User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
36 sonuçtan 20 ile 36 arası

Konu: 2. el araçta kimlikle satış dönemi

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eminkilic61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yanlış hatırlamıyorsam, e-devlet ve e-nabız'dan bilgilerimiz çalınmadı mı zaten?
    hayatımız çalındı gençligimiz çalındi gelecegimiz çalındı hayallerimiz çalındı bilgileri çalmışlar çokmu kemancıı
    PROSTOCK GARAGE

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eminkilic61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yanlış hatırlamıyorsam, e-devlet ve e-nabız'dan bilgilerimiz çalınmadı mı zaten?
    şimdi onu yazacaktım
    haklısın evet orada da oldu ama devlet ile özel sektörü yanyana getirmemek lazım
    mecbursun birini tercih et dersen ben olanları bile bile edevlet derim yine de
    oraya da güvenim yüzdeyüz değil tabii

PiscocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çalınmadı aslında ücreti karşılığında pazarlandı
    Ülkede yükselmeyen tek şey araç KM leri

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 8.000rpm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu iş böyle olmaz arkadaş
    sen dersin ki sarı siteye ya da diğerlerine , "edevlete entegre olacaksınız"
    vatandaş da evraklarını sana değiil edevlete yükleyecek , oradan bir pass code alacak , senin sistemin bu yüklemeleri görmeyecek , seni de ilgilendirmeyecek , sen sadece edevletten işlem bittiğinde onay kodunu alacaksın , işine öyle devam edeceksin...
    bunun daha ötesi yok
    devlet yapacak bunu
    özel sektöre bunu yap demeyecek
    bu resmen dijital intihar
    hele ki yapay zekalar şunlar bunlar bu kadar hızlı gelişirken
    böyle olmaz
    olmamalı
    Abi bu durumu detaylıca cimere yaz istersen. Belki faydası olur dikkate alınır

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi bu durumu detaylıca cimere yaz istersen. Belki faydası olur dikkate alınır
    E-Devlet'in çok acilen sahibinden.com için OAuth2 hizmeti vermesi / zorunlu tutması gerekiyor.

O ne diyeceksiniz ama esasen çok aşinasınız.

Bazı siteleri ziyaret ettiğinizde Google ile giriş yap diye size bir seçenek sunar. Benzer sistem devlet sitelerine girişte de var. E-Devlet ile giriş dediğinizde şifrenizi girdikten sonra kurumun sizin hakkınızda hangi bilgileri alıp kullanacağı yazar. Siz de onay verirsiniz.

Bu sayede giriş yaptığınız site sizin bilgilerinizi saklamaz. İlgili ana siteden token alır ve bu token ın geçerli olduğu süre boyunca yine sizin izin verdiğiniz bilgilere erişir. Bu sayede güvenliği tek elden sağlamanız mümkün olur.

Bu sistemin ikinci el alım satım yapan siteler için hayata geçirilmesi gerektiği kanaatindeyim.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sarı sitenin halt etmesi bu. Neden dersen arabaya bir rakkam istiyorsun ve zor satılıyor sonra ilan süresi geçiyor sarı site diyor ki para ver. Haa yok para vermem ben, eşim üzerinden arkadaşımın üzerinden açarım diyorsun ve açıyordun bu zamana kadar. Artık arkadaşının üzerinden açamıyorsun ya da konsinye olarak ilana koyamıyorsun.
    IN BOOST WE TRUST

valkea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu işte tek kazanan sarı site olarak görünüyor muhtemelen ilan verme fiyatlarında artış olacaktır.. Zaten kafasına göre fiyatlıyordu şimdi daha da rahat yükseltirler fiyatları.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sarı sitelik bi olay yok, yanlış anlıyorsunuz

Detay görmek incelemek isteyenler buyursun;

İTO | Elektronik İlan Doğrulama Sistemi

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    böyle olur tamam
    devlet "gel bana entegre ol" diyor
    olması gereken bu

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sarı sitelik bi olay yok, yanlış anlıyorsunuz

Detay görmek incelemek isteyenler buyursun;

İTO | Elektronik İlan Doğrulama Sistemi
    ilan vermek isteyen gerçek kişinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası ya da yabancı kimlik numarası ile telefon numarasını; tüzel kişinin unvan ve telefon numarasını doğrulama; doğrulanmış bilgilerin güncelliğini koruma ve bu bilgileri saklama ve ana konu taşıt ya da taşınmazın ilan veren üyeye veya bu üyenin gerçek kişi olması halinde, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına veya eşine ait olduğunu, ya da ilanı veren üyenin ilana konu taşıt veya taşınmaz sahibi tarafından yetkilendirildiğini doğrulama zorunluluğu olduğu, ve düzenlemelerin 01.11.2023 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceği belirtilmektedir. Yukardaki siteden alıntı yaptım ..

yani deniyorki artık nick mahlas kullanmak yok kimliğin belli olucak sattığın mal sana ait olucak yada elinde satışa dair vekaletname olucak başkaları için falan..
    Şahsen bunun bir çözüm olucağını düşünmüyorum sorunun özüne tekeline inmedikleri sürece anlık sorunları böyle çözmeye çalışmak benim gördüğüm her zaman başka sorunları çıkartıyor..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilan vermek isteyen gerçek kişinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası ya da yabancı kimlik numarası ile telefon numarasını; tüzel kişinin unvan ve telefon numarasını doğrulama; doğrulanmış bilgilerin güncelliğini koruma ve bu bilgileri saklama ve ana konu taşıt ya da taşınmazın ilan veren üyeye veya bu üyenin gerçek kişi olması halinde, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına veya eşine ait olduğunu, ya da ilanı veren üyenin ilana konu taşıt veya taşınmaz sahibi tarafından yetkilendirildiğini doğrulama zorunluluğu olduğu, ve düzenlemelerin 01.11.2023 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceği belirtilmektedir. Yukardaki siteden alıntı yaptım ..

yani deniyorki artık nick mahlas kullanmak yok kimliğin belli olucak sattığın mal sana ait olucak yada elinde satışa dair vekaletname olucak başkaları için falan..
    Şahsen bunun bir çözüm olucağını düşünmüyorum sorunun özüne tekeline inmedikleri sürece anlık sorunları böyle çözmeye çalışmak benim gördüğüm her zaman başka sorunları çıkartıyor..
    Neden hocam, özellikle emlakta alakasız bir sürü ilan var, daha ziyade onun için yaptılar gibi aslında, otomobilde de al-satçıları kontrol altına almak için yapıldı. Çünkü diğer düzenlemelerle zaten bayi-galeri tarzı araçların satışı konusunda tedbir vardı, ancak al-satçılara bir şey yapamıyorlardı.

Bu sayede takip etme şansı doğacak.

Ayrıca nik vs yazmak yerine, dolandırıcılık vesaire gibi işleri engellemek amaçlanıyor daha ziyade.

Zaten duyuru da aslında "internet üzerinden satış yapan platformlara"... Tüketiciye değil. Altyapını değiştir diyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir aralar sosyal medyada aracını pahalıya satmak isteyen birinin gerçek dışı sayısız ilan açarak fiyat arttırdığı ve aracını rahatlıkla yüksek fiyata sattığı görülmüştü. Bu tarz düzenbazlıkların da önüne geçilmiş oluyor böylece.

Yarın öbürgün de sistem entegre edilince Noterde, Tapuda satış fiyatı belli olacak ve vergiyi de gerçek fiyattan ödeyeceğiz. Kaçarı olmayacak
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    İnşallah bu tutar bu kaçıncı önlem ben unuttum sayısını 5 araba satış yasağı geldi arada bir şeyler daha geldi 6 ay 6 bin km kuralı kondu en son sıfırdan yüksek satamazsın kuralı getirildi hepimiz iyi biliyoruz görüyoruz ki çoğu ayan beyan göz önünde yapılıyor zaten bu koyulan kural yada yasaları bir şekilde bir kesim arka kapısını buldu ..
    Esas sorun bence şahsi fikrim hayat pahalılı… hayat pahalılığı olduğu sürece şahsi fikrim siz yeni kurallar koysanızda bazıları arka kapılar bulucaktır bana göre..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Devlet kendini denetlese bütün sorunlar çözülür

bedirnismo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 16EC813 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayatımız çalındı gençligimiz çalındi gelecegimiz çalındı hayallerimiz çalındı bilgileri çalmışlar çokmu kemancıı
    İmzam yaptım gürsel amca helal et

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dün arabamın ilanını güncellemek istedim , sarı site beni e devlete yönlendirdi , giriş yaptım kkvk onayı istedi verdim ondan sonra ilanı yayına aldı.

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tamamen gerçekte satılan değer ile satışta gösterilen değeri kontrol etmek için yapılmış bir uygulama. Piyasayı arttıran düşürene müdahale edemezler, adam yalandan yüksek ya da ucuz ilana koyar malını satmaz kimse karışamaz buna. Ama 10 milyona ilana daire koydun, e devlettende hesabı onayladın sonra tapuda 3-5 gösterdin devlet bunun takibini yapacak. Öbür taraftan da maliyet kısmıyla ilgili düzenleme geldi. 2022 yılında mal ettiğin yada aldığın ürünü 2023te satarken ederi artıyordu ama maliyetin yada alışın çok düşük kalıyordu. Haliyle insanlar havaya vergi ödememek için düşük gösteriyordu satarken. Şimdi 2022 yılında ki maliyetini enflasyona göre güncelleyip arttıracaklar sanırım.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler