User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
31 sonuçtan 1 ile 19 arasý

Konu: Piyasadaki algý yýkýlýrmý ? (kaporta iþçilik boya fiyatlarý)

Respect - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    39
    Þehir
    TÜRKÝYE/ÝSTANBUL
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Piyasadaki algý yýkýlýrmý ? (kaporta iþçilik boya fiyatlarý)

Arkadaþlar bugün tampon boyatma da bile kaportacýlar 4-5 k dan fiyat veriyorlar hele renk sýkýntýlýysa 6-7 leri bile buluyor tek parça boya maliyeti.2 parça boyatsan 15-20 k ya varan maliyetler var.

Herkesin piyasada anlamsýz þekilde kaçtýðý öcü muamelesi yaptýgý boyalý araçlar tekrar kýymete binermi sizce ? En azýndan fiyat kýrýlmaz artýk diye düsünüyorum o algý ters yönde deðiþebilir.

Ya da herkes güneþ yanýklý vuruklu çizikli araçlara binecek.Bu iþin bir ortasý kalmadý bana kalýrsa

16EC813 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    57
    Þehir
    bursa / erzincan
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    boyalý araç kafasý sadece biz türklerde var zaten
    PROSTOCK GARAGE

cnzdmr - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    35
    Þehir
    Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    deðiþen hiç bir þey olmaz. Bizdeki boyalý araç mantýðý fiyat düþürmek için bir koz aslýnda.

Tertemiz boyanmýþ aracýn ya da orjinal parçayla deðiþen kaportanýn aracýn deðerini etkilememesi lazým ama sonuçta aðýr kazalý araçlarý kazasýz diye itelemeye çalýþan insanlar olduðu için boyalý dendiði zaman akan sular duruyor.

Ýþ ahlaký olmayýnca kaporta boyalý araçlara pert muamelesi çekiyor insanlar.

Yoksa experde herþey ortaya çýkýyor aslýnda, alýcýlar içinde fiyat kýrmak için bahane oluyor boya iþi

Þehir
    Ankara
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazýn 1993 model orta kasa bir Broadway aldým. Araca gidip baktým, yapýlan masraflarý gördüm, çürük çarýða karþý alýnan önlemlere baktým ve gösterdim aldým. Biraz elim bollaþýnca satýp modelli bir araba alayým diye ilana koydum, günde abartýsýz 20-25 telefon görüþmesi yaptým ancak bunlarýn %80'i doðu ve güneydoðu bölgesinden gelen aramalardý ve ilk sorduklarý soru boya - deðiþen idi. Biraz daha iþin içine girmeye baþlayýnca az çok bunun sebebini anladým. Bu tip broadway gibi çürümeye meyilli araçlarda kasa kýsmýnda iþlem olmayýnca, saklama koþullarýna da baðlý olarak çürüme durumu nispeten daha az oluyor(muþ). Ek olarak, özellikle Tofaþlar takside çok kullanýldýðý için ve bu broadway spring tayfasý polis-zabýta aracý olarak zamanýnda fazlasýyla kullanýldýðý için boya durumuna ticari geçmiþ var gibi bakýyorlar. 2 veya 3 hafta gibi bir periyot sonrasýnda Konya'dan bir polis memuru geldi, kaputu açtý hayýrlý olsun dedi notere geçtik

Geçtiðimiz cuma günü Scenic aldým. Tavan komple, kaputun %80'i güneþ yanýðý. Kasasýnda da kaputta boya, bagajda deðiþim var harici hatasýz araç. Þöyle bir baktým piyasaya, araçlarýn çoðunu komple boyatmýþlar güneþ yanýðý kaynaklý. Kendi kendime "broadway için boya soran millet, nispeten daha modelli avrupa arabasý için daha beter saçmalar al geç yanýklýyý" dedim gittim aldým.

Son olarak þunu eklemek istiyorum; Türkiye'yi yukarýdan bir çizgiyle Çorum'un solu ve Çorum'un saðý diye ayýrsak, sol tarafta yavaþ yavaþ "araç modelli olsun pert bile olur çok da fifi" anlayýþý geliþirken sað tarafta "2018 model 1 deðiþen birkaç boyalý parasýna 2013 model boyasýz alalým" anlayýþý hala hakim. Memur-asker kesimin yoðunluðundan mýdýr, görece küçük þehirler olduðu için þehir dýþýndaki kiþiler bizi kolay kandýrýr yaklaþýmýndan mýdýr yoksa ekspertiz vs. iþleri yokken devrik arabalarý birbirlerine itelemelerinden midir bilinmez ancak benim naçizane gözlemlerim bu þekilde..

bilalMW - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    32
    Þehir
    Istanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu halk iki þeyden vazgeçmez.

bir boyalý deðiþen muhabbeti

iki rt€

umutsuz vakayýz.
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

207_TR - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    36
    Þehir
    Balýkesir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaþý genç araba alýrken boya algýsý yüksek ama azýcýk mantýklý insanlar için yaþý büyük arabalarda boya algýsý kýrýlmalý.

4 senedir kullandýðým 2004 A6 Avant ý alýrken boyalý olmasý beni mutlu etti, hatta boyalý olupta kötü durumda olan yerleri ben tekrar boyattým alýr almaz kafa rahat.

Son 1 yýlda 3 defa arkadan týklattýlar Her seferinde kasko-sigortadan onarým yaptýrdým (karþý taraf sigortasýndan) her seferinde yeniden boyandý

Ufak bir kaza mý oldu, amaaan
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

KÖROÐLU - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    38
    Þehir
    SAKARYA
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim boya takýntým yok, ama yeni boyanan arabayý almam. Mesela ilanda 1 ay önce komple boyandý diyen arabaya gidip bakmam bile.

Neden ? Boya nýn kusurlarý erken dönemde çýkmýyor. Sen pasparlak bir araba görüyorsun 6 ay sonra araba baþlýyor çatlamaya.

Hakkýyla boya yapýp fýrýnda kurutup satanlara bir sözüm yok. Ama esnaf iþi bas macunu bas boyayý bas verniði 15 gün sonra bas pastayý cilayý yapýlan araçlar çok sýkýntý.

16EC813 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    57
    Þehir
    bursa / erzincan
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý KÖROÐLU Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Benim boya takýntým yok, ama yeni boyanan arabayý almam. Mesela ilanda 1 ay önce komple boyandý diyen arabaya gidip bakmam bile.

Neden ? Boya nýn kusurlarý erken dönemde çýkmýyor. Sen pasparlak bir araba görüyorsun 6 ay sonra araba baþlýyor çatlamaya.

Hakkýyla boya yapýp fýrýnda kurutup satanlara bir sözüm yok. Ama esnaf iþi bas macunu bas boyayý bas verniði 15 gün sonra bas pastayý cilayý yapýlan araçlar çok sýkýntý.
    aynen katýlýyom ,ucuz merdiven altý makyaj malzemesi alýp orasýna burasýna sürüp ,kendini kahinat güzeli sanýp ortalýkta gezinen tel altý kaldýrým taþlarý gibi
    PROSTOCK GARAGE

pirasa - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    38
    Þehir
    Bursa
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim için boya deðiþen önemli deðil zaten, kazanýn büyüklüðü önemli. sanayide dükkan dükkan dolaþan pertten toplama araçlarý hepiniz biliyorsunuz. beyin arýzalarý, sensör arýzalarý bitmiyor. bunlarýn tesisatý da öyle fabrikasyon toplanmýyor iki kabloyu birbirine dolayýp, elektrik bandýyla sarýyolar. sýcak soðuk bant düþüyor hooop baþka arýza. soket kýrýlmýþ nede olsa çalýþýyor diye deðiþtirmiyorlar su yada mazot oradan bir giriyor tee beyine kadar korozyon taþýyor araba da mazda volvo olunca ne beyini bulabiliyorsun ne yazýlýmý. yani asýl önemli olan boya deðil iþçilik
    turbocuk istiyoruz

OMTechJr. - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Þehir
    Ankara
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    100 bin TL'lik araba 500 bin TL olunca, bin tl lik boyama ücreti de 5 bin TL oluyor. Konjonktürel olarak her þey yolunda

KÖROÐLU - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    38
    Þehir
    SAKARYA
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý OMTechJr. Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    100 bin TL'lik araba 500 bin TL olunca, bin tl lik boyama ücreti de 5 bin TL oluyor. Konjonktürel olarak her þey yolunda
    Boya iþi çok zahmetli bi iþ, boyacý esnafýný oldum olasý sevmedim farklý bir alemdeler, ama zemin hazýrlamak boya atmak kusursuz þekilde ciddi emek istiyor baya baya ince iþ.

Yeni kaporta paneline tadilatsýz 6k civarý panel baþý istiyorlar, ciddi paralar. Ha saðlýkla ilgili kýsýmlarda çok kötü durumdalar o kýsmýný da es geçmemek lazým.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    40
    Þehir
    Ýstanbul / Avrupa
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Komple araba boyamak için 80-100 bin TL istiyorlar. Bunun 20 bini malzeme tutsa iþçilik için 80 bin bence çok büyük bir para. En babasý 1 ay uðraþýr. Kaportasý yapýlmýþ bir araca ne kadar ince iþçilikte yapsan 1 ayda sadece 1 araba ile uðraþmýyorsun ama gene de 80 büyük para.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

SerkanYazgan. - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    34
    Þehir
    40
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben ne zaman tamponumu boyatsam 1 ay içinde tekrar gelip biri dokunduruyor, vuruyor. Bizim burda 3-4 arasý para istiyorlar, tampon sökme iþini kaportacý yapsýn diyorlar oda aðzýný sök tak 500 den açýyordu en son. Fiyatlarý biraz daha indirseler herkes boyatacak, çünkü gördükçe sinir krizi geçiriyorum ama bu paralarý vermekte zoruma gidiyor, yerden toplamýyoruz sonuçta.

Piyasadaki algý deðiþmez, benim aracým 25 yaþýnda coupe bmw, gören araba temiz neresi boyalý diye soruyor Napacan boyayý arabanýn çürümediðine dua et deyip geçiyorum
    "Bu ülkede ilgililer bilgisiz, bilgililer de ilgisizdir."

Sti_Ozan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    24
    Þehir
    Turkiye/Istanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Boyalý ya da kaput harici deðiþenli araba candýr, araç alýrken özellikle boya-deðiþenli arabalara bakýyorum.
    Üst segment araçlarda 1 parça deðiþenli 1 parça boyalý arabalarla hatasýz arabalar arasýnda ciddi bir fiyat farký oluyor.

Alýrken ucuz alýrým satarken ucuz satarým zaten uzun dönemde biniyoruz hýzlý satma kaygýmýz da yok.
    Ýstanbul trafiðinde araba kullanýyoruz, ben vurmasam baþkasý gelir bana vurur o hatasýz arabanýn da anlamý önemi kalmaz
    Hýz,sonsuz bir tutkudur.

Yaþ
    26
    Þehir
    Edirne
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2023 aralık ayında en son kullandığım poloyu almıştım boyasız şekilde. 3 parça boyanması gerekiyordu fakat ben temiz olsun diyerek 5 parça boyattım. Satarken zorlanmadım ama insanlara 5 parça lokal var dediğimde bir değişik tavır takınıyolardı fakat kaput tavan bagaj boyasızdı zaten. O zamanlarda 1 tam 4 lokal , tampon komple kaporta dahil 8000 tl ödemiştim. Renkte opak kırmızıydı. Şuan artık bu işleri yaptırmak inanılmaz maliyetlere çıkıyor , algının bence değişmesi lazım. Alıp kendi istediğin kondisyona getirmek sıkıntı.
    2011 Opel Astra H 1.3 Cdti - SOLD
    2012 Polo 1.6 TDI - SOLD
    2011 Polo 1.4 - SOLD

GokhanRS - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    41
    Þehir
    Antalya/Moscow
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Boya takýntýsý bana da saçma geliyor du ama yurtdýþýnda yaþadýktan sonra normal gelmeye baþladý. zira boyalý araçlar birçok ülke de daha ucuz ama araçlar genel olarak ucuz olduðu için aralarýndaki fiyat farký uçuk olmadýðýndan alýp satarken çok takan olmuyor. içine siniyorsa alýyor insanlar. bir de yalan söyleyen de bir çok ülkede daha az.

Biz de o kadar çok yalancý var ki aracý alýrken boyasýz araçta bile pert çýkabiliyor sel v.s sebepli. Expertiz yaptýrma iþi bu yüzden biz de yaygýn. Birçok ülkede ekspertiz merkezi diye bir iþ yok. Bizde adým baþý olan þey

Yani boyasýz araca güvenemiyoruz, bir de boyalý deðiþenli aracýn çýtýr istanbul týklamasý olduðuna nasýl inanacaðýz? Ülkeler arasý piyasanýn bu kadar farklý olmasýnýn bir çok etkeni var. Yani Türk veya ingiliz olmamýz önemli deðil. Alým gücünden tutunda eðitim, ahlak, vergi, devlet politikalarý vb herþey birbirine etki ediyor.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

AþkýnS. - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Þehir
    Zonguldak - Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ýþçilik maliyetleri konusunda neyin pahalý neyin ucuz olduðu kavramýný kaçýralý çok oldu esnafýn da gideri çok fazla, kazançlar da bu oranda artmadý, herkes haklý

Yaþ
    42
    Þehir
    Istanbul34
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Celiskilerle dolu bir ulke ve milletiz, yurtdisinda insanlar sifir parca ile hasarli olani onarir bir Allahin kulu da buna bizdeki gibi tepki gostermez ama bizde arabanin parcasi degisse araba boka batmis muamelesi goruyor malesef her seyimiz boyle celiski dolu ve yamuk.

TechTurkey Dragger - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    45
    Þehir
    Istanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hiçbir zaman bu algý yýkýlmaz.

Yakýn zamanda F10u sattým, sahibinden ve telefonda sorulan sorularý duysanýz inanamazsýnýz. Kafayý yemiþ millet.

Arabanýn ilk sahibindeyken arka çamurluðuna sokak arasýnda transit sürtmüþ, fotoðrafý var basit bir sürtme olduðu belli yetkili servis arka çamurluðu deðiþmiþ herþeyin kaydý var bin tane soru soruyorlar yine. Kaportada baþka hiçbir kusur olmayýnca hangi usta bakýmlarýný yaptý, ön takýmda salýncaðý hangi markayla deðiþtiniz, yok külbütör kapaðý orjinal mi býdý býdý...

150 binde araba alýyorlar ama kafa 0 araba alýyor mantýðýnda. Ki düþünün benim arabam TRde en temizlerden, en iyi bakýmlýlardan biriydi. Hoþ hata bizde oldu herhalde, ilanda onu bunu sýfýrladým deðiþtirdim ývýr zývýr yazmayacaksýn, dümdüz bomboþ bi ilan koyacaksýn o zaman hiçbir þey sormayan denk gelir. Bize nerede cins var o denk geldi.
    Konu Dragger tarafýndan (29-03-2024 Saat 09:34 ) deðiþtirilmiþtir.
    @premiumparts / www.premiumpartstr.com

Premium Brands & Special Cars

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an 1 kullanýcý var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler