User Tag List

Sayfa 2/9 İlkİlk 1234 ... SonSon
171 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Araba zevkiniz keyfiniz ne durumda ve elektrikli araç güzellemeleri

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AşkınS. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ha bu arada, 300-400 km menzilli araçlar kesinlikle mantıklı gelmiyor bana. O kadar para veriyorsun, 400 km şehir içi binmek için araba alıyorsun. Aşırı lüks
    bilmediğimden soruyorum , o kadar sevmiyorum ki çünkü hiç takip etmiyorum elektrikli piyasasını. 300-400 km yi geçen menzile sahip araç varmı ki piyasada ?
    kağıt verisinden bahsetmiyorum gerçek kullanım verisinden. Ama öyle yok 80e gittim yok klimayı açmadım kullanımı değil. Normal aracı nasıl kullanıyorsan öyle kullandığın zaman. Tekrar söylüyorum çok araştırmıyorum ama benim bildiğim zaten yok.
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    GLB 200 4MATIC
    VESPA GTS 300 SUPERSPORTS

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı HaKo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bilmediğimden soruyorum , o kadar sevmiyorum ki çünkü hiç takip etmiyorum elektrikli piyasasını. 300-400 km yi geçen menzile sahip araç varmı ki piyasada ?
    kağıt verisinden bahsetmiyorum gerçek kullanım verisinden. Ama öyle yok 80e gittim yok klimayı açmadım kullanımı değil. Normal aracı nasıl kullanıyorsan öyle kullandığın zaman. Tekrar söylüyorum çok araştırmıyorum ama benim bildiğim zaten yok.
    410km otoyol hızlarında yapıyorum günlük kullanımda klima açık. Şehir içi 13kw-15kw arası yakıyor. 530*570 şehir içi gideri oluyor, şehir içi şehir dışı karışık 500km bandında. Canını aldım İzmir-Ayvalık 55dk 150km de %50 şarj yedi.(min 160km, otoyolda tapagaz 92km boyunca 220-255km)
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elektrikli aracın bu kadar rağbette olmasının ana sebebi başta AB olmak üzere devletlerin dayattığı politikalardır. Bu politikalar uzun vadeli sürdürüldüğü için, elektrik net şekilde yürüyecek, büyüyecek.

Bunun TR piyasasına yansıması AB'ye göre kesinlikle daha yavaş olacak. Ama kaçınılmaz, yansıyacak. Burada kullanıcıdan ziyade, bu işin yan sanayicisi olmak için büyük fırsatlar var. Örneğin zamanında LPG dönüşümüzde olduğu gibi, binek araçlara elektrik dönüşüm kitleri çıktı / çıkacak / yayılacak.

Sadece TR değil, dünya genelinde alt yapı full elektrik geçişine hazır değil, tahmini 20 yıl boyunca da hazır olamaz. Ama doğru planlama ile her şey mümkün.

Bir elektriklinin saf kan olmaması, içten yanmalının his olarak yerini alamayacağına kesinlikle katılıyorum. Ama Baran'ın dediği gibi günlük kullanılan her hangi bir aracın (egea, clio, polo vs..) elektrikli odu diye ruhu daha çok löemeyecek, çünkü o ruh zaten yok.

Benim bugün evin ikinci aracı olarak bir elektrikli almamamın ana sebebi, bu araçların ikinci elde ne olacağının bugün için yanıtı yok. Tam anlamıyla kullan at ürünü olacak bu aletler, en azından bugünkü teknoloji ile. Ama yan sanayi konusu burada önemli. Örneğin Chrisfix'te prius için yan sanayi batarya nasıl değiştirilir videosu vardı. bu tür yan sanayi / sanayi çözümleri geliştikçe, ikinci el sorunu da giderilecek.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    4-5 sene önce bir yerde okumuştum sadece Çin’deki trafikteki bütün araçları trafikten çekip yerine elektrikli araç koysanız dünyada bu araçları şarj etmeye yeticek elektrik yok yazıyordu .. ülkede 300 milyon araçmı ne vardı hatırladığım..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elektrikli aracın bu kadar rağbette olmasının ana sebebi başta AB olmak üzere devletlerin dayattığı politikalardır. Bu politikalar uzun vadeli sürdürüldüğü için, elektrik net şekilde yürüyecek, büyüyecek.

Bunun TR piyasasına yansıması AB'ye göre kesinlikle daha yavaş olacak. Ama kaçınılmaz, yansıyacak. Burada kullanıcıdan ziyade, bu işin yan sanayicisi olmak için büyük fırsatlar var. Örneğin zamanında LPG dönüşümüzde olduğu gibi, binek araçlara elektrik dönüşüm kitleri çıktı / çıkacak / yayılacak.

Sadece TR değil, dünya genelinde alt yapı full elektrik geçişine hazır değil, tahmini 20 yıl boyunca da hazır olamaz. Ama doğru planlama ile her şey mümkün.

Bir elektriklinin saf kan olmaması, içten yanmalının his olarak yerini alamayacağına kesinlikle katılıyorum. Ama Baran'ın dediği gibi günlük kullanılan her hangi bir aracın (egea, clio, polo vs..) elektrikli odu diye ruhu daha çok löemeyecek, çünkü o ruh zaten yok.

Benim bugün evin ikinci aracı olarak bir elektrikli almamamın ana sebebi, bu araçların ikinci elde ne olacağının bugün için yanıtı yok. Tam anlamıyla kullan at ürünü olacak bu aletler, en azından bugünkü teknoloji ile. Ama yan sanayi konusu burada önemli. Örneğin Chrisfix'te prius için yan sanayi batarya nasıl değiştirilir videosu vardı. bu tür yan sanayi / sanayi çözümleri geliştikçe, ikinci el sorunu da giderilecek.
    Pil konusuna da bir bilgi ile açıklı getireyim, Amerikada 10 yıldır satılan Teslaların ortalama pil degredasyonu %88. Yani 10 yıl sonunda pil ömrü %88 olmuş total Teslaların

Sanıyorsunuz ki laptop pili gibi 8 yıl sonra bitecek pil Zaten 192.000km / 8 yıl batarya degredasyon garantisi var arabanın neyinden endişe ediyorsunuz anlamıyorum. Norveç piyasasının 7 yıllık geçmişini ve araçları km leri takip edin azıcık cevaplar orada.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    410km otoyol hızlarında yapıyorum günlük kullanımda klima açık. Şehir içi 13kw-15kw arası yakıyor. 530*570 şehir içi gideri oluyor, şehir içi şehir dışı karışık 500km bandında. Canını aldım İzmir-Ayvalık 55dk 150km de %50 şarj yedi.(min 160km, otoyolda tapagaz 92km boyunca 220-255km)
    fena değil veriler. Diyorum ya zaten tek biraz ısındığım araba Tesla y oldu elektriklilerde, sebebi de fiyatına göre sundukları bayağı başarılı. Çok yakın arkadaşım 3 tane aldı renk renk desen desen karşımda park etmiş duruyorlar şu an Kendisi de inanılmaz zengin ve pinti dir. Tam zengin pinti arabası benim gözümde şu an tesla y ler haha Tabi yine elektrik şarj istasyonu bulup yarım saat şarj beklemek benim için inanılmaz handikap. Kimisi için sorun değildir, ben yolda o kadar duraksamayı hiç sevmem mesela.
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    GLB 200 4MATIC

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pil konusuna da bir bilgi ile açıklı getireyim, Amerikada 10 yıldır satılan Teslaların ortalama pil degredasyonu %88. Yani 10 yıl sonunda pil ömrü %88 olmuş total Teslaların

Sanıyorsunuz ki laptop pili gibi 8 yıl sonra bitecek pil Zaten 192.000km / 8 yıl batarya degredasyon garantisi var arabanın neyinden endişe ediyorsunuz anlamıyorum. Norveç piyasasının 7 yıllık geçmişini ve araçları km leri takip edin azıcık cevaplar orada.
    Evet bu bilgi doğru bende okumuştum bir yerde ama lityum piller zaten %80in altında düştükten sonra birden bire toptan geberiyorlar Yani ölme hızı aynı oranda gitmiyor pek.
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    GLB 200 4MATIC

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Abi ufak bir iki haber araştırdım, anladığım kadarı ile bu Tesla'nın kendi beyanı. Bu noktada Tesla'nın Amerikan marketing'ini sonuna kadar kullandığını unumamak lazım. Çünkü aynı haberlerde, daha az kullanılan araçların batarya ömrünün daha ciddi düşebileceği yine Tesla'nın kendi beyanı olarak yazılmış. Yine Tesla, bu %12 verisinden önce resmi olarak "garanti sürecinde en düşük %70 batarya ömrüne kadar" gelebileceğini resmi olarak beyan etmiş.

Yani gerçek saha verisi lazım. Yalandır, doğrudur demiyorum. Ama 5 yıla TR piyasasındaki araçların ikinci el rakamlarından bu sonucu zaten çıkaracağız. Bu noktada şu aklıma geliyor, Renault elektrikli Fluance getirmişti, ikinci elde hiç birisi kalmadı gibi.

utkunoa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    su an fiyat performans getiris götürüsü olarak bakıdlıgında tesla cok mantıklı araç sonucta gittiğiniz geldiğiniz yerler güzergahlar belliyse büyük şehirlerde cok kusursuz kullanılıyor, garajınızda ve işyerinizde sarj imkanıda varsa gayet mantıklı. ama bu imkanları olmayanlar için evet hiç mantıklı değil. teslanında bu ara milleti kazıklamaya başlaması moda oldu. misal veriyorum lr baz model bi araç sipariş verdiniz size dedilerki elimizde bu yok ama içi beyaz olan var bunun için tesla bi ekstra ucret istemiyor tamam diyorsunuz. 2 gün sonra bir arkadşaınıza daha kapsamlı bir teklif yapıldıgını öğreniyorsunuz. Oda su sekilde, tesla arıyor elimizde opsiyon renk ve opsiyon jantlı su su su araçlar var içlerinden birini almak istermisiniz diye soruyor. yani 2900lük aracı size 2300e veriyor, ama başkasına vermiyor. Siz o arkadşaınızdan önce sipariş vermiş olmanıza ragmen arkadaşınıza suunulan kıyaklı teklif size sunulmuyor. Birebir bizzat yaşadım, konuyla ilgli teslayı aradıgımda elimizden gelen birşey yok arkadaşınız şansıylmış dendi hoppaa şanslıymış derken ? sen nası global firmasında kafana göre birine daha iyi arabayı veriyorsun, yani klasik türk işletmeciğili malesef tesladada var, nerden biliyorsun diye soran olucaksa eşimede 2. teslayı almak için bunun birebir aynısını yaşadım ve siparişimi iptal ettim.adaletsizlik ve haksızlık su an teslada cok buyuk noktada.
    1996 BMW E36 325i Sedan Turbo
    2008 BMW E92 M3
    2017 BMW F82 M4 Competition
    #unptuned

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Laptop örneği tesla merkezli vermedim neticede dünyada artık cep telefonu mobil firmalardan tut beyaz eşya firmalarına kadar bir çok marka elektrik araç piyasasına giriyor Buda bana ayrı garip geliyorya neyse … Apple bile kendi aracını üreteceğini bir ara diyordu yanılmıyorsam..
    Ben anlatamadım herhalde sorun bende olabilir demek istediğim Garanti dışı kaldıktan sonra o aracın pillerinden sen sorumlusun sıkıntı orda garanti süre zarfında firma sorumlu yani biten pil falan olursa firma ücretsiz değiştiriyor bildiğim kadarı ile belgeselde öyle görmüştüm. o yüzden ömrü %88 normal garanti bittikten sonra bana göre o %88 çok daha hızlı düşer gibime geliyor ..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ben marka merkezli konuşmuyorum genel bütün elektrikli araç dünyasından konuşuyorum ..

Misal vatandaş 8 yada 10 yıl sonra 10 yaşında elektrikli bir araç aldı garantisi bitmiş artık pil ömrü %60 - %70 -%80 her neyse 3-5 senede kendi kullandı arada adam sürerkende bazı piller arıza çıkardı bazıları bitti falan adam gidiyimde şu pilleri değiştiriyim dedi servise gitti misal uyduruyorum adam 10 yaşında aracı almış 500 bine servis komple pillerin yenilenmesi işçilik servis ücreti dediki 250 bin tl .. adam değiştirir mi bence değiştirmez işte ondan diyorum bana göre bence elektrikli aracın sürdürüle bilirliliği bana göre yok .. Buda bence bana göre ikinci elini oluşturmıycak şahsi fikrim .. bu benim kişisel görüşüm ..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    İkinci el ile ilgili öle yorumlar yapıyorsunuz ki arabalar sankş bu sene piyasaya çıktı Arkadaşlar Amerikada Avrupada binlerce Tesla 2012 den beri alınıyor satılıyor adamlar 1.000.000km yapıyor aynı arabayla ikinci elleri zibille el değiştiriyor benim güzel ülkem 3 sene sonra şöle 5 sene sonra şöle oluyor diye düşünüyor.

G_TT_I - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tesla adina ben ozur dilerim, ben zaten ustasi sok taki ses sistemi pamuk tikayalim
    Hizli gitsinden yildigim icin elektirige yoneldim, yapilan bi cok muzik tesisati anca bunlarin sistem kadar caliyo yada calamiyo.
    Bu paralara 1.6 uzeri kasa 3/5 ler zaten mtv odemiyor, kaskolari bedava.
    Bu surelerde kalkan bi sti sahibide zaten 10 sene sonra araba gram yag eksiltmedi hic problem acmadi sukur diyebiliyordur, yazilim egzoz yaz ortasi sicakta klima acik uzun yolda mola vermeden 1000 gidiyorlar.
    Ayni sekilde panamera 4s garanti bitti ama gerek yok bisi olmuyo zaten gonul rahatligi ile bi 5 sene daha bineriz.

Malesef teknoloji bu yonde ve suan megane bile kullaniciya gore elektirik hafizali spor koltuklar direksyon isitma ile geliyor, milleti alistirma taktikleri,
    Binilcekse bugun binilir ileride herkes alisip zorunluluk artinca bu maliyetlere tabureli dosemesiz araba verirler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    En güzeli zaman gösterecek bizim ülkemizde 10-20 yaş çok yaşlı araç yaşları sayılmaz e39,e60, w211,c219, audide c6,4L,8R falan hala yeni araçlar sayılır özellike bu hayat pahallığında bayağı yeni hale geldi .. bu araçların bazıları 15-20 li yaşlarına geldi hatta bazıları geçti bu araçların geldiği yaşta elektrik li araç gelirmi kalırmı zaman gösterecek..

neuras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araba dediğin ötecek... Her ne kadar genç olsam da otomobil konusunda tutucu davranıyorum, muhtemelen EV'a en son geçecek insanım. Trump'ın dediği gibi; elektrikli araçların sadece ilk on dakikası eğlenceli. Geleceğin yakıtı E-Fuel'dir. Yakıt lobisi çok büyük. Shell ne yapacak, BP ne yapacak? Dünyada kaç tane ICE araç olduğunu Google'layın.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Teknoloji karşıtı biri değilim 2010 yada 2011 de geleceğin yakıtı hidrojen diye bir konu açmıştım burda gene uçan insanlı drone lar üstüne konu açmıştım .. Tam aksine elektrik çok eski bir teknoloji dünyada petrol işlenmeden önce ilk yapılan tren bisiklet araba elektrikli ferdinand porsche nin ilk yaptığı araç elektrikli hatta kaza yapıyor onla hitlere savaş bitimine doğru hybrid tanklar yapıyor dizel motorlu elektrikli falan Henry fordun ilk prototipleri elektrikli yani elektrik çok eski bir teknoloji yıllar içinde onlarca markanın denemeleri girişimleri oldu gm in ev projesi Renault pegout nun 90 lı yıllarda ürettiği elektrikli araçlar hatta pegout elektrikli 106 ları Fransa posta teşkilatına hediye etti 90 lı yıllarda .. Yani bana yeni bir teknoloji olarak gelmiyor ..

Soru şu elektrikli araba dünyasında çok soru işareti var fakir dar gelirli ülkeler yani dünyanın yarısından fazlası elektrikli araca geçmesi çok güç adamlar motorsikletten bozma araçlara biniyor hala dünyanın pek çok yerinde 60-70-80 model araçlar insanlar sürüyor bazı ülkeler çok fakir olduğu için burda milyarlarca insandan bahsediyoruz .. bir yandan enerji şarj etme kısmı muamma hala pek çok ülke kendi ürettiği elektrik kendine yetmediği için planlı kesintiler yapıyor .. batarya ömrü muamma sıfır garanti kapsamında olana sıkıntı yok ama o kapsam bitti mi sıkıntı ..menzil sıkıntı , şarj istasyonu sıkıntı , ben bunu Türkiye için demiyorum dünya genelinden bahsediyorum .. global ölçekte şahsen ben elektriğe geçileceğini düşünmüyorum tam aksine geçiş dönemi aracı olarak düşünüyorum..

Dünyanın dev petrol firmalarının bu işten vazgeçileceğini de düşünmüyorum Yüksek ihtimal içden yanmalı yada patlamalı motorlar için yeşil doğa dostu alternatif bir yakıt çıkarıcaklar yada hydrojen kiti gibi bir şeyler takılacak araçlara lpg kiti gibi benzinlikten ya yakıt hücreleri doldurulucak yada boşu çıkarılıp dolusu takılacak falan filan …. Ben böyle düşünüyorum.. bu arada petrolden yana bir sıkıntıda yok sadece Amerika’nın bir yetkilisi açıklamıştı Amerika’da çıkarılmamış bekletilen bilmem kaç milyar varil petrol varmış dünyanın gelecek 100 yılına yeticek kadar varmış …

Yani bekleyip görücez zaman her şeyin ilacı ..

neuras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yüksek ethanol ile çalışabilen motorlar geliştirilir ve bu yakıt son kullanıcıya pompada düşük bir fiyatla sunulabilirse içten yanmalı motorlarda zararlı gazların salınımı büyük ölçüde önlenmiş olur. Biz insanlar ürettiğimiz plastiklerin sadece yüzde dokuzunu dönüştürebiliyoruz. Pillerin ne olacağını, nereye gömüleceğini söylememe gerek bile yok. Yaris GR'ın 1618CC, üç silindir motoru 261HP, 360NM tork üretebiliyor. VAG, 1.0 TSI motorundan 170-180HP bandında gücü sağlıklı bir şekilde alabilirse devrim olur. Muhtemelen yakın bir gelecekte hacim konuşmayacağız. Ayrıca, Almanya ve İtalya muhtemelen AB'nin 2035 kararına veto verecek. Eğlence daha yeni başlamışken bitirmenin bir anlamı yok.

Not: Yeni Cooper rezalet olmuş....
    Mustafa Kemal ATATÜRK

EmreS13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuya konu başlığı üzerinden dalıyorum müsadenizle
    İmkanım olsa elektrikli alır binerim a'dan b'ye gitmek maksatlı ama ruhsuz geliyo bana sevemiyorum.
    Bende hala heves ve heyecan var. 92 model S13 200SX arabam var. Bi dünya bence eksiği olmasına ve keyfi bindiğim için hala her marş basmamda heycanım artıyo. Maddiyat olarak yorsada seviyorum hala uğraşmayı.
    06 WTF 36 Corsa 1.7 ///06 FA 9273 İbiza cupra CTH SOLD..
    06 JZ 556 200SX S13 Forged , Drift Car Project

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler