User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
49 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Kiracı kira (çıkmazı) hk

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Satıp faize koymak ile ilgili çok niyet duyuyorum bir süredir, o yüzden yazma ihtiyacı hissettim.

Hiçbir banka, kendi niyetiyle enflasyondan daha yüksek faiz vermez; batar çünkü

O yüzden evimi dükkanımı satayım faize koyayım fikrinden koşarak uzaklaşırdım; sonuçta bu faizler 1 günde de geri gelebilir; sonra sattığınızı yerine koymak edinilen faiz getirisiyle çok zor olabilir.

Evini-işyerini kiraya verenler, parayı faize koysam şu kadar getirir üzerinden hesap yapıyor ama o evin-ofisin enflasyonunu düşünmüyor; bu tehlikeli bir düşünce. Ha evim 1 kilo altın ediyorken sattım, faiz getirisiyle 900 gram altına geri alabilirim diyorsanız o iş başka

Adettendir, yatırım tavsiyesi değildir.
    Yav eyvallah kesinlikle doğru da, aldığı kira öyle komik ki...
    Hoş, güncellense de komik kalıyor.
    O yüzden çok soru işaretleri geliyor insanın kafaya, ulan ulan acaba acaba diye

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzeri bizde var. 650 TL den kiraya girmişti (asgari ücret 8xx TL idi ) Yıllarca 50-100 yaptık.(Kira-kiracı konuları pek bilmediğimiz işlerdi ,Az olsun gününde alalım diye diye kiracı yıllarca bedava oturmuş ) geçen sene 1500 den 3000 ,3000 den 6500 bu yıl da 15 000 yaptık. İnsafsız gözükebilir , burada güneş görmeyen bodrum 10 000 TL. 14 yıldır zaten bedava durdu. Başımız ağrımıyor diye ses etmiyorduk, Baba geçinemeyecek duruma gelince ister cık ister dur dedik. Rakamı kabul etti. Hali hazırda çıksa 100 M2 ofise 15-20 k ödemek durumunda. Bizim Ofis cadde üzeri,hastane karşısı ,pazar yakını Caddenin en hareketli bölgesi 160 M2

Bu arada linç yemeden kendim de kiracıyım 1800 den 3500,3500 den 7000 Bu yılda muhtemelen 14-16 k kira ödeyeceğim.

Sizin yerinizde olsam durumu buraya aktardığınız gibi aktarır , çevredeki kiralara bakarım (Emsal büyüklük yoksa M2 bazında bakın ) Ödeyebileceği ,sizi üzmeyecek bir kira belirlerim. Bir esnaf olarak Yıllık ciromun %10-20 si kadar kira ödeyebilirim

Yani diyelim 80 k kira istediniz Bu arkadaşın Aylık 400-800 k ciro yapabiliyor olması lazım (Tabi burada sektör de önemli. Ciro/karlılık oranına bakmak lazım )
    Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi

https://www.instagram.com/specialworkstr/

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eski kiracınız olduğu için orta nokta bulunabilir diye düşünüyorum ben hem kiracım ile hemde ve sahibim ile konuşup orta nokta buldum 3-5 fazla alıcam derken daha sıkıntılı işlere girme riskini acıkcası istemedim 2 ay kiraya veremesen zaten almak istediğin farktan fazla zarara uğruyorsun ülkenin durumuda ortada eğer kiracının rakamları odeme durumu varsa zaten ses çıkarmayacaktır

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

SK10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yorumları kudum aynen dediğiniz gibi yılda 2-bin lira 3-binlira zamlar yapılmış bu zamana kadar ğfe tüfe oranına göre bile 100k üstü rakamlar istenmesi gerekiyor
    Kendimde esnafım başka yerde kiracıyım belkide vicdan yapıyorumdur
    60-70 gibi bi rakamda anlaşmaya çalışıcam
    Bizim Yatırım resmen ölüye döndü gerçekten satılıp parasıyla 3 taksi plakası alınabiliyor nerdeyse onunda kirası max 90k oluyor ama şuanki gelinen noktada bu fiyatta bi yeri kim nakit para verir alır sanmıyorum
    O yüzden anlaşma yolu mantıklı geliyor tabi anlaşabilirsek
    Şu zamanda bu kadar yüksek kiraları herkes düzgün ödeyemiyor öylede bir gerçek var
    16’Bmw 320i 40th Year Edition
    23’Dacia Duster 1.33tce Journey

erdalss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gir sahibindene , dukkaninin saginda solunda emsal dukkan kiralarina bak , yuzde 35 cikar , bu fiyata anlasalim abicim de.
    masalla masalla

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla 60-70'te anlaşabilir misin bilmem ama adam kanunen ne ise o dese %53-54 gibi bir artış yapıp devam edip, zararın neresinden dönsek kardır diyeceksin

Bugüne kadar yaptığınız iyiliklere karşılık 60 minimum istemek de makul ama işte adamın bir kusuru var mı, başınıza silah mı dayadı da artırmadınız bugüne kadar? Öyle değilse kendi keyfinizce düşük zamlar yaptıysanız adama söyleyecek hiçbir şeyiniz bulunmuyor maalesef

serkanOC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    10-12 senedir aynı evde kiracı olarak oturuyorum.. son 2 dir %100 den fazla zam yaptı.. kızdım çıkayım dedim yine de mümkün değil bu fiyata aynı şartlarda bi ev.. mecbur devam..

kendi evimde 20 senedir aynı kiracı var.. çok çok komik rakamlara oturdu hep.. yazdım cevaplamadı, aradım açmadı, kapısına not bıraktım dönmedi.. avukata verdim ya çıkacak ya istediğim kirayı verecek.. bana da ' bunca yıldır düzenli ödüyor arayı bulun ' diyorlar.. önce karşındaki bi insan yerine koy ayıptır.. vallahi durumum yok dese 1 kuruş zam yapmam.. bırak zammı ödeyemiyorum dese kira alan namerttir.. mahkeme kağıdı gidince yana yana beni arıyor.. boş kalsın hiç umrumda değil..

bu benim hikayem.. bana yapılan zamma sesim çıkmıyo, ben zam dediğimde ses alamıyorum.. sende böyle bir durum yok ama 20 senenin hatrı da yokmuş, iyilikten maraz da doğarmış.. ne senin, ne kiracının üzüleceği bi rakamda anlaşamazsanız avukata gitmelisin bence..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iş yerlerinde sözleşmenin yapıldığı tüfe 12 aylık ortalamasına göre zam artışı yapılıyor diye biliyorum.Ayrıca iş yerlerinde 5 sene sonrasında kira tespit davası açarsınız buna da gerek yok aslında en kısa yolu bölgede ki emsalleri baz alıp aranızda bir anlaşma yapabilirsiniz.Ben geçen sene iş yerim için böyle yaptım tüfe ortalamasına baglandı ve öyle devam ediyoruz.Ocak ayında yüzde 54 artış yapıldı iş yeri kiralarına.

GokhanK. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kiracıyım bende. Dükkan sahibi almancı. Uyguna oturuyordum ama bedava da değildi. Emlakçı bir kavşak adamın kafasına girip sen bunu çıkar biz burayı 3-4 katına veririz diyip tavlıyor. Geldi bana çok ucuza oturuyorsun dedi eyw dedim çıkarım sorun yok. 3 bina ötede başka dükkan tuttum. Dükkan hem daha büyük hem önü müsait hemde fiyat olarak diğer dükkanın yarısı kadar. Ben çıkalı adamın dükkanından tam 1 sene oldu. 5 kişi geldi gitti hepside kira taktı su taktı dükkanı harap bıraktı kaçtı gittiler. Bu yaz geldi ben sana ayıp ettim gel tekrar dükkana eski fiyattan otur dedi. Babamda yanımdaydı dedim amca siz öpülmeyi seviyorsunuz kim ucuza hıyarım var dese kaya tuzuyla kosuyorsunuz durumlarında konuştum. Şimdiki mal sahibimde hollanda da oturuyor. Adama bu sene zam yapıcam dedim istemedi. Düşün.

Sonuç olarak mal alıyorsun yatırım yapıyorsun tabiki de karşılığını alacaksın. Aksi düşünülemez bile. Ama bunu yaparken de iyi insanları iyi niyeti kötü kullanmayan insanları kırmadan üzmeden yapmak lazım. Sektörü iyidir 1-10 kazanıyordur ona sözüm yok. Ama bence yine makul oranlarda kiracıyı üzmeden devam etmek en mantıklısı.

GokhanK. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    edit 2 sene oldu dükkandan çıkalı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir hikayede benden, sahibi olduğumuz 400m2 + 100m2 iki dükkan var bu iki dükkan birleştirme, 2008 yılında 1000 dolar ile başladıkları kira cuzi zamlarla en son 200 dolardı 12 senelik kiracı bir yamukları olmamıştı, pandemi başlamadan 2 ay önce ödememeye başladı , kahvehane olduğu için pandemide kapandı babamın insafından 1 sene kira vermediler bizim nakit durumları sıkışınca satmak durumunda kaldık utanmadan hava parası istediler davayı açtık 2 sene sürdü anca çıkarabildik ve 3 sene kira vermeden oturmuş oldular işin özeti kira dengesini iyi kurmak lazım, eski kiracıya yeni kiracı gibi davranmadan anca hali hazırdaki kiracıya da burdan çıksam bu fiyata yer mi bulurum dedirtmeyecek emsalin %30 altı gibi fiyatlar normaldir diye düşünüyorum ne olursa olsun ne kadar iyi insanlar olursa olsun fazla iyi niyetin sonucunda kaybeden hep siz oluyorsunuz.

-Murat Özcan- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Siz yine iyi bir kiracıya denk gelmişsiniz, biz şuan mahkemelik olduk.

Emsaller 10-12 den giderken, bizim ki eski kira üzerinden artış ile ancak 3.750 veriyor, 7 yapalım eline vicdanına koy dedik kabul etmedi.

Devlet bana hak vermiş sonuna kadar kullanacağım diyor, gidin isterseniz mahkemeye verin diyor.

Şimdi bunu ne yaparsın, aslında yapılacak belli de neyse, burada tüm suç devletin. Milleti birbirine düşürdü..
    /// M POWER 3.20 // VW MK6 TDI //SEAT LEON TFSI

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Nedir son durum ne karar verdin @SK10
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sayfanın özeti: İyilikten maraz doğar. Ben de benzer tecrübe edinip komple evi satıp huzura ermiştim.

Yüz göz olmamakta fayda var bence. Şuan kiracıların eli güçlü, mülk sahibinin fiziksel bir yaptırmından korkmuyor ise kiracı, biraz da içinde kötülük varsa "mahkemeye ver" diyor.

Sonra 3 sene uğraşıyorsun böyle.

Bi akrabam kendi evine giremedi 1.5 sene, sonra baktık eleman perdeleri bırakmış gitmiş, evin de içine etmiş. Komple evin içini yeniden yapmak zorunda kaldık.

Malımızla rezil olduk resmen. + avukat ücretleri de can yakıyor şu sıralar.

SK10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nedir son durum ne karar verdin @SK10
    60 yaptık abi
    16’Bmw 320i 40th Year Edition
    23’Dacia Duster 1.33tce Journey

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar usd 3 tl idi daha bir kaç sene önce, şimdi 30, tam 10 katı... bunu ön görebilecek bir durumda değiliz, o sebeple kimse kiracıya kızmasın, adamla kontrat yapmışsın o da yasal olarak ne yapması gerekiyorsa yapıyor, şiimdi kimin geliri 10 kat arttı doğru konuşalım... 5 sene önce 10 bin tl ye oturduğunuz yere şu anda 100 bin tl kira veremezsiniz, enflasyon denen şey herkesin gelirinin enflasyon oranında artması demek değildir, herkesin giderinin en az enflasyon kadar artması demektir... suçlanacak kişiler bellidir, orta yolu bulun gelirin devamını sağlayın benim tavsiyem budur...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yasal hak %60 tı. Uzun yılların hatırıyla %100 olmuş. Ederi olmasa da makul olmuş derim.

İkinize da Allah bereket versin.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çalıştığım yerin mal sahibi kontratı 1 senelik yapıyor ve zam için emsal bakarım diyor çok anladıgım şeyler değil ama geçen sene mayısta yüzde 86 yaptı bu senede aynı şeyi yaparsa durum vahim gerçi kiralar geçen seneden bu yana çok artmadı hatta şimdi girip baktım kiralar hep daha düşük napacak şimdi indirim mi yapacak

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de yazayım Zaten uzundur aynı şeyleri söylüyoruz, karşılıklı iyi niyetle çözülüyor bu işler. Bir taraf kötü niyeti oldu mu git mahkemeye veya uğraş dur. Allah herkese iyi ev sahibi iyi kiracı denk getirsin.

Bi arkadaş 6-7 bin TL'ye oturuyor, ev sahibi artıralım böyle olmuyor demiş, hatta onu da emlakçı aracılığıyla söylüyor, kendisi muhatap olmuyor falan. Bunlar da en fazla 16-17 verebiliriz demişler. Hayır demiş ev sahibi, 20'den 1 lira aşağı olmaz, yoksa çıkın...

Şimdi buna ne yapacaksınız? Kızcağız ağlayıp sızlanıyormuş ne yapacağım nasıl çıkacağım diye. Avukat 3 bin TL için bunu yapıyorsa çıkma, gidin arabulucuya, veya sen %25'ini yap geç inadına demiş.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler