User Tag List

Sayfa 5/9 İlkİlk ... 34567 ... SonSon
171 sonuçtan 77 ile 95 arası

Konu: Araba zevkiniz keyfiniz ne durumda ve elektrikli araç güzellemeleri

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Güzelleme mi yok güldürme beni aç YouTube Facebook instegram bazıları uzay gemisi muamelesi yapıcak nerdeyse dünya dışı bir araçmış gibi davranıyorlar elektrikli araçlara.. ) Hadi Togg anlıyorum da diğerlerini anlamak mümkün değil
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Elektrik benzin dizel lpg çokta mühim değil en kötüsü tüm dünya bana göre altyapı enerji kaynağı ve maden kaynakları açısından ve gelir olarak imkansız olsada misal elektrikliye geçse ki altını çiziyim bence imkansız bana göre sadece ara geçiş araçları ama geçse diyelim ev dönüşüm yerleri zaten dünyada yıllardır var hatta tesla falan yokken vardı yapan yerler dahada yayılır sayısı artar markalaşır .. Amerika’da misal retro vintage dönüşüm yapan yerler var öyle çok kaliteli yerlerde değil mahalle arası yerler belgesel de izlemiştim adam tek başına vw t1 ve eski camaro yu dönüştürüyordu .. adam T1 normal elektrikli araç mantığında altına komple pil döşeyip lastik yanlarına motor yerleştirerek yaptı diğerini sadece benzinli motorunu söküp oraya elektrikli motor takıp yaptı yani normal benzinli dizel araçlarda dönüştürülür o kadar mühim şeyler değil ..

Ben burda sadece elektrikli araç iyi güzel lafımız yok ama bu kadar güzellemenin yanında eksilerinide anlatsınlar vatandaş bilgilensin derdindeyim yoldaki insanların çoğu elektrikli aracı bedava giden araçlar zannediyor yeşil temiz zannediyor yok öyle bir şey o araçların dünya genelinde aldığı elektrik nükleer kömür yada hidroelektrik enerjiden elde ediliyor hepsinin de doğaya zararı var raporlarla kanıtlı .. üstüne üstlerindeki bataryalardaki lityumun çıkartılması başlı başına sorun onu geçtim pillerde kobalt var en tehlikeli ve doğaya zararlı madenlerden biri insanların çoğu bilmiyor bunları ..
    Bende diyorum ki bu kadar güzelleme yapılıyor ok ama bunlarıda anlatsın insanlar bunları anlatan insanlar çok çok az anlatanlarda elektrik düşmanı oluyor onuda anlamıyorum ..

Geri kalan bana göre bence eksikliklerini zaten yazdım bana göre en büyük eksisi ikinci el merkezli dönen ülkelerde bu tip araçların limitli kısıtlı ömürleri var üreticileri diyor 15-20 yıl arası bizim pazarı düşünelim hala doğan Şahin Renault 12,Renault 9 lar bmw e36 lar e34 e39 lar Mercedes 190 lar balina kasa manda kasa w124 ler falan filan yollarda niye yollarda sürekliliği var en kötüsü motoru rektifiye yapılıyor bir 500 bin -600 bin km daha gidiyor ..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Peki. 10krktr.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 01ayk01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işyerim ve evim arası 120 km günlük bazda değerlendirmem aşağıdaki şekilde.

320i aracımla 11 lt yakıt tuketiyorum. Günlük şuanda 400 tl gibi bir rakam.

tesla model y performance 2.6 tl x 75 kw : 195 tl ye full depo oluyor ve insan gibi sürersem 420 430 km arası gidiyor. buda ortalama 3 gün gidiş gelir ve sadece gidiş yapıyor. yani şuan işe gidiş maliyetim ortalama 55 tl.

diğer yandan tesla aracın kaskosu 26.000 tl + 25.000 tl vergi ödedim. yıllık bakım masrafı 0 tl

320i aracın kaskosu 24.000 tl + 6500 tl civarı mtv + yılda 3 bakım 12.000 x 3 : 36000 tl

Yılda 40.000 km üzerinden kısaca ;

320i 3.200.000 tl araç bedeli , 130.000 tl yakıt , 66500 tl diğer masraflar. Yani yıllık 196500 tl
    Tesla 2.800.000 tl araç bedeli 18.333 tl yakıt , 51000 tl diğer masraflar . yani 69.333 tl

Yani hem 530 hp arabaya biniyorum. Hem 400.000 tl cebimde kalıyor. Hemde yıl içerisinde 3’te 1’ini harcıyorum.
    Bire bir aynı durumdayız.

Aracım 2021 model 3.20i ortalama yakıt tüketimim 11-13 lt arası fakat benim farkım şu günlük kullanımım ortalama 50km.
    Tesla model y performance aracımı istasyon üzerinden şarj ediyorum ortalama 250 TL civarı alıyorum haftalık yani 1 hafta civarı yetiyor bana.
    BMW aracımda haftalık ortalama 700 TL yakıt alıyorum mesafeler aynı ortalama.

Şehirlerarası yolculukları katmıyorum bile ben marka fanı olan bir insan değilim şirket araçları olsun şu an satmaya çalıştığım ama 5 yıldır bende olan maserati olsun birçok farklı model araç kullandım kullanıyorum günlük işlerimi daha önceden bmw ile hallederken şu an onu da satmayı düşünüyorum.

elektrikli araçlara alışamayacağımı düşünmüştüm ta ki geçen hafta şarjım %10 kalınca hızlı şarj istasyonuna girip 1 bölüm spor yorumlarını izledim youtubedan ortalama 30 dakikada fule yakın şarj oldu ve ben o şarj ile izmire gidebilirdim yani sonuç olarak elektrikli araçlar bence çok mantıklı sadece ekonomik olarak demiyorum bence inanılmaz bir sürüş deneyimi yaşatıyor bakın 4.2 v8 atmosferik araçtan bence çok daha keyifli oyuncak gibi ve sakin ivmelenme moduna alınca da gayet ekonomik ve normal bir araç 500+beygir ve şanzımansız sürüş çok keyifli bir süreç.

teknoloji henüz çok yeni mazisi belki maksimum 15 yıllık o yüzden deneyimlemek ve tecrübe edinmek çok keyifli muhtemelen 15-20 yıl sonra %60 larda elektrikli araç kullanımı olacağını düşünüyorum.

herkesin görüşüne saygım sonsuz fakat elektrikli araçlardan benim gibi şarj meselesi yüzünden korkanlara şiddetli tavsiyem kullanım çok kolay hiç rahatsız olmayın derim.
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendi adıma konuyla ilgili düşüncemi aktarayım.

Youtube araç incelemelerini yakın takip eden biri olarak Tesla ve TOGG teslerini hiç izlememiştim. Hatta TOGG a yüklenen siyasi imajdan dolayı hiç ilgi göstermemiştim.

Ancak geçtiğimiz haftalarda 2000 km lik bir TOGG uzun yol tecrübem oldu sürücü olarak. Ve araçtaki eksiklere rağmen bu kadar güzel bir araç ürettiğimiz için sevindim.

Elimize yüzümüze bulaştırmadığımız bir iş olmuş. Evet şarj ve menzil konusu sorun mu evet şimdilerde sorun ancak 5 yıl sonra menzil ve şarj konusunda sorun yaşanacağını düşünmüyorum.

10 sene önce 300mili amper bataryası olan nokialar 3 saatte dolarken bugün 5000miliamper bataryalar 45 dk da doluyor. Bu batarya işi de çok gelişecek. TOGG şimdiden batarya üretim tesisine başlıyor.

Dolayısıyla bu batarya işi şimdi çok para. İlerde çok daha ucuz olacak yan sanayi üretimler çıkacak. Menziller uzayacak. Dolayısıyla ben elektrikte kendi adıma büyük gelecek görüyorum.

Volkanın dediklerini çok net hatırlıyorum traktör gibi dizel mercedesler gelirdi almanyadan bu arabaya bu motor olur mu derdi ustalar. Dizel otobüs olur kamyon olur araba olmaz derlerdi. Şimdi herkeste dizel var.

1 yıl önce trafikte hiç elektrikli araç yoktu sadece çok nadir renonun zoe sini görürdünüz. Şimdi Skywell ler MG ler Teslalar TOGG lar Cherry ler heryerdeler. Megane E tech bile çok fazla gördüm ki daha yeni satışa çıktı.

Elektrikli araca geçiş sanılandan çok daha hızlı olacak. Yine volkanın örneği nokia dünya lideri olduğu pazarı samsung ve apple nasıl kaptırdıysa elektrikli araçta geç kalan pazarını kaybedecek bence.

Ekonomik imkanı olan genç kuşak çok hızlı bir şekilde bu araçlara geçiş yapacak. 5 yıl sonra menzil den bataryadan başka şeyler konuşuyor olacağız.

Forumda beni bilen bilir hükümetle yıldızım barışık değildir ancak bugün imkanım olsa hemen bir TOGG alırdım. Kullanıp deneyimlemeden bence önyargılı yorumlar yapmamak gerek.

Evet içten yanmalının yeri ayrı devir dönmek o sesleri duymak çok güzel ama elektrikliler geliyorlar gümbür gümbür.
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

TechTurkey Dragger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elektrikli araçlardan hiç haz etmiyorum, çevremde birçok arkadaşım aldı ama nedense sevemiyorum.

Aslında benim için çok mantıklı, ayda 5-6 depo dolduruyorum. Depom 70lt ve minimum 350 lt benzin alıyorum her ay. Maddi olarak çok rahatlatır elektrik kafasına girmem lazım biraz
    @premiumparts / www.premiumpartstr.com

Premium Brands & Special Cars

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkred Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendi adıma konuyla ilgili düşüncemi aktarayım.

Youtube araç incelemelerini yakın takip eden biri olarak Tesla ve TOGG teslerini hiç izlememiştim. Hatta TOGG a yüklenen siyasi imajdan dolayı hiç ilgi göstermemiştim.

Ancak geçtiğimiz haftalarda 2000 km lik bir TOGG uzun yol tecrübem oldu sürücü olarak. Ve araçtaki eksiklere rağmen bu kadar güzel bir araç ürettiğimiz için sevindim.

Elimize yüzümüze bulaştırmadığımız bir iş olmuş. Evet şarj ve menzil konusu sorun mu evet şimdilerde sorun ancak 5 yıl sonra menzil ve şarj konusunda sorun yaşanacağını düşünmüyorum.

10 sene önce 300mili amper bataryası olan nokialar 3 saatte dolarken bugün 5000miliamper bataryalar 45 dk da doluyor. Bu batarya işi de çok gelişecek. TOGG şimdiden batarya üretim tesisine başlıyor.

Dolayısıyla bu batarya işi şimdi çok para. İlerde çok daha ucuz olacak yan sanayi üretimler çıkacak. Menziller uzayacak. Dolayısıyla ben elektrikte kendi adıma büyük gelecek görüyorum.

Volkanın dediklerini çok net hatırlıyorum traktör gibi dizel mercedesler gelirdi almanyadan bu arabaya bu motor olur mu derdi ustalar. Dizel otobüs olur kamyon olur araba olmaz derlerdi. Şimdi herkeste dizel var.

1 yıl önce trafikte hiç elektrikli araç yoktu sadece çok nadir renonun zoe sini görürdünüz. Şimdi Skywell ler MG ler Teslalar TOGG lar Cherry ler heryerdeler. Megane E tech bile çok fazla gördüm ki daha yeni satışa çıktı.

Elektrikli araca geçiş sanılandan çok daha hızlı olacak. Yine volkanın örneği nokia dünya lideri olduğu pazarı samsung ve apple nasıl kaptırdıysa elektrikli araçta geç kalan pazarını kaybedecek bence.

Ekonomik imkanı olan genç kuşak çok hızlı bir şekilde bu araçlara geçiş yapacak. 5 yıl sonra menzil den bataryadan başka şeyler konuşuyor olacağız.

Forumda beni bilen bilir hükümetle yıldızım barışık değildir ancak bugün imkanım olsa hemen bir TOGG alırdım. Kullanıp deneyimlemeden bence önyargılı yorumlar yapmamak gerek.

Evet içten yanmalının yeri ayrı devir dönmek o sesleri duymak çok güzel ama elektrikliler geliyorlar gümbür gümbür.
    yani benzinliyi vazgeçilmez kılan şey ne tam olarak ben de tam bunu anlamıyorum.
    çoğumuz büyük şehirlerde trafikte dur kalkta ilerliyoruz .. araba dizel oldu mu vibrasyonu ayrı sesi ayrı dert, ben benzinli f10'a geçince oh be dedim sessizlik hissi çok güzel geldi. Şimdi elektrikli de o "çok sessiz motor" sesi de yok . Ne güzel işte sakinlik sukunet. Sanırsın ki forumun alayı V8 'e V10'a biniyor da durduğu yerde motor senfonisi dinliyor.
    Ekonomiden sebep %80'imiz g.tü b.klu 4 silindir makinelere biniyoruz. Kimisi abuk subuk egzoslar takıp vites geçişlerinde osurtmayı seviyor kimisi karı kız görünce gaz veriyor, bunları yapamayacak olmalarına mı üzülüyorlar acaba D
    hayır yani onun da çözümünü yaparlar belki de yapmışlardır. Devir bandını simüle eden bir sesi içeriden bir hoparlöre, dışarıya da küçük bir hoparlöre verdiremez mi bu elektrobeyler, basit bir software update'le bile teslaya içerideki hoparlörlerden belli belirsiz gazlama sesi gelir yakında. Nasıl ki iphone'un telefon melodisi kulaklarda yer etmiştir, tesla'da bunu yapacaktır. Duyduğunda aa tesla geliyor , oo tesla gazladı duydun mu falan dersin.
    At fav'a bekle.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    adamlar her türlü mantıklı hamleyi bir araçta toplamış.
    dur kalkta sessiz, tüketimde cimri , gazladığında aşırı hızlı. Roll'e çıksa sanayide onu taktım 3 boy geçtim, bunu söktüm 5 boy koydum muhabbeti yapanların alayının içinden geçip gidiyor.
    Nedir yani benzinliden vazgeçiremeyecek şey , sesi mi?

sanılandan çok daha yakın bir gelecekte ekonomi müsade ettiği sürece herkes elektriğe geçme yöneliminde olacak, devletler de fosil yakıt fiyatlarını belki sistematik şekilde arttırarak bu geçişi hızlandıracak. O zaman geldiğinde yok ben illa fosile bineceğim diyenler binebilir tabi ki . Nasıl ki herkes tuşsuz telefon kullanırken şimdi 3310 çıkartıp kullanmak çağ dışı görünüyorsa, 10 yıla kalmadan bu da böyle olacak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Dostlar insanlar elektrikli aracı enerji birim fiyatı ucuz araç diye alıyor ana konudan çok sapıyoruz yani bugün benzin 3tl olsa kim elektrik araç alır .. yada şarj istasyonunda elektrik kWh ücreti 50tl olsa hanginiz alır ..
    insanlar elektrikli aracı yeni bir teknoloji diye değil ucuz yakıt la yada enerji ile giden araç niyetiyle alıyor en azından %90 bundan alıyor yada o niyetle alıyor bence..

Burda uçan arabalardan bahsetmiyoruz 150 yıllık bir teknolojinin günümüz standartlarında en gelişmiş halinden bahsediyoruz .. Benzinli dizel araçları elektriğe dönüştürmek atla deve de değil Türkiye de sanırım bu dönüşüm tesislerinin izni yok ilerde oda olur .. elektri aracı sıfır almaktan dönüştürmek daha ekonomik ucuza gelir tahmince ..

gelecek ne gösterecek görücez bugün yarın Shell derse misal ben yapay yakıt yapıyorum artık petrol arama yer altından petrol çıkartmama gerek yok üstelik emisyonuda çok düşük yada yok ve birim fiyatıda çok ekonomik ki bunu neden diyorum Shell yosunlarla yapay yakıt üretiyor zaten üstüne hidrojen üstüne çalışmaları var basit kitlerle hidrojen hücreli yakıtlar benzinli araçlara uydurulabilinir zaten Toyota bunu yaptı direk içten yanmalı motoru hidrojen hücreli yakıtla çalıştıran model üretti .. yani olan mevcut bir teknoloji var zaten.. neyse gelecek ne gösterecek görücez benim elektrikten teknik olarak alt yapı olarak baktığımda çok ümidim yok sadece araçlarla ilgili değil ben şahsen Türkiye de böyle bir enerji altyapısı olduğunu düşünmüyorum yazın bile barajlarda sular biraz azalsın haberlerde elektrik kesintisi olabilir barajlarda seviyeler düştü diye haberler yapılıyor ..

Bakın Buda webtekno daki hesaplama yazı alıntıdır benle ilgisi alakası yok ama hesaplama yapmışlar ..

Türkiye'de bugün trafiğe kayıtlı toplam 14 milyon 269 bin 352 otomobil bulunuyor. Bu araçların tümünün elektrikli araçlara dönüştüğünü, örneğin hepsinin Togg T10X modeli olduğunu varsayalım.

Her bir aracın bataryasını doldurmak için 88.5 kW enerji gerekecek, 14 milyon 269 bin 352 araç için gereken enerji miktarı 1.262.837,652 megawatt demek.
    Türkiye'nin yenilenebilir ve fosil tüm enerji kaynakları ve enerji santrallerinin birlikte tek seferde üretebileceği enerji miktarı 2021-2025 yılları arası dönem için 115.722 megawatt olarak belirtiliyor.
    Evlerimizde ve iş yerlerimizde her türlü günlük ihtiyacımız için kullandığımız elektriğin de buna dahil olduğunu düşünürsek, üretilen tüm elektriği yalnızca elektrikli araçlara seferber ettiğimiz bir senaryoda bile ihtiyacın yalnızca 10'da 1'i kadar bir enerji miktarına ulaşıyoruz.

Alıntı : Turkiye'deki Arabaların Hepsi "Togg" Olsa Elektrik Yeter mi?

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Ne yapalım abi almayalım mı? Ne diyelim elektrikli araba almayın mı diyelim neyle tatmin olacaksın onu anlamıyorum yani insanların elektrikli arabaya geçmesi mi memnun olmasını seni sarmıyor boş bir konuşma silsiledir gidiyor.

Ben yakıtı ucuz diye almadım. Ben sessiz, konforlu çok daha hızlı ve bakıma ihtiyaç duymadığı için aldım mesela atıyorsun ortaya bir iddia kendince genelliyorsun.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla aynısını yazacaktım baran la ne dememizi istiyorsun hocam. Ben anlamadım beklentin ne ?

Pil diyorsun, gelişir diyoruz, elektrik yetmez diyorsun. Oda gelişir hocam.

Ben elektrikli araç kullandım beğendim. İmkanım olsa alırım.

Yakıtı ucuz diye değil.

Teknolojik diye alırım.

Torku var hızlı diye alırım.

Sessiz diye alırım.

Bakımı yok diye alırım.

Değişik bir deneyime sahip olmak için alırım.

Telefon gibi güncelleme yapabileceğim için alırım.

Yaa hiçbirşey bulamasam şarj istasyonları önündeki boş muhabbetler için alırım yani...

Sevdim ben elektrik işini...
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne yapalım abi almayalım mı? Ne diyelim elektrikli araba almayın mı diyelim neyle tatmin olacaksın onu anlamıyorum yani insanların elektrikli arabaya geçmesi mi memnun olmasını seni sarmıyor boş bir konuşma silsiledir gidiyor.

Ben yakıtı ucuz diye almadım. Ben sessiz, konforlu çok daha hızlı ve bakıma ihtiyaç duymadığı için aldım mesela atıyorsun ortaya bir iddia kendince genelliyorsun.
    Hırsa ve olayları kişiselleştirmeye gerek yok üstüne şahsın olarak alınıcağın bir şeyde yok kimseye elektrikli almayın diyende yok kendimde mg elektrikli bakınıyorum bunu belirttim zoe de baktım ben şehir içi ucuz yollu bir şey kovalıyorum yani elektriğe karşı olan yok ama eksisini de artısınıda konuşalım kaçmayalım korkmayalım konuşmaktan..
    ne yapalım almayalım mı elektrikli demek bana göre eksileri görmeyelim güzellemelerden devam edelim demek ile eş anlamlı .. Dikkat edersen elektrikli aracı kötüleyecek bir şeyde yazmadım teknik yapısal bilimsel yanlarını yazmaya çok özen gösterdim .. özellikle sen bütün konuyu tesla çevresinde değerlendirirken ben global bütün markaların ve ülkelerin çevresinde değerlendirmeye çok özen gösterdim ..
    çünkü bu global bir mevzu belli marka yada ülke merkezli bir şey değil .. yani olaylara çok duygusal yada kişisel yaklaşmanın manası yok ..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı darkred Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaa hiçbirşey bulamasam şarj istasyonları önündeki boş muhabbetler için alırım yani...

Sevdim ben elektrik işini...
    Bu hırs işte araba işi teknoloji yada elektrik işi değil .. al o zaman güle güle kullan hayırlı olsun ..

Cimmeria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ingiltere ekonomik krizi bahane edip yeni icten yanmali arac satis yasagini 2030dan 2035e erteledi.

Sanirim su anda avrupada en yaygin elektrik sarj altyapisi Londrada, mahalle aralarindaki benzincilerde bile elektrik sarj istasyonları var, ayrica belediyeler talep uzerine sokaklardaki sokak lambalarini sarj noktalarina donusturuyor, boylece kapali garaji olmayan sokaga park edenler de sokakta arabalarini rahat sarj edebilecekler.

Donusum kacinilmaz, fakat elektrik darbogazi cok onemli bir konu, eminim birileri bu konuya kafa yoruyordur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    İngiltere’de ki sistem güzel orda anlık saatlik günlük kiralama olayları çok yaygın istediğin yerden alıp istediğin yerde aracı bırakıp gidiyorsun ve bu firmaların çoğu İngiltere’de elektrikli araçlara geçti .. Bizdede var ama tuzlu zaten fiyatı uygun olsa düşünmez bir aracımı elimde tutar diğerlerini satar şehir içinde bu sistemi kullanırdım..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostlar insanlar elektrikli aracı enerji birim fiyatı ucuz araç diye alıyor ana konudan çok sapıyoruz yani bugün benzin 3tl olsa kim elektrik araç alır .. yada şarj istasyonunda elektrik kWh ücreti 50tl olsa hanginiz alır ..
    insanlar elektrikli aracı yeni bir teknoloji diye değil ucuz yakıt la yada enerji ile giden araç niyetiyle alıyor en azından %90 bundan alıyor yada o niyetle alıyor bence..

Burda uçan arabalardan bahsetmiyoruz 150 yıllık bir teknolojinin günümüz standartlarında en gelişmiş halinden bahsediyoruz .. Benzinli dizel araçları elektriğe dönüştürmek atla deve de değil Türkiye de sanırım bu dönüşüm tesislerinin izni yok ilerde oda olur .. elektri aracı sıfır almaktan dönüştürmek daha ekonomik ucuza gelir tahmince ..

gelecek ne gösterecek görücez bugün yarın Shell derse misal ben yapay yakıt yapıyorum artık petrol arama yer altından petrol çıkartmama gerek yok üstelik emisyonuda çok düşük yada yok ve birim fiyatıda çok ekonomik ki bunu neden diyorum Shell yosunlarla yapay yakıt üretiyor zaten üstüne hidrojen üstüne çalışmaları var basit kitlerle hidrojen hücreli yakıtlar benzinli araçlara uydurulabilinir zaten Toyota bunu yaptı direk içten yanmalı motoru hidrojen hücreli yakıtla çalıştıran model üretti .. yani olan mevcut bir teknoloji var zaten.. neyse gelecek ne gösterecek görücez benim elektrikten teknik olarak alt yapı olarak baktığımda çok ümidim yok sadece araçlarla ilgili değil ben şahsen Türkiye de böyle bir enerji altyapısı olduğunu düşünmüyorum yazın bile barajlarda sular biraz azalsın haberlerde elektrik kesintisi olabilir barajlarda seviyeler düştü diye haberler yapılıyor ..

Bakın Buda webtekno daki hesaplama yazı alıntıdır benle ilgisi alakası yok ama hesaplama yapmışlar ..

Türkiye'de bugün trafiğe kayıtlı toplam 14 milyon 269 bin 352 otomobil bulunuyor. Bu araçların tümünün elektrikli araçlara dönüştüğünü, örneğin hepsinin Togg T10X modeli olduğunu varsayalım.

Her bir aracın bataryasını doldurmak için 88.5 kW enerji gerekecek, 14 milyon 269 bin 352 araç için gereken enerji miktarı 1.262.837,652 megawatt demek.
    Türkiye'nin yenilenebilir ve fosil tüm enerji kaynakları ve enerji santrallerinin birlikte tek seferde üretebileceği enerji miktarı 2021-2025 yılları arası dönem için 115.722 megawatt olarak belirtiliyor.
    Evlerimizde ve iş yerlerimizde her türlü günlük ihtiyacımız için kullandığımız elektriğin de buna dahil olduğunu düşünürsek, üretilen tüm elektriği yalnızca elektrikli araçlara seferber ettiğimiz bir senaryoda bile ihtiyacın yalnızca 10'da 1'i kadar bir enerji miktarına ulaşıyoruz.

Alıntı : Turkiye'deki Arabaların Hepsi "Togg" Olsa Elektrik Yeter mi?
    abi işte zaten bu kafayla teknoloji hiç gelişemezdi biz de onu diyoruz.

yani 1 satır pixel pixel ekran varken , 2 satırlı telefon geldi vaay dedik. e dedik buraya noktalama harfleriyle figürler yapılmaz mı , yapıldı. lik fotoğraf çeken nokia telefondaki fotoğraf çok bulanıktı , baktığında sadece gördüğün şeyi az çok andırıyordu... o zaman mühendisler deseydi yok abi çok iyisini çekmek için kocaman lens gerekir telefonun arkasına o da sığmaz zaten.. bugün hala birbirimizin telefonuna numarlarla melodi yazıyor olurduk.

o zaten ona yetmez, bu zaten bunu çekmez.. bunlar boş muhabbet kesinlikle. mevcut teknolojide yetmez , ancak teknoloji bizler gibi yaşlanmıyor, hızlanıyor. her geçen gün yakalayamayacağımız derecede hızlanıyor. her dalda. 50 sene öncenin ölümcül hastalıkları bugün iki tane tablet çakıyosun bitiyo gidiyo.

demişsin ki yakıt ucuza geliyor diye millet alıyor. yani adam 500 bin daha az verse, gayet güzel bir benzinli alabilecekken 500 bini zaten baştan verip son teknoloji ürünü alıyor. Bu adam ucuzcu mu şimdi? Adam bir daha ömründe pompacı , sanayide usta yüzü görmeyeceği bir düzene geçiyor, yeni bir çağa geçiyor , sen kalkıp adama dersen bunlar cimri bunlar ucuzcu, ona göre de cevap alırsın , yapma abi böyle

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzelleme mi yok güldürme beni aç YouTube Facebook instegram bazıları uzay gemisi muamelesi yapıcak nerdeyse dünya dışı bir araçmış gibi davranıyorlar elektrikli araçlara.. ) Hadi Togg anlıyorum da diğerlerini anlamak mümkün değil
    iyi de youtube'a hangi arabanın modelini yazsan, fanatikleri tarafından komedi videolar izlersin, her araçta öyle yani
    F30 mesela dünyanın en iyi aracı , bak bmw demiyorum, dünyanın en iyi aracı.
    F10 oooo prestijin kralı , ondan iyisi yok gerisi çöp .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    care karaduzen EV

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    care karaduzen EV
    Bagaja çakıcan jeneratörü fıstık gibi menzil derdin yok…

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler