User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
37 sonuçtan 20 ile 37 arası

Konu: MA(Misaifir Plaka) Plakalı Aracın Türk Vatandaşa Satılması Hakkında

melihyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bursada bir sürü mb plaka şahin kartal gördüm transit gördüm.
    Bunların satışı nasıl oluyor yada bu plakayı nasıl alabiliyorlar. ben mb almak istediğimde alamazsın dediler.
    "Vurur yuze ifadesi,emisyonda hilemi yaptin bitanesi" VW BLUEMOTİON

srknzfr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı burak_2885 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eski bir konuyu hortlatıyorum ama yeni bir konu açmaya gerek duymadım.

Şimdi evliliğim 5.5 ay gibi bir süre kaldı ve ben evlendikten sonra araba almayı düşünüyorum. Yurt dışından araba alıp burada misafir plakaya çevrildiğini biliyordum ama geçen gün bir akrabam buradan her hangi bir bayiden sıfır misafir plakalı araç alabileceğimi söyledi. Dün tekstil kentteki Avek otomotive uğradım ama pazar günü diye bilgi alamadım. Bugün araştırmalarım devam ediyor.

Birde buraya yazayım dedim. Bu konu hakkında bilgisi olup yazan olursa çok mutlu olurum Özellikle merak ettiğim konu bankaya teminat yatırıldığı kısmı. İnternette bir elemanın Almanya'dan 72 bine aldığı araç için bankaya 720 lira teminat (%1) yatırdığını okudum.

Bazısı da araç değeri kadar teminat yatıracağımı söylüyor.(araç değeri kadarda bankaya yatıracak param olsa zaten aracı direkt türk plakalı alırım)
    Bayiden sıfır misafir plakalı araç almak konusunda bir bilgim yok ancak internette bahsettiğiniz kişi banka ile anlaşarak o miktarı ödüyor. yani banka kendisine kefil oluyor ve teminat mektubu veriyor denilebilir. bankalar iyi müşterileri için bu tarz uygulamalar yapıyorlar. herkes için mümkün değil ne yazıkki.

ben de Mayıs ayında evleniyorum ve eşim Ukrayna vatandaşı. Bu nedenle Turing kurumu ile bir kaç yazışmam oldu. Almayı düşündüğüm aracın teminat bedeli ile ilgili yazışma aşağıda;

"Merhaba,

2007 Model MERCEDES CL 500 için teminat 27.210 USD ‘dir.

(14.06.2017 ‘ye kadar geçerlidir)

Kurumumuz nakit veya banka teminat mektubu olarak teminat kabul eder. Mektubunuzun nasıl düzenleneceği hususunda bankanızla görüşün. Kurumumuz mektubun sadece karne sahibi adına düzenlenmesini ister."

Yani kısacası Teminat olayı ile çok da mantıklı olmuyor MA plaka araçlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı srknzfr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bayiden sıfır misafir plakalı araç almak konusunda bir bilgim yok ancak internette bahsettiğiniz kişi banka ile anlaşarak o miktarı ödüyor. yani banka kendisine kefil oluyor ve teminat mektubu veriyor denilebilir. bankalar iyi müşterileri için bu tarz uygulamalar yapıyorlar. herkes için mümkün değil ne yazıkki.

ben de Mayıs ayında evleniyorum ve eşim Ukrayna vatandaşı. Bu nedenle Turing kurumu ile bir kaç yazışmam oldu. Almayı düşündüğüm aracın teminat bedeli ile ilgili yazışma aşağıda;

"Merhaba,

2007 Model MERCEDES CL 500 için teminat 27.210 USD ‘dir.

(14.06.2017 ‘ye kadar geçerlidir)

Kurumumuz nakit veya banka teminat mektubu olarak teminat kabul eder. Mektubunuzun nasıl düzenleneceği hususunda bankanızla görüşün. Kurumumuz mektubun sadece karne sahibi adına düzenlenmesini ister."

Yani kısacası Teminat olayı ile çok da mantıklı olmuyor MA plaka araçlar
    İlgilendiğin için teşekkürler. Yani zaten uçuk rakamlar isterlerse teminat için malesef o iş yaş benim için Zamanı gelince o zaman direkt banka ile görüşme sağlamam gerekecek

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuya güncelleme yapayım.

İranlı bir tanıdığım M plaka araca sahip ve şu an satılığa çıkarmak istedi. Normal bir araç gibi Türk vatandaşlarına noterden satışını verebilir mi? İnternette biraz araştırdım fakat net bir bilgi bulamadım.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seven7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

İranlı bir tanıdığım M plaka araca sahip ve şu an satılığa çıkarmak istedi. Normal bir araç gibi Türk vatandaşlarına noterden satışını verebilir mi? İnternette biraz araştırdım fakat net bir bilgi bulamadım.
    Aracı noterden aldıysa türkiye aracıysa satabilir türk vatandaşına. Ama yurtdışından getirdiyse sadece yabancıya yani yabancı uyruklu olması ve konsolosluktan satış yapması gerek
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

onur_si - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben yıllar önce MA plaka civic almıştım yabancıdan. ama o da TR den bayiden sıfır almıştı fatura vs vardı. MA plaka sökülüp plakayı noter alıyor sen yeni plaka çıkartıyorsun normal satış oluyor. bende 3 yıl kullanıp başkasına sattım bir sorun olmamıştı. belki diğer türlü gümrük girişli vs ise farklı prosedür olabilir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Benim bildiğim gerekli vergileri yatırdıktan sonra (veya Turing'e yatırdığı teminattan vazgeçerek) aracı Türk plaka yaparak satış verebilir sahibi.
    Okumadan imzalamam.....

canimrecepcim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Aracı 2. el almış sanırım o yüzden bir sorun olmuyor.Herhangi bir vergi muafiyetinden vs. yararlanmadığı için noterden direk satışı oluyor, noter hatırlamayabilir bazen hatırlatın plaka değişikliği olacağını siz. Sistem direk sıradaki plakayla alıcıya satış yapıyor.
    - Doğruları konuştuğundan dolayı hüküm giymiş user.

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yakında zamanda MA plakalı motosiklet aldı arkadaşım.

Normal satış yapılıyor, sadece plaka değişimi zorunlu, o kadar.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracı noterden aldıysa türkiye aracıysa satabilir türk vatandaşına. Ama yurtdışından getirdiyse sadece yabancıya yani yabancı uyruklu olması ve konsolosluktan satış yapması gerek
    Alıntı onur_si Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben yıllar önce MA plaka civic almıştım yabancıdan. ama o da TR den bayiden sıfır almıştı fatura vs vardı. MA plaka sökülüp plakayı noter alıyor sen yeni plaka çıkartıyorsun normal satış oluyor. bende 3 yıl kullanıp başkasına sattım bir sorun olmamıştı. belki diğer türlü gümrük girişli vs ise farklı prosedür olabilir
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim bildiğim gerekli vergileri yatırdıktan sonra (veya Turing'e yatırdığı teminattan vazgeçerek) aracı Türk plaka yaparak satış verebilir sahibi.
    Alıntı canimrecepcim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracı 2. el almış sanırım o yüzden bir sorun olmuyor.Herhangi bir vergi muafiyetinden vs. yararlanmadığı için noterden direk satışı oluyor, noter hatırlamayabilir bazen hatırlatın plaka değişikliği olacağını siz. Sistem direk sıradaki plakayla alıcıya satış yapıyor.
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Teşekkür ederim herkese bilgilendirme için.

weST.27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

+++ durum bu şekilde

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben bunu kesinlikle imkansız diye biliyordum. bilmediğimiz bir açık mı var kanunda?

KİMLER MİSAFİR ARAÇLARDAN YARARLANAMAZ?
    T.C. vatandaşı ve başka ülke vatandaşı olan çift uyruklu şahıslar

Türkiye’de yaşayan ancak çalışma izni bulunmayan yabancı şahıslar

MA-MZ PLAKALI ARAÇLARIN SATIŞI MÜMKÜN MÜDÜR?
    MA MZ plakalı araçların T.C vatandaşlarına satışı yasal olarak mümkün değildir. Bu plakalara sahip olan şahıslar, araçlarını böyle bir plaka alma koşullarını taşıyanlara satış yapabilirler.

TaxFree (Vergisiz) Araçlar Türk plakaya çevrilebilir mi?

Tüm vergiler ödense dahi bu işlem kanunen mümkün değildir
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

TechTurkey ef186 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Normal şartlarda millleşmemiş bir malın satışının da olamaması lazım.
    Intercity Istanbul Park
    Caterham Türkiye
    OMP Türkiye
    Pist Günleri
    Intercity Endurance Cup
    Intercity Clio Cup
    Intercity Megane Cup
    Intercity Caterham Cup

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hatta türkiye kesin dönüş yapan gurbetçi türkler bile bedelsiz araç ithalatı hakkını yanlış biliyorlar. konuyu net araştırmadan getirip bu işe girişenler bile oluyor. sonra karşılarına bedelsizden kasıtın sadece gümrük vergisi olduğu çıkıyor

Yani istediğin kadar yurtdışında yaşa, tr ye ayak attın mı ÖTV ve KDV yi araban 20 yaşında da olsa sokarlar
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

DEJ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Türkiyede tescili olmayan aracın satışı noterden yapılamıyor
    Yabancı tescilli aracın noterden resen devri yapılabilmesi için gümrükten alınmış belgeler gerekiyor (fatura, uygunluk belgesi, ötv ödeme belgesi gibi)
    MA-MZ plakalı araçlar Türkiye'de tescili olup, sahibi yabancı olan araçlar. Yabancı sahiplilere bu seriden plaka veriliyor
    Yine aynı şekilde yabancıdan aldığınız MA-MZ seri plakalı aracın alıcısı Türk vatandaşı ise, alıcı kişi plaka değişikliği yaparak almak zorunda

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Satış sıralaması şöyle Yabancı plakalı aracın, 6 sene önce izmirden bi araç bulduk bulgar vatandaşı bir öğrenci üzerine aracı almaya gittik konsolosluk aracı gümrüğe bırakmamızı istedi bizde aracı alsancak limandaki gümrüğe bıraktık ordan konsolosluğa gidip satışı yaptık tekrar gümrüğe gittik evraklar hazırlandı 3 saat sürdü tekrar biz aracı çekiciyle antalyaya götüreceğimizi söyleyip gümrkten çıkardık. Zaten arabayla gitmştik arkalı önlü antalyaya getirdik.
    98 c220 siteyşın merso arabayı 6 bin tl ye aldık arkadaşa annesi alman vatandaşı idi. O zaman touring bedeli 5 bin çıkıyordu kayıt yaptırmadılar ve o günden beri yabancı plakayla biniyorlar. Biraz gamsızlar 3-4 kere bağlandı araç çevirmede ama bi şekilde çıkardılar hep.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

blumenberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yabancılara ma-mz statüsünde değil de normal olarak vergileri ödenmiş türk vatandaşından ya da sıfır olarak araç aldıklarında da ma-mz plaka veriyorlar. o yüzden o araçları türklere satabilirler.

Fakat ma-mz plaka olup statüsü de ötv’siz ise o zaman sadece türkiyede yaşayan, çalışan ya da emekli olmuş yabancı vatandaşlar o aracı alabiliyor.
    ( 🔴🔴 VETTE 🔴🔴 )

Faruk'S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende böyle bir araca müşteri olmuştum noter satışında şahit de olması gerekiyormuş falan demişlerdi araba da istediğim gibi çıkmamıştı vazgeçmiştim ancak anladığım kadarıyla satış yapılıyor fakat prosedür biraz farklı işliyor sadece
    #NeMutluTÜRKÜMDiyene!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)