User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
31 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Dsg ve sorunlar

Sti_Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Dsg ve sorunlar

Herkese merhaba,

1.5 TSI Octavia kullanıyoruz, arabada yazılım var. Firmanın iddiasına göre 185 Beygir 330 Tork var şuan.
    Yazılımda merdiven altı bir yer değil, yüzlerce belki binlerce VAG grubu araba yazmış ve herkesin memnun olduğu bir marka.
    Bunu yazma sebebim yaşadığım sorunun yazılım firmasıyla alakasının olmadığını belirtmek istemem.

Gelelim DSG ile ilgili sorunlarıma, aslında bunu yazma amacım sizden fikir almak.
    Arabada filtre, egzoz var yazılıma ek olarak. Yeri geldiğinde sert kullanıyorum yani bu sorunlar durduk yere patlak vermiyor.

Bundan bir 8-9 ay kadar önce caddede yine bir ışıkta kalkarken 1-2 dedi 3 e atar atmaz çokta hayırlı olmayan bir ses eşliğinde ekranda beliren ''Şanzıman acil işletimde sürmeye devam edilebilir'' uyarısıyla birlikte arabanın 7 vitesinden 5 ini kaybettik 2 ve 4 vardı sadece.

Şanzıman açıldı ve 1. vites dişlisinin dağıldığı söylendi, komple şanzıman koyuldu arabaya.
    Bu arızayla alakalı bir sorunum yok, yazılım var tork olması gerekenden yüksek ve sürekli hızlı kalkışla dişliye binen ani güçten dolayı aramızdan ayrıldı.

Sonrasında hatamızın farkına varıp sıfırdan dikmeyi bıraktık, sadece ara hızlanmalar yapıyordum ki onda da bu yakıt fiyatlarıyla her arabaya bindiğimde de ata biner gibi sürmüyorum sonuçta.

Yeni şanzıman koyulduktan 30 Bin km sonra, geçenlerde Bursa otobanında giderken aracın gidişinde vs herhangi bir sorun da yoktu ama ne zaman ki çıkıştan çıkmak için yavaşladım. Vites 4 ten 3 e düşerken yine pek de hayırlı olmayan bir ses geldi. Umut fakirin ekmeği, tempolu geldik şanzıman ısındı ondan mı yaptı vs diye umut ederken baktım araba soğuduktan sonra da 2 den 3 e geçerken ya da 4 ten 3 e düşerken yine ses geliyor.

Araba 3. viteste sorunsuz gidebildiği ve ses sadece geçişlerde geldiği için dişli ihtimalini eledim, ya çatal ya da senkromeçte sorun olduğunu düşünüyorum ama asıl anlamadığım 3. vitesi ne kadar ekstrem kullanabilirim ki böyle bir sorun yaşadım? Dizelde kullanılan şanzımanla benzinlide kullanılan farklı mı? Çünkü dizelde turbo değiştirip benden çok çok daha iyi güçler alıp DSG ile mutlu mesut devam edenler var. Keza forumdan da bildiğiniz gibi A3 ve Station wagon Octavia vardı.

Sorunum kavrama ya da mekatronik değil en çok sorun bunlarda yaşanıyor genelde, pilotaj mı diycem ama otomatik bir arabada şanzımanla alakalı nasıl bir pilotaj hatası olabilir? Agresif vitesler düşüren birisi de değilim.
    Şanzıman yazılımı yok, yani vites geçişlerinin daha hızlı olmasından kaynaklı olabilecek bir sorun olduğunu da düşünmüyorum.

Benden çok daha tecrübeli olduğunuz için sizlere sormak istedim, konuyla alakalı fikri olan ya da neden bu tarz bir sorun yaşadığımı tahmin edebilen varsa ve fikirlerini paylaşırsa sevinirim.

Teşekkürler, keyifli forumlar.
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    takip için yazıyorum. en ufak bir fikrim yok.

129k km deyim 40 binden 117 bin e kadar yazılımlı 117 den 129 a kadar da 1449 setup şeklinde kullanıyorum. inşallah sorun yaşamam. bu arada sıfırdan kalkma olayını hiç yapmıyorum. manuelde limitöre kadar yüklenmiyorum. manuel de 2-3 tapagaz yaparsam devir ve vites yetişmiyor bazen o sebeple s mod da basıyorum anca.

bu arada 185 beygir gerçekten sorun çıkarabilecek bir güç değil gibi geliyor benzin ve dizel şanzıman farklı olabilir mi acaba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mcemrek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    takip için yazıyorum. en ufak bir fikrim yok.

129k km deyim 40 binden 117 bin e kadar yazılımlı 117 den 129 a kadar da 1449 setup şeklinde kullanıyorum. inşallah sorun yaşamam. bu arada sıfırdan kalkma olayını hiç yapmıyorum. manuelde limitöre kadar yüklenmiyorum. manuel de 2-3 tapagaz yaparsam devir ve vites yetişmiyor bazen o sebeple s mod da basıyorum anca.

bu arada 185 beygir gerçekten sorun çıkarabilecek bir güç değil gibi geliyor benzin ve dizel şanzıman farklı olabilir mi acaba

Abi inan bilmiyorum, gazlarken eğer hareketli bi sürüş olacaksa %70 manuelde kullanıyorum özellikle senin de bahsettiğin 2-3 gazlamlarında.
    Arabayı 17.500KM de aldım, adına ne kadar setup denir bilmiyorum değişiklikleri yaptığımda da olsun kmsi 22-23.000 KM. İlk şanzıman sorununda km 65.000 civarıydı, 2. sorunda da km 95.000 civarlarında. Hem km olarak hem de güce karşılık sorunlar anlamsız geliyor.
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

Eworen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sti_Ozan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yaşadığım sorunun yazılım firmasıyla alakasının olmadığını belirtmek istemem.
    .
    Dsg iç sistem olarak çok sağlamdır öyle yolda kırmak 0 dan kalkarken kırmak çok sıradışı durumdur olmaz diye birşey yok elbete ama nadir olan durumdur
    Kavrama vb hastalıkları bellidir çözümüde nispeten kolaydır
    Özet olarak demem o ki ben olsam yazılımdan o kadar emin olmazdım hatta hiç olmazdım..

R.I.P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dq200' dür muhtemelen dq380/381 olduğunu sanmıyorum onu suv modellerinde kullanıyor
    dq200 için max tor 250 olduğunu düşünürsek 330 biraz fazla sanki

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Eworen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dsg iç sistem olarak çok sağlamdır öyle yolda kırmak 0 dan kalkarken kırmak çok sıradışı durumdur olmaz diye birşey yok elbete ama nadir olan durumdur
    Kavrama vb hastalıkları bellidir çözümüde nispeten kolaydır
    Özet olarak demem o ki ben olsam yazılımdan o kadar emin olmazdım hatta hiç olmazdım..
    Abi bu iddiada bulunma sebebim çevremde de aynı yazılımı kullanan kişilerin olması ve herhangi bir sorun yaşamamaları ama nasıl ki yazılım sonrası orijinal arabaya geçileni de gördüysek bu da ihtimaller dahilinde demek ki. Bu konuyu da biraz araştırayım. Teşekkür ederim.
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

Gokhan43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Grup dişlisi dağılıyor olabilir. Bu sorunları yaşayan 3 adet Leon 1.4 TSI 150 ACT DSG araç geldi 3. Viteste sürtme sesi gibi bir ses çıkıyordu araçtan. Söküp baktığımızda malesef grup dişlileri aramızdan ayrılmıştı.

Alıntı R.I.P Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dq200' dür muhtemelen dq380/381 olduğunu sanmıyorum onu suv modellerinde kullanıyor
    Dq200 için maks tork 250 NM ibaresi doğru bir ibare değil. Şanzıman ünitesinin içersindeki orijinal kalibrasyonunda bile tork limitleri 360 NM. Bu 250 NM çeviri hatası malesef hala günümüzde yanlış algılara sebep olmakta.
    EMC

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Takılan şanzıman çıkma şanzıman mıydı sıfır mıydı ? Çıkma ise kaç km idi. Bunları bilmek gerekir yorum için.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    50K-100K arası yazılımlı DPF EGR on stok turbo, 100-140K arası da 1449 Turbolu DSG yazılımlı 1.6 TDI A3'e bindim biliyorsun 190hp-400nm torklu.

Bir kere bile şanzıman ile sorun yaşamadım hatta üzerinde hala aynı kavrama duruyor. Şuanda da 152K km civarı @Apoudi kardeşimde o da sorunsuz biniyor (günlük İstanbul trafiğinde hem de)

Söleyeceğim odur ki ya büyük bir şanssızlığın var, ya hakkaten ekstra zorladın dicem ama anlattığın kadarıyla zorlamamışsın geçmiş olsun demekten başka bişey diyemiyorum o yüzden.

Ben yazılımla çok ilintili olduğunu düşünmüyorum bu arada aracında şanzımanı kıracak anlıkta ve boyutta bir tork eğrisi vs olmadığı için.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R.I.P Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi ben de 250 olarak biliyordum ama bir alt mesajda tork limitinin daha yüksek olduğu söylenmiş.

Alıntı Gokhan43 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Grup dişlisi dağılıyor olabilir. Bu sorunları yaşayan 3 adet Leon 1.4 TSI 150 ACT DSG araç geldi 3. Viteste sürtme sesi gibi bir ses çıkıyordu araçtan. Söküp baktığımızda malesef grup dişlileri aramızdan ayrılmıştı.

Dq200 için maks tork 250 NM ibaresi doğru bir ibare değil. Şanzıman ünitesinin içersindeki orijinal kalibrasyonunda bile tork limitleri 360 NM. Bu 250 NM çeviri hatası malesef hala günümüzde yanlış algılara sebep olmakta.
    Birebir aynı durum bendeki de, bakalım bize de ufukta dişli değişimi gözüküyor anladığım kadarıyla.

Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Takılan şanzıman çıkma şanzıman mıydı sıfır mıydı ? Çıkma ise kaç km idi. Bunları bilmek gerekir yorum için.
    Abi selam, şanzıman almanyadan getirilerek yetkilide sıfır olarak takıldı. 30.000 KM de sıfır şanzımanda bu sorunu yaşadım yani.

Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    50K-100K arası yazılımlı DPF EGR on stok turbo, 100-140K arası da 1449 Turbolu DSG yazılımlı 1.6 TDI A3'e bindim biliyorsun 190hp-400nm torklu.

Bir kere bile şanzıman ile sorun yaşamadım hatta üzerinde hala aynı kavrama duruyor. Şuanda da 152K km civarı @Apoudi kardeşimde o da sorunsuz biniyor (günlük İstanbul trafiğinde hem de)

Söleyeceğim odur ki ya büyük bir şanssızlığın var, ya hakkaten ekstra zorladın dicem ama anlattığın kadarıyla zorlamamışsın geçmiş olsun demekten başka bişey diyemiyorum o yüzden.

Ben yazılımla çok ilintili olduğunu düşünmüyorum bu arada aracında şanzımanı kıracak anlıkta ve boyutta bir tork eğrisi vs olmadığı için.
    Abi evet benim de aslında aklımı kurcalayan kısım o, sen dizelde benden daha güçlü, torklu şekilde bu şanzımanı kullandın. KM benden daha yüksekti, Devir aralığın daha az tork daha fazla benim de anlamadığım kısım bu oldu. Bahtsızlık silsilesi belki de dediğin gibi. Teşekkür ederim.
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeni nesil DSG' ler farklı mı bilmiyorum ama 1.0 TSI Taigo kullanıyorum, manuelde 1.de kalktığımda alttan çatır çutur sesler geliyor. Setlerden geçerken yine şanzımandan acayip sesler geliyor arada. Hele kendini ECO moda alıp fren vs yapınca yaptığı saçma yığılmadan artık gına geldi.

Bundan önce 2017 1.0 TSI Polo kullandım, şirket aracımdı. Onda en ufak sıkıntı, problem yaşamadım. Bence yeni şanzımanlar daha sorunlu ve zayıf.

MeRtCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    35 bin km de yazılım yaptıgımız stage 1-2-3 olarak ılerledıgımız 1.2 tsı dq250 kodlu sanzımanımız su an 1.4 forged motor ve ıs20 setup seklınde stage 5 dıyebılırız.
    aracı yaptıgımız gunden berı hıc bır sekılde 1 vıtes gazlamadık hatta 2 bıle yuklenmıyoruz 3-4-5-6-7 top speed olsun sorunsuz kullaıyoruz.
    dq250 ye tork fazla gelırse evet 1-2 vıtes dıslısını kırıyor dagıtıyor.
    2 musterımde bu sorunu yasadık sıfırdan kaldırıyorlardı araba (dsg yazılımı mevcut)
    ama dedıgım gıbı kendı aracımızda hıc bır problem yasamadık
    acıkcası dsg nın saglamlıgı kullanım ıle fazlaca ılgılı sız dıkkat edersenız dsq de sıze sorun cıkarmıyor

sızın olan 2. prolemın kesınlıkle usta ve arabaya takılan parca ıle ılgılı oldugunu dusunuyorum .
    Daily Drive : VW Polo 1.6 TDI
    Race : Honda Civic TypeR FK2

MeRtCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    duzeltme DQ200
    Daily Drive : VW Polo 1.6 TDI
    Race : Honda Civic TypeR FK2

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AliGizda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni nesil DSG' ler farklı mı bilmiyorum ama 1.0 TSI Taigo kullanıyorum, manuelde 1.de kalktığımda alttan çatır çutur sesler geliyor. Setlerden geçerken yine şanzımandan acayip sesler geliyor arada. Hele kendini ECO moda alıp fren vs yapınca yaptığı saçma yığılmadan artık gına geldi.

Bundan önce 2017 1.0 TSI Polo kullandım, şirket aracımdı. Onda en ufak sıkıntı, problem yaşamadım. Bence yeni şanzımanlar daha sorunlu ve zayıf.
    Abi benim araba da 2019, dar alanlarda vites değişimlerinde vs şangır şungur ses geliyor ona alıştık artık.

Alıntı MeRtCaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    35 bin km de yazılım yaptıgımız stage 1-2-3 olarak ılerledıgımız 1.2 tsı dq250 kodlu sanzımanımız su an 1.4 forged motor ve ıs20 setup seklınde stage 5 dıyebılırız.
    aracı yaptıgımız gunden berı hıc bır sekılde 1 vıtes gazlamadık hatta 2 bıle yuklenmıyoruz 3-4-5-6-7 top speed olsun sorunsuz kullaıyoruz.
    dq250 ye tork fazla gelırse evet 1-2 vıtes dıslısını kırıyor dagıtıyor.
    2 musterımde bu sorunu yasadık sıfırdan kaldırıyorlardı araba (dsg yazılımı mevcut)
    ama dedıgım gıbı kendı aracımızda hıc bır problem yasamadık
    acıkcası dsg nın saglamlıgı kullanım ıle fazlaca ılgılı sız dıkkat edersenız dsq de sıze sorun cıkarmıyor

sızın olan 2. prolemın kesınlıkle usta ve arabaya takılan parca ıle ılgılı oldugunu dusunuyorum .
    Abi ilk problem kesinlikle benden kaynaklı, hem fikirim. Sıfırdan dikip aniden yüke bindirince dişlinin yapabileceği pek bir şey yok ama 3. vitese ne dert değdi onu anlamadım. Yetkilide takıldı yeni şanzıman da. Hoş yetkili serviste kazada ön takımı topladılar gacır gucur ses geliyordu, amortisör takozunun değişmesi lazım dediler. Dışarıda ön takımı söküp kontrol ettik bozuk parça yok. Tekrar toplayınca ön takımı ses kesildi. Adamlar sıfır parçayla ön takımı toplayamadı Parçayı incelemeye göndereyim o zaman abi pek sanmıyorum ama belki bir şey çıkar.
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

bendede şirket aracı 2022 1.0 polo var dsg, hatta 1 yılda 3 tane değiştirdim 3ündede şu problem vardır ;

misal vites 2'de hızda 20'de , gazdan ayamı çektiğimde aracın hızı düştüğünde vites kendini 1 e almakta çok zorlanıyor.
    catur cutur sesler geliyor arabayı silkeleniyor içinde yayık ayran oluyoruz öyle 1 e alabiliyor...

yeni dsgler dediğin gibi biraz garip...
    médiocrité partout

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bendede şirket aracı 2022 1.0 polo var dsg, hatta 1 yılda 3 tane değiştirdim 3ündede şu problem vardır ;

misal vites 2'de hızda 20'de , gazdan ayamı çektiğimde aracın hızı düştüğünde vites kendini 1 e almakta çok zorlanıyor.
    catur cutur sesler geliyor arabayı silkeleniyor içinde yayık ayran oluyoruz öyle 1 e alabiliyor...

yeni dsgler dediğin gibi biraz garip...
    Bu arabada yaşadığım sorunları (kimle konuşsam benzer sorunları yaşıyor) Peugeot' ta yaşasam şu an piyasada 'çöp' diye tabir ediliyordu Ama konu VW olunca kimse dile getirmiyor.

500 KM' de arıza ışığı yaktı, servise gittim alakasız bişey söyledi 700 KM' de stop lambası söndü Bagaj kapağı camındaki rezistans koptu kendiliğinden, bagaj kapağı kapanmama sorunu var vs vs. Babamda VW üretimi Ford var, 1,5 aydır serviste mühendis bekliyor araba Babamda durduğundan çok serviste kaldı

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arabada yaşadığım sorunları (kimle konuşsam benzer sorunları yaşıyor) Peugeot' ta yaşasam şu an piyasada 'çöp' diye tabir ediliyordu Ama konu VW olunca kimse dile getirmiyor.

500 KM' de arıza ışığı yaktı, servise gittim alakasız bişey söyledi 700 KM' de stop lambası söndü Bagaj kapağı camındaki rezistans koptu kendiliğinden, bagaj kapağı kapanmama sorunu var vs vs. Babamda VW üretimi Ford var, 1,5 aydır serviste mühendis bekliyor araba Babamda durduğundan çok serviste kaldı
    tabi canım benim filoadada 150 küsür polo 1.0 life var 2022.
    neler neler yaşadık.
    kendine kendine airbag ışığı yakanlar..
    bagajdan su alanlar..

bide çok yok yakıyorlarki oda ayrı durum...
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim anlamadığım neden yazılımını bu araçların boost by gear yapmıyorlar madem kalkarken dikkat edilmesi gerekli ise ,1 ve 2inci vitesler en hassas olanlar ise?

1 ve 2 de turbo basıncı az daha düşük olsun atıyorum araç 165hp/275 tq üretsin (yine stoktan yüksek ama temkinli) sonra 3 ve yukarıda turbo basınç artırsın üretsin vaad edilen 180hp/300tq?

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim anlamadığım neden yazılımını bu araçların boost by gear yapmıyorlar madem kalkarken dikkat edilmesi gerekli ise ,1 ve 2inci vitesler en hassas olanlar ise?

1 ve 2 de turbo basıncı az daha düşük olsun atıyorum araç 165hp/275 tq üretsin (yine stoktan yüksek ama temkinli) sonra 3 ve yukarıda turbo basınç artırsın üretsin vaad edilen 180hp/300tq?
    bunu isteyen müşteri sayısı az, genelde kalkışta şuna da saplarım diye hep full boost

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler