User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: e-Turbo . Elektrik Hybrid Turbo

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

e-Turbo . Elektrik Hybrid Turbo

F1 deki yeni turbo motorlarda kullanılan elektrik destekli turbocharger. Ben yeni denk geldim Geçmişini de araştırdım fakat örneği denk gelmedi . Henüz yol araçlarında yok tabii , hatta F1'de de 2014 yılından itibaren yeni V6 larla kullanılmaya başlayacak . Hangi firma hangi motorunda kullanacak bilgisi yok . Elemanın biri blogunda yazmış . Çok ilgimi çekti .

Özet olarak , gaza bastığınız anda sonra egzoz gazlarının turbo içinde basınç üretmesi ve turbonun basınç üretmesi arasında ki gecikmeyi ortadan kaldırmak . Gaz tetikli olarak , anlık oalrak yükü elektrik motoru devreye alıyor egzoz yeterli basıncı ürettiğinde devreden çıkıyor normal haline dönüyor .

Yazının tamamı burada .

F1's Hybrid turbos are awesome and you want one in your car. Now

You don't like hybrids you say. You miss the sound of the V10s you tell me.

Get over it. Because here ladies and gentleman we have the best thing to happen to the performance engine since the V8.

Everyone who has a passing interest in forced induction knows superchargers and turbochargers both have significant advantages and drawbacks.

Superchargers are driven directly via engine torque and thus offer N/A like throttle response and torque curves (the good ones anyway. ) However, crank torque is precious and using it to power your intake compressor is like using your 401k funds to fund a lucrative investment. Sure, it might work, but you got hit with a huge withdrawal fee on the way out.

Turbochargers on the other hand harvest waste heat energy from the exhaust. There's some price in efficiency plugging up the exhaust like that, but the net effect is overwhelmingly positive. The downside is you need exhaust energy to drive the turbine and thus create more exhaust energy - which results in lag.

Meet the e-turbo. Turbos spend a lot of time dumping excess exhaust overboard to stop from overboosting the engine. Rather than use the wastegate (valve that bypasses the turbo) to do this these turbos turn the bearing section into a generator that harvests this energy and stores it for later use (by holding the shaft RPM constant and absorbing the excess energy trying to spin the turbine faster.) This may or may not be combined with a traditional hybrid vehicle drive system.

What gets exciting is when you reverse the flow. Put your foot down at 1500RPM with one of these and rather than waiting for the whole system to work itself up to a high enough exhaust energy to spool the turbo and develop power - the generator reverses roles and spools the compressor. Your turbocharger briefly turns into an electronic supercharger. This rapidly increases exhaust energy/mass flow and after a second or two exhaust power takes over and the motor becomes a generator again.

Net result? Turbocharger power and efficiency with 0 lag and fuel economy savings. Combine this system with a hybrid drive and prolonged high power operation can harvest serious waste energy from the exhaust that would otherwise be dumped overboard by waste gate and store it in the hybrid system for use as actual wheel torque. This is exciting stuff as this is exactly where most hybrid systems fall flat on their face - during cruise. The ability to actively capture this exhaust heat energy even during steady state operation is a huge boon both on the performance and the efficency fronts.

This is the 21st century version of turbo-compounding and turbo-supercharging all rolled into one.

More power, N/A like throttle response, better fuel efficiency. Heat-energy recovery turbocharger hybrids are pretty much the most exciting technology that we could see in road cars to come out of F1 in as long as I can remember. You want this thing.

vtecturbo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o zman bu alternator vazıfesıde yapıyordur.

dragstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    motor kompresyondayken alternatör vasifesi görebilir, kullandıkları motorda brushless dc

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Belki bircok kisinin aklinada gelmistir ama elektrik sistemini kendi kendime dusunmustum ama neden ust devirlerdede elektronik devam ettirmiyorlarda egzoz gazini kullaniyorlar o kismi anlamadim (elektrik tuketimi cok olucagi icin mi acaba ? )

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet, çünkü bu tür motorlar çok yüksek akım çekerler ve kontrol kartları vs. pahalı olur.Ama çok mantıklı bir sistem olmuş bu şekilde lag olayı literatürden bile kalkabilir.Ne zaman ki eksoz gazı türbini doldurmaya başlar o zaman elektrik motoru devreden çıkartılabilir.Benim de hoşuma gitti piyasaya düşsede incelesek icabında değerlendirsek
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

alihan_27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet, çünkü bu tür motorlar çok yüksek akım çekerler ve kontrol kartları vs. pahalı olur.Ama çok mantıklı bir sistem olmuş bu şekilde lag olayı literatürden bile kalkabilir.Ne zaman ki eksoz gazı türbini doldurmaya başlar o zaman elektrik motoru devreden çıkartılabilir.Benim de hoşuma gitti piyasaya düşsede incelesek icabında değerlendirsek
    Senin buna benzer bir çalışman vardı diye biliyorum. Sonuç ne oldu? Kullandığın motor fırçalımıydı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fırçalı motor kullanmıştım ben kayda değer bir sonuç alamamıştım fakat istediğim motoru temin edebilseydim gayet güzel çalışırdı.Elektrikli turbo sistemlerinde motor çok önemli ve kesinlikle fırçasız olmalı.Ama bu konuda cevap verebilecek fırçasız motorlar hem kolay bulunmuyor hemde çok pahalı o yüzden rafa kaldırmıştım çalışmamı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fırçalı motor kullanmıştım ben kayda değer bir sonuç alamamıştım fakat istediğim motoru temin edebilseydim gayet güzel çalışırdı.Elektrikli turbo sistemlerinde motor çok önemli ve kesinlikle fırçasız olmalı.Ama bu konuda cevap verebilecek fırçasız motorlar hem kolay bulunmuyor hemde çok pahalı o yüzden rafa kaldırmıştım çalışmamı.
    Rc'den söktüğüm, 0.7kw fırçasız, escli, kontrol kartlı motor var. Acaba güç yönünden yeterli olurmu? Bana deneyiminden dolayı yardımcı olursan, bende deneyeyim elektrikli turbo(veya cf-sc) olayını.

kickbuttowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sc/Tc motorlarla zaten çözülmemişmiydi bu lag sorunu? yada diret ttc yapsanıza nedir bu elektrik aşkı arkadaş..

coolvtec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MCN21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belki bircok kisinin aklinada gelmistir ama elektrik sistemini kendi kendime dusunmustum ama neden ust devirlerdede elektronik devam ettirmiyorlarda egzoz gazini kullaniyorlar o kismi anlamadim (elektrik tuketimi cok olucagi icin mi acaba ? )
    yüksek muhtemel egsoz gazının palleri döndürme hızı elektrik motorundan daha fazladır. elektirik devreye girse palleri yavaşlatır.

bu arada fikir çok güzel. turbo üreticilerine yeni kapı açıldı. belki mevcut turbolarıda dönüşrürebilirler.
    Full-Time TeacheR
    Part-Time TradeR
    Part-Time DJ

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kickbuttowski Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sc/Tc motorlarla zaten çözülmemişmiydi bu lag sorunu? yada diret ttc yapsanıza nedir bu elektrik aşkı arkadaş..
    Bmw geliştirmekte olduğu yeni 3 silindir 1.5 motorlarda benzer sistem olan elektrikli cf-sc kullanacağını söylemişti. Proje ne durumda seri üretim açısından bilmiyorum ama gelecek aşırı besleme sistemlerinde ve subaplarda elektrik ağırlıklı olacak gibi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turbo hadi neyse de özellikle subap mekanizmasının artık elektroniğe çevrilmesi gerekiyor bence

CAGTY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yüksek ısılara dayanıklı bir motor olacak anlaşılan.Çok mantıklı bir sistem çıkarsa eğer...

CAGTY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turbo hadi neyse de özellikle subap mekanizmasının artık elektroniğe çevrilmesi gerekiyor bence
    Yanlış bilmiyorsam fiat ın yeni model benzinli bir motorunda elektronik subap sistemi vardı ama verimlimi değilmi bilmiyorum.
    Edit: buldum , emme tarafı elektronik sistemmiş http://www.youtube.com/watch?v=Td9Gz_h7Qpg

GökhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gt35 gt42 cilere gün doğuyor gibi geldi geliyor ucunda olmayacak gibi hadi hayırlısı

vtecturbo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Reno 10 sene yada daha fazla önce elektro manyetik subab sıstemı uzerıne calısıyordu ama muaffak olamadı

kickbuttowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Subaplarda yay olmadığından vibrasyon sorunu olmuyor diye biliyorum ben o yüzden egzantrik millerinin kaldırılması bir şeyi değiştirir mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pistonları, kolları toplamda 300 - 400 gr. hafifletiyorlar 10 - 15 hp kazanç olarak geri dönüyor.Subap yayındaki tansiyonu düşünün bu yayı ezmek demek güç harcamak demek kaldı ki bu yaydan bir tane de yok.O yüzden bildiğimiz (ilkel) subap sistemi yerine zamanı geldiğinde tık tık açıp kapatacak bir çeşit selenoid mantığıyla çalışan elektromanyetik valfler olsa, motorun üzerinden ciddi bir yük alınmış olur buda hem performans hemde ekonomi olarak bize geri döner.Zaten bazı firmaların özellikle elektronik subap sistemi üzerinde çok değişik çalışmaları arge leri var.Öyle sanıyorum ki yakın zamanda yavaş yavaş piyasaya sürülmeye başlar bu sistemler.Mesela multiair de bunun bir örneği.

Hatta bir ara yunanlı amcaların hazırladığı iki farklı motorun konusu açılmıştı forumda o motorlarda bahsettiğim subap sistemi kullanılmıştı mesela.Firma kendi arge sinde geliştirdiği bir sistemi kullanmıştı diye hatırlıyorum.

President - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alt devirlerde motorun turboyu çevirmesi mantıklı. Üst devirler için rpm olarak o hıza ulaşabilecek motor pek kolay değil.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)