User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Çin'in rekor kıran dizel motoru hakkındaki düşünceleriniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Çin'in rekor kıran dizel motoru hakkındaki düşünceleriniz

Çinli Weichai Power firmasının iddiasına göre tanıtılan yeni dizel motor yüzde 53,09'luk termal verimliliğe sahip.

Kartlar yeniden karılır mı? Yoksa dizel öldü mü?
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dizelin daha verimli olmaması adına bir sebep yok, elektrikli 48v turbo desteği, mild hybrid ...vb gibi daha yüksek rail basınçları, daha yüksek boostlar...vb bir sürü güzelleme yapılabilir.

Burada dizeli esas öldüren şey
    1- Motor daha maliyetli
    2- Verimliliği artırmak adına eklenen şeyler dahada maliyetli( Passat 2.0 tdi 240 rail basıncından turbosuna kadar başyapıt 10 yıl öncesine göre)
    3- Emisyonu düşürmek için gereken yan elemanlar maliyetli. (DPF - Yok 2 katalizör - Yok 2 yerden adblue püskürtmeler..vs)

Dolayısıyla elektrikli gibi basit ve ucuza seçekler olabilirken hybrid bir benzinli bile daha az maliyetle daha çok iş yapabiliyor. Çinliler ve tesla otomobil dünyasını sıkıntıya soktu ucuz araba üretek. Elektrikli arabada bunların başında geliyor, tabiki hızlı bir elektrik araba yine maliyetli(plaid,taycanlar...vs) ama gündelik vatandaşa çok uyguna mal edebiliyorlar.

Bu üniteler benim şahsi fikrim ağır kara taşıtı çekici, kamyon...vs'de gelişerek devam edecek.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hibrid ve elektrik dışındakilere gelecek yok gibi görünüyor.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elektriktede gelecek yok.

olay sadece hibrit , ilerdede hidrojenle devam edecek gibi...
    médiocrité partout

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar

Bu motorun ağır hizmet grubu için yapıldığını unutmayalım. Ağır hizmet araçlarda elektrikli motor gerçekten çok etkileyici. (35 yıl servis ömrü 200.000 km de bakım ise 7-8 litre redüktör yağ değişimi. vs )

Fakat batarya söz konusu olduğunda i sıkıntıya giriyor.

Batarya sayısı arttığında artık araç yük değil kendini taşımaya başlıyor. Bundan dolayı uzun menzil ve ağır hizmet araçlarda elektrik şuan göz boyama operatörler için show aracı Mantıksız bir ürün.

Dizel motor uzun bir süre daha piyasada sevin ya da sevmeyin olacak.
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elektrikliler şu anda revaçta anca yakın gelecekte yan etkileri ortaya çıktığı zaman bakalım neler olacak göreceğiz. Şu anda çevreye çok fazla zarar verecek kadar pil değişimi yok. Ama şu andaki talep hızına bakılırsa 3-4 seneye o kriz patlak verecek.
    IN BOOST WE TRUST

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elektrikli araçlar hakkında devam eden geyikler gerçekten artık komik geliyor bana.

Global şirketler ve hükümetler bu alanda uzun süredir ciddi yatırımlar yapıyorlar ve sebep sadece trendi takip edelim değil yapılan yatırımlar ve yapılması beklenen hatta planlanmış yatırımları gördüğünüz zaman içten yanmalı motorlu araçlara yapılan yatırımın belki 10 katını bulacaksınız.

Ayrıca elektrikli araçlar ile ilgili yaşanan sorunlar problemler ve olası gelecekte olabilecek problemleri belki yüzbinlerce kişi araştırıyor inceliyor deniyor e mutlaka bir ilerleme kat ettiklerini düşünüyorum.

Sadece şuradan bile yola çıkabiliriz Türkiye'de 2020 yılından bu yana yani ortalama 4 yılda çevrenizde gördüğünüz elektrikli araç sayısının değişimi elektrik şarj istasyonları tıpkı petrol dağıtım şirketleri gibi şarj istasyonu işletmecileri vbg. pek çok sektör paydaşı ortaya çıktı sadece " 4 " yılda hatta daha da ileriye gideyim sadece " 2 " yılda oldu bunların hepsi.

Soğukta bu araçlar kullanılamaz vbg. bir sürü paylaşım görüyorum Baltık ülkelerinin ve Kanada'nın elektrikli araç sayısına bakıyorum ( şarj istasyonu ağı ve servis ağı gibi etkenlere de bakmak lazım ) mantıksız geliyor bana demek ki bir çözümü var.

Elektrikli araçlarda gelişmesi gereken tek şey batarya menzili ve kullanım ömrü bu konuda ciddi çalışmalar var ve hedef cep telefonları gibi yıllık veya 2 yılda bir değiştirilebilen cihazlar üretmek şu an bize uç gelse bile 30 yıl önce telefon televizyon sayısı ile şimdiyi karşılaştırmak yeterli yani maalesef bazı kısımlar buna karşı çıksa bile artık arabalar cep telefonu gibi günlük hayatımızın bir parçası ve ihtiyaç bu sebepten ötürü ciddi paralar ödemeye gerek kalmadan günlük kullanıma uygun güvenli ve kullanışlı cihazların sayısının artması ve kolay ulaşılabilir hale gelmesi gerekiyor hedefleme bu yönde zaten Tesla veya diğer rakip oyuncuların ( alman markaları hariç ) üretim maliyetleri ve üretim süreçleri o kadar uygun ve kolay hale geldi ki ben fiyatların daha da aşağı ineceğine inanıyorum ( yapılan tüm araştırmalar bu araçların 5 yıl içerisinde 10 bin dolar bandına geleceğini gösteriyor )

Yani işin özü şu hybrid teknolojisi mutlaka devam eder keza dizel motorlar da devam edecektir ( nakliye iş makineleri vbg.) ama günlük binek araçların maksimum 20 yıl içerisinde %80 oranında elektrikli olacağına eminim bakıp biraz araştırırsak zaten sonuç belli yani kulaktan dolma bilgiler yerine elimizde her türlü kaynak var araştırmak lazım.

2040 yılına kadar da ciddi ölçekli minimum 5-6 yerli girişim olur üretim konusunda umarım alternatiflerimiz başarılı ve güzel olur.
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ChuckBartowsKi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elektrikli araçlar hakkında devam eden geyikler gerçekten artık komik geliyor bana.

Global şirketler ve hükümetler bu alanda uzun süredir ciddi yatırımlar yapıyorlar ve sebep sadece trendi takip edelim değil yapılan yatırımlar ve yapılması beklenen hatta planlanmış yatırımları gördüğünüz zaman içten yanmalı motorlu araçlara yapılan yatırımın belki 10 katını bulacaksınız.

Ayrıca elektrikli araçlar ile ilgili yaşanan sorunlar problemler ve olası gelecekte olabilecek problemleri belki yüzbinlerce kişi araştırıyor inceliyor deniyor e mutlaka bir ilerleme kat ettiklerini düşünüyorum.

Sadece şuradan bile yola çıkabiliriz Türkiye'de 2020 yılından bu yana yani ortalama 4 yılda çevrenizde gördüğünüz elektrikli araç sayısının değişimi elektrik şarj istasyonları tıpkı petrol dağıtım şirketleri gibi şarj istasyonu işletmecileri vbg. pek çok sektör paydaşı ortaya çıktı sadece " 4 " yılda hatta daha da ileriye gideyim sadece " 2 " yılda oldu bunların hepsi.

Soğukta bu araçlar kullanılamaz vbg. bir sürü paylaşım görüyorum Baltık ülkelerinin ve Kanada'nın elektrikli araç sayısına bakıyorum ( şarj istasyonu ağı ve servis ağı gibi etkenlere de bakmak lazım ) mantıksız geliyor bana demek ki bir çözümü var.

Elektrikli araçlarda gelişmesi gereken tek şey batarya menzili ve kullanım ömrü bu konuda ciddi çalışmalar var ve hedef cep telefonları gibi yıllık veya 2 yılda bir değiştirilebilen cihazlar üretmek şu an bize uç gelse bile 30 yıl önce telefon televizyon sayısı ile şimdiyi karşılaştırmak yeterli yani maalesef bazı kısımlar buna karşı çıksa bile artık arabalar cep telefonu gibi günlük hayatımızın bir parçası ve ihtiyaç bu sebepten ötürü ciddi paralar ödemeye gerek kalmadan günlük kullanıma uygun güvenli ve kullanışlı cihazların sayısının artması ve kolay ulaşılabilir hale gelmesi gerekiyor hedefleme bu yönde zaten Tesla veya diğer rakip oyuncuların ( alman markaları hariç ) üretim maliyetleri ve üretim süreçleri o kadar uygun ve kolay hale geldi ki ben fiyatların daha da aşağı ineceğine inanıyorum ( yapılan tüm araştırmalar bu araçların 5 yıl içerisinde 10 bin dolar bandına geleceğini gösteriyor )

Yani işin özü şu hybrid teknolojisi mutlaka devam eder keza dizel motorlar da devam edecektir ( nakliye iş makineleri vbg.) ama günlük binek araçların maksimum 20 yıl içerisinde %80 oranında elektrikli olacağına eminim bakıp biraz araştırırsak zaten sonuç belli yani kulaktan dolma bilgiler yerine elimizde her türlü kaynak var araştırmak lazım.

2040 yılına kadar da ciddi ölçekli minimum 5-6 yerli girişim olur üretim konusunda umarım alternatiflerimiz başarılı ve güzel olur.
    Teknolojinin gelişeceği muhakkak. Ancak, şunu da unutmayalım Rudolf Dizel ilk dizel moturu 1850 lerde geliştirdi. 150 yıl sonra %50 lik verime ulaştı. Benzinli araçlarında bir o kadar mazisi var ve verim hala o kadar yüksek değil. Elektrikte verim arttırmak çok daha kolay. Ar&Ge nin kaymasını ben buna bağlıyorum. Artık harcanan paranın geri dönüşünü almak çok zorlaştı.

Kanada Danimarka vs de elektrikli araçlar soğuklarda tak diye yollarda kalabiliyor. Sorun hala çözüldü denemez. Ancak, hem nüfusları hem de ülke gelişmişlikleri belli başlı sorunları çok daha rahat ortadan kaldırabilmelerini ya da sorumlarla baş edebilmelerini sağlıyor.

15 milyonluk şehirde 14 milyonun aracını şarj edebileceği bir evi yoksa bunu çözmeniz o kadar kolay değil maalesef. 5 dk da full dolup 1000 km gitmedikçe ve pili 30 yıl yaşamadıkça elektrik bence olmuş denemez.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sadece teknoloji vs değil , ortada şöyle bir gerçek var ;

400 milyon aracı aynı anda şarj edecek bir kapasitemiz yok. Dünya olarak yok.
    Yani çinde tüm araçlar elektrikli olsa , tüm dünya olarak çinin şarj ihtiyacını karşılayamıyoruz....

bu sebeble elektrikte bir gelecek var demek biraz ütopik
    elektrikli araçlar hep var olacak tabiki ama max alternatif olarak ..
    médiocrité partout

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Gelecek borda.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

etc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel gelişme, bu tabi bir Heavy Duty Diesel Engine. Tamamıyla ağır ticari araçlar (otobüs/kamyon) ve denizcilik sektörünü ilgilendiriyor. Weichai'yi denizcilik sektörü ile ilişkisi olanlar zaten biliyordur, gerçekten kaliteli marin motorları (tekne motorlarından tutun büyük gemi makinalarına kadar), gemi ve endüstriyel jeneratörler üreten bir firmadır. Ayrıca Çin'de Shacman marka çekici/kamyon üreten firmanın da sahibiler, büyük bir şirketler grubu, iş makinesi v.b. daha farklı şirketleri de var. Ticari araçlar yukarıda sizlerin de öngördüğü gibi görünüşe göre daha uzun süre dizel motorlar ile hayatlarına devam edecekleri için bu tarz yatırımların devam etmesi ve yeniliklerin gelmesi kaçınılmazdır.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

2011 X7 Citroën C5 2.0 HDi 163 Hydractive3+

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elektrik artık var ve var olacak o kesin.

Yanlış olan ise pompalanan gerçek dışı laflar. daha geçen seneye kadar 2030 a kadar dizeller çöp olacak , işte benzinli arabalar hurdaya çıkacak vs. gibi saçma sapan laflar eden bayağı yetkili abiler vardı.

bence elektrik de olacak , benzin+elektrik veya artık o zaman ne alternatif olursa hibrit araçlarda var olacak. bu süreç böyle en az 20 sene gider. belki de daha fazla. Yani Önümüzdeki 20 sene elektrikli araç sadece bir seçenek olmanın ötesine geçme ihtimali yok. Gereksiz algı yaratılıyor. Durum ortada. Trafikte hala 90 model kuş serileri dolanıyor...
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    GLB 200 4MATIC
    VESPA GTS 300 SUPERSPORTS

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler