eth katmak zorunda kalmak saçma sapan yakıtlardan ötürü çok can sıkıcı.

ben dizele bile setan artırıcı mı atsam diyorum bilemedim ne yapsam.
    uzun yol icin faydalı olabilir
    caravelle team 150 lik dsg ile 8 kişi antalya gidecektik bir depoya 2 tane cetane booster koydum yine diyorum belki psikolojik yada degil bayılmadan 6 ya cekmeden mis gibi gitmistik diye hatırlıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Is Premium Gas Worth It? We Test High Octane on 4 Popular Vehicles

amerikan oktan ölçümleri epey farklı sanırım onların 93 oktanı bizim 98e denk geliyor, 87 oktan ise 91 yada anca 92 oktan yapar , gördüğünüz gibi araçtan araca çok büyük farklar var kimisinde yüksek oktan ort yakıtı artırırken kimisinde tam aksine azaltmış, kimisinde 0-100 ciddi değişmişken kimisinde 0.1 gibi komik bir etkisi olmuş.

fakat özetleyecek olursak burdaki testde 1.5 CRV 190HP yurdumuz araçlarına en iyi genelleme yapılabilecek araç (1.5 tsi vs yakın gerek hacim gerek silindir,turbo vs) araç 7-8hp kazanmış az değil esasında ama 0-100dü,yakıt verimliliğidi öyle kayda değer bir fark yok gibi sanki

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Amerikan yakıt şirketlerinin tabii olduğu standartlar farklı. Oktan sayısı belirlenirken RON, MON ve adını unuttuğum (sanırım PON'du) bir birim üzerinden hesap yapılıyor.

Avrupa ülkelerinde oktan sayısı gözetilirken RON üzerinden hesap yapılır, yani motorun yüke binmeyip düşük devirde çalışırken oluşan vuruntu tespit edilir.
    MON, motorun yüke binip zorlandığı sırada yapılan vuruntu ölçümü üzerinden yapılıyor.
    Amerika'da ise RON ve MON'un ortalaması baz alınarak hesap yapılıyor, aslında motor için ortalama değer alınması daha mantıklı gibi geliyor bana ama teknik bilirkişisi değilim, yalnız araçlar iklim şartlarından, yol ve yük durumundan ya da günümüzde trafik yoğunluğundan dahi ciddi bir stres altında çalışabiliyor, motorun her iki çalışma şartının da baz alınması daha makbul olur diye düşündüm.

İşte motorun iki çalışma aralığının ortalaması alındığı için, Amerika'daki yakıtın oktan sayısı pompada görünen haliyle daha düşük dahi olsa, her halukarda Avrupa ülkelerinde satılan yakıttan daha fazla oktan sayısına sahip oluyor, çünkü farklı hesaplanıyorlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seyfettin777 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amerikan yakıt şirketlerinin tabii olduğu standartlar farklı. Oktan sayısı belirlenirken RON, MON ve adını unuttuğum (sanırım PON'du) bir birim üzerinden hesap yapılıyor.

Avrupa ülkelerinde oktan sayısı gözetilirken RON üzerinden hesap yapılır, yani motorun yüke binmeyip düşük devirde çalışırken oluşan vuruntu tespit edilir.
    MON, motorun yüke binip zorlandığı sırada yapılan vuruntu ölçümü üzerinden yapılıyor.
    Amerika'da ise RON ve MON'un ortalaması baz alınarak hesap yapılıyor, aslında motor için ortalama değer alınması daha mantıklı gibi geliyor bana ama teknik bilirkişisi değilim, yalnız araçlar iklim şartlarından, yol ve yük durumundan ya da günümüzde trafik yoğunluğundan dahi ciddi bir stres altında çalışabiliyor, motorun her iki çalışma şartının da baz alınması daha makbul olur diye düşündüm.

İşte motorun iki çalışma aralığının ortalaması alındığı için, Amerika'daki yakıtın oktan sayısı pompada görünen haliyle daha düşük dahi olsa, her halukarda Avrupa ülkelerinde satılan yakıttan daha fazla oktan sayısına sahip oluyor, çünkü farklı hesaplanıyorlar.
    hocam 3 aşağı beş yukarı amerikan 93 oktan avrupanın 97-98 oktanına denk geliyor 87 oktan dediği ise 91-92 oktan, bir yerde şöyle veriler verilmiş hesabı için:

RON 90 (EU Öçlümü) + MON 83 ortalaması= PON 86.5 oktan
    RON 98 (EU Ölçümü) + MON 90 ortalaması= PON 94 oktan

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet hatta bundan dolayı pompada E85 satılan ülkelerde E85 litre fiyatı genelde daha ucuz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Is Premium Gas Worth It? We Test High Octane on 4 Popular Vehicles

amerikan oktan ölçümleri epey farklı sanırım onların 93 oktanı bizim 98e denk geliyor, 87 oktan ise 91 yada anca 92 oktan yapar , gördüğünüz gibi araçtan araca çok büyük farklar var kimisinde yüksek oktan ort yakıtı artırırken kimisinde tam aksine azaltmış, kimisinde 0-100 ciddi değişmişken kimisinde 0.1 gibi komik bir etkisi olmuş.

fakat özetleyecek olursak burdaki testde 1.5 CRV 190HP yurdumuz araçlarına en iyi genelleme yapılabilecek araç (1.5 tsi vs yakın gerek hacim gerek silindir,turbo vs) araç 7-8hp kazanmış az değil esasında ama 0-100dü,yakıt verimliliğidi öyle kayda değer bir fark yok gibi sanki

bu arada unutmayınki burda bahsi geçen CRV 190hp yakıt farkları ise avrupadanın 91oktanı ile 98 oktanı arasındaki fark özetle 95-98 oktan arasında bu anca 4hp gibi fark olurdu bunuda 190hplik araç değilde 150 hplik 1.5tsida sanırsam ancak 3hp eder özetle 95oktan yerine ultimate 97 aldım aracım uçtu kaçtı bana sanki biraz placebo etkisi gibi geliyor 3hp %2 anca eder araca 25-30kgluk çocuk koymak/indirmek kadar etkisi var mantıken.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı punto_multijet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet hatta bundan dolayı pompada E85 satılan ülkelerde E85 litre fiyatı genelde daha ucuz.
    Bizde tam tersi e85 e ulasamiyoruz ��

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    95 oktana ayarlı araç için 98 koymanın çok sıcak havalardaki vuruntuyu önleyebilmesi harici bir avantajı minimum seviyede olabilir.

Ancak 98 isteyen bir aracı 95 ile kullanırsanız farkı o zaman görünürsünüz. 98 için üretilmiş araça 95 koyarsanız performans kaybı yaşarsınız.

Bu arada bizdeki 95, Abd’nin 90’na denk. (95+85)/2= 90
    Men plan God laughs...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı VWci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    95 oktana ayarlı araç için 98 koymanın çok sıcak havalardaki vuruntuyu önleyebilmesi harici bir avantajı minimum seviyede olabilir.

Ancak 98 isteyen bir aracı 95 ile kullanırsanız farkı o zaman görünürsünüz. 98 için üretilmiş araça 95 koyarsanız performans kaybı yaşarsınız.

Bu arada bizdeki 95, Abd’nin 90’na denk. (95+85)/2= 90

ne kadar doğru baktım bilmiyorum ama Golf 8R bile ABD'de 87 oktana ayarlı = 91oktan EU ile bile çalışabiliyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Oktan gereksinimi aractan araca degisiyor. Ben kendimin bizzat tecrubesini aktarayim.

2003 Subaru Impreza Wrx, fabrika cikisli olarak 98’e ayarlidir. Depo kapaginda da yazar. Turkiye’deki 95 oktan ya da 97 ile stok haliyle yurumuyor idi. 0.9-1 bar yurumesi gereken arac 0.5 bara kendini cekiyordu.

2019 Toyota 86 da fabrikadan 98’e ayarli olarak gelir. 98 yoksa 95 kullanabilirsiniz der ama performans duser belirtiliyor. Ben bu araci yurtdisinda 33 bin km 98 ile kullandim. Turkiye’de ***** 98 yok, 95 aldik arabanin 4000-7400 arasi bitti.

Stok olarak 98’e ihtiyac duyan araca 95 koyunca bazi kayiplar olur ama 95 ihtiyac duyana 95 koyarsan zaten gereksinimi karsiliyorsun.
    Men plan God laughs...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı VWci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oktan gereksinimi aractan araca degisiyor. Ben kendimin bizzat tecrubesini aktarayim.

2003 Subaru Impreza Wrx, fabrika cikisli olarak 98’e ayarlidir. Depo kapaginda da yazar. Turkiye’deki 95 oktan ya da 97 ile stok haliyle yurumuyor idi. 0.9-1 bar yurumesi gereken arac 0.5 bara kendini cekiyordu.

2019 Toyota 86 da fabrikadan 98’e ayarli olarak gelir. 98 yoksa 95 kullanabilirsiniz der ama performans duser belirtiliyor. Ben bu araci yurtdisinda 33 bin km 98 ile kullandim. Turkiye’de ***** 98 yok, 95 aldik arabanin 4000-7400 arasi bitti.

Stok olarak 98’e ihtiyac duyan araca 95 koyunca bazi kayiplar olur ama 95 ihtiyac duyana 95 koyarsan zaten gereksinimi karsiliyorsun.

bugün sokakta yürüyen yada forumumuza konu olan benzinli araçların geneline bakarsak %95i direkt enjeksiyon sanki , şöyle kafamda canlandırıyorum atıyorum F30 1.6 turbolar ve Gti'lar,OPCler,Miniler dahil tüm PSAlardan tutun, 1.4 tsi 1.5 tsilardan honda RS 1.5 turbosuna kadar varmıki aralarında 98 oktan isteyen inanın ciddi ciddi kontrol edip bilmeden soruyorum samimice ama tahminimce hiçbirindede yoktur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bugün sokakta yürüyen yada forumumuza konu olan benzinli araçların geneline bakarsak %95i direkt enjeksiyon sanki , şöyle kafamda canlandırıyorum atıyorum F30 1.6 turbolar ve Gti'lar,OPCler,Miniler dahil tüm PSAlardan tutun, 1.4 tsi 1.5 tsilardan honda RS 1.5 turbosuna kadar varmıki aralarında 98 oktan isteyen inanın ciddi ciddi kontrol edip bilmeden soruyorum samimice ama tahminimce hiçbirindede yoktur.
    Abi yine ben de tahmini olarak söyleyeyim, orijinal yürüyen arabada belki çok fark olmasa da özellikle F30 ya da genel olarak BMW grubunda tek yazılımla neredeyse 2x güçler alınırken 98 e araçlar ciddi ciddi ihtiyaç duyacaktır. Kendi arabam için konuşacak olursak 1.5 Tsi yüksek sıkıştırmalı bir motor, birde yazılım var. İstanbul içi Vpower ya da Ultimate tercih ediyorum ama kırsala doğru gittiğimde bu yakıtları Ankaradan sonra bulmak ciddi zorlaşıyor. Araba aptallaşmıyor ama çekişte bi tatsızlık oluyor.

Üst mesajlarda da bir depoda 5L kadar ethanol deneyimlediğimi söylemiştim. Araç deposu Ultimate ile doluydu, üstüne ekledim ethanolu. Ciddi şekilde üst devirlerde rahatlama ve çok daha dolu şekilde devir çevirme oldu. Değer miydi, benim açımdan yarış koşturmadığım için 3-5 beygir önemli değil. Ultimate ile de bence motorun gereksinimlerini karşılıyorum ama özellikle dediğim gibi kırsala doğru gittikçe benzin benim arabam kadar düşük beygirli araçta bile (Artık 200+ Beygileri normal karşılıyoruz sonuçta) fark yaratıyor net şekilde.
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler