Alıntı Karakuş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ring'te kaza yapmak, eğer sigortanız yoksa, maddi olarak ciddi problem olabilir. Kendi aracınızla ufak bir kaza yaparsanız çok sorun değil ama piste zarar verirseniz fatura çok kabarıyor.

Allah korusun ama farz edelim ki Karussel'de tutunamayıp koruyucu bariyere çarptınız ve bariyer zarar gördü. Bu durumda hasarlı bariyerin kaldırılması ücreti, yeni bariyer ücreti, bariyeri düzelten işçilerin mesai ücreti, çekici ücreti, güvenlik aracı girdiyse bunun ücreti, pist kapatılmak zorunda kaldıysa kapalı kalınan sürenin ücreti vs. gibi ekstra ücretler biniyor.

Başka bir araçta kazaya karıştıysa, turist günü ve track day için ayrı ayrı prosedürler var. Hatalı sizseniz, diğer aracın masraflarından da sorumlu oluyorsunuz. Birden fazla araç kazaya karışırsa, normal trafik kazası gibi polisler gelip, ifade alarak kaza değerlendirmesi yapıyor ve hata oranında ödeme yaptırılıyor.

Şöyle bir haber buldum, örnek olabilir. Porsche driver crashes on Alfa oil; gets 25% of the bill – BridgeToGantry.com

Kaza durumunu da Car Throttle şu videoda anlatıyordu. How Much Does It Cost To Crash At The Nürburgring? - YouTube

Ring araç kiralama şirketlerinin sigortaları genelde sorumlu olunan teminat tutarını aşağı çekiyor. Pist ve 3. kişilerin zararına ilişkin sigortaları ise çok zayıf. Bunun için dışardan bir sigorta şirketi ile anlaşmanız gerekiyor ama araca bağlı olarak günlük 500-2000 euro arası fiyat çıkabilir.

Örnek sigorta şirketi: Track Day Insurance from InsureMyTrackday.com

Çok teşekkür ederim çok güzel bilgiler oldu, zaten arkadaşlar yanlış anlamasın aynı konu altında aynı konuya 2 defa yazıp sallanmadım artık geçmişte bir sorunmu oldu bilmiyorum ama katılasım varsada kalmadı, arkadaşlara iyi eğlenceler keyifli vakitler diliyorum.