User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: BMW X3 yol asistanı yardımı otonom sürüş vs. Sorunu

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

BMW X3 yol asistanı yardımı otonom sürüş vs. Sorunu

Arkadaşlar Selam Herkese,

Hem yardım amaçlı açtım konuyu , hem de fikirlerinizi merak ediyorum.

2023 model x3 araç aldım yeni, arabada adaptif cruise ( halk ağzındaki ismiyle yarı otonom) ve onunlar birlikte bütün sistemler var haliyle.
    Çarpışma önleyici, şerit takip asistanı , tabela okuma , hız uyarısı , vs. vs.

Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama beni bu sistemler çıldırtıyor açıkçası. Hiç biri istanbul trafiğine uygun değil. Almanya yada kaba tabirle avrupa kafasıyla yapılmış sistemler.

Sorun da şu ki bu sistemleri kapatamıyorsun. Her arabayı çalıştırdığımda menüye girip direksiyon müdahalesini ve akustik hız uyarı sesini kapatmak zorundayım. Hatta şöyle ilginç bir şey yazıyor. Yasalar gereği sistem her aracı çalıştırdığınızda tekrar aktif hale gelecektir. Ben türkiye'de bunla ilgili bir yasa olduğunu hiç sanmıyorum. Hiç duymadım. Var mı hakikaten ?

Sorum şu , siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz. Benim çok severek alıp bindiğim aracımda çileden çıkartıyor beni.

2. sorum bundan kurtulmanın bir yolu var mı , kodlama vs. ile
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    GLB 200 4MATIC
    VESPA GTS 300 SUPERSPORTS

mimarsertac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yasalar geregi diyor olmasi cok ilginc. Bu ozelliklere sahip A3 ve Golf kullaniyorum ikisi de kapatilabiliyor. Acana kadar da kendi kendine tekrar acilmiyor.
    A3 Turkiye de annem kullaniyor, serit takibi vs. onun icin cok avantajli. Golf´ü ise ben Almanya´da kullaniyorum. Ben de hep acik uzun yolda falan su icerken direksiyonu birakabilme rahatlik benim icin ama Türkiye´de zor olacagi asikar.

KaradumanBerke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu sebeple çoğu sevdiğim araçtan soğuyorum. İddaa ediyorum hız sabitlemeyi benim kadar kullanan başka biri daha yoktur lakin adaptif sabitleme olayı beni deli ediyor. 1 hafta boyunca adaptif sabitlemeli Superb kullandım. Normalde aşırı sevdiğim bir arabaydı ama resmen soğudum. Sabitleme açıkken ara sıra hafiften hızlanıp trafiği atlatayım diyorsun cart fren. Birisi şerit değiştiriyor normalde ben hızımda sabit kalsam bir şey olmayacak cart fren. Deli etti beni. Kesinlikle Türkiye trafiğine uygun donanımlar değil. İşin sıkıntısı normal sabitleme olarakta çalışmıyor. Belki ben beceremedim ama varsa da kolay yoldan normal olarak kullanılabilme seçeneği olmalı. Şimdi babama araba bakıyorum mümkün olduğunca adaptifti şerit takip vs gibi donanımı olan arabalardan uzak duruyorum.
    Volvo S60 / Volvo C30 / Mercedes - Benz Citan (O Artık Başkalarına Yar Oldu...)

mrtysn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2022 hybrid Corolla'da menuden serit takibi seferde bastan kapatılıyorken 2023'te her arabaya oturdugumda serit takibi kapatmak zorundayim. Deliriyorum
    Don't believe everything you hear,
    Real eyes, realize. real lies.
    2Pac Shakur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2018 g30 bmw olmadık zamanlar zart diye frenliyor. Bir sefer geri gideceğim engel var sanıyor gitmiyor kaldım yolun ortasında. Park sensörü kapanmıyor trafikte cart curt ötüyor kapatıyorsun yine açılıyor vs ömür törpüsü

Kia Sportage’de hepsi vardı ve en ufak sıkıntı yaşamadım. Donanımları çok güzel çalışıyordu.

Tesla’da da adaptiften memnun değilim. Sağdaki araba yanaşıyor frenliyor. Dur halkta adam simit satıyor ona fren yapıyor filan arkadaki geçirecek bir gün
    Savaş MotorSports

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Citroen C5a da da var aynı benzer programlar. Ama ben serit takibi kapattıgımda otonom deaktif oluyor. Normal cruise gibi kullanabiliyorum. Tek bir tuşu olduğu için şimdilik çıldırtmıyor ama tüm sistemler aktif olduğunda gerçekten kuzeymarmara vs gibi yollar olmadığı sürece çıldırtıyor.
    www.vava.cars

M U R A T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim combo aracımda da şerit takip var tek tuşla devreden çıkabiliyor yada sinyal verince direksiyona mudahale etmiyor
    tamamen kapatabilmek için kodlama yapanlar ile görüşmen gerekir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kişiselleştirdiğinizde sizin ayarlarınız sabit kalıp siz açmadan istemediğiniz güvenlik sistemleri devreye girmemesi lazım 2020 5.20 de bu şekilde kullanıyorum

serkanOC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    herkesin baya bi derdi var belli ki bu otonomla..

bu güvenlik donanımları özellikle aile büyüklerimiz için aranan kriterler. en azından kendi adıma.. refleks ve dikkatleri yavaşlamış yetişkinler için bence şart.. ama bizler için değil..

Cr-V saçma sapan bir yer ve zamanda fren yapıp arkadaki motorun stopumu catlatması ve motorcunun elini incitmesine neden oldu.. arabadan inip 'kusura bakma kardeşim ben basmadım frene' dedim..

X3 hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız kullanın.. kapatabileceğinizi sanmıyorum.. hadi bi türlü kapattınız olası olumsuz bir durumda sıkıntı yaşanabilir sigorta vs..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mgulmez Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kişiselleştirdiğinizde sizin ayarlarınız sabit kalıp siz açmadan istemediğiniz güvenlik sistemleri devreye girmemesi lazım 2020 5.20 de bu şekilde kullanıyorum
    yok yaptım olmuyor maalesef öyle. ekranda yazıyor zaten her çalıştırmada aktif olacaktır diye gıcıklığına yapmışlar sanki
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    GLB 200 4MATIC

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı serkanOC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    herkesin baya bi derdi var belli ki bu otonomla..

bu güvenlik donanımları özellikle aile büyüklerimiz için aranan kriterler. en azından kendi adıma.. refleks ve dikkatleri yavaşlamış yetişkinler için bence şart.. ama bizler için değil..

Cr-V saçma sapan bir yer ve zamanda fren yapıp arkadaki motorun stopumu catlatması ve motorcunun elini incitmesine neden oldu.. arabadan inip 'kusura bakma kardeşim ben basmadım frene' dedim..

X3 hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız kullanın.. kapatabileceğinizi sanmıyorum.. hadi bi türlü kapattınız olası olumsuz bir durumda sıkıntı yaşanabilir sigorta vs..
    Teşekkür ederim ,

Ama ben aile büyükleri için bu özelliklerin daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Şimdi anneme araba alacağım , beni bile tehlikeye sokan bu saçma sapan özellikler annemde çok daha büyük sıkıntı yaratacaktır eminim. Onlar bu tarz yeniliklere hiç adapte olamıyorlar.
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    GLB 200 4MATIC

Agent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kuzenime sıfır mokka aldık, araç sürekli sağa çekiyor. kaç kere servise gitti çözülemedi. Rot yapıldı, lastik değişti sonuç hep aynı. En son servis bu yol asistanlarında bir sorun var, 2024 te güncelleme gelecek düzeltilecekmiş dedi. Yani ani bir arızada istese arabayı ne süratte olursa olsun lank diye sağa sola çekebilir düşüncesi geliyor insana.

320Si - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Regülasyon geçişi nedeniyle oluyor. Gizli özellik açan bi yerde iptal ettirebilirsiniz.
    18' Golf Tsi - 16’ 320i - 06’ 320Si

SeRKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şirkete 2022 X3 var xrdrive dizel. Menüden kapatabiliyoruz. Direksiyon müdahalesini özellikle komple kapatıyorum. İstediğimiz gibi hiç müdahale etmiyor araca.

Stop edip tekrar çalıştırdığımızda da ayarları nasıl bıraktıysak o şekilde kalıyor.

2023 ile arasında yazılım farkı olabilir bilemedim tam olarak.

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Subaru'da eye sight kapatılabiliyor ama bendeki 8 yaşındaki Outback'te herhangi bir ayarı yok. (Yeni crosstrek'te ayarı olması lazım) Fakat, eye sight kapalı bile olsa acc'yi açtığımda çalışıyor. Motoru kapat aç yine aktif oluyor. Bazen kapatıyorum çünkü orta refüjden adımını atmaya yeltenen yayayı bile görünce fren yapmaya kalkışıyor.
    8 sene önce otomobili satın aldıktan sonra ilk 1 ay reaksiyonlarına alışmaya çalışmakla geçmişti. Hatta bir gün dur kalk trafikte öndekinin stoplarının yanmadığını fark ettim; herif durdu bende durdum ama mesafe olmasına rağmen uyarılarla birlikte bir fren yapmıştı, dedim herhalde asfalt buruştu ve otomobilin arkası da 90 derece yukarı kalktı. Solumda bir otobüs vardı herkes şok halinde bana bakmıştı. Böyle fren yapan ben değilim valla bu ruh hastası otomobil yaptı bunu demeye çalışmıştım. Geçen günde durabileceğim mesafeye rağmen yine dur kalk trafikte bir yapıştırdı freni, hay senin ebenin eye sight'i diye küfür etmiştim. İşin kötüsü öyle anlarda hemen arkama bakıyorum ama baksam da nafile, çünkü bir müddet freni bırakmıyor. O frene asıldığında sen gaz pedalına abansanda nafile çünkü sistemde fren önceliği var.
    Ha ama 1-2 defa lan iyi ki eye sight varmış dedirtmişti. Birde Acc çalışırken eğlenceli olabiliyor. Direksiyonu ben tutuyorum o duruyor, kalkıyor ...vs

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Otonom sürüşü bilmem de geçen dükkanda lifte araba alıyordum yeni gla ydı galiba geri geliyorum yaya geçti ama mesafe var görüyorum öyle bir frene bastı ki midem bulandı trafikte giderken önden yaya atlasa o frenlemeye arkadaki kesin patlatır bence bu tip arabaların arkasından giderken mesafeye biraz daha dikkat etmek lazım

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şerit takip hariç diğer tüm güvenlik asistanları 1 sefer kapattığında tekrar aktif edene kadara kapalı kalıyor olması gerekli emin olmamakla beraber.
    Ama yeni nesil tüm araçlarda şerit takip her seferinde aktif oluyor.

Vag grubunda gizli özellik şekinde pasif hala gelebilir.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim 3008 de herşey açık. Şerit takip, Acil Durum Frenleme vs.vs. hepsi. Acil durum fren bende en az hassas ayarlı.

Fren ayarı orjinalde olursa öndekine yüksek hızla yaklaşmada sonraki manevraya felan gelmeden direk kaza yaptırır.

Gazlıyorum da sorun olmuyor sinyal verdiğim sürece sadece kadranda frene basın diye uyarı ve dıt dıt diyor.

Sadece yakın dur kalk trafikte öncedeki araç birden büyük bir kasise vurup kafası kalkarsa bir frene basıyor Allah sizi inandırsın denize çapa atar gibi.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şuana kadar en temiz çalışan 3V Kasa Superb, 508 ve DAF xg+ (reklamlar) oldu.

G20 kasada gerçekten sövdürüyor. Profesyonel coding yapan biryerde eğer gerekli policyler relaese olmuş ise ebediyen kapattırabilirsiniz diye düşünüyorum.
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler