User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
43 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Jeneratör kullanımı hk.

fatihdurutuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Jeneratör kullanımı hk.

Arkadaşlar merhaba

Ufak bir bahçemiz var içerisinde de tiny house tarzı bir evimiz var, haftasonları gideceğimiz bir yer. Su problemi yaşamadık komşuda artezyen var oradan çektik ama elektrik alamıyoruz. Güneş panelleri ve jeneratör arasında kaldık ve jeneratör maliyet açısından daha mantıklı geldi. Daha önce jeneratör kullanmadığım için hiçbir fikrim yok, toplamda 1 veya 2 ampul,1 priz(şarj aleti elekteikli ocak vs için) ve 12volt ile çalışan küçük bir buzdolabı çalıştırmayı planlıyoruz. Aklıma takılan şey 24 saat boyunca çalıştığında herhangi bir mekanik arıza vs yaşanıyormu,ne kadar enerji üretebilir ve bizim için en uygun ürüm hamgisi olur. Daha öncr tecrübe eden varsa yardımcı olursa sevinirim.

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güneş panelinden ürettiğiniz elektriği depolama maliyeti fazla diye biliyorum. ona baktınız mı acaba?

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Jeneratör ses yapar buna kim katlanabilir ki?
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evin icinde kullanilacak urunler 12volt olarak hazirlarsaniz gunes paneli ve aku ile isinizi cozerseniz.

jenarator cok gurultulu olur evineze kafa dinlemeye gidiyorsunuz ama sesden duramazsaniz.

bizim karavanin ici komple 12v buzdolabi ve aydinlatma dahil yetiyor.
    Seat IBIZA FR

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güneş paneli kurulum maliyeti yüksek gelse de kendini amorti eden bir yatırım
    ayrıca sessizlik avantajı da cabası
    jeneratörü de kısa süre değil uzun saatler çalıştırmanız gerekecek ki onun için de yakıt deposu , depolama gibi ek zorluklarınız olacak + sıvı yakıt depolama konusunda şahsen hep tedirginimdir
    ben olsam maliyet farkına rağmen güneş enerjisi sistemi kurardım
    artık elektrik depolama cihazları da daha mantıklı rakamlara geldi , üstelik modüler oldukları için minimum konfigürasyonla başlayıp daha sonra eklemeler ile saklama kapasitenizi arttırabilirsiniz ihtiyacınıza göre

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Jeneratör ses yapar buna kim katlanabilir ki?
    Alıntı individual Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evin icinde kullanilacak urunler 12volt olarak hazirlarsaniz gunes paneli ve aku ile isinizi cozerseniz.

jenarator cok gurultulu olur evineze kafa dinlemeye gidiyorsunuz ama sesden duramazsaniz.

bizim karavanin ici komple 12v buzdolabi ve aydinlatma dahil yetiyor.
    Arazi büyük eve uzak bir noktaya koyup üzerini kapatmayı düşünüyorum, güneş paneli oldukca maliyetli ve ben orada değilken sistemin çalınma ihtimali yüksek. Aküyede güvenemiyorum açıkcası.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=8.000rpm;8782938]güneş paneli kurulum maliyeti yüksek gelse de kendini amorti eden bir yatırım
    jeneratörü de kısa süre değil uzun saatler çalıştırmanız gerekecek ki onun için de yakıt deposu , depolama gibi ek zorluklarınız olacak + sıvı yakıt depolama konusunda şahsen hep tedirginimdir
    artık elektrik depolama cihazları da daha mantıklı rakamlara geldi , üstelik modüler oldukları için minimum konfigürasyonla başlayıp daha sonra eklemeler ile saklama kapasitenizi arttırabilirsiniz ihtiyacınıza göre[/QUOTE

Konuya başlarken gereksiz detay vermek istemedim arazi hali hazırda satılık, rakamların yüksekliği ve nakit sıkışıklığı sebebiyle alıcı bulamıyor. Hisseli bir arazı olduğu için yaptığım yatırım satarsam tamamen boşa gidicek. Tamamen kendimize ait uzun vadeli bir yer olsa güneş panelini tercih edecektik fakar şuanki durumda satılırsa geri dönüşümüolan ve minimum maliyetli çözümler için uğraşıyoru.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 8.000rpm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güneş paneli kurulum maliyeti yüksek gelse de kendini amorti eden bir yatırım
    artık elektrik depolama cihazları da daha mantıklı rakamlara geldi , üstelik modüler oldukları için minimum konfigürasyonla başlayıp daha sonra eklemeler ile saklama kapasitenizi arttırabilirsiniz ihtiyacınıza göre
    Konuya başlarken gereksiz detay vermek istemedimarazi hali hazırda satılık, rakamların yüksekliği ve nakit sıkışıklığı sebebiyle alıcı bulamıyor. Hisseli bir arazı olduğu için yaptığım yatırım satarsam tamamen boşa gidicek. Tamamen kendimize ait uzun vadeli bir yer olsa güneş panelini tercih edecektik fakar şuanki durumda satılırsa geri dönüşümüolan ve minimum maliyetli çözümler için uğraşıyoru.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    portatif olanlardan kurabilirsin
    küçük bir römork üzerine monteli kanatları katlanır-açılır modeller var artık
    kendi şasesinin içinde de güç kaynağı ivertoru falan fıstık şeyleri var
    ben halen güneş diyorum farkettiysen
    çalacak adam jeneratörü de çalar üstelik jeneratör daha çekici gelir hırsıza

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gunes panelinde kablo aku var ama jenaratot daha degerli bence calinirsa kullanim alani daha cok calinmaya daha mantikli geliyor bencede.
    Seat IBIZA FR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı individual Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gunes panelinde kablo aku var ama jenaratot daha degerli bence calinirsa kullanim alani daha cok calinmaya daha mantikli geliyor bencede.
    Jeneratörler, panellere göre çok daha uygun maliyetli neredeyse 4 de bir gibi bir rakama geliyor. Jeneratörler taşınanilir olduğu için bahçeden dönerken bagaja atar dönerim, panel için malesef aynı şeh söz konusu değil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi bende yola çıkarken hep panel diye çıktım ama çok yönlü düşününce jeneratör e karar verdik. Birde paneller ile alakalı kağat üstünde yazanlar pek gerçeği yansıtmıyor, aynı sorun jeneratörde varmı onu bilmiyorum, etrafımda hiç kullanan birisi yok. Aksa ile görüştüm 3.5kw lik bir cihaz rahat rahat yeter deniyor onunda maliyeti 11.000tl 6 saat kesintisiz çalışıyor ve saatte 1.1 lt tüketimi varmış. Aynı enerji değerlerine sahip olacağım bir panel 50 60 binden başlıyor

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elektrikli ocak yerine tüp tercih ederseniz 2 adet 100 amp akü size 2 gün rahat gider. Aküleri evde şarj edip yanınızda götürüp bağlarsınız sonra dönüşte getirip şarj edersiniz hem çalınmaya karşı daha iyi bir önlem olur hemde maliyet açısından. Yoksa jenratör anlık kullanımlar için mantıklı saatlerce çalışmaya gelmez taşınan modeller.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    her gün 6 saat kesintisiz çalışınca jeneratörün canı çıkar ,
    dolayısı ile erken sürede ya ciddi bakım isteyecek ya istifa edecek

ayrıca günde 6 saat x 1,5 litre (esasen yakacağı budur) = 9 litre x 37.-TL = 333.-TL günlük yakıt masrafı bugünün yakıt fiyatı ile

sana önerdiğim şey de yaklaşık olarak şöyle birşey ;
    2500 Watt Solar Aydınlatma Paketi
    taşınabilir kutusu ve kdv ile birlikte 22.000.-TL'ya geliyor
    bu varken jeneratöre girmem asla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elektrikli ocak yerine tüp tercih ederseniz 2 adet 100 amp akü size 2 gün rahat gider. Aküleri evde şarj edip yanınızda götürüp bağlarsınız sonra dönüşte getirip şarj edersiniz hem çalınmaya karşı daha iyi bir önlem olur hemde maliyet açısından. Yoksa jenratör anlık kullanımlar için mantıklı saatlerce çalışmaya gelmez taşınan modeller.
    Akülerim ömrü ne kadar peki, sürekli şarj edilip boşaldığı zaman ömrünü olumsuz etkilemez mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o kadar kolay ölmüyorlar artık
    zaten senin kullanacağın ekipmanlar da aşırı hızlı akım emen şeyler olmayacak dolayısı ile aküyü çok yormayacak
    inan ömrü bitince aküyü değiştirmek , jeneratörle uğraşmaktan çok daha mantıklı
    hatta vakti gelip de akü ölünce daha yüksek kapasitelisini alırsın , bahane ile sakladığın elektrik de artmış olur
    jeneratörde başın çok daha erken ve sık ağrır

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fatihdurutuna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Akülerim ömrü ne kadar peki, sürekli şarj edilip boşaldığı zaman ömrünü olumsuz etkilemez mi?
    Direk aküye bağlamıyacaksınız araya bms devresi gibi şarj modülü bağlarsınız bu sayede tam boşalmamış olur. Ömrüde en az 4-5 yıl gider tahminimce
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hiç bilgim yok fakat şu tip uygulamalar canlıda verimli mi ? Hem taşınabilir olmasından sebep arazi satılır ise toplar başka yerde kullanmaya devam edersiniz.

Anker 757 PowerHouse 1500W Taşınabilir Şarj İstasyonu : Amazon.com.tr: Elektronik

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CND Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hiç bilgim yok fakat şu tip uygulamalar canlıda verimli mi ? Hem taşınabilir olmasından sebep arazi satılır ise toplar başka yerde kullanmaya devam edersiniz.

Anker 757 PowerHouse 1500W Taşınabilir Şarj İstasyonu : Amazon.com.tr: Elektronik
    Bu sistem 2 adet 100 amper akü ile kıyaslanmaz ama buzdolabınız olmasaydı bu mantıklı olurdu,işin içine 12 volt buzdolabı girince fazla dayanacağını sanmam.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler