User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
29 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 68' otomatik beetle muayne sorunu

Bcaner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Angry 68' otomatik beetle muayne sorunu

Merhaba,
    Bir abimin sahip olduğu 68 model 1300 WW Beetle otomatik aracını yıllar sonra muayene için hazırladı ve tüvtürk yolunu tuttu. Ancak oradaki teknisyen arkadaş araçta dörtlü flaşör olmadığını öne sürerek ağır kusur yazarak muayeneden bırakmış. Olayın tuhaf tarafı aracın orijinalliği bozulmamış olmasına rağmen ve orijinalinde dörtlü olmamasına rağmen olayı anlatamadık . Saçma sapan bir düğme ile dörtlü takmak da istemiyoruz. Tüvtürk'e herhangi bir şekilde bu aracı nasıl kabul ettiririz?

Daha önce model ve yıla bağlı bu şekilde sorun yaşayan ya da bu şekilde geçebilmesinin yolunu bilen birileri var mıdır?

lgh0fs7.jpeg
    joi98xr.jpeg

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İki sefer acele ile fotoğraf yükleyemeyince edit geldi kusura bakmayın.
    Benim tarzım olmasa da seven gözlere şenlik olsun. Tamamen orijinal, yıllaaaar süren uykusundan yeni uyandı.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

weST.27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Buradan netice alamazsanız işiniz acele olduğunu ön görerek, facebookta beetle vosvos vs gibi gruplar var bir sorun isterseniz onlar nasıl yapıyor, bende de var 73 model, 4 lü var bende şükür

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu tip araçların homologasyonu mu oluyordu öyle bir şey, bu tüvtürklerde belgeleri, teknik bilgileri vs olması gerekiyor ki buna göre işlem yapabilsinler.
    Malın biri işgüzarlık yapmış ve araç hakkında bilgileri de yok demek ki, şefini şusunu busunu çağırsaydınız keşke.
    Klasik araçlarda buna göre işlem yapıyorlar, bu arabada bu var, bu yok vesaire diye. Örneğin şimdiki bir standarda uymuyor ama o belgeye göre açıp ona göre değerlendiriyorlar.

Araçta 4lü olmadığından %100 eminseniz öyle çakma çukma şeylere gerek yok, o araç o şekilde geçecek, orijinalliği niye bozasınız. Başka bi istasyon falan deneseniz diyeceğim ama bilemedim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    64 model VW Beetle'ımı muayene götürdüğümde aynı sorunu ben de yaşamıştım. Sene yanlış hatırlamıyorsam 2009-2010. Uğraşmak istemediğim için sol alt kısma açıldığında kırmızı yanıp sönen dörtlü düğmesi ve rolesi bağlatmak zorunda kalmıştım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu tip araçların homologasyonu mu oluyordu öyle bir şey, bu tüvtürklerde belgeleri, teknik bilgileri vs olması gerekiyor ki buna göre işlem yapabilsinler.
    Malın biri işgüzarlık yapmış ve araç hakkında bilgileri de yok demek ki, şefini şusunu busunu çağırsaydınız keşke.
    Klasik araçlarda buna göre işlem yapıyorlar, bu arabada bu var, bu yok vesaire diye. Örneğin şimdiki bir standarda uymuyor ama o belgeye göre açıp ona göre değerlendiriyorlar.

Araçta 4lü olmadığından %100 eminseniz öyle çakma çukma şeylere gerek yok, o araç o şekilde geçecek, orijinalliği niye bozasınız. Başka bi istasyon falan deneseniz diyeceğim ama bilemedim.
    Şuan genel müdürlüğe durum ile ilgili şikayet ve gereğinin yapılması konusunda isteğimizi belirttik. Üretildiği yılda üzerinde olmayan bir mekanizma veya aksesuar yüzünden ağır kusur sayılması ve üretim yılı gözetmeden günümüz standartların muayene istemeleri ve biz itiraz ettiğimizde de VW firmasından ya da zamanında hangi bayiden aldıysanız oradan kaşeli yazı getirin şok etti beni. Zaten arabaları muayenede hırpalıyorlar, üzerine tomarla para alıyorlar, yaptıkları işle alakalı bilgileri olmadan bir de milleti uğraştırıyorlar.

işin şöyle de bir tuhaf yanı var araç 5 yıl önce Tüvtürk muyanesinden geçmiş bir araç

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fatih_selvi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    64 model VW Beetle'ımı muayene götürdüğümde aynı sorunu ben de yaşamıştım. Sene yanlış hatırlamıyorsam 2009-2010. Uğraşmak istemediğim için sol alt kısma açıldığında kırmızı yanıp sönen dörtlü düğmesi ve rolesi bağlatmak zorunda kalmıştım.

Uğraşmak gerçekten can sıkıyor bu tarz firmalarla çok haklısınız. Ben de aracın orijinalliğini bozmamak için sabır çekiyorum sadece.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bcaner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şuan genel müdürlüğe durum ile ilgili şikayet ve gereğinin yapılması konusunda isteğimizi belirttik. Üretildiği yılda üzerinde olmayan bir mekanizma veya aksesuar yüzünden ağır kusur sayılması ve üretim yılı gözetmeden günümüz standartların muayene istemeleri ve biz itiraz ettiğimizde de VW firmasından ya da zamanında hangi bayiden aldıysanız oradan kaşeli yazı getirin şok etti beni. Zaten arabaları muayenede hırpalıyorlar, üzerine tomarla para alıyorlar, yaptıkları işle alakalı bilgileri olmadan bir de milleti uğraştırıyorlar.

işin şöyle de bir tuhaf yanı var araç 5 yıl önce Tüvtürk muyanesinden geçmiş bir araç
    Fark etmiyor ki, mallık parayla mı diyeceğim... Evet 1000 TL para alıyorlar bir de, seneler içerisinde yine amacından sapmış ve saçma sapan bir hal almış muayene sistemi için... Eskiden ne ise ona döndü çoktan.
    Trafikte hala aptal saptal araçlar gezmeye devam ediyor, ama ağır kusur hafif kusur tablosunda hala mal mal şeylerle uğraşıyorlar.

Geçtiğimiz senelerde ne vardı, efendim plakada delik olmayacakmış... Hay deliğinize sokayım, iş mi bu?

Bi faydalı iş vardı, değiştirilmiş kilometre işi ağır kusur sayılıyordu, ona da nasıl bi baskı geldiyse üçkağıtçı tayfadan, adamlar "kişisel verilerin hede hödösüne aykırı" diye kıçlarından bir şey uydurup ağır kusur olmaktan çıkardılar.

Tabi gidip böyle aptal aptal şeylerle uğraşırlar, başka uğraşacak bir şey kalmadı çünkü. Ha bir de patinajla kanala alsınlar anca.

Çok küfür edesim var, çokkk, da olmuyo işte

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabi gidip böyle aptal aptal şeylerle uğraşırlar, başka uğraşacak bir şey kalmadı çünkü. Ha bir de patinajla kanala alsınlar anca.

Çok küfür edesim var, çokkk, da olmuyo işte
    ve spor araba gelince, egzoz için devir çevirseler...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir güncelleme yapayım belki ilerde benzer sorunu yaşayanlar için yardımcı olur.

Tüvtürk genel müdürlüğünü aradık ve oradan bir yetkiliye aktarıldık. Yetkili bilgisiz olduğunu o kadar belli etti ki konuşurken, en son aracın modelini bile sormadan dörtlü flaşörün zorunlu olduğu konusunda bir müddet ısrarcı oldu ta ki 5 sene önce kendi firmalarından yine bu şekilde nasıl geçtiğini sorana kadar.

Sonrasında sanırım daha bilgili ve yetkin bir kişiye sorup telefonla kısa sürede (bu beni çok şaşırttı) dönüş yaptılar. Ağır kusur unsuru olarak yazdıkları flaşör zorunluluğunun bizim araç için geçerli olmadığına kanaat getirdiklerini ve muayeneden geçireceklerini söylediler.

Umarım yarın bir gün başka arkadaşlara da yardımı dokunur.

sekizsilindir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    anlatılanı anlama özürlüler, neyse mutlu son olmuş
    group b ___

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sene bilmem kaç.

arabayı muayeneye verdik koridora , (25bin km'de s2000) koridor sonunda aracı iterek bize verdiler.
    baya kişi arabayı ittiriyordu...
    sivri zekalıların hiç birinin aklına engine start'a basmak gelmemiş...

işinde yetkin olmayıp para kazananları görünce cinlerim tepeme çıkıyor...
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bcaner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir güncelleme yapayım belki ilerde benzer sorunu yaşayanlar için yardımcı olur.

Tüvtürk genel müdürlüğünü aradık ve oradan bir yetkiliye aktarıldık. Yetkili bilgisiz olduğunu o kadar belli etti ki konuşurken, en son aracın modelini bile sormadan dörtlü flaşörün zorunlu olduğu konusunda bir müddet ısrarcı oldu ta ki 5 sene önce kendi firmalarından yine bu şekilde nasıl geçtiğini sorana kadar.

Sonrasında sanırım daha bilgili ve yetkin bir kişiye sorup telefonla kısa sürede (bu beni çok şaşırttı) dönüş yaptılar. Ağır kusur unsuru olarak yazdıkları flaşör zorunluluğunun bizim araç için geçerli olmadığına kanaat getirdiklerini ve muayeneden geçireceklerini söylediler.

Umarım yarın bir gün başka arkadaşlara da yardımı dokunur.
    Şaşırdık mı, hayır... Tam da tahmin ettiğim gibi olması ne trajikomik.

Ben bu tip durumlarda karşı tarafın halen tüketiciyi "mal" yerine koyarak ukala ukala üst perdeden konuşmaya devam etmesine uyuz oluyorum.
    Bazen bu yüzden bazıları ciddi ciddi dayağı hak ediyor. Hani diyorlar ya ona saldırdı buna saldırdı, bu insanların psikolojisini daha iyi anlar oldum. Servise gidersin aptal saptal bi laf ederler, başka bi yere gidersin bilmemne olur. Hıyarın biri sana telefonda ukalalık yapar anca.

Hayır bir de kimisi anlıyor genelde, hani bi bakarsın karşındaki ne diyor, konu hakkında bilgili mi, ona göre konuşursun değil mi, ya da bilmiyorsan sallamazsın, ha dersin bu konuda şununla görüştürelim sizi...

O arada uğraş dur, sinir harbi işte. Niye şimdi vakit kaybediyorsunuz, bunun hesabını kim verecek? O mal personel verecek mi? Hayır. Olan yine bize oluyor.

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    vw' den yazı isteseniz vermezler mi? Bizim otobüstede aynı şey oldu. Araç halk tipi olduğu için bir sistem yok ama tüv 2014 model arabanın 8. muaynesinde ağır kusur çıkardı laf anlatamadık sağolsun otokar yardımcı oldu fabrika yazı gönderdi geçirdiler arabayı

aykutsafakyaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçtiğimiz mart ayında benzer süreci ben de yaşadım.
    89 model jetta mk2 vardı bende. Ufak çaplı bi restore yapmaya çalıştım. Tabanda bulunan su tapaları çürümüştü. Bende ona uygun paslanmazdan kestirdim oraya montajladım.
    Neyse girdik muayeneye, arkadaşın yaşı da ufak belli. Altta bi kısım var oraya yapıştırmışsınız dedi. Evet onlar su tapası dedim. E siz yaptınız diyor. Dedim birader bu araba 34 yaşında orjinal tapalarını nerden bulayım. Tamam abi bekle o zaman dedi. Amirine söyledi tekrar tünele aldılar. Sıkıntı yok devam sözlerini duydum adamın. Elemanda geldi tamam abi sıkıntı yokmuş diyor
    Başka bir *** bulmasınlar diye arkama bakmadan kaçtım
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçinde yaşamak zorunda kalmasak, gayet komik ülke aslında.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı huseyinturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vw' den yazı isteseniz vermezler mi? Bizim otobüstede aynı şey oldu. Araç halk tipi olduğu için bir sistem yok ama tüv 2014 model arabanın 8. muaynesinde ağır kusur çıkardı laf anlatamadık sağolsun otokar yardımcı oldu fabrika yazı gönderdi geçirdiler arabayı
    Yazı işlerine gerek kalmadan hallettik şükür. İşini bilen adama ilk anda yönlendirilmiş olsak mevzu buralara yine gelmeyecekti ama buna da şükür deyip geçiyoruz artık mevcut sistemde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aykutsafakyaman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçtiğimiz mart ayında benzer süreci ben de yaşadım.
    89 model jetta mk2 vardı bende. Ufak çaplı bi restore yapmaya çalıştım. Tabanda bulunan su tapaları çürümüştü. Bende ona uygun paslanmazdan kestirdim oraya montajladım.
    Neyse girdik muayeneye, arkadaşın yaşı da ufak belli. Altta bi kısım var oraya yapıştırmışsınız dedi. Evet onlar su tapası dedim. E siz yaptınız diyor. Dedim birader bu araba 34 yaşında orjinal tapalarını nerden bulayım. Tamam abi bekle o zaman dedi. Amirine söyledi tekrar tünele aldılar. Sıkıntı yok devam sözlerini duydum adamın. Elemanda geldi tamam abi sıkıntı yokmuş diyor
    Başka bir *** bulmasınlar diye arkama bakmadan kaçtım
    Yeni personeldir işini tam anlamı ile bilmiyor olabilir, daha önce denk gelmemiştir ne yapacağını bilmiyor olabilir. Bunlar gerçekten normal şeyler. Ancak anormal olan şu ki personele durumu izah etmemize rağmen ben bir sorayım yetkilime demek yerine gidip taktırmanız gerek mevzuat bu şekilde deyip ukalaca elimize kusurlu raporu tutuşturması. Neyse ki süreç uzasa da nadir bulunan bilgililer ya da sorumluluğunu alan nadir kişiler yoluyla çözüldü bir şekilde.

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu gibi durumlarda kurumu da uğraştırmadıkça bu mevzular son bulmaz.

Dayımın çok yakın bir arkadaşında E92 M3 vardı, aracı yaklaşık 2-2,5 sene önce muayeneye götürdüğünde ağır kusur yazıp bırakıyorlar. Olay da şu, araç bordo renkli ancak tavan karbonfiber ve ruhsatta çift renk yazmıyor. Adamlar ısrarla tavanın görünen rengi nedeniyle ruhsatta çift renk olarak işlenmesi gerektiğini söyleyince, Borusan İstinye'den tavan yapı malzemesinin farklı olduğu ve bu nedenle aracın çift renk olarak tescillenmediğine yönelik bir yazı verdiler, araç bununla muayeneye gitti ancak istasyonda "sorumlu" kişi bunun tasarım ekibi görüşü olmadığı ve taraflı bir görüş olabileceği gibi komik bir nedenle aracı eksiklik giderilmediği için yine muayenede bıraktı. En son dama dedik ve Bmw AG GMBH antetli kağıtta doğrudan Almanca yani anadilde benzer bir yazıyla gittiler fakat bu sefer de metnin içeriği okunamadığı için anlayamayız yapabileceğimiz bir şey yok diyerek 3. Sefer muayeneden bıraktılar.

Alpaslan abi en son metni yeminli tercümanla çevirtti, içerikte de detaylı şekilde tavan sacının, aracın görünen yapısal kısmın yüzdelik olarak denk geldiği miktarının küçük bir kısma isabet etmesi ve aynı zamanda trafikte görünürlük açısından belirlilik unsuru sağlayabilecek bir kısım olmadığı ve ibu nedenle lk bakışta araç rengini tayin etmede kıstas olunacak bir bölüm olmadığı gibi bu şekilde aracın çift renk tanımlanmasına olanak sağlamayacağı, ayrıca tavan materyalinin farklı olması ve bu materyalde boyamaların uzun süre malzeme üzerinde kalamayacağı, bu sebepten aracın fiziksel olarak yalnızca Melbourne metalik kırmızı rengiyle tanımlanabileceğine yönelik kapı gibi bir görüş yazmışlar.

Tabi işin ucunu bırakmadı, davacı oldu. Çünkü araç yaklaşık 2,5 ay muayeneye giremedi, birçok sefer istaayona gitti, ek ücret ödendi, muayene gecikme bedeli ve yeminli tercüman masrafı vs. Sonuç olarak açtığı tazminat davasını da kazandı, mahkemenin hükmündeki gerekçede ise teknik incelemeyle mesul bir kurum olan TüvTürk ekibinin, teknik detay ve sonuçları yanlış yorumlaması ve kurum personelinin bu eksiklik ve hatasından davacının zarara uğraması olmuştu. Kazandığı miktar çok cüzzi ancak sadece uğraştırmak için açmıştı.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler