User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
34 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Boyacılardan, Duvar Ustalarından Yardım

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Boyacılardan, Duvar Ustalarından Yardım

Odamın 1 duvarını boyamaya karar verdim. Yaklaşık 3.5-4 metre boyutunda bir duvar. Üzerinde eski raflarımdan kalma izler, rafları çıkardığımda ortaya çıkan vida delikleri mevcut. Aşağıdaki fotoğrafta delikleri, yatay ve dikey izleri görebilirsiniz.

Elimde renk örneği mevcut, bu örnekle bir boyacıya gidip aynı rengi yaptırmayı sonra da rulo fırçayla boyamayı planlıyorum. Delikleri ise alçı ile doldurmam gerekecek sanırım.

Bunları yaparken nelere dikkat etmem gerekir, delikleri doldururken alçıyı nasıl kullanmalı ve nasıl sürmeliyim. Kuruması ne kadar sürer. Ayrıca kirlenmeyen boyalar olduğunu duymuştum. Renk örneği ile gidersem bu tarz bir boya yaptırabilirmiyim.

Kısaca her türlü fikre, dikkat etmem gereken ayrıntıya ihtiyacım mevcut.

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    valla ben dayımın evini komple boyadım aslında geçtiğim 2. 3. katlarıda göz önüne alırsam 5 kere falan boyamışımdır. boya hiç zor değil 1 yada 2 saat içinde kurur su bazlı almanı tavsiye ederim, kokuda yapmaz. zaten göz kararı kaç kat geçiceğini anlarsın.

boyiycağın zaman o boyayı rulonun içine girebileceği bir leğen olur boya bilmemne kabı olur ona koy. ruloyuda içine tam daldırma duvara sürmeden o leğenin içinde bir kaç kere leğenin kenarında döndür fazlalığı gitsin sonra duvara sür

elimden geldiğince anlattım umarım anlaşılır olmuştur, alçınında okadar zor olduğunu zannetmiyorum
    74 model sehpa...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı SULTANOGLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla ben dayımın evini komple boyadım aslında geçtiğim 2. 3. katlarıda göz önüne alırsam 5 kere falan boyamışımdır. boya hiç zor değil 1 yada 2 saat içinde kurur su bazlı almanı tavsiye ederim, kokuda yapmaz. zaten göz kararı kaç kat geçiceğini anlarsın.

boyiycağın zaman o boyayı rulonun içine girebileceği bir leğen olur boya bilmemne kabı olur ona koy. ruloyuda içine tam daldırma duvara sürmeden o leğenin içinde bir kaç kere leğenin kenarında döndür fazlalığı gitsin sonra duvara sür

elimden geldiğince anlattım umarım anlaşılır olmuştur, alçınında okadar zor olduğunu zannetmiyorum
    Diline sağlık, su bazlı boyalarda boya-su oranı nasıl belirleniyor? Bir de bu boya bildiğimiz maket boyası veya oto boyası gibi birşeymidir? Su gibi aşırı ince, saçma sapan akacak bir boya değildir di mi?

Bu arada ben de fazla kat atmayı planlıyorum, bu eve geçtiğimizde evi komple boyattığımız boyacı honda boyası gibi incecik bir boya atmış. Kalorifer peteklerinin boyaları 1 sene geçmeden yokolup alttaki katman ortaya çıktı. Bu arada hazır elim değimişken fırçayla kalorifere de el atabilirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rulonun fazla boyasını süzdürmek için kovanın içine takılan süzgeçler var yapı marketlerde bulunur örnek olarak:

http://images.google.com/imgres?imgu...a%3DN%26um%3D1

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evren,
    Bir yapı markete git, derdini anlat, fazlasıyla yardımcı olurlar. Çünkü onlar bu işin eğitimini almış yetiştirilmiş personeller.

Tavsiyem git bir Bauhouse a, ilgili reyondakilerden hem fikir al, hemde malzeme.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Diline sağlık, su bazlı boyalarda boya-su oranı nasıl belirleniyor? Bir de bu boya bildiğimiz maket boyası veya oto boyası gibi birşeymidir? Su gibi aşırı ince, saçma sapan akacak bir boya değildir di mi?

Bu arada ben de fazla kat atmayı planlıyorum, bu eve geçtiğimizde evi komple boyattığımız boyacı honda boyası gibi incecik bir boya atmış. Kalorifer peteklerinin boyaları 1 sene geçmeden yokolup alttaki katman ortaya çıktı. Bu arada hazır elim değimişken fırçayla kalorifere de el atabilirim.
    boyayı aldığın yerdeki görevliler zaten içine nekadar su katıcağını söylüyolar. ben koçtaştan almıştım boyayı adam baya yardımcı olmuştu mesela atıyorum 5 kiloluk boyayasa içine 4 bardak su koy diyo. suyu ekledikten sonrada güzelce karıştırıyosun ama mesela ben yaparken adam 4 dediyse ben 3 koymuştum boya okadar cıvık olmasın diye.

bunun yanında boyayı koyucağın kabı falanda oradan alabilirsin. adam her türlü yardımcı olur.

alıcağın ruloyuda kesinlikle ve kesinlikle kaliteli seçmen lazım, dandik olanları hakkaten adamı çileden çıkartır katil yapar.
    74 model sehpa...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Herkese teşekkürler, bauhouse benimde aklımda olan yer. Gideyim anlatayım derdimi, 3'e 5'e bakmadan en kalitelisini alıp girişeyim bir güzel.

Çok cıvık olmazsa sorun yok, az çok yatkındır elim. Fazla sulu olursa kontrol zorlaşır gibime gelmişti. Ben de 4 yerine 3 koyarım herlade

mrtngn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi aslında ck zor bisey değil..Bende su bazlı boya al derim ama eger duvardaki sıva ince sıvaysa ve boya rengin biraz koyuysa duvar hem parlıyor,koyu renk oldugu içinde duvarın bütün hatlarını ortaya cıkarıyor...

Ruloyu boyanın içine tam sokmadan biraz kovanın kenarına sürüp veya biraz sallayarak cok rahat yapabilirsin..Zaten boyayı duvara sürdügünde hafif kurudmaya basladıgında kıvamını ve nereyi nasıl yapman gerektigini daha iyi anlarsın

Duvardaki deliklere gelincede alçı zamanla catlama yapabilir..Eger sana yetcek kadar bulabilirsen fayans aralarına sürülen fuga denilen maddeden yaparsan cok daha iyi olur..Beyazı grisi ve koyu grisi falanda mevcut..Uygulamaya gelince eger delikler cok büyük ve derinse içine ufak bi tugla veya taş parcası gibi bisey sıkıstırıp sonra ıspatulayla fugayı sürebilirsin..

Bizim alt kattaki dogalgaz borularının üstünde tepinmiş davarlar..Delikler kocaman bisye olmus artık..O delikleri güzelce fugayla kapattım ve cokta sağlam oldu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Hımm sorayım fugayıda. Fotoğrafta da görüldüğü gibi 8-10 tane vida deliği var o kadar.

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Boya konusunda Jotun tavsiye ederim. Şuanda TRde en kaliteli boyaları üreten Norveç firması. Üstelik istedigin rengi sadece orneğini bayisine goturerek 5dk içinde alabilirsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bu jotunda kirlenmeyen veya kendi kendini temizleyen özellik varmıdır? Uydurmuyorsam duymuştum böyle birşeyler. Jotunda yoksa hangi markada vardır?

AhmetH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Her fırsatta işini kendi gören biri olarak alçı çekmeyide üzerine saten boyada , plastik boyada yağlı boyada yaptım

birkere oda kaç kaç metre kare ?

yani alacağın boyanın miktarını kestirmek için. samimi olmak gerekirse 2,5L boya oda 10 m^2 den büyükse yetmeyebilir.

2,5 L lik boyalar küçük kaplarda olduğu için büyük rulo fırçalar içine girmez

boyaları süzdürmek için satılan elek gibi zımbırtılar boyadan çalmaktan başka hiçbir işe yaramıyor çok samimiyim bu konuda hele kaba doldurmak ilk denemeler için ısraf gerçekten

şimdi boyanın hazırlanması esnasında iki sıkıntı var su ile inceltme ve karıştırma.

genelde yapma boyanın baz beyaz rengini kaliteli markadan seçmezseniz çok kötü oluyor kendi evimden biliyorum o yüzden tercih ettiğiniz rengin mümkün mertebe skalaında bulundurunduran kaliteli bir markadan seçmeye çalışın yada iyi hazırlatın.

genelde %10 suyla inceltilir diyorlar ve boyanın kapağını açınca ağzına kadar dolu olmaz bu payı suyla doldurunca sulandırma tamamdır.

ama boyama esnasında azlınca tekrar sulandırma imkanı var, mezarcılık sonlara doğru başlar

sulandırdıktan sonra asıl marifet karıştırmada .. eğer devir ayarlı matkabınız varsa boya karıştıcı almanızı şiddetle tavsiye ederim sırf boyayı karıştıramadığınızı fark edince edeceğiniz küfürlerin haddi hesabı yok kaybettiğiniz zamanda cabası

boyayı iyice karıştırınca ilk seferlik rulonuzu ıslatmanızı tavsiye ederim kuru halde ilk sefer için çok emiyor ve tutmuyor, şapır şapır damlatır.

3" lik kestirme fırçasıda alın genelde istemeseniz bile 3" verirler

2,5 luk boyanın içine ruloyu dik daldırıp kestirme fırçayla üzerine üzerine boyayı yaydırısanız ve çıkartınca fazlalığı kestirme fırça ile sıyırmayı başarırsanız hem ciddi tasaruf yaparsınız hemde kap vs kirletmemiş olursunuz .

ayrıca delikler ufak olduğundan fuga yerine alçı çok daha pratik olacaktır fuga fayans mermer gibi yüzeyler için daha avantajlı.

alçı işide zor değil azar azar su koyarsanız oranı kolay bulursunuz çok sulu olursa biraz daha alçı ilave edebilirsiniz ama topaklanma yapabilir en iyisi sürekli karıştırırken su eklemek.

ayrıca odanızda resimden gördüğüm kadarıyla kestirme işi biraz fazla klima etrafı boyalar kablolar için kullandığınız plastik parçanın etrafları falan en önce boyanması gereken yerler.

önce kestirmeleri hallederseniz geniş yüzeylerde rulo ile çok kolay çalışırsınız.

son olarak rulonun özellikle uç kısmında ve demir çubuğunun girdiği deliklerde çok boya birikir ruloyu çevirirken akılda bulundurun damlayabilir.

şimdiden kolay gelsin.

MeRtCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tunacan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evren,
    Bir yapı markete git, derdini anlat, fazlasıyla yardımcı olurlar. Çünkü onlar bu işin eğitimini almış yetiştirilmiş personeller.

Tavsiyem git bir Bauhouse a, ilgili reyondakilerden hem fikir al, hemde malzeme.
    kardesım neden yapı market?

cevrede her yerde hırdavatcı dolu?
    yapı markettekı elemen tezgahtar
    uygulama hakkında bılgısı yok
    elınde malı satmak ısteyecek
    daha ıyı daha kalıtelı daha prof. urunlerı cevrendekı hırdavatcılarda bulabılırsın

ve daha uygun sekılde mısal 3.99 degılde
    2 ye alabılırsın
    Daily Drive : VW Polo 1.6 TDI
    Race : Honda Civic TypeR FK2

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı AhmetH Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her fırsatta işini kendi gören biri olarak alçı çekmeyide üzerine saten boyada , plastik boyada yağlı boyada yaptım

birkere oda kaç kaç metre kare ?

yani alacağın boyanın miktarını kestirmek için. samimi olmak gerekirse 2,5L boya oda 10 m^2 den büyükse yetmeyebilir.

2,5 L lik boyalar küçük kaplarda olduğu için büyük rulo fırçalar içine girmez

boyaları süzdürmek için satılan elek gibi zımbırtılar boyadan çalmaktan başka hiçbir işe yaramıyor çok samimiyim bu konuda hele kaba doldurmak ilk denemeler için ısraf gerçekten

şimdi boyanın hazırlanması esnasında iki sıkıntı var su ile inceltme ve karıştırma.

genelde yapma boyanın baz beyaz rengini kaliteli markadan seçmezseniz çok kötü oluyor kendi evimden biliyorum o yüzden tercih ettiğiniz rengin mümkün mertebe skalaında bulundurunduran kaliteli bir markadan seçmeye çalışın yada iyi hazırlatın.

genelde %10 suyla inceltilir diyorlar ve boyanın kapağını açınca ağzına kadar dolu olmaz bu payı suyla doldurunca sulandırma tamamdır.

ama boyama esnasında azlınca tekrar sulandırma imkanı var, mezarcılık sonlara doğru başlar

sulandırdıktan sonra asıl marifet karıştırmada .. eğer devir ayarlı matkabınız varsa boya karıştıcı almanızı şiddetle tavsiye ederim sırf boyayı karıştıramadığınızı fark edince edeceğiniz küfürlerin haddi hesabı yok kaybettiğiniz zamanda cabası

boyayı iyice karıştırınca ilk seferlik rulonuzu ıslatmanızı tavsiye ederim kuru halde ilk sefer için çok emiyor ve tutmuyor, şapır şapır damlatır.

3" lik kestirme fırçasıda alın genelde istemeseniz bile 3" verirler

2,5 luk boyanın içine ruloyu dik daldırıp kestirme fırçayla üzerine üzerine boyayı yaydırısanız ve çıkartınca fazlalığı kestirme fırça ile sıyırmayı başarırsanız hem ciddi tasaruf yaparsınız hemde kap vs kirletmemiş olursunuz .

ayrıca delikler ufak olduğundan fuga yerine alçı çok daha pratik olacaktır fuga fayans mermer gibi yüzeyler için daha avantajlı.

alçı işide zor değil azar azar su koyarsanız oranı kolay bulursunuz çok sulu olursa biraz daha alçı ilave edebilirsiniz ama topaklanma yapabilir en iyisi sürekli karıştırırken su eklemek.

ayrıca odanızda resimden gördüğüm kadarıyla kestirme işi biraz fazla klima etrafı boyalar kablolar için kullandığınız plastik parçanın etrafları falan en önce boyanması gereken yerler.

önce kestirmeleri hallederseniz geniş yüzeylerde rulo ile çok kolay çalışırsınız.

son olarak rulonun özellikle uç kısmında ve demir çubuğunun girdiği deliklerde çok boya birikir ruloyu çevirirken akılda bulundurun damlayabilir.

şimdiden kolay gelsin.

Çok teşekkürler, odamın tüm duvarlarını boyamayı düşünmüyorum. Fotoğrafta görülen duvar sağ ve sol tarafınıda hesaba kattığımızda 3.5 metre civarı. Ve sadece bu duvarı boyamayı planlıyorum.

Masraftan kaçma taraftarı değilim, 2.5 litre değil 5 litre alırım problem değil. İş ki fazla ince olmasın. Zaten odamı bu eve geçtiğimde boyayan boyacı epey mezarcıymış...

Matkabım yok, arkadaşlardan bulmaya çalışırım. Bulamazsam kol kası ve tahta ile karıştırıcam sanırım

Ruloyu ilk seferde ıslatma kısmını anlamadım, boya ile ıslatmak mı su ile ıslatmak mı?

Kestirme işi sanırım bir tek tavan ve klima etrafında olacak. Kabloların içinden geçtiği plastik tutucuları da boyamayı planlıyorum

AhmetH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    suyla suyla

yeni fırçaları biraz ıslatmak lazım hem dökülecek kılları falan varsa dökülsün hemde kendine gelsin diye

tahta ile karıştıracaksanız gerçekten kolay gelsin kestirme fırçayı yada ruloyu daldırınca dibine doğru ne kadar daha yoğun olduğunu hissetmeyene kadar karıştırmanız lazım ama gerçekten bıktırıcı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Tüm yorumlar için teşekkürler arkadaşlar,

Dün sınavdan sonra giriştim boyama işlemine. Öncelikle delikleri alçı ile kapadım, zımparayla sıfır hale gelmesini sağladım. Sonrasında rulo fırça ile boyamaya başladım. Yaklaşık 6-7 kat boya attım, 2.5 litrelik boyadan 300-400 gram kadar harcadım. Bütün alçı izleri, rafların eski yerindeki dikey ve yatay izler kapandı. Klima çevresi, tavan ayrımı gibi noktaları fırça ile boyadım. Netice itibarı ile temiz ve güzel oldu. Aldığım boya kendi kendini ışıkla temizleyen özelliğe sahip, bakalım ne kadar temizliyor görecez.

Eski Hali,

Yeni Hali,

Bu arada renk farkı kaçınılmazdı ve oldu. Şuanki renk nil yeşili, odamın genel rengi içerisinde bir parça sarıya kaçışlık mevcut. Belki ilk gün de böyleydi, belki zamanla soldu. Durum canımı sıkmadı değil, en kısa zamanda diğer duvarlarımı da boyamayı planlıyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    baya güzel olmuş ellerine sağlık
    74 model sehpa...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Teşekkürler, ama canıma okudu.

Karete kid miydi o vakti zamanının dövüş filmi. Bahçenin tahta çitlerini boyuyordu çocuk. Şimdi anladım neler çektiğini

SerdaR A. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bn odamdaki delikleri büyük şırıngaya alçı doldurmuştum sonra enjekte etmiştim =) şimdi herkez ruh hastası oldumu sancak ama böle içi tam dolmuş oluyo

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)