User Tag List

Sayfa 4/9 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
171 sonuçtan 58 ile 76 arası

Konu: Araba zevkiniz keyfiniz ne durumda ve elektrikli araç güzellemeleri

G_TT_I - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada lityum krizi de kapıda lityum ***** sadece elektrikli araç değil rechargeable olan bütün alet edevatta kullanılıyor ve lityuma talepte patlama var ve lityum madenlerini çıkartmak tesislerini kurmak meşakkatli maliyetli ağır bir iş ve o yüzden de lityum üretimi darboğazda lityuma talebin önümüzdeki on yılda üretimi aşabileceği düşünülüyor.
    Buda lityumla çalışan her şeyin zamlanması ulaşmakta zorlanması demesi .. bir nevi çip krizi gibi ..
    Hadi ins ozaman elektiriklileri tutuyoruz 10/20 sene sonra temiz kilosuyla karli maden metal cevher olara satiyoruz
    Aluminyum zaten surekli artiyor,
    Gelecekte klasik disindaki motor arzali yedek parcasi ceken araclar hurdaya geri donusum icin cepten para oderken temiz cevher lityumlar yatirim kaynagi olacak demekki.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    İşin özü ben elektrikte olsun benzinde olsun mantığındayım …
    benzinli araç ne kadar doğayı kirletiyorsa elektrikli araçta kömür ile çalışan elektrik santralleri hidro elektrik santralleri nükleer santraller ile doğayı eko sistemi ama az ama çok kirletiyor .. yakıt fiyatı ayrı zaten dünyada genel anlamda petrol rezervlerinde bir sorun yok Amerika’nın çıkartmadığı 100 yılık kendi rezervi var sadece.. olduya misal diyorum yarın benzin dünya genelinde aşırı ucuzladı elektrik kW değeri benzinin iki misli oldu ne olur o zaman .. Burda işin merkezi aracımıza aldığımız yakıt yada enerjinin birim fiyatı yoksa ben yeni bir teknoloji görmüyorum ortada bu benim şahsi fikrim..
    hidrojen yakıt hücreleri gelişir ortaya yepyeni bir teknoloji enerji kaynağı çıkar ona lafım olmaz .. yada artık iş gökyüzüne kayar uçan arabalar çıkar o zaman işte teknoloji budur denir bana göre..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

tequila818 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İzmir'de yaşıyorum, çeşmeye git gel benzinli araba neredeyse 1000 TL yakıyor az para değil. Benim de planım 1 sene mevcut arabamı kullandıktan sonra MTV'si düşük, tercihen %10 ötv diliminde bir elektrikli araç alıp (şu an bildiğim kadarıyla elektrikli megane'lar tam sınırda) yakıt maliyetini kafaya takmadan gezmek istiyorum. Keşke menziller 600-700 olsaydı daha da kafa rahat alırdım ancak yapacak bir şey yok şu an için.

Tesla fiyat performans olarak açık ara çok iyi ancak otomobile çok para bağlamak istemediğim için malesef alamayacağım bir otomobil.
    E90 330i

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı tequila818 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İzmir'de yaşıyorum, çeşmeye git gel benzinli araba neredeyse 1000 TL yakıyor az para değil. Benim de planım 1 sene mevcut arabamı kullandıktan sonra MTV'si düşük, tercihen %10 ötv diliminde bir elektrikli araç alıp (şu an bildiğim kadarıyla elektrikli megane'lar tam sınırda) yakıt maliyetini kafaya takmadan gezmek istiyorum. Keşke menziller 600-700 olsaydı daha da kafa rahat alırdım ancak yapacak bir şey yok şu an için.

Tesla fiyat performans olarak açık ara çok iyi ancak otomobile çok para bağlamak istemediğim için malesef alamayacağım bir otomobil.
    Ben şu anda Çeşme altındayım yazlıkta buraya Jaguar stype 3.0 ile geldim lpg yok .. 1500 tl ye İstanbul’da depoyu fulledim üstelik Eskihisar feribot ordan eski yoldan geldim otoban osmangazi köprüyüde kullanmadım yolu uzattım bayağı Çeşme altına geldiğimde hala çeyrek depo yakıtım vardı . Sen bence çok yakmışsın sen elektriklide alsan bence sana elektrik de dayanmaz gibime geliyor ��
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yeni teknolojilere adapte olmak , konfor alanından çıkmak herkes için zorlayıcıdır ancak neticede gerçekleşir.

bizim topraktaki solucan olduğumuz dönemlerde düşünsenize benzinli araba sayısı giderek arttığında kim bilir neler konuşuluyordu, sayı bu kadar artarsa 50 yıla biter bu kaynaklar vb. konuşuluyordu, sonra ne oldu, petrolün içine farklı kimyasallar karıştırılarak kaynağın içeriği değiştirilerek toplam tonajı da arttırılmış oldu

e dizel otomobilleri hatırlayın, 2000li yılların başında daha turbolar işin içine girmediğinde, yaşlı premium dizeller vardı, çok iyi hatırlıyorum sanayide falan onlar gelir giderken ustalar dizel araba mı olur derdi, dizelden adam olmaz derdi, traktör derdi , sonra ne oldu, turbo dizeller geldi , atmo 1.6 ları tampondan itmeye başlayınca , e bunu yaparken tüketim de yarısı kadar olunca herkes dizele döndü , özellikle 2007-2017 arasında çılgın bir dizel talebi vardı, golf tdi ilana koyduğun gün giderdi. dizel accentler , ceratolar uçup kaçıyordu.. Dizel resmen pazarı domine etmişti. 2008-2009 gibi 1.4tsi ile turbo benzinli piyasası hareketlenmişti, sonra bütün markalar turbo benzinli modeller çıkartmaya başladı mazda subaru honda hariç. O zaman da argüman dizel araçların bakımı çok pahalı vb hurafelerle tüketimi çiçek gibi olan dizellerin önünü kesip turbo benzinli satmaya çalışılırdı.

Bugün gelinen noktada herkes elektrikliye bir şekilde ilgi duyuyor, gücü yeten alıyor deneyimliyor, köşesinden geçemeyecek bir kitle yok ya türkiyede tutmaz yiğenim diyip egeaya binmeye devam ediyor, aklının bir köşesine yatan ama araçlar menzil olarak donanım olarak beklentilerini tam anlamıyla karşılamayanlar bir yayılsın da görelim diyor..
    Bence sandığımızdan çok daha hızlı elektrifikasyona geçilecek Türkiye'de. Bu olurken de fosil yakıtlı araçlar için elektrik/hybrid paketleri geliştirilecek , sanayide gidip F10'uma hybrid destek ünitesi taktırıp, dur kalk trafikte elektrikle gitmenin tadına bakabileceğim. Tüm bunlar olurken de pille ilgili gelişmeler, geliştirmeler, dönüşüm konusunda yeni alternatifler de mutlaka ortaya çıkacak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bana göre gelecek te bu işi Toyota son noktayı koyucak gibi ..
    Toyota hem elektrikli hem içten yanmalı motorlarında hidrojen yakıt hücresi kullanmayı planlıyor arkasına Shell bp gibi firmalarıda alırsa biter bu iş .. normal binek araçlara da hidrojen kitler adapte edilir ..

Toyota, Yarış Pistinde Kullandığı Hidrojen Motorunu Artık Ticari Araclarında Kullanacak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana göre gelecek te bu işi Toyota son noktayı koyucak gibi ..
    Toyota hem elektrikli hem içten yanmalı motorlarında hidrojen yakıt hücresi kullanmayı planlıyor arkasına Shell bp gibi firmalarıda alırsa biter bu iş .. normal binek araçlara da hidrojen kitler adapte edilir ..

Toyota, Yarış Pistinde Kullandığı Hidrojen Motorunu Artık Ticari Araclarında Kullanacak
    hiç sanmıyorum.
    toyota honda subaru mazda çağın çok uzağından gidiyorlar.
    zottirik marka bile benzin/dizel farketmeksizin turbo koyup çağa uygun hareket ederek, satış adetlerini yükseltmeye çabalarken, bu arkadaşlar başka hayaller peşindeler.
    bugün günümüzde kullandığımız teknolojilerin yüzdesel çoğunluğu merc bmw premium almanlardan yayılan inovasyonlar.

şu anda pazarda canı sıkılan elektrikli araba üretiyor evet, nasıl ki apple'ın tuş takımını kaldırarak nokia'nın devrini kapattığı dönemin hemen ardından adını bile okuyamadığımız çer çöp bir sürü android markası hortlamıştı piyasadaa, hatta xiaomi de bu markalardan biriydi, nasıl ki o dönem bittiğinde pazarda kalan markalar apple samsung xiaomi olduysa, bugün kimse gidip vestel telefon almıyorsa , yine aynı şey olacak, şimdi skywell'ler honkiler tonkiler havada uçuşuyor , belki 10 belki 5 sene sonra pazarda tutunabilmiş elektrikli otomobiller rağbet görmeye devam edip yeni modellerini geliştirip satmaya devam edecek, pil ve şarj konusu dert tasa olmaktan çıkacak, o zaman geldiğinde togg'u soranın da pek kalacağını düşünmüyorum.

IbizaFR150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben aracı günlük kullanmıyorum,haftada 1-2 gün şehiriçi, yılda 1-2 kere uzun yol… 2 yıl 4 ayda 20.000km yapmışız,Buna rağmen yakıt,yol ve bakım masrafları canımı sıkıyor. Artık zevk için araba kullanan pek kalmadı. 45lt depo 1700-1800e doluyor, uzun yolda git gel 5000lik hatta fazlası olunuyor sadece yakıta. Rezillik.

etc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zaman geçtikçe, yeni bir şeyler keşfedildikçe veya var olan teknolojiler daha verimli hale getirildikçe daha çook şeyler göreceğiz.

Bizler mavi duman eşliğinde ardındaki sokakları kesif bir yağ kokusu ile buluşturan 2 zamanlı motora sahip Trabant'ları da gördük bu ülkede, şimdi teknoloji harikası muazzam elektrikli araçları da görüyoruz. Çeşitlilik tecrübesi bakımından şanslı bir nesiliz. Ancak bu sürdürülebilirlik, çevre v.s. konularında biz bireysel kullanıcılardan önce ticari hayata bir el atmaları gerekiyor. Dünya üzerinde her dakika her saniye karada sayısı milyarları bulmuş ticari araç (panelvan, kamyon, otobüs, iş makinası), havada binlerce uçak, denizlerde milyonlarca tekne, bot, gemi v.s. yol alıyor. Ve toplu biçimde çevreye zarar veren araçlar asıl bunlar, çünkü halihazırda bu araçlarda daha çok fosil yakıta dayalı, dizelin ön planda olduğu, daha kirli bir tüketim mevcut. Bunlara bir çözüm üretilmediği sürece bizim bireysel araçlara yönelimlerimizin üzerine oynamalar ile kısa vadede bir başarıya ulaşılacağına çok inanmıyorum. Tabi ki bireyselde de önlem alınmalı ancak işin öbür yanı daha vahim.

Gündelik hayatta kullandığımız içten yanmalı motora sahip standart araçların da aslında ekonomik ömürleri 10 yıl ortalamasında dolaşıyor. Bu zaman zarfından sonra zaten bir çok marka yedek parça teminini bile durduruyor, bu işi alt yüklenicilere, yan sanayilere bırakıyorlar. Gelişmiş ülkelerde genellikle 10 yıldan sonra araçlar ya geri dönüşüme gidiyor, ya da gelişmemiş ülkelere satılıyor. Bu bağlamda Tesla'nın 20 sene vaat etmesi aslında güçlü bir iddia gibi görünüyor.

Konunun genel anlamda araba zevki kısmına gelirsek. Evet, zevk alınacak bir yanı kalmadı. Bu da tabi ki büyük ölçüde ekonomik durum ile alakalı. Modifikasyon işlerini geçtim, en basit yağ bakımında aracımın orijinal mazot filtresi bile neredeyse 1000 TL olmuş. Bir takım orijinal enjektöre 36 bin TL fiyat aldım geçen hafta. Bunun yanı sıra bir de gündelik hayatta yolların çekilmez hale gelmesi, saçma sapan araç süren kitlenin artması, özellikle büyük şehirlerde trafikte başınıza ne geleceğinin, ne zaman neyin ortasına düşeceğinizin belli olmaması gibi can sıkıcı durumları da katınca araç sürmek riskli ve pahalı bir şeye dönüştü maalesef.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

2011 X7 Citroën C5 2.0 HDi 163 Hydractive3+

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    e60M5 ile yola tam gaz devam bir yerden bir yere giderken acaba şarjım yetecek mi? yolda nerde durup doldurmalıyım? gibi şeyleri düşünmek istemiyorum

he bir tane 100-150 km menzilli şehir içi cafeye, markete vs gidebilecek bi aletim olsa fena olmazdı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı wolkanku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hiç sanmıyorum.
    toyota honda subaru mazda çağın çok uzağından gidiyorlar.
    zottirik marka bile benzin/dizel farketmeksizin turbo koyup çağa uygun hareket ederek, satış adetlerini yükseltmeye çabalarken, bu arkadaşlar başka hayaller peşindeler.
    bugün günümüzde kullandığımız teknolojilerin yüzdesel çoğunluğu merc bmw premium almanlardan yayılan inovasyonlar.

şu anda pazarda canı sıkılan elektrikli araba üretiyor evet, nasıl ki apple'ın tuş takımını kaldırarak nokia'nın devrini kapattığı dönemin hemen ardından adını bile okuyamadığımız çer çöp bir sürü android markası hortlamıştı piyasadaa, hatta xiaomi de bu markalardan biriydi, nasıl ki o dönem bittiğinde pazarda kalan markalar apple samsung xiaomi olduysa, bugün kimse gidip vestel telefon almıyorsa , yine aynı şey olacak, şimdi skywell'ler honkiler tonkiler havada uçuşuyor , belki 10 belki 5 sene sonra pazarda tutunabilmiş elektrikli otomobiller rağbet görmeye devam edip yeni modellerini geliştirip satmaya devam edecek, pil ve şarj konusu dert tasa olmaktan çıkacak, o zaman geldiğinde togg'u soranın da pek kalacağını düşünmüyorum.
    Bende pek ona katılmıyorum bugün hybrid varsa Toyota sayesinde var ilk seri üretime pyrius ile onlar geçti millet tutmaz o iş hybrid çok pahalı ağır hantal dedi ama adamlar işin peşini bırakmadı ve bu noktaya getirdi üstüne pek çok marka şu anda hybride geçti .. Bugün bence hybrid varsa en büyük nedenlerden biri Toyota nın öncü ve inatçı olmasıdır ..

Keza Mazda miata ile dünyada roadster kültüründe yeni bir sayfa açtı onunda hikayesi ayrıdır yazmıştım burda o zamanki gm ceo su daha araba test aşamasındayken gizli resmî gidiyor kim alır diyor amerika da bu kadar ufak aracı hemde 1.6 motor falan diyor araba Amerika tarihinde en çok satan roadster oluyor sanırım dünya da da en çok satan roadster ünvanı miata da olabilir ondan sonra z3 lere z4 lere slk lara kapı açılıyor .. diğer firmalarda giriyor bu işe .. keza subarunun 4 çekeri hala dünyanın en iyi 4 çekerlerindendir ..

Kısaca japonun baktığı vizyon farklı almanın çok farklı .. Mesela şu anda bana göre elektrikli araçta en başarılı çözümü nissan epower ile sunuyor ben mantığını on numara başarılı buluyorum araç hem normal elektrikli gibi dışardan şarj olabiliyor hemde deposuna benzin koyarsan içinde 3 silindirli 1.5 156 beygirlik bir motor var bu motor arabayı hareket ettirmiyor tek görevi jeneratör invertör görevi görmek o kadar .. yani araç sade elektrikle gidiyor .. ben benzin almam diyorsan normal şarj istasyonuna gidip diğer elektrikli araçlar gibide bataryaları doldurabiliyorsun .. bu sayede aracın menzili 1000km nin üstüne çıkıyor ..

Ben Toyota’nın tek tip yakıt tipine geçiceğini düşünüyorum..hem elektrik hem içden yanmalı motorlarda bu yakıt hücrelerini büyük ihtimal kullanacak..eskisi gibi Shell bp gibi istasyonlardan falan değişim yada dolum olucaktır diye düşünüyorum .. çünkü elektrikli araçta lityumun bir ömrü var zengin ülkeler için bu önemli değil belki adam kullanır atar yenisini alır ama orta yada dar gelirli ülkelere ikinci el çok kuvvetlidir ve önemlidir lityum bence aracın ikinci eli olmasının önüne geçiyor çünkü ömrü sayılı belli .. firmaların verdiği garanti 8-10 yol ömür de ortalama 15-20 yıl.. hidrojen hücre pili gibi bir sistem elektrikli araçlarda süreklilik ve kuvvetli bir ikinci el oluşturur .. ben böyle düşünüyorum..

Şahsi olarak ben petrol devi firmaların da bu elektrik işine alternatif bir yeşil yakıt belki yapay bir yakıt ile falan karşı bir duruş yapmamalarını da anlamıyorum ya ciddiye almıyorlar gelip geçici bir süreç olarak bakıyorlar yada bizim bilmediğimiz bir teknoloji üstünde çalışmaları var .. sonuçta dünyada kaç milyar motor var fosil yakıtla çalışan sadece araba değil tekne , tren, kamyon ,kamyonet ,tır, traktör hatta jeneratör v.b tonla şey fosil yakıt ve türevleri ile çalışıyor bunların hepsini çöpe atıp yerine elektriğe geçmek zaten imkansız .. o yüzden bu motorları çalıştıracak kesinlikle alternatif bir yakıt tipi yada kit falan çıkıcaktır …

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anadolu yakasında otoparklı evlerin bol olduğu bölgelerde citroen ami kullanımı çok dikkatimi çekiyor. Hem ucuz hem küçük park sıkıntısı yok. Garaja ikinci araç olarak çok rahat sığabilecek durumda ve aynı gün 5 10 tane görüyorum artık. Markete, pazara, spora, cafeye hatta işe gidip gelirken kullanan sayısı gözle görülür şekilde çoğaldı. Elektrikli araç şu ortamda evinde şarj imkanı olmayan devamlı şarj istasyonunda doldurmak zorunda kalan kişiler yeni teknolojiler gelene kadar elektrikli araç furyasına uzak kalacaktır.

Buna karşılık istanbul harici bahçeli evlerin çoğunlukta olduğu şehirlerde ilçelerde elektrikli araç bence çok mantıklı. Hatta imkan varsa müstakil evde oturanlar için güneş panelleri ile desteklendiğinde tamamen bedava dolaşma imkanı bile sağlar görüşündeyim. Tabi devletimiz elektrikli araç alanları cezalandırmasa yada yakıt tüketiminden kazanacağı ötv yi mtv olarak almak istemese daha iyi olur ama o konuda da maalesef Türkiye gerçekleri diye birşey var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kardeşime şirketten reno zoe verdiler 135 lik , fena gidiyor ben böyle gitmesini beklemiyordum şehir içinde çok avantajlı ve pratik baya hoşuma gitti 1 saatte 150 kmlik yok gidecek şarj olabilir 150 liraya

nineleven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    EV'leri boşverin de.. Bu fakirlik beni derinden etkiledi.

Çok şükür var birşeylerimiz kenarda köşede ama eline geçen nakit kadar yaşayabiliyorsun. Enflasyonun en vurucu kısmı bu.
    Kiralar falan derken benim elime asgari ücretin 4-5 katı gibi birşey geçiyor ama.. Ne uzarsın ne kısalırsın derler ya.. Yeni bir yatırım yapamıyorsun ki..

Hiçbirşeye hevesim yok. Hele araba falan.. Vallahi krediyle almış memur gibi haftadan haftaya biniyorum.
    Plakalığını bile değiştirmedim galerinin plakalığı duruyor PPF yapacaktık göya o zaman arabayı ucu ucuna aldığımdan bir dahaki ay yaparım dedim kaldı..
    2 yerinde küçücük taş göçüğü vardı alırken onları yaptımadım , bir de üzerine otoparkta tamponları çizdiler. Öyle olunca arabadan da ''gönlüm geçti'' derler ya.
    Aldığım gibi duruyor..

Üzerindeki lastikleri 5 yaşına kadar kullanmak gibi fikirlerim bile var

01ayk01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    işyerim ve evim arası 120 km günlük bazda değerlendirmem aşağıdaki şekilde.

320i aracımla 11 lt yakıt tuketiyorum. Günlük şuanda 400 tl gibi bir rakam.

tesla model y performance 2.6 tl x 75 kw : 195 tl ye full depo oluyor ve insan gibi sürersem 420 430 km arası gidiyor. buda ortalama 3 gün gidiş gelir ve sadece gidiş yapıyor. yani şuan işe gidiş maliyetim ortalama 55 tl.

diğer yandan tesla aracın kaskosu 26.000 tl + 25.000 tl vergi ödedim. yıllık bakım masrafı 0 tl

320i aracın kaskosu 24.000 tl + 6500 tl civarı mtv + yılda 3 bakım 12.000 x 3 : 36000 tl

Yılda 40.000 km üzerinden kısaca ;

320i 3.200.000 tl araç bedeli , 130.000 tl yakıt , 66500 tl diğer masraflar. Yani yıllık 196500 tl
    Tesla 2.800.000 tl araç bedeli 18.333 tl yakıt , 51000 tl diğer masraflar . yani 69.333 tl

Yani hem 530 hp arabaya biniyorum. Hem 400.000 tl cebimde kalıyor. Hemde yıl içerisinde 3’te 1’ini harcıyorum.
    Alıntı Berkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tatmin olan arkadaslar olarak elele tutuşup titreyerek boşalalım

01ayk01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada yukardaki 320i hesabı 3 bakım dedim. aslında 4 bakım sayılabilir çünkü 10.000 km'de bir bakıma giriyorum. yani 320i yıllık maliyetine 12000 tl daha eklenip 208.500 tl olacak
    Alıntı Berkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tatmin olan arkadaslar olarak elele tutuşup titreyerek boşalalım

Eworen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Surdugum en zevksiz hizli arac x6 m50d idi
    Megersem beterin beteri varmis model Y benim icin en beteriymis
    Elektrikli araclarin yayginlasmasi uzucu ama bu mantiksiz olduklari anlamani tasimiyor mesela tesla nin fiyat fayda orani cok yuksek
    Ama hersey para mi bilemedim simdiki kafama gore tesla vb araclar bana gore degil zaten benzinli keyifli araclar ilerde hic olmayacaklar belli ee ölümlü dunya orasida kesin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Elektrikli araçlara kimse kötü demiyor ama gereksiz aşırı fazla bir güzelleme içinde yani bir şeyi çok abartmanın manası yok abartılıyorsa o şeyin bir eksisi vardır ki onun üstü örtülmeye çalışıyordur o güzellemelerle benim fikrim bu yönde.
    uçan araba yapmıyorsun sıonuçta gene konvansiyonel klasik 4 lastik üstünde giden prensip olarakta direksiyon mekanizmalı klasik sistem araba tek motorları elektrikli o kadar ..

Önemli olan şu an değil zaten .. şu an bu araçların hepsi sıfır ve piyasada adı sanı duyulmamış bir sürü marka da var önemli olan 15 sene sonra bu araçların piyasada ne hale geleceği fabrikaların genelde verdiği garanti 8 sene ve Bütün büyük üreticilerin elektrikli araçlara kullanım ömrü olarak verdiği süre ortalama 15-20 sene ..
    Yukarda yazdım işte Teslanın kurucu ortağı ortalama 15 sene kullanım ömrü veriyor ..

Zengin ülkelerde bu dert değil adam 15 sene bile sürmez 8 sene sürer garanti biter bitmez verir aracı bayiye yenisini alır sıfırdan ama orta gelirli dar gelirli ülkeler de tekrar tekrar ediyorum ikinci eli piyasası çok önemlidir ve ben kullan at tarzı araçların o piyasalarda tutunucağını düşünmüyorum…

Arkadaşımda li ıon pilli bu değiştirilebilir box şeklinde pilli elektrikli motorsiklet vardı bataryasını söküp evde de şarj edebiliyordun adam 37 bin tl ye motoru sattı çok ölü dip rakama sattı .. sadece o zaman firmadan pili değiştirmek için aldığı fiyat 20 bin tl idi .. bahsettiğim altı üstü motorsiklet ..

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Bence aşırı fazla bir güzellemeden ziyade siz aşırı fazla bir alınganlık ve tepki içindesiniz
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler