User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
41 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Nereden nereye geldik?

özgür67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Nereden nereye geldik?

Dün gece can sıkıntısından forumda gezinirken geçmiş konularıma göz attım.
    Yaklaşık 17 yıl önce üye olmuşum.O kadar seviyeli,keyifli ve eğlenceli bir ortamdı ki dün inanın burnumun direkleri sızladı.
    Birimiz bir araç alacağı zaman ya da modifiye edeceği zaman herkes oraya odaklanır ve fitne fesatsız bilgi alışverişi ile en iyisi için kafa yorardık.Hatta o zamanlar sosyal medya da olmadığı için içimizden birileri uzun süre foruma girmezse farkedilir ve herhangi bir sorunu var mı diye bilgi almaya çalışırdık
    Şimdi konuyu niye açtım faslına gelelim.Burada bulunmamızdaki ortak noktamız otomobil tutkumuz ama içinde bulunduğumuz şartlar malesef her geçen gün bizleri hem tutkumuzdan hemde birbirimizden biraz daha uzaklaştırıyor.Çoğu eski kemik kadro artık foruma bile girmiyor.Tabi çoğumuz işe güce daldık,evlendik çoluk çocuğa karıştık ama hala azalsada araba tutkumuzdan vazgeçmiş sayılmayız.
    Eskiden kendimizi çok zorlamadan biraz tasarruf yaparak araçlarımızı satın alıp binebilir,istediğimiz eklentilerle zevkimize göre modifiye etmeye çalışırdık ki çakma replika gibi kelimeler hayatımıza girmemişlerdi.
    Sizlere bir kardeşiniz olarak sormak istiyorum.18 yaşımdan beri arabası olan biri olarak her daim aracımı modifiye etmeye,farklılaştırmaya çalıştım.Son yıllardaki ekonomik şartlarla saçmalayan otomobil piyasası ve modifiye ekipmanları sebebi ile kendi nefsimi törpülemeye çalışıyorum ama çok da başarılı olduğum söylenemez.Eskiden gelen alışkanlıklar ve arabacılık kültürüm nedeniyle çakma ürünlerle modifiye yapmak da istemediğim için işin içinden çıkamıyorum.
    Hayatımda ilk kez araba ile uğraşmaktan uzak kalmak için suv tarzı bir araç aldım.15 aydır kullanıyorum.Çok da memnunum ama eksik birşeyler var hissedebiliyorum ve bu durum beni inceden inceye daraltıyor.
    Sizlere sormak istediğim şey sizler bu durumda nasıl bir yol izliyorsunuz.
    Gelecek kaygısı nedeniyle birikiminiz olsa bile korkudan arzu ettiğimiz araçları almaya bile korkar olduk.Bu sadece otomobiller ve otomobil sporları için geçerli bir durum olmadığının da farkındayım.Hiç kimse hobilerinin peşinden gidemiyor.
    Haber izlemeyi birkaç yıldır bıraktığım için bazen boş vakitlerimde YouTube da araç videoları,modifiye videoları izliyorum.Yurtdışı ile inanılmaz bir uçurum oluşmuş durumda ve hal böyle olunca gerginlik biraz daha artıyor
    Sizlerinde fikirlerinizi,tecrübelerinizi ve tavsiyelerinizi öğrenmek için böyle bir konu açtım.Umarım başınızı ağrıtmamışımdır

mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş zamanlarda modifiye tutkum had safadaydı, pek birşey yapamadım vakti zamanında, gün geçtikçe ekonomik olarak birşeyler yapmak zorlaştı, bu soğumamın, diğer sebebi ise genellikle ''Türkiye katliamda bir numara'' sayfasında paylaşılan araçların yanında, bizler gibi bakış açısı olanların azınlık kalması ve genel halk kitlesinin o tarz araçların davrınışları sebebi ile olumsuz olarak bakılması beni iyice soğuttu desem yeridir. Burada yapılan araçları inceleyerek keyif almaya devam ediyorum o işin diğer boyutu.
    Otomobil sevgim baki olduğu için otomobiller ile alakalı birşeyler yapmak beni mutlu eder her zaman, bu sebep ile detailing işine merak saldım son 10 yıldır, bununla ilgili birşeyler yaparak,uygulayıp, üreterek, bilgim dahilinde birilerine faydalı olmaya çalışarak mutlu olabiliyorum. Bir diğer hayalim ise bir Anadol sahibi olmak orjinal kondisyonuna getirip birşeyler yapmak istiyorum. Detailing harici şuan odaklandığım konu bu şimdilik
    Youtube kanalım: www.youtube.com/@ardaguven

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    izlediğim yol,5 senedir aynı arabayı kullanıyorum.
    önceden 3 seneden fazla 1 arabaya binmezdim.11 senedir üyeyim.bu süre zarfında 3 araç değişmişim.

yenilemiş olsam yay-jant-lastik-eksoz-... desen +birde ustalarla uğraş.
    para-zaman-emek artık eskisi kadar uygun değil.

onun için kurulu düzenimde devam ediyorum.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben direkt yüreğinin götürdüğü yere git modundayım hala, yatırım gözüyle ya da yarın satarken zorlanır mıyız diyerek bir araç almadı.

4 yılda 11. aracı almışım. Canım sıkıldıkça satıyorum bütçe de müsaitse değiştiriyorum.

Ama mevcut şartlarda bu sürdürülebilir bir durum olmaktan çıkmaya başladı. Çünkü artık normal bakımlar bile maddi olarak yoracak noktalara geldi.

En büyük giderler tabiki sigorta & mtv sonrasında yakıt.

Modifiye kısmı işin "zevk" kısmı bunun da bedeli ağır olabiliyor. Mesela bir aracım için quaife kilit var ama 45 -50 bin TL civarı.

Ayda 200 km yapmadığım araç için bu küllfede katlanmaya değer bulmuyorum o yüzden uzaktan izlemekle yetiniyorum.

Bir de bir saatten sonra uğraşmak zor geliyor, kendime baya hayal ettiğim gibi bir garaj yaptım son 4 sene içinde.

Bazen garaja inice "olm bu kadar abartmasamıydın" diyorum kendi kendime.

Sözün özü gönül istiyor ama ekonomik koşullar çoğumuz için satın alma gücümüzün düştüğü şekilde ilerliyor.

Burak Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bıhtıh ya... Şakası bi yana bıktırdılar.
    Beni bıktıran devlet polis ekonomik koşullar falan değil bu arada.. motor modifiyeli dışarıdan orjinale yakın bir subaru kullanıyorum... motora yapılacak işlemleri bilen adamlarla yapıyorum iyi parçalar alıyorum güzel yağlar kullanıyorum vs... iş arabacılığa dönünce amortisörcüde kafasını bastırtırdığı e60 ına replika jant takan adamla aynı kefeye bile konulmuyorum.. Onlar benim yanımda direk kral.... Bu iş bıktırdı işte beni... Ben kendi kendime yapıyorum işlemleri kendim mutluyum

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Forum işleri genel olarak böyle oldu.
    Bilgisayar, oyun vb forumlarını takip ederim genelde, oralarda bile saçma sapan muhabbetler falan, sıkılıyorum okurken. Birisi bir şey sorar, adam gibi fikir alamazsın, eskiden DH'de bile bir marka model ürün sorulduğunda, herkes avantajını dezavantajını yazar, başka ürünlerle karşılaştırır, üstünlüklerini zayıflıklarını sıralar, detaylı cevaplar verirlerdi. Şimdi bilen bilmeyen herkes bir şeyler karalıyor. Bir ürünü soruyorsun, o çöp bunu al diyor adam. Nasıl çöp, neye göre, kime göre çöp kardeşim, sen çöp yazınca olmuyor... Forumları sosyal medya gibi kullanan çok var, yazıp geçiyor adam, ne fikir verme, ne takip etme, ben sallayayım gitsin...

Araba konusunda ise arkadaşlar yazmış zaten.
    Ben de KÖROĞLU gibi bugüne kadar "aman 5 sene sonra ne kadar eder, satabilir miyim" demedim, zevkim neyse, şartlar neyse ona göre araba aldım. Öyle bi endişemiz olsa Egea'ya binmemiz lazım hepimizin, ertesi gün satılıyor araba neticede.

Modifiye vesaire işlerine girerdik, zevkimize göre bir şeyler yapmaya çalışırdık ama artık o da sıktı. Yaştan herhalde, yok arabaya bilmemne yapıyorsun hata verir, yok bilmemne yaparsın orası yamulur, bozulur, uğraş dur, şimdi bi de arabayı hanım da kullanıyor, çocukla yol yapıyoruz falan filan, hiç uğraşmak içimden gelmiyor. Bir de günümüz şartlarında aman sorun çıkarmasın diye dua ediyorum, o hale geldik Sorun çıkarmasın diye dua ederken yok şanzıman kulağı kopuyor, yok vakum bozuluyor. Bir de benim masrafım ucuz olmaz, tamirle kurtaramayız, illa parça değişir. Öyle de girer.

Yeni araç hayırlı olsun, zaten ona yapabileceğiniz bi kutu içi filtre almak olur, bir de ileride belki bi yazılım falan. Başka bir şey yok.

Artık arabada carplay android auto var mı var, bilmemnesi var mı, tamam modundayız. Beklentilerimi isteklerimi çok düşürdüm, dizel manuel Clio'ya bile binerim o derece ama hanım istemiyor, yok o olmasın, yok bu olmasın

143 bine geldi araba, ufaktan masraf da açıyor gibi, ne yapsak etsek de değiştirebilsek diye bakıyoruz. Yok hanımların ana babasının bilmemnesi satılır mı, yok şu kadar kredi alsak ne olur, bi yandan daha zammımız belli değil, Şubat-Mart'ta çocuğun okul yenilemesini yaparız, kiracıyız, ev sahibi "güncelleme" ister mi kaygıları var. Bekliyoruz bakalım, durum belli olsun diye.

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    biz eskiden su içerdik testiden dedigimde benim ogla şöle der hep
    eskiler eskiden güzeldi
    PROSTOCK GARAGE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla ben hayata genel bakış açışıyla ''gelişine vuruyorum'' yarın ölecekmiş gibi ömrümü bi eve araba alacağım diye paralayamam..
    Baktım arabayı değiştirmek eskisi gibi kolay değil, gezebildiğim kadar geziyorum, giyebildiğim kadar giyiyor, istediğim gibi yiyip içiyorum..
    Heves kalmaması sadece maddi değil, günümüzde otomobille uğraşanların genel durumları *****..
    Arabayı değiştireli 3 sene olacak bakım + yakıt harici bir şey görmedi..
    Sadece TT'e uğrayınca lan acaba şu jant nasıl durur, OEM spoiler bulabilirmiyim diye hevesleniyorum iyi ki kararında iyi işler çıkartan arkadaşlar var hala..
    İzlemeye devam

fussy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mutluluğumuzu çalmışlardı da umudu da çalınca heves istek hiçbiri kalmadı. Boktan bir hayatı pahalı yaşadığımız için. 5 yıldır aynı arabaya biniyorum x markalar 2 artıyorsa bu 1 artıyor değişmek istediğinde makas git gide büyüdü. Bunca yılın sonunda sıkıntı gidermek için jant aldım 18 inç tek modifik hareketim o oldu. 2018 de 50 bine aldığım arabaya 30 k ya jant lastik aldım Forumdaki 3-5 kişi sayesinde en azından takip ediyoruz sağolsunlar.

PiscocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Neyin tadı kaldı ki. Yolunda giden tek sey sagligimiz cok sükür
    Maaliyetler sacma sapan oldu, kimse burnundan kıl aldırmiyor. Kendi adima konusayim ne heves kaldi ne şevk.
    Artık sahibinden.com u bile acip bakmiyorum. E30 yolun sonu benim icin. Suanki modum psikolojim bu yônde
    Ülkede yükselmeyen tek şey araç KM leri

deeperblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayatta kalma mücadelesi için verdiğimiz çaba geçmişte %10 ken şimdi %60-70 seviyesine çıktı. Bilinçaltı sürekli tedirgin ve olası risklere kendini hazırlamaya çalıştığı için sakin kalıp keyif için zaman ayırmak çok büyük lüks oldu.
    Eskiden arabam 50k kmlere geldiğinde yeni model ve sıfırı ile değiştirirdim. Aradaki farklarda atla deve olmazdı. Şimdi ise ne km derdim nede model. Az yaksın - sorun çıkartmasın temeli üzerinde ilerliyor tüm plan program.
    Normal bir ülkede yaşasaydık buradaki birçok kişi şuan uğraştığımız çöpler yerinde uçuk projelerle uğraşıyor olurdu.
    Bu potansiyel çoğumuzda var ama mevcut potansiyeli dediğim gibi hayatta kalmak için harcıyoruz.
    İlerisi daha da karanlık görünüyor malesef. Bi ışık görebilen varsa haber etsin...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    herşeyin maliyeti arttı,hiç bir şey eskisi gibi değil,yürütmesi basit bozulsa bile üzmeyen bi şeylere baktım ki birazcık mecburiyet,birazcık ekonomik durumdan ötürü altımız yerden kesilsin kafasında aldık işte bi şey

sattığım hgt'nin herşeyi yeni idi ama yine kafada soru işaretleri olmuyor değildi çünki araba 350-400 bandında satış fiyatı var,motor yapma fiyatı 100-120 bin,bugün benim diyen adam o parayı çıkartamaz

normal olayları hariç hiç bir şey yapasım yok,vakti zamanında yaptık ettik öyle kaldı işte anı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı deeperblack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayatta kalma mücadelesi için verdiğimiz çaba geçmişte %10 ken şimdi %60-70 seviyesine çıktı. Bilinçaltı sürekli tedirgin ve olası risklere kendini hazırlamaya çalıştığı için sakin kalıp keyif için zaman ayırmak çok büyük lüks oldu.
    Eskiden arabam 50k kmlere geldiğinde yeni model ve sıfırı ile değiştirirdim. Aradaki farklarda atla deve olmazdı. Şimdi ise ne km derdim nede model. Az yaksın - sorun çıkartmasın temeli üzerinde ilerliyor tüm plan program.
    Normal bir ülkede yaşasaydık buradaki birçok kişi şuan uğraştığımız çöpler yerinde uçuk projelerle uğraşıyor olurdu.
    Bu potansiyel çoğumuzda var ama mevcut potansiyeli dediğim gibi hayatta kalmak için harcıyoruz.
    İlerisi daha da karanlık görünüyor malesef. Bi ışık görebilen varsa haber etsin...
    Başkan senle uzak diyarlarda yan yana bahçeli evlerimize barbekü yaparken ön tarafta şöyle 2 garaja sahip olabilirdik

Otomobil hobisi için yanlış coğrafya da vücut bulmuşuz, başka pek çok açıdan güzel bir ülke ama otomobil için kesinlikle kötü bir yerdeyiz.

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bundan 15 sene aracıma taktığım ürün çeşidi ve markadan çok fazlasını takıyorum. Hatta o zamanlar almayı hayal dahi edemeyeceğim şeyleri alabiliyorum.
    Lâkin o zamanlar aracıma taktığım götü boklu mugen göğüs stickerının keyfini almıyorum.
    Yaşlandık..

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son 3 yıldır herşey zorlaştı ve araba tutkum bitmedi sadece ertelemek zorunda kaldık sebebi ise ekonomik kaygılar, şimdi arabaya fren takmak istiyorum frenleri takmak için jantlarıda değiştirmem lazım bi hesap yapıyorum 70 lik olacağız diyorum ve vazgeçmiyorum ama ertelemek zorunda kalıyorum Bu durum zor olsada bunada alıştık malesef.yurtdışı planım olduğu için para biriktiriyorum gidince içimde biriken tüm projelerin bir patlaması olacağı için o günün hayaliyle avutuyorum kendimi tr de artık paranda olsa zevki yok modifiye işinin bence. Arabayı artık ulaşım aracı statüsünde bakıyorum,haftada 3 kere yıkadığım aracı ayda bir yıkıyorum, Allah bizi bu duruma sokanın her iki cihandada belasını versin. Amin...
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    usta falan kimse uğraşmak istemiyor. forumun eski haline benzer ortamları self servis araba yıkama yerlerinde görüyorum. gençler arabalarını yıkıyorlar silip cilalıyorlar. bence self servis araba tamirhanesi olsa baya eğlenceli olacağını düşünüyorum. lift, hava sistemi, kumlama makinesi, bir tane takım arabası günlük 60-70dolar saatlik 20dolar mis gibi olurdu.
    turbocuk istiyoruz

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gorev icabi surekli bir seyahat halindeyim, kisali uzunlu. Muhtemelen de bundan sonraki seyahat gecici yerlesme boyutunda olacak. Bununla beraber evim epey islek bir cadde ustunde ve binanin kendi otoparki yok. Dolayisiyla ne kadar istesem de araba sahibi olamiyorum. Bu durum son 9 yildir boyle. Ondan onceki doneme bakiyorum, ya gonlumun istedigi arabaya biniyordum, ya da butcemin elverdigine. Iki turlusunde de ne usta kaprisi vardi, ne de ulasilamaz boyutlardaki fiyatlar. Ogrenci halimle kafama estigi an jant degistirip sifir lastik alabiliyordum, ya da ne bileyim, gidip de BMC'nin cai'sini almak atla deve bir olay degildi. Simdi benzer harcamalari yapanlarin telaffuz ettikleri rakamlara bakiyorum da, isin sirazesi gercekten kaymis. Ha, bu son 9 yilda ben icimdeki pistonkafayi nasil sakinlestiriyorum? Oyunlara sardim. Cep telefonundan oyun oynamayla basladi, simdi PS5 ile GT7 oynuyorum. Yakinda eve ufak capli bir DIY stand yapip koltuk direksiyon isine girecegim. Araba donemindeki gibi, her seyi bir anda yapip, sikilmaktansa ufak ufak ilerliyorum bunda da. Simdilik bana yetiyor bu oyun isleri, ama hala ara ara kasinti tutar, ucuz yollu sleeper alip yuklesem mi diye kafada tilkiler dolanmiyor desem yalan. Bakalim ne noktaya kadar o tilkileri kovalamaya devam edebilecegim.
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı pirasa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    usta falan kimse uğraşmak istemiyor. forumun eski haline benzer ortamları self servis araba yıkama yerlerinde görüyorum. gençler arabalarını yıkıyorlar silip cilalıyorlar. bence self servis araba tamirhanesi olsa baya eğlenceli olacağını düşünüyorum. lift, hava sistemi, kumlama makinesi, bir tane takım arabası günlük 60-70dolar saatlik 20dolar mis gibi olurdu.
    bizde çalıştığı yerden takım çalan ustalar varken o tür bir sistemde neler yaşanır tahmin edemiyorum.

Onu da geçtim adam arabayı liftten düşürür kendi üzerine, al başına belayı.

İşçilik ücretleri yurt dışı gibi artık can yakmaya başladı, ve arbalar her geçen gün daha da pahalanıyor. İncelediğim kadarıyla yurt dışında en azından 3-4 maaşla iyi kötü bir b sınıfı hb falan alabiliyorsun.

özgür67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende sizler gibi erteliyorum ama ara ara neden sorusu aklıma geliyor.Cevabını düşününce daha da geriliyorum.Ama kesin olarak anladığım birşey var ki o da bu tutkunun içimde bitmeyeceğidir.
    İnşallah en kısa zamanda eski keyifli zamanlarımıza geri döneriz.
    Hatta eskiden yaptığımız gibi çok sık olmasada buluşmalarda yapsak ne kadar güzel olur.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler