User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: pc donanım,yazılım bilgisi ve profesyonel destek alabileceğimiz tanıdık?:)

Ahmet Saraçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

pc donanım,yazılım bilgisi ve profesyonel destek alabileceğimiz tanıdık?:)

Arkadaşlar bir organizasyon firmasında 3d artistim.Elimde güçlü denilebilecek bi pc var ama yazılım - donanım konusunda yaşadığım bi sıkıntı için desteğe ihtiyacım var.

Yazılım-donanım bilgim sıfıra yakın, 3dsmax ve blender kullanıyorum.
    Yakın zamanda yapay zeka denemelerine geçtik.Stable diffusion ı , a1111 ve comfyui da kullanıyorum.
    Bu denemeler için 3090 dan 4090 a geçtik.Performans güzel ;; yapmak istediğim şu.
    4090 ı pcye takınca 3090 boşa çıktı.Aynı kasaya 3090+4090 ı takmak mümkün mü?Blender ve 3dsmax i iki kartın da gücünden faydalanacak hale getirmek mümkün mü?Teknik bilgim olmadığı için bu programların detaylarını vs de bilmiyorum.Mümkünse 3d görselleştirme işiyle uğraşan yada bu tür firmalara vs hizmet veren bir arkadaşın cevaplamasına ihtiyacım olacak özellikle.
    Tabi aynı şey stable diffusion için de geçerli.((onda kısıtlı ingilizcemle şöyle bişey okudum , çift kart stable diffusion da çalışmıyor ama bir kartı bir işleme, diğer kartı diğer işleme çalışacak şekilde ayarlayıp ; aynı anda iki farklı görsel için çalışma yapılabiliyormuş sanırım...Bunun da teyidine ihtiyacım var))

Gelelim ikinci ve en önemli soruma , saçma ve imkansız mı bilmiyorum ama olursa işim çok kolaylaşıcak.
    Şimdi ,bilmeyenler için , stablediffusion pcye kurulan bi program.Bunun kullanımı için de a1111 ve comfyui adında iki alternatif arayüzvar.Chrome - edge - opera tarzı bir web tarayıcı üzerinden yönetiliyor bu iki arayüz
    Şu şekilde bi adres görünüyor tarayıcıda.

(comfyui)

uzaktan çalışmaya chrome uzak masaüstü ile çok aşinayım.Sürekli pc yakınında olmuyorum , evden vs çalıştığımda uzak masaüstünden çalışıyorum ama tepkiler geç geliyor internetten dolayı.

Bu iki arayüzü ; ofisteki pcinin gücünü kullanarak evdeki laptoptan, yada arayüzü kolay kullanılabilir web tabanlı olduğu için telefondan vs ip de bi işlem vs yaparak kullanılabilir mi?(görsel veya videoyu ofisteki ana pc de tutsa da olur , uzak masaüstüyle bi şekil çekerim onu)

Eskiden arkadaşımızın pcsinde kurulu oyunun masaüstü kısayolunu diskete kopyalayıp kendi pcmizde açmaya çalışmak kadar cahil bi istek mi,, yoksa bi kolayı var mı?
    Çift kart ve bahsettiğim uzaktan çalışma olayı mümkünse bu konuda destek alabileceğimiz , yönlendirebileceğiniz kimse varmı?

Ahmet Saraçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

arkada çalışan ana programın görüntüsü de bu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ahmet Saraçoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gelelim ikinci ve en önemli soruma , saçma ve imkansız mı bilmiyorum ama olursa işim çok kolaylaşıcak.
    Şimdi ,bilmeyenler için , stablediffusion pcye kurulan bi program.Bunun kullanımı için de a1111 ve comfyui adında iki alternatif arayüzvar.Chrome - edge - opera tarzı bir web tarayıcı üzerinden yönetiliyor bu iki arayüz
    Şu şekilde bi adres görünüyor tarayıcıda.
    Stable Diffusion'i ilk defa sayende duydum ama PC'ye kurulan program diye acikladigin icin bi halt anlamadim .
    a1111=Automatic1111

ComfyUI & Automatic1111, her ikisinin UI web tabanli. bu durumda 127.0.0.1:8188 yerine inet uzerinden erisebilecegin bir adres kullanabilirsin. ilk denemesini ofiste yap:
    1. bilgisayarinin IP adresini ogren (mesela 10.0.0.14),
    2. ofisteki baska bir bilgisayardan kendi bilgisayarina erisebiliyor musun, kontrol et: Command Prompt'ta ping 10.0.0.14
    3. tamamsa buldugun bilgisayarda 10.0.0.14:8188 ile ComfyUI'i calistirmayi dene.

calisiyorsa 2. asama ofis firewall'unda gerekli ayarlamayi yapip evden ComfyUI'a erismek olur.

GPU, 3DS Max & Blender konusunda maalesef bilgim yok.

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1- iki gpu yu ayni anda kullanmak icin ayni model den takip sli yapmalisin ( destekleniyorsa) eger cevirdigin kisim dogru ise 2 gpu ayri gorevler verip calistiriliyorsa 2 sinide takabilirsin kartlarin ama program neresinden ayarliyor onu bulmalisin.

2- program pcde calisiyor web arayuzu var 127.0.0.1 localhost demek,
    buna disaridan ulasmak icin
    1.si internetin statik ip ye sahip olmali
    2. Modem den port acmalisin( gordugum kadari ile 8188 kullaniyor)
    3. Bu portu local networkte o pc nin ip adresine yönlendirmelisin. ( pc ye bir sabit local ip vermelisin 192.168.x.xxx gibi local ağın hangi blok u kullaniyorsa)
    4. Muhtemelen windows firewall ayarlarindan da o port icin izin vermelisin yada tamaman devre disi birakmalisin windows firewall i.

Anlamadigin bir kisim olursa networkle ilgili tekrar yazabilirsin daha detaylida anlatabilirim
    e60 535d & THE A45 AMG

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hızlıca anlaman için görsele bakıp analiz yapıcan.

öncelikle senin mevcut sistemin cpu mu gpu mu kullanıyor onu ögrenelim.
    dosyanı aç rendera bas. görev yöneticisinden - performansa gir. bak bakalım hangi birim full çalışıyor.
    muhtemelen cpudur. genelde cpu ileprogram kullanıp anlık görntüde gpu dan destek alıyoruz.

eğer gpu kullanımın fazla ise. render motorunda cpu - gpu secimi için bir yerin var mı onada bak. bu işlemi cpu ilede dene.aynı dosyada render sürelerini karşılaştır.
    bunun sonucunda eğer ki gpu ya ihtiyacın var ise 3090 ile 4090 ı birlikte kullanamazsın. aynı seri olması gerekiyor. ya 3090+3090 yapıcan yada 4090+4090 kullanıcan.

diğer uzaktan kullanım için söylediklerini pek anlamadım.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yinede yetmiyor dersen ki sistemin fazlasıyla iyi , renderfarm kullanmanı tavsiye edicem.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu iki kartı aynı anda kullanabilirsin, sli yapmana gerek yok sli oyun kullanımı için gerekli bir bağlantı şekli. fakat bu iki kartı aynı anda kasaya nasıl sokacaksın, güç kaynağını nasıl yetiştireceksin bunlar daha büyük sorunlar
    turbocuk istiyoruz

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Web arabiriminde çalışan yönetim panelini dışarıdan kullanabilirsin. Bu işin 3 yolu var.
    1. En basit ve en hızlı ama en hacklenmeye müsait tavsiye etmeyeceğim durum programın gerekli portlarını bulup modemden port açarak dışarıdan erişebilirsin.
    Bu yöntemde sabit IP yada sabit olmasada CGNAT olmayan bir dış ip gerekiyor. Kurulum basit ama dediğim gibi tehlikeli.

2. VPN Bağlantısı. En güzeli Keenetic yada ASUS gibi VPN Server izni veren bir modem varsa modem üstünden VPN sunucu açmak.
    Böylece evdeki PC yada telefonundan VPN ile şirket ağına bağlanıp bu yazılımı kullanabilirsin. 1inci yöntemdeki gibi ip gereksinimleri aynı.
    Şirkette bir güvenlik duvarı kullanıyorsanız eğer onda da mutlaka bir VPN desteği vardır.
    Edit: modem değiştirmeden pc üzerinede VPN server kurulabilir ama ben pek haz etmiyorum ondan.

3. Cloudflare ZeroTrust. Şuan en son en modern yöntem bu. Bağlanması ve kullanması en kolay. Kurulumu en zor olanı. IP gereksinimi yok.

GPU içinde aynı iş yükünü 2 farklı karta pay etmeyeceğin için SLI gerekmiyor. Yani 2 kart aynı marka model olmak zorunda değil. İşlem için kullanılacak kartı programdan seçmen yeterli. Ama program verimi konusun bilemiyorum.
    Ama GPU ağırlıklı ve CPU ya iş düşmeyen bir işlemde kullanacaksan çok basit eldeki parçalar ile ikinci bir kasa toplayıp diğer kartı ona takıp istediğin programı onda çalıştırmak ta düşünülebilir.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler