User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
43 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Jeneratör kullanımı hk.

fatihdurutuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 8.000rpm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o kadar kolay ölmüyorlar artık
    zaten senin kullanacağın ekipmanlar da aşırı hızlı akım emen şeyler olmayacak dolayısı ile aküyü çok yormayacak
    inan ömrü bitince aküyü değiştirmek , jeneratörle uğraşmaktan çok daha mantıklı
    hatta vakti gelip de akü ölünce daha yüksek kapasitelisini alırsın , bahane ile sakladığın elektrik de artmış olur
    jeneratörde başın çok daha erken ve sık ağrır
    Jeneratör ile alakalı tek sıkımtım uzun süre kullanıcak olmam. Kesintisiz kullanımda 6 saatte 1 dinlenmede makine ne kadar yorulur ne kadar yorulmaz bilemiyorum. Sesi ve yakıtı çok problem etmiyorum açıkcası. Jel aküler de mantıklı geliyor ama elektrik konusunda ne kadar verimli oluru kullanan birinden duysam ikna olabilirim. Bunun mantığını elektrikli araçlara benzetiyorum neredeyse hiçbir araç kağıt üstündeki menzinlleri yakalayamıyor. Bu jel aküler hesap kitapta yeterli olur gibi ama aldık olmadı tanesi 10 bin civarınd 20 binlik nur topu gibi bir akü sahibi olucam

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 8.000rpm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    her gün 6 saat kesintisiz çalışınca jeneratörün canı çıkar ,
    dolayısı ile erken sürede ya ciddi bakım isteyecek ya istifa edecek

ayrıca günde 6 saat x 1,5 litre (esasen yakacağı budur) = 9 litre x 37.-TL = 333.-TL günlük yakıt masrafı bugünün yakıt fiyatı ile

sana önerdiğim şey de yaklaşık olarak şöyle birşey ;
    2500 Watt Solar Aydınlatma Paketi
    taşınabilir kutusu ve kdv ile birlikte 22.000.-TL'ya geliyor
    bu varken jeneratöre girmem asla
    Bu sistem aslında çok güzel , bana göre en mantıklısı ama reelde hem karavancılar hem de yerel satıcılar ile görüştüğümde bu internetteki hazır setlerin verimli olmadığı işe yarar bir set kurduğımuzdada maliyetlerin aşırı yükseldiğini söylediler.

Yokmu aramızda aktif şu sistemi kullanıyorum çok memnunum diyebilecek birisi.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fatihdurutuna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Jeneratör ile alakalı tek sıkımtım uzun süre kullanıcak olmam. Kesintisiz kullanımda 6 saatte 1 dinlenmede makine ne kadar yorulur ne kadar yorulmaz bilemiyorum. Sesi ve yakıtı çok problem etmiyorum açıkcası. Jel aküler de mantıklı geliyor ama elektrik konusunda ne kadar verimli oluru kullanan birinden duysam ikna olabilirim. Bunun mantığını elektrikli araçlara benzetiyorum neredeyse hiçbir araç kağıt üstündeki menzinlleri yakalayamıyor. Bu jel aküler hesap kitapta yeterli olur gibi ama aldık olmadı tanesi 10 bin civarınd 20 binlik nur topu gibi bir akü sahibi olucam
    En baba jel akü 5 bin tl internette şu an. Sizin buzdolabı kaç watt ? Kullanacağınız ledler fazla elektrik çekmez telefon şarjı içinde kaliteli bi şarj modülü alıp takarsknız 12vdc ona göre bi hesaplama yaparız belki tek aküde iş görür ama önce hesap yapılmalı
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En baba jel akü 5 bin tl internette şu an. Sizin buzdolabı kaç watt ? Kullanacağınız ledler fazla elektrik çekmez telefon şarjı içinde kaliteli bi şarj modülü alıp takarsknız 12vdc ona göre bi hesaplama yaparız belki tek aküde iş görür ama önce hesap yapılmalı
    Ben direk google da araştırma yaptığımda fiyatlar 8 10 bin civarı çıktı, detaylı baktım şimdi 4 5 bine de var evet sanırım hepsi aynı işi görür. Buz dolabını karavan tipi 12v olanlardan almayı planlıyorum. Yani şuan için evin içerisinde max 2 led ampül,bahçede 1 led ampül ve buz dolabı. Ampüllerin hepsi tabiki sürelli açık olmayacak ihtiyaç dahilinde açılacak. Ucu ucuna değil kafam rahat kullanmak isyorum 5 binlik aküler iş görüyorsa tek e düşmeye gerek yok 2 taneyi alabilirim bu işe ayırdığım bütce 15 bin zaten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben direk google da araştırma yaptığımda fiyatlar 8 10 bin civarı çıktı, detaylı baktım şimdi 4 5 bine de var evet sanırım hepsi aynı işi görür. Buz dolabını karavan tipi 12v olanlardan almayı planlıyorum. Yani şuan için evin içerisinde max 2 led ampül,bahçede 1 led ampül ve buz dolabı. Ampüllerin hepsi tabiki sürelli açık olmayacak ihtiyaç dahilinde açılacak. Ucu ucuna değil kafam rahat kullanmak isyorum 5 binlik aküler iş görüyorsa tek e düşmeye gerek yok 2 taneyi alabilirim bu işe ayırdığım bütce 15 bin zaten.
    Şimdi hesapladım 70litre buzdolabı 5 amper çekiyor, 100 amper akü 20 saat çalıştırırabiliyor. Buzdolabı 20 saat durmadan çalışmaz ortamın sıcaklığına göre 15 saat çalışsa 24 saatte 2 akü sizi fazlasıyla idare eder. Ledleri hiç saymadım bile 3 tane ledi gece ful açık kalsa yine bitmez heralde
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

weST.27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Jeneratörün doğası gereği maliyetinin düşük olacağını düşünmüyorum hele de gün boyu çalışacak ise. Gürültüsü de cabası

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Jeneratörün ses olayı bir yana ki tiny house dediğiniz olayın güzelliği sessizliğidir. Bakım ve yakıt depolamasını da göz önünde bulundurun. Diğer yandan kullanım süreniz 6 saat kısa bir süre değil bu yüzden Çin malı bir jeneratörleri pas geçin. Almaya kararlıysanız da kaliteli bilindik markaların jeneratör fiyatlarını göz önünde bulundurun derim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi hesapladım 70litre buzdolabı 5 amper çekiyor, 100 amper akü 20 saat çalıştırırabiliyor. Buzdolabı 20 saat durmadan çalışmaz ortamın sıcaklığına göre 15 saat çalışsa 24 saatte 2 akü sizi fazlasıyla idare eder. Ledleri hiç saymadım bile 3 tane ledi gece ful açık kalsa yine bitmez heralde
    tamamen yanlış bilgi. O aküyü o şekilde kullanırsan 1 ayda çöpe atarsın. İkincisi inverter yani 220V kullanımında Jel akü kullanılmamalı eğer sonnenschein gibi sağlam bir jel markası değilse ki onunda bazı modellerini kullanabilirsin. Bir tiny house un günlük elektrik gideri yaklaşık 2.5kwdır yani 700-800 watt civarında bir panel seti yeter. Ayrıca akü olarak 200Ah akü seti kesinlikle yetmez. 200Ah dediğin zaman AGM ise 100Ah kullanabilirsin inverter kullanmadan jel ile de 100Ah çekebilirsin ama standart düz kapalı sulu aküden sadece 60Ah çekebilirsin. kaliteli 12V buzdolabı günde 60Ah çeker. O nedenle min 400Ah akü grubu oluşturman gerekir. Neden 400Ah bugün gittin güneş var sorun yok harcadığını güneş panelinden fazlasını da aküler şarj etmek için kullandın. Eee 2 gün güneş gitti ne yapacaksın. Aküden kullanman demek. Akülerin de canını almamak için kapasitesinin yüksek olması gerek. Ayrıca 100Ah akü demek saatte 5 Ah çekersen 20 saat boyunca sana 100Ah verebilir demek. Daha fazlasını çekersen akü kalitesine göre kapasitesi 90lara kadar düşebilir. Aküyü 0 a indirdin Odyssey ya da Optima gibi en kaliteli aküyse biraz kapasite kaybı ile yeniden şarj edebilirsin. Ama İnci, Mutlu,exide ın bir modeli hariç akülerde geçmiş olsun. Kurşun plakaları kaliteli olmadığı için plakalar çöker kurtarabilme şansın az. Kurtarırsan da yakın zamanda ölecektir eli kulağındadır. Senelerdir teknelere karavanlara tiny house lara bu konuda sistem kurulumu ve danışmanlık veriyorum. Kurulacak sistem tamamen senin kullanım alışkanlıklarına göre kurulmalıdır. Öyle kafasına göre sistem kuramaz kimse. Yukarıda yazdığım değerler bile yetmeyebilir belki kullanım alışkanlıklarını bilemediğim için. Jeneratör kullanımına gelince akü+ jeneratör kullanımı ile dengeli olarak idame edebilirsin hem de güneş vardı yoktu derdi olmaz. jeneratör çalışırken hem aküleri şarj eder hem de sisteme enerji verir. O dinlenirken aküler idame etmeni sağlar.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamamen yanlış bilgi. O aküyü o şekilde kullanırsan 1 ayda çöpe atarsın. İkincisi inverter yani 220V kullanımında Jel akü kullanılmamalı eğer sonnenschein gibi sağlam bir jel markası değilse ki onunda bazı modellerini kullanabilirsin. Bir tiny house un günlük elektrik gideri yaklaşık 2.5kwdır yani 700-800 watt civarında bir panel seti yeter. Ayrıca akü olarak 200Ah akü seti kesinlikle yetmez. 200Ah dediğin zaman AGM ise 100Ah kullanabilirsin inverter kullanmadan jel ile de 100Ah çekebilirsin ama standart düz kapalı sulu aküden sadece 60Ah çekebilirsin. kaliteli 12V buzdolabı günde 60Ah çeker. O nedenle min 400Ah akü grubu oluşturman gerekir. Neden 400Ah bugün gittin güneş var sorun yok harcadığını güneş panelinden fazlasını da aküler şarj etmek için kullandın. Eee 2 gün güneş gitti ne yapacaksın. Aküden kullanman demek. Akülerin de canını almamak için kapasitesinin yüksek olması gerek. Ayrıca 100Ah akü demek saatte 5 Ah çekersen 20 saat boyunca sana 100Ah verebilir demek. Daha fazlasını çekersen akü kalitesine göre kapasitesi 90lara kadar düşebilir. Aküyü 0 a indirdin Odyssey ya da Optima gibi en kaliteli aküyse biraz kapasite kaybı ile yeniden şarj edebilirsin. Ama İnci, Mutlu,exide ın bir modeli hariç akülerde geçmiş olsun. Kurşun plakaları kaliteli olmadığı için plakalar çöker kurtarabilme şansın az. Kurtarırsan da yakın zamanda ölecektir eli kulağındadır. Senelerdir teknelere karavanlara tiny house lara bu konuda sistem kurulumu ve danışmanlık veriyorum. Kurulacak sistem tamamen senin kullanım alışkanlıklarına göre kurulmalıdır. Öyle kafasına göre sistem kuramaz kimse. Yukarıda yazdığım değerler bile yetmeyebilir belki kullanım alışkanlıklarını bilemediğim için. Jeneratör kullanımına gelince akü+ jeneratör kullanımı ile dengeli olarak idame edebilirsin hem de güneş vardı yoktu derdi olmaz. jeneratör çalışırken hem aküleri şarj eder hem de sisteme enerji verir. O dinlenirken aküler idame etmeni sağlar.
    Yazdıkların doğru ama yukarda benim yazdıklarımı okumadan yazdığın bir yorum 3 tane led ve bir 70- litre civarı buzdolabından bahsettik. Tavsiye ettiğim aküler 3kw ihtiyacı karşılar demedik hesabıda ona göre yaptık. Aküyü direk al kullan demedim zaten araya şarj kontrol devresi bms kullan diye yazdım aküleri tammamen bitirip öldürmemek için

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler bilgi için, jeneratör için önereceğiniz marka ve kaç kw olması gerekiyor fikir verirseniz sevinirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazdıkların doğru ama yukarda benim yazdıklarımı okumadan yazdığın bir yorum 3 tane led ve bir 70- litre civarı buzdolabından bahsettik. Tavsiye ettiğim aküler 3kw ihtiyacı karşılar demedik hesabıda ona göre yaptık. Aküyü direk al kullan demedim zaten araya şarj kontrol devresi bms kullan diye yazdım aküleri tammamen bitirip öldürmemek için
    Bugün konuya hakim bir arkadaşımla da istişare yaptık. Elinde jel aküde varmış peyzaj işini bitirdiğimizde deneyeceğiz, en net tecrübeyi o sağlayacak,teşekkürler tüm bilgiler için.

meganes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu konuda herkesiz bir fikri vardır,buraya gelene kadar 10 kişiyede sormuşsunuzdur büyük ihtimal ,hayırlısı olsun
    aracı yüksek fiyata satmam için elinizde 'jdm' yazısı varmı ??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı meganes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuda herkesiz bir fikri vardır,buraya gelene kadar 10 kişiyede sormuşsunuzdur büyük ihtimal ,hayırlısı olsun
    Herkesin bir fikri var ama tecrübe eden malesef yok. Sağolsun burdaki arkadaşların verdiği bilgiler daha verimli oldu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tamam yine de yanlış. 1 adet kaliteli 12V buzdolabı günde 60Ah tüketir. Yani 100 Ah akü ancak yarım gün yeter. Daha fazla çekersen akünün ömrü gider yakın zamanda akülerin komple biter. Eğer 220V akü kullanırsan sedece inverterin kendisi için çektiği enerji 24Ah o da en kaliteli inverter. Çarşı pazardan alırsan saatte 5Ah çeken inverter var üstünden enerji geçmese bile.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkürler bilgi için, jeneratör için önereceğiniz marka ve kaç kw olması gerekiyor fikir verirseniz sevinirim.
    ararsan yardımcı olurum. Senin kullanım ihtiyacını bilemeden şunu al bunu al diyemem. 0532 662 04 87
    IN BOOST WE TRUST

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Jeneratoru kesintisiz guc kaynagi olarak kullanmak icin ihtiyac x 2 alinmali, o da minimumda. Suudi Arabistan'daki kampimizda elektrigi mecburen jenerator ile sagliyorduk, 12 saatte bir degisimli olarak kullaniyorduk jeneratorleri. Yani oyle 8 saat kullanip mola verdim yarim saat, sonra 8 saat daha kullanayim gibi bir durum malesef yok. Ayrica, uzaga da konsa, ustu de kapansa korkunc bir ses, yakit tuketimi de cabasi. Insaat muhendisiyim, isim geregi surekli bir sekilde jenerator kullaniyorum, ayrica eskiden oturdugum sitenin de jenerator altyapisi vardi, elektrik kesildiginde, bizim binaya rahat 500-600 metre mesafedeki, kendi ses yalitimli binasi icinde calisan jenerator, evin kapisi penceresi kapaliyken bile net sekilde duyuluyordu evden. Dolayisiyla jenerator tek alternatif olmamali bence. Yukarida bir forumdas jenerator destekli gunes enerjisi onermis ki mumkunse eger en mantikli alternatif bu olur.
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sessiz jeneratörler mevcut ufacık teknelere bile jeneratör bağlıyorum. Ana makinesinden daha sessiz. Gidip eşşek kadar jeneratör bağlarsan tabiiki sesli olur.
    IN BOOST WE TRUST

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Jeneratör kafa şişirir.
    Benzer yerimiz var. güneş paneli ve LifePO4 batarya kullanıyorum. Maliyet yüksek ama uzun ömürlü.
    Hazır takım çantası büyüklüğünde LifePO4 batarya ile hazırlanmış invertörlü güç üniteleri satılıyor. Jeneratör yerine ondan alın. Giderken yanınızda götürürsünüz.
    Evde ve işte şarj edersiniz. En mantıklı çözüm bu olacaktır bence.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O tip ürünler sadece belirli bir süre takviye olarak kullanılabilir. Hadi güneş yok bağla oradan 1 gün idame et. O kadar. Tiny housedasın kışın güneş gitti 3 gün yağmur ne yapacaksın. Elektrikli ısıtıcılar zaten o cihazların canını alır. Karavanda motor var çalıştırır şarj edersin. Tiny houseda öyle bir seçeneğin yok. Teknelere sistem düzenlerken güneş paneli + ana makineye bağlı şarj desteği sunan sistemler kurgulayıp ona göre düzenliyoruz. Sorayim hiç bir yerde enerjisiz vakit geçirmeyi denediniz mi? O ev size zinadan oluyor belli bir zamandan sonra. Su deposu yukarıda değilse sular da kesiliyor hiçbirşey yapamıyorsunuz.
    IN BOOST WE TRUST

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler