User Tag List

17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: Safra Kesesi Teşhis-Ameliyat ve Sonrası

baskan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Safra Kesesi Teşhis-Ameliyat ve Sonrası

Herkes'e merhaba,
    Bundan 8 ay önce yemek yedikten sonra ara sıra sağ kaburgamın altında şişlik hissediyordum.
    Gel zaman git zaman içerisinde bir gece o bölge aşırı ağrı yaptı ve akabinde mide de gaz sıkışması gibi (ihtiyaç gidereme me..) sorunu ile kendimi hastahane de buldum..

18 gün hastane de yatıp gerekli tedaviler sonrasında doktorlar bir karar veremeyip beni çıkarttılar.
    Aradan geçen 8 ay süresince hafif ve ağır olmak üzere ağrılarım oldu, bu ağrılar üstte anlattığım gibi başladı sonrasında nefes alamama, sırtta aşırı ağrı vs. şeklinde devam etti.

En son geçen 15 gün önce yine şiddetli bir nöbet ten sonra yine hastaneye yatırıldım 8 aylık bu süreçte safra kesesinde taş oluşumu ile başlamış, çamurlaşmaya dönmüş ve sonunda safra kesesi çürüyüp tümörleşmiş.

Bu tümörleşme akabinde aynı bölgede olan mide, karaciğer ve bağırsakta iltihaplanma meydana getirmiş. 13 gün önce açık tip ameliyatımı 2 aşamada oldum. Önce safra kesesi alındı, 2 gün sonrasında yine açılarak içerideki iltihaplar temizlendi.

Çok şükür şuanda iyiyim tabi ağrıları vs saymazsak.. Bugün dikişlerimin tekli olanları alındı(1. - 3. - 5. - 7. dikiş..) Pazartesi günüde dikişlerin çiftli olanları(2. - 4. - 6. - 8. dikiş) alınıp dikişlerden kurtulacağım.

Buraya kadar herşey böyle seyir etti. Sizden ricam kendisinde, ailesinde ve çevresinde bu rahatsızlığı yaşamış ve ameliyat olmuş kişilerin ameliyat ve iyileşme sürecinden sonraki dönemde yaşadığı herhangi bir negatif durum olup olmadığıdır. (Yeme, içme, sancı, ağrı, soğuk vs.)

Konu fazla uzadı son olarak toparlamam gerekirse;
    Bu rahatsızlık genelde bayanlarda oluşan bir durum ancak son zamanlarda erkeklerde iyice baskın hale gelmiş bulunmakta. Yukarıdaki yaşadığım belirtileri yaşayan varsa hiç vakit kaybetmeden doktoruna görünsün, zamanında yapılan operasyondan sonra iyileşme süreci gerçekten daha kolay. Herkes'e sağlık günler dilerim.
    + =

Gunes G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dun safrakesesi ameliyati oldum ve safra kesemi aldirdim, herhangi bir dieti yok istedigini yiyebilirsin dedi doktor. Ben laparoskopik olarak ameliyat oldum, bugun yuruyebiliyorum ve evimdeyim. Iyilesme suresi inanilmaz hizli ancak acik ameliyat oldugun icin ve diger organlarda da iltahaplanma oldugu icin seninki daha uzun surecektir diye dusunuyorum. Gecmis olsun.
    You call it turbo lag , i call it foreplay ...

Burak E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçen 5 ay önce annem safra kesesınde taş oldugundan ameliyat oldu 5 aydır ufak ufak agrıları oluyor doktor gıttıgımızde normalde oldugunu anca ıyıleşme donemının 1 sene alacabılecegını söyledı genç bi insan daha kolay atlatırken yaşlı kışıler daha zor atlatırmuş agrıları felan
    (annem 50 yaşında ve bagırsaklarada bulaşmış bu sebeble böyle sanırım)

geçmiş olsun agrıca artık bu aralarda daha dıkkatlı olun soguk havadan dolayı hasta olmamaya calışın.
    Alıntı s2k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bas bas platin meme yapmış olabilir, bizim mahmut abinin başına gelmişti bi yarım saat 1-2-3 kesicide gittik düzeldi.
    Alıntı Berkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tatmin olan arkadaslar olarak elele tutuşup titreyerek boşalalım

serkan_2120 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok geçmiş olsun o acıyı çok iyi biliyorum 4 sene önce yaşadım en son hastaneye giderken babama öldür beni diye yalvardığımı hatırlıyorum berbat bir sancıydı nefes aldırmazdı, lakin benim safrayı almadılar 1 hafta ilaç tedavisi ile oluşan polipleri yok etti dr lar şimdilerde susamlı şeyler yiyemiyorum yumurta ve kola yasak istersen ye yani hemen aynı durum başlıyo

B.Koçer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi cok geçmiş olsun umarım en kısa surede agrılarında biter

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şuan safra kesesi ameliyati olan akrabamin basindayim. Az kalsin kaybediyorduk kendisini kucuk delik acip tedavi etmeye kalkmislar aletleri disari cikarirken bagirsagi patlatmis salak doktor 1saatlik ameliyat apar topar profun girmesiyle 5.5 saate uzadi allah belalarini versin ne diyim

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun abi gençsin hemen atlatırsın inşallah.. estetik dikiş yapmadılar mı ?

DoctoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    - Geçmiş olsun sıkıntılı bir süreç yaşamıssın gerçekten. Safra kesesinde taş olan insanların % 65'den fazlasında herhangi bir şikayet görülmüyor aslında.

- Safra kesesi alınanlarda özel bir diyet uygulamasına gerek yok. Safra karaciğerde üretilmeye devam etmekte ve vücut safra kesesinin yokluğuna kısa bir süre sonra adapte olmaktadır.

- Bütün hastalara acil şifalar diliyorum...
    Honda Owners Never Drive Another

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı amelyatı 3 sene önce oldum. Tat almada azalma olur dediler traş sadece daha çabuk sarhoş oluyorum tek gördüğüm etki bu, oda keseye yaradığı için iyimi kötümü bilemedim
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok büyük geçmiş olsun inşallah bir an önce atlatırsınız.

Emre Ekrem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle çok çok geçmiş olsun, 1 ay önce Annem'de ameliyat olarak safra kesesini aldırdı, yaşı ileri olduğu için iyileşme süreci yavaş ilerliyor, şuan durumu iyi ve ağrıları oldukça azaldı, ameliyattan sonra bir kaç gün hastanede kalması gerekti, gaz sıkışması vardı.
    Şuan belli bir diyeti var ve harfiyen uyguluyor, sanırım 1 sene kadar gıda yasaklarına tabi olarak yaşayacak.
    /// PEUGEOT SPORT
    Undertaker

PSA Brothers

suk3b3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    10 yıl sonra konuyu hortlatayım. Alt, ast, ggt ve bir kac değer daha olmasi gereken üst limitin 10 kat fazlasi çıktı. Safra kesemde camur ve tas varmis. 15 gün gün sonra tekrar tahlil verdim kan degerleri normal. Ancak pankreas bölgemde ağrı var. 31ine randevu aldm hastaneden. Safra kesesini aldırırsak vucudumuza neler olur.faydasi zararı nedir
    SWAT

Post Thanks / Like
    Mentioned
    24 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Safra yenilen yağların sindirimini kolaylaştıran bir sıvı. Safra kesesinde taş olunca safranın safra kesesine giriş-çıkış yaptığı bağlantıyı kapatabiliyor. Bu esnada safrada çamur da birikiyor. Safra dışarı çıkamazsa iltihap yapıyor.
    Yemek yedikten sonra hazımsızlık, bulantı gibi işaretler safra kesesini işaret ediyor.
    Benim hanımın alındı, hiçbir dezavantajını görmedik. Biraz yediklerinin yağına, baharatına dikkat ediyor o kadar.
    Operayon da çok basit, karın bölgesinde 8*10 cm bir çizik atıp, oradan çıkartıyorlar.
    Okumadan imzalamam.....

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konuyu yeni gördüm.seneler önce annem ağrısını çok çekti onda taş varmış aldırdık taş zeytin çekirdeğinden biraz büyükdü.sonrasında ve hala yağlı yemek kızartma falan yediği zaman (fazla olursa mide arısı yapıyor).doktor lansor vermişti ama ondada şöyle birşey oluyor sanırım zamanda o ilaç etkisi azalıyor içsenizde çok bir faydası olmuyordu.

özetle ameliyat olmanız daha iyi olur sonrasında yediklerinize dikkat ederseniz bir sorun yaşamıyosunuz.
    Seat IBIZA FR

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2019'da safra kesemi aldırdım. Sorunum, yağlı yemek yediğimde direkt hastanelik oluyordum, durmayan bir kusma fonksiyonu vücutta başlıyordu. Bir kaç kez bu durum tekrarlayınca, safra kesesinde de net şekilde büyüme ve çamurlanma tespit edildiği için aldırmıştım.

ameliyat kapalı olduğu için 1 haftada günlük hayatına dönüyorsun. Karın bölgesinde 4 noktadan girip, her birine 3-4 adet dikiş atılıyor. ama spor vesaire yapıyorsan, ona dönüş bir kaç ay alabiliyor.

Benim ameliyat sonrası yaşadığım sorun, 2 saatten fazla bir şey karnıma girmez ise, karın üstü, göğüs altı bölgesinde dayanılmaz bir ağrı başlıyordu. İlk olduğunda kalp krizi geçirdiğimiz sanmıştım, çığlıklar atacak kadar can yakıyor (ki ikinci derece yanıkta gıkı çıkmayan adamım). Bu durum 1 seneden fazla devam etmişti.

Doktora durumu anlattığımda ise, vücut dengesini bulacak, olur öyle gibi yorumlar ancak alabilmiştim. Defalarca ultrason ile içerideki dikiş noktaları kontrol edilmişti ve sorun bulunmamıştı. Bu süreçte 10kg aldım. üstüne de pandemi gelince, eve kapalı hayat sağolsun, bi 10 da o koydu.

Ama o yağlı yiyince durmak bilmeyen kusma atakları ve o andaki mide krampları tamamen bitti.

tequila818 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gunes G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dun safrakesesi ameliyati oldum ve safra kesemi aldirdim, herhangi bir dieti yok istedigini yiyebilirsin dedi doktor. Ben laparoskopik olarak ameliyat oldum, bugun yuruyebiliyorum ve evimdeyim. Iyilesme suresi inanilmaz hizli ancak acik ameliyat oldugun icin ve diger organlarda da iltahaplanma oldugu icin seninki daha uzun surecektir diye dusunuyorum. Gecmis olsun.
    Merhaba devlet hastanesinde mi oldunuz? Diyet nasıl vermediler gerçekten anlayamıyorum. Özellikle yağlı yememeniz gerekir bir süre. Ben yaklaşık 1 sene sabahları yumurta yiyemedim ishal yaptı. Bünyeden bünyeye değişiyormuş tabiki.
    E90 330i

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese geçmiş olsun.

Ben de 2 yıl önce lap kese oldum. Bende taştan ziyade kötü huylu büyüyen polip vardı ve 1 cm olduğu için almaya karar verdiler. İstanbul'da özel bir hastanede 1 saatlik operasyonla sorunsuz geçti, 15 günde de toparladım tamamen. Ameliyat öncesi 69 kg iken ameliyattan sonra çok dikkat etmeme rağmen şuan 77 kg oldum. Yağlı ve abur cuburdan uzak durmam gerekiyordu ama arada kaçırıyorum ve sanırım bu yüzden safra da eskisi gibi olmadığı için kg artışı oluyor ve bu kg artışı direk yağ olarak oluyor bel çevremde. Büyük sıkıntı, üşensem de spora yazılmam gerek

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)