User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
63 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Sifir arac fiyatlari ile ilgili soru

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Az önce arkadaşım paylaşmış, motosiklette de durum aynıymış demek...

Ne oldu demiş 5 ay önce kaporasını alıp, eşe dosta teslim ettiğiniz, üzerine bi de hala para istediğiniz motora şimdi %0 faiz avantajlı kredi ile, yeter ki alın mı diyorsunuz, devran döner demiştim diyor...

Baya güzel ya.

Piyasanın durumundan, şartlardan ziyade, bu tip satıcıların bu hale gelmesi işin daha eğlenceli kısmı, hadi biz alamıyoruz, zorlanıyor ediyoruz da..
    Reyize bazen kızarken haksız da değil diyorum, fırsatçılık da bi yere kadar. İnsanlara çakma seramikleri, üzerine 2 fıslattıkları boya korumaları, dandik 500 TL'lik paspasları aracın liste fiyatının 30 bin 50 bin TL üzerine "mecbur alacaksın" diye kilitledikleri, fatura vermedikleri günleri unutmadık.

O yüzden alamasak bile baya eğleneceğiz diyorum. Çekirdeği alıp ağlamalarını izleyeceğim.

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Avrupa'da ve hatta savaş zamanı Rusya'da bile araç bulunabiliyorken çip sıkıntısı yalanını sürdürmelerini de unutmadık. Fiyatlar yükselince birden araç bulunur hale gelmişti. (Açıktan para ödemeyi kabul edenlere tabii).

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı arda35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Avrupa'da ve hatta savaş zamanı Rusya'da bile araç bulunabiliyorken çip sıkıntısı yalanını sürdürmelerini de unutmadık. Fiyatlar yükselince birden araç bulunur hale gelmişti. (Açıktan para ödemeyi kabul edenlere tabii).
    Ya sektör derneklerinden birinin başkanı idi yanılmıyorsam, ODD olabilir, "galeriye sıfır araç satışımız söz konusu değil" diye bi beyanat vermişti.

Aynı tarihlerde Donanımhaber'de galerilerin fotoğraflarını çekip ana bayileri ifşa ediyorlardı, çünkü bayiler yok çekiyordu, galeriler liste fiyatı üzerinde "istediğiniz renk donanım bende var gel" diyordu.

Fıkra bu kadar...

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı arda35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizde araç yok chip krizi var sıraya yazalım 1 sene sonra teslim alırsınız dedikleri uydurma lafların tavan olduğu zamanlarda youtube'de hollanda'da yaşayan bir türk bir kaç otomobil bayisini geziyordu.bize yok dedikleri kriz var dedikleri arabaların hepsi adetli ve renk renk stok'da varmış ve işin ilginç yanı chip krizi falan yokmuş

onun için o zamanlar bir bahane lazımdı uydurma onu kullandılar.

başka yerdede yazmıştım 1 ay önce servise gittim aracı teslim ettim sonra dur bi içeri girip bakayım ne var dedim kapıda karşılandım hemen nasıl yardımcı olalım hangi araçla ilgilenirsiniz dediler.bu olaydan 6 ay önce uyradığımda yüzümüze bakmıyorlardı içeri girdik çıktık bi allahın kulu kim girdi ne yaptı bu adam demedi.

2 hafta önce'de kia girdim sportage baktık 3-4 donanım hazır ve 3-4 farklı renk seçenekleri ile hemen teslim ve indirim yapmışlar üstünede konuşuruz kesin alıcı iseniz dediler
    Seat IBIZA FR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı individual Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizde araç yok chip krizi var sıraya yazalım 1 sene sonra teslim alırsınız dedikleri uydurma lafların tavan olduğu zamanlarda youtube'de hollanda'da yaşayan bir türk bir kaç otomobil bayisini geziyordu.bize yok dedikleri kriz var dedikleri arabaların hepsi adetli ve renk renk stok'da varmış ve işin ilginç yanı chip krizi falan yokmuş

onun için o zamanlar bir bahane lazımdı uydurma onu kullandılar.

başka yerdede yazmıştım 1 ay önce servise gittim aracı teslim ettim sonra dur bi içeri girip bakayım ne var dedim kapıda karşılandım hemen nasıl yardımcı olalım hangi araçla ilgilenirsiniz dediler.bu olaydan 6 ay önce uyradığımda yüzümüze bakmıyorlardı içeri girdik çıktık bi allahın kulu kim girdi ne yaptı bu adam demedi.

2 hafta önce'de kia girdim sportage baktık 3-4 donanım hazır ve 3-4 farklı renk seçenekleri ile hemen teslim ve indirim yapmışlar üstünede konuşuruz kesin alıcı iseniz dediler
    Tabi canım ne çip krizi ya...
    İspanya'da da arkadaş vardı Bilbao yakınlarında bir de adam, gelin buraya her marka model arabayı bulayım size diyordu. Hani Bilbao öyle çok merkezi veya büyük falan değildir yani bilen bilir...

Beter olsunlar.

Bir de hala "öyle bişey yok, yok efendim bilmemne" diye başka platformlarda falan bir şeyler saçmalama çabalarında olanlar oluyor. Adamlara göre rüşvet yokmuş, zorla liste fiyatı üzerine giydirilen çakma seramik, çakma film bilmemne yokmuş.

Ha bir de bunlara kızınca "e almayın kardeşim" oluyor. İyi de, zaten sektörde faaliyet gösterenlerle yaptığımız toplantılarda adamların kendisi itiraf etti, tarihin en çok otomobilini sattık bu saçma dönemde ama araçların %80'i son tüketiciye gitmedi diye. "Yatırım" amaçlı alınınca gerçek "binici" alamadı.

O yüzden beter olsunlar, yine diyorum.

Egea'ya bile 100 bin TL rüşvet istedi adamlar ya... Egea'ya... 100 bin TL... Haram zıkkım olsun.

Havalimanı saldırısı zamanı havalimanından taksiye binene dünya para isteyenle, 15 Temmuzda markette suya 100 TL diyenle ne fark kaldı?

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    zamanında yedigimiz hurmalar hikayenin sonu bu
    PROSTOCK GARAGE

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şu an birçok marka (premium'lar dahil) %10-15-20 indirim yapıyolar. bir yandan hem bayii çalışanları hem 'otomobil gazetecileri' sürekli, 'şu an araba alın, tam zamanı geldi, yılbaşından sonra fiyatlar uçacak vs' diye reklamda yapıyorlar. bunları duydukça fiyatların uçacağına inanmıyorum ama bir yandan da alsam mı diye düşünüyorum.

şahsi düşüncem ise, seçime kadar euro ve doları baskılarlar, ötv matrah vs artırmayıp halka olumlu izlenim verirler diye düşünüyorum ki, seçimi kazanmak için bu şekilde hareket ederler.
    seçimi kazansa da kaybetse de hükümet kendinde. sonra geçelim bakalım uçuşa...

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabi canım ne çip krizi ya...
    İspanya'da da arkadaş vardı Bilbao yakınlarında bir de adam, gelin buraya her marka model arabayı bulayım size diyordu. Hani Bilbao öyle çok merkezi veya büyük falan değildir yani bilen bilir...

Beter olsunlar.

Bir de hala "öyle bişey yok, yok efendim bilmemne" diye başka platformlarda falan bir şeyler saçmalama çabalarında olanlar oluyor. Adamlara göre rüşvet yokmuş, zorla liste fiyatı üzerine giydirilen çakma seramik, çakma film bilmemne yokmuş.

Ha bir de bunlara kızınca "e almayın kardeşim" oluyor. İyi de, zaten sektörde faaliyet gösterenlerle yaptığımız toplantılarda adamların kendisi itiraf etti, tarihin en çok otomobilini sattık bu saçma dönemde ama araçların %80'i son tüketiciye gitmedi diye. "Yatırım" amaçlı alınınca gerçek "binici" alamadı.

O yüzden beter olsunlar, yine diyorum.

Egea'ya bile 100 bin TL rüşvet istedi adamlar ya... Egea'ya... 100 bin TL... Haram zıkkım olsun.

Havalimanı saldırısı zamanı havalimanından taksiye binene dünya para isteyenle, 15 Temmuzda markette suya 100 TL diyenle ne fark kaldı?
    fiat o dönem neredeyse bütün araçları çalışanlarına sattı. bursadayım tofaşta çalışan tanıdıkların hepsi 2 tane egea cross aldı. 3. de sorun çıkıyormuş fakat 2 tane veriyorlar 1 sene satamıyordun sanırım sadece o şart vardı.
    turbocuk istiyoruz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaşanmışlıkların getirdiği gerginlik ile olayları yanlış yorumlamamak lazım. Global gerçekler üzerinden kendi pazarımızın dinamiklerini yok sayarak bir çıkarımda bulunmak bizleri yanıltır.

Nedir bizim pazarı ateşleyen durum ? Enflasyon... Eğer para politakanız halka parasını, para olarak koruma imkanı vermiyor ise ve sürekli x kesime y esnafa diye saçma sapan maliyetlerdeki krediler saçılıyorsa bizdeki sonucun aynısı o bahsettiğiniz güzide avrupa şehirlerinde de yaşanırdı. ( elden para kısmı hariç... o bizim ortadoğululuğumuz )

Yoksa pandeminin göbeğinde hizmet sektörü bu kadar yara almışken değer kaybetmeye mahkum bir varlık olan otomobilin bu denli talep görmesi mümkün değil. Çip krizi ? Yaşandı evet. Bizdeki bu çılgın para politikası olmasaydı hisseder miydik ? Renk donanım seçemezdik en fazla...

Konunun ana temasına dönecek olursak çok kaba bir hesap yapalım. Doğuş'un 2020 vs 2022 bilançolarından tarzanca bir varsayım üzerinden gidelim. Yapılan her 100 liralık satışa karşılık ne kadar net kar açıklandığına bakalım.

2020 her 100 liralık satışa karşılık 5,51 TL
    2022 her 100 liralık satışa karşılık 16,77 TL

Vaaaay çılgın artış diye düşünmeden evvel dövize dönelim. Her iki veri için ilgili yılın haziran 15 kurundan dönüş yapalım.

2020 her 100 liralık satışa karşılık 0,72 €
    2022 her 100 liralık satışa karşılık 0,93 €

Demek ki marjlar kabaca %29 - 30 kadar açılmış. Aslında içinden euro enflasyonunu da arındırmak lazım ama oraya gelene kadar bu hesap ne kadar tutarlı diye çok eleştirilebilir. Daha hassas bir hesaplama da yapılabilir fakat en anlaşılır düzeyde detaylara boğulmadan bu şekilde bakmak da bizi öldürmez

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selamlar;
    olayı ikinci el olarak değerlendiriyorum,bir kaç zamandırda hatta ve hatta pek fazla rağbet görmeyen otomobillere (getz 1.6cool,grande olmayan 1.3 puntolar,clio 1.6 16v k4mler 2002ye kadar) bakıyorum,e tabii herkes bütçeye göre bakıyor 350-450 bandına,genel olarak kimse fiyat düşmüyor düşse bile 5 bilemedin 10,bende çok istiyorum fiyatlar düşsün eskiye yakın fiyatlarla bi şey yapalım ama sanıyorum olmayacak,bu ülkede neyin fiyatı düştü ki kusura bakmayın belki farklı yere çektim bu yorumumla konuyu ama içimden geçeni yazmak istedim sadece.

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    motorsiklet'de durumlar ne acaba.ordada elden paralar sıraya girme vallah billah yok olayları bitmiştir sanırım.tv'de reklamlar dönüyor.
    Seat IBIZA FR

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sabaha kadar da konuşsak bir şey değişmez bayiler iyi niyetli mi? bence çok büyük kısmı hayır. galericiler iyi niyetli mi %99 u değil. ama sorun enflasyonist ortamdan kaynaklanıyor başka bir açıklaması yok. geçen sene aldığımız arabaya öğleden sonra %15 kar veriyorlardı böyle bir ortam varken ne bayi ne galerici yani bu işten geçim sağlayan ana para kaynağı olan kişilerin ortama ayak uydurmaması mümkün değil.
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MURAT_HLX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamlar;
    olayı ikinci el olarak değerlendiriyorum,bir kaç zamandırda hatta ve hatta pek fazla rağbet görmeyen otomobillere (getz 1.6cool,grande olmayan 1.3 puntolar,clio 1.6 16v k4mler 2002ye kadar) bakıyorum,e tabii herkes bütçeye göre bakıyor 350-450 bandına,genel olarak kimse fiyat düşmüyor düşse bile 5 bilemedin 10,bende çok istiyorum fiyatlar düşsün eskiye yakın fiyatlarla bi şey yapalım ama sanıyorum olmayacak,bu ülkede neyin fiyatı düştü ki kusura bakmayın belki farklı yere çektim bu yorumumla konuyu ama içimden geçeni yazmak istedim sadece.
    Gerçekten de şu an 4 tekeri olan ve yürüyebilen her şey 300'den başlıyor

Ha döviz cinsinden özellikle milyon+ araçlarda ciddi bir geri çekilme var ama döviz kazanmadığımız için bir ehemmiyeti kalmıyor haliyle.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Temmuz ayında kurumsal galeriye 1.150’ye sattığım aracın fiyatı şu anda 1.100’e kadar düştü ama halen satılmadı. Döviz bazında nasıl bir gerileme var siz hesap edin.
    Savaş MotorSports

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AlwaysFast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Temmuz ayında kurumsal galeriye 1.150’ye sattığım aracın fiyatı şu anda 1.100’e kadar düştü ama halen satılmadı. Döviz bazında nasıl bir gerileme var siz hesap edin.
    Hangi araç bu acaba ?

serkanOC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yaz başı PSA ya gittik kayınpederin engelli raporuna istinaden.. pejo beklemeyin en az 1 sene sıra gelmez dediler yüzümüze bile bakmadan.. isterseniz corsa ve C4 var.. biz düşünüp karar verene kadar onlara da zam geldi.. geçen aradılar 2008 i benzinli mi dizel mi istersiniz diyolar.. genel olarak herkesin yok çektiği dönemde de olmayanı bulup alıp-almama konusunda kararsız kalıyordum ama finalde hep bu sistemin bir parçası olmayacağım diye vazgeçiyordum.. Otv muafiyet rakamı resmi olarak açıklanmadan, yeni rakam ile ocak teslim olarak depozito karşılığı araç ayırabiliyorsunuz bilginize..
    Motorlarda da rağbet olana (özellikle scooter) hala üste para istemeye devam.. biraz pahalı ve çok satılmayanları liste fiyatından alabiliyorsunuz..

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı serkanOC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motorlarda da rağbet olana (özellikle scooter) hala üste para istemeye devam.. biraz pahalı ve çok satılmayanları liste fiyatından alabiliyorsunuz..
    onlara da 6 ay muhabbeti geldi, seve seve indirimle verecekler

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 ay önce 90binlik delighta 140 istediler. olduuuu teşekkürler dedim kapattım. Allah sabır versin bizlere.
    Instagram: mutusgarage

cbrracingteam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    honda forza250 sahibiyim 2018 anahtarı kaybettim kart kod vs hiç bişey yok 48.000 fatura çıkardılar anahtara bende gittim motolux ceo 110 aldım harika motor 51.000 e geldi ziraat a da 12 ye farksız böldüler 4.400 ödemeli ayda ihtiyacı olan alsın bakkala bankaya gitmeye harika motor 40.000 km motor garantili honda spacy aynısı
    - 34 YEY 34 -

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler