User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: '15 Mini Countryman S All4 | 23.07.2016 Intercity İstanbul Park

omco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

'15 Mini Countryman S All4 | 23.07.2016 Intercity İstanbul Park

Herkese merhaba,

Araç makyajlı Countryman S Euro6 motor 190'lık olan yani, son tur 2. virajda 5000 bin km oldu İlk kez bir piste çıkıyorum doğal olarak çok eksiğim var, zamanla umarım daha iyi olacaktır. Lastikler CSC5 SSR

Eğlenceli bir gün olsa da ufak aksilikler oldu. Net süreyi ne yazık ki tutamadım, Harry's Laptimer nedense kendiliğinden kapanıp durdu, açık olduğu sırada da bir türlü kalibrasyon tam olmadı. Silip tekrar yükledim, bir dahaki sefer sorun olmaz umarım. Pitte fotoğraf çekerken aceleyle kayda başladık ama time lapse'e almışız o yüzden başlar yok. Sonra kameranın vakum aparatı kırıldı ama neyseki seans bittikten sonra oldu.

Yandaki arkadaşım 86-87 kilo civarı, okuduğu kağıtta Murat Engin, Utku Uzunoğlu ve bir kaç kişinin Youtube videolarından kendimce çıkardığım ipuçları yazıyor.

Her Mini'de olduğu gibi bu arabanın da frenleri rezalet üstüne bir de boş ağırlığı 1500'e yakın olunca hiç durmuyor doğal olarak, sanırım fren noktalarım çok erken. Onun nedeni de saydığım iki nedenden dolayı çok çekiniyordum frenleme konusunda.

Bunun dışında şurada yanlış yapmışsın dediğiniz yerleri ve diğer tüm önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim

Ekstralar

-KW V2 Coilover
    -Ultra Racing Kule Gergisi
    -"18 O.Z Formula HLT Jant
    -İskender Abi Downpipe
    -Komple JCW Egzoz

23.07.2016 Istanbul Park Track Day - YouTube

Zero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zamanla çok çok daha iyi olacaktır bayağı bir süre gelecek yer var en basidinden ilk tavsiyem viraj sonlarında içe çekme aracı böylece daha erken gaz açarsın. Ciddiye alıp not alıp çalışarak çıktığın için tebrik ediyorum güzel keyifli sakin turlar atmışsınız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zero Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zamanla çok çok daha iyi olacaktır bayağı bir süre gelecek yer var en basidinden ilk tavsiyem viraj sonlarında içe çekme aracı böylece daha erken gaz açarsın. Ciddiye alıp not alıp çalışarak çıktığın için tebrik ediyorum güzel keyifli sakin turlar atmışsınız.
    Öncelikle zaman ayırıp izlediğiniz için teşekkür ederim. Videoyu tekrar tekrar izledikçe ben de fark ediyorum, kendimi fazla şartlamışım galiba dışardan iyice içe çekmeye, bir daha ki sefer daha dikkat edeceğim. Bu arada sizin Youtube hesabınız var mı ya da önden çeker rekorunu kırdığınız videonun linkini alabilir miyim?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yok maalesef rekor videosu ama seat leon cupra İstanbul park yazarsan youtube a benden 1 sonraki süreden yine daha hızlı bir turum çıkar görüntü açısı pek iyi olmasada.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yok maalesef rekor videosu ama seat leon cupra İstanbul park yazarsan youtube a benden 1 sonraki süreden yine daha hızlı bir turum çıkar görüntü açısı pek iyi olmasada.
    Teşekkür ederim, müsait bir zamanda izleyip yine notlar almaya çalışacağım

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Zeki yazmış genel olarak zaten..

Ben manuel modda kullanmanı tavsiye ederim, özellikle downshift lerde faydasını görürsün, bir de sabit hızla giderken.. Araç vites ufalt büyüt derken hem sana vakit kaybettiriyor hem şanzıman ısınıyor gereksiz yere diye düşünüyorum.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

snrk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk çıkış için bence çok iyi gitmişsiniz. Tebrikler.
    Dediğiniz gibi fren noktalarınız biraz erken olmuş.
    "life is too short to drive boring cars"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zeki yazmış genel olarak zaten..

Ben manuel modda kullanmanı tavsiye ederim, özellikle downshift lerde faydasını görürsün, bir de sabit hızla giderken.. Araç vites ufalt büyüt derken hem sana vakit kaybettiriyor hem şanzıman ısınıyor gereksiz yere diye düşünüyorum.
    İlk defa çıktığım için tamamen yola odaklanmak istedim, bu yüzden manuel'de kullanmadım. Dikkat ettiyseniz bazı virajlarda bir anda köklemişim gibi oluyor ama aslında ayağım hep gazda, ısındıktan sonra geç tepki verip vites düşürdü ve dediğiniz gibi zaman kaybettirmiş oldu. 12. virajda sonlara doğru frenler iyice hissizleşince manuel downshift yaptım, normalde vitesi manuele almayıp kulakçıktan yaptığımda hemen otomatiğe geri dönerken orada tabi iyice saçmaladı. İlk çıkmanın heyecanını atmış oldum, bir dahakine manuel kullanacağım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı snrk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk çıkış için bence çok iyi gitmişsiniz. Tebrikler.
    Dediğiniz gibi fren noktalarınız biraz erken olmuş.
    Çok teşekkür ederim, elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştım umarım zamanla kendimi geliştirebilirim. Sizin geleceğinizi tahmin ediyordum ve aracı görmeyi çok istiyordum ama kısmet olmadı, bir dahakine artık. Güzel günlerde kullanın

Ayrıca takip ettiğim kadarıyla uzun süre Astra ile de piste çıktınız ve semi-slick yoktu galiba, lastikleriniz kaç seans dayandı?

snrk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı omco Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim, elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştım umarım zamanla kendimi geliştirebilirim. Sizin geleceğinizi tahmin ediyordum ve aracı görmeyi çok istiyordum ama kısmet olmadı, bir dahakine artık. Güzel günlerde kullanın

Ayrıca takip ettiğim kadarıyla uzun süre Astra ile de piste çıktınız ve semi-slick yoktu galiba, lastikleriniz kaç seans dayandı?
    Teşekkürler.
    Astra'da turanza er300 vardı. 30bin km'de 8 seans kullandım. Çok fazla önden kaymama rağmen baya dayanıklı çıktı.
    "life is too short to drive boring cars"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı snrk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler.
    Astra'da turanza er300 vardı. 30bin km'de 8 seans kullandım. Çok fazla önden kaymama rağmen baya dayanıklı çıktı.
    Benim csc5'ler daha 500-600 km'de, gelecek yıla kadar dayansa yeterli benim için. Csc5'ten uzun ömürlü olmasını beklemiyorum zaten

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ne kadar çok kafadan kayarsanız (understeer deyin taramak deyin) o kadar çok lastik parçalarsınız. Virajın apeks noktasına direksiyonu çevirdiğinizde kararlı ama limitte dönüyorsa araba doğru hızda doğru açıda gibi düşünebilirsiniz. Aksi durumda direksiyon bir tarafa kafa öbür tarafaysa lastik parçalamak kaçınılmaz marka model pek önemli değil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ne kadar çok kafadan kayarsanız (understeer deyin taramak deyin) o kadar çok lastik parçalarsınız. Virajın apeks noktasına direksiyonu çevirdiğinizde kararlı ama limitte dönüyorsa araba doğru hızda doğru açıda gibi düşünebilirsiniz. Aksi durumda direksiyon bir tarafa kafa öbür tarafaysa lastik parçalamak kaçınılmaz marka model pek önemli değil.
    Eskiden evdeki diğer arabayla gece 2-3 gibi bildiğim yollarda kendimce deniyordum, başlarda pratiğim hiç olmadığı için onun lastiklerini çabuk bitirmiştim. Bu yüzden pistte olabildiğince kafadan kaymamaya dikkat ettim. Galiba kafadan en çok kaydığım 14 oldu, onda da nedense bir anda gaza gelip düzlüğe hemen çıkmak için acele ettim.

Ayrıca, en çekindiğim viraj 7. virajdı ve nitekim bir turda tam kafadan kaydım diyemem ama zor döndüm, ondan sonra zaten iyice yavaşlayıp girdim. 7'nin bir ipucu var mı? Son soru, fren noktalarımı nasıl geliştirebilirim?

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı omco Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayrıca, en çekindiğim viraj 7. virajdı ve nitekim bir turda tam kafadan kaydım diyemem ama zor döndüm, ondan sonra zaten iyice yavaşlayıp girdim. 7'nin bir ipucu var mı? Son soru, fren noktalarımı nasıl geliştirebilirim?
    Fren noktaları için biraz arabayı tanımak yani fren limitini bilmek, biraz da göz kararı.. Ama şöyle bişey deneyebilirsin, mesela 8 den çıktıktan sonra 9 a gelirken fren yaptığın noktayı ve freni bıraktıktan sonra apexe kadar boş geçtiğin aralığı belirle kafanda, bir sonraki tur aynı yerde o boş geçtiğin kısım kadar geç fren yap, freni bıraktıktan sonra apexe sok arabayı.. Benim açımdan bu şekilde gelişiyor iş en azından, ki 2 sefer copilot olarak çıktım, 1 defa araçla pilot olarak çıktım, harici hep videolardan analiz etmekti.. Benim video da forumda mevcut, uzun süreçli olan da var bestlap turu da ayrıca var aynı konu içerisinde, ilk turlardan sonra konuşuyorum daha mesafe varmış vs gibi.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Shendelzare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Söylenmesi gereken çoğu şey söylenmiş zaten ancak ilk çıkış için gerçekten çok temiz sürmüşsünüz, makasçı gençlik gibi "en iyi şöför benim ulan" diyip gelmek yerine video izleyip gelmiş olmanız bunda en büyük etken tebrik ederim. Manuel kullanma olayını bende birdaha yazayım çünkü araç cidden şaşırmış biçimde saçmasapan vitesler atıyor, viraja yaklaşırken fren yaptığınız için deviri düşük tutmaya çalışıyor ama sonra gaza bastığınız zaman tam viraj çıkışı aslında güce ihtiyacının olan yerde düşük devirde kalmış olup vites atmayı beklemek zorunda kalıyorsunuz. Direksiyonu biraz üstten tutuyormuşsunuz gibime geldi ama çokta büyük bir sorun değildir sanırım o, yinede 9:15 öneririz Yine direksiyonla ilgili bende sizin gibi bazı virajlarda elimi olduğu yerden kaldırıp başka yerlerden tutarak dönerdim ilk başlarda ama Utku çok kızdığı için artık yapmıyorum Pistin başında elleri 9:15'e koyup çıkıştada öyle çıkmak lazımmış. Pitte lastik basıncı kontrolleri hala devam ediyormu bilmiyorum ama ediyorsa ilk tur düşük tempolu döndükten sonra pite girip basınçlarınızı ayarlatıp çıkmanız çok büyük bir avantaj sağlıyor tutuş açısından. Hafif jant almış olmanızda çok büyük avantaj baya bir hızlandırıyor aracı
    Son olarak frenleme konusuna gelirsek alışması cidden zor bir konu, ben ilk sene stok frenlerle çıktıktan sonra aracıma fren kiti aldım ama başlarda frenlerin şişmemesi dışında değişen birşey olmadı çünkü normal frenlere alışmıştım ve kafamda hep ya duramazsam korkusu oluyordu, sizde de belliki frenlere bir güvensizlik var ve tabi aracınızda birçok araca göre ağır. Çıktıkça frenlemeyide düzenlersiniz ama bence bir disk balata kombosu içinizi rahat ettirip araca daha güvenerek sürmenizi sağlayacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @levent

Best lap videonuzu izlemiştim ama uzun videoyu koyduğunuzu görmemiştim ona da bakacağım. Kendi videomu tekrar tekrar izliyorum, kameranın bağlantı aparatı çok sağlam olmadığı için (zaten kırıldı sonra ) özellikle bazı frenlerde bariz öne geliyor. Bu seansta frenlediğim yerleri kameraya göre olabildiğince belirleyip, gelecek seans dediğiniz şekilde fren noktasını ileri taşımaya çalışacağım. Önerileriniz için teşekkür ederim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Shendelzare

Öncelikle teşekkür ederim, elimden geldiğince tadını çıkartarak sürmeye çalıştım. Her ne kadar halk günü olsa da ciddi bir şey bence. Clio Cup'a katılmayı çok istemiştim ama okul uzayınca vakıf üniversitesinde olduğum için doğal olarak aileden onay çıkmadı ne yazık ki, kendimi böyle avutuyorum bende Manuel konusunda, yukaırda da yazdığım gibi tamamen yola odaklanmak istediğim için otomatikle devam ettim. Son ana kadar yanımdaki arkadaşımla konuştuk manuel mi otomatik mi diye ama süre derdimiz olmadığı için otomatik dedik. Açıkçası bu kadar saçmalayacağını beklemiyordum ama Direksiyon, evet biraz 10'u 10 geçe gibi bende ama siz söyleyince fark ettim galiba hiç el bırakılmıyor,direksiyon tutuşuna daha çok dikkat edeceğim. Lastiklerin havası listemde vardı ama Bridgestone ekibi bu sene yokmuş, mecburen o kısmı es geçtim. Jantların kutusunu ilk kaldırdığımda orjinal jantıma kıyasla içi boş sanmıştım. Ama 4 lastikte CSC5 SSR ile normal CSC5 arasındaki farkın toplamı bir jantımın ağırlığı kadar, öyle de bir dezavantajım var. Frenlere hiç güvenmiyordum ama birazda futboldaki hani "rakibe fazla saygı duyduk" durumu oldu sanırım evet fren kötü ve arabanın boş ağırlığı 1500'e yakın + 150 kg civarı 2 kişi var ama bu kadar da erken fren yapmamalıydım. BBK listemde var ama Countryman'in hitap ettiği kullanıcı kesimi gereği diğer Mini'ler kadar çeşitli after market parçalara sahip değil ve tabi en büyük faktör kurlar... Coil, jant & lastik vs derken şu 2 ayda masrafımda fazla oldu, biraz rahatlamam gerekiyor o yüzden şu an fren kiti zor. Kendimce planım, bu yıl geriye kalan seanslara olabildiğince katılıp arabayı ve pisti iyice tanımak. Gelecek yıl süremi geliştirmeye çalışacağım, bu yüzden fren-yazılım-cooler üçlüsü için beklemedeyim. Forge dumpvalve ve k&n filtrem de evde duruyor, stock halde bir fark yaratmaz ama gelecek seansa onları takarım olmazsa

Shendelzare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Clio Cup için aynı şeyleri bende yaşadım malesef, benim okul bitmeye yakındı zaten tek derstim ama yaz sonunda kendi işimizle ilgili 9 aylık bir eğitime katıldığım için her cumartesim doluydu, seneye umarım fiyatları uçmazda katılabiliriz.
    Manuel kullanmakla ilgili bir diğer avantaj viraj hızlarını çok daha rahat ayarlayabilecek olman, mesela ben çoğu viraj için hangi vites ve hangi devirde döndüğümü kafama oturttum o yüzden "acaba çok mu hızlı geldim", "ulan çok mu erken fren yaptım" gibi düşünceler olmuyor. Zaten pistte kendi aracım için konuşacak olursam 4bin-7bin devir aralığında oluyorsun, işte şu viraj ikinci viteste üst devirdi bu dördüncü viteste 5k devir civarıydı gibi kafaya oturuyor, en azından bende öyle oldu yani Bu oturduktan sonra viraj bazında biraz daha üst devirde yani daha hızlı dönebilir miyim veya vites düşürmeden döner miyim gibi şeyleri denemeye başlıyorsun. Ben bu son yazdığımı biraz geç denemeye başladım o yüzden uzun bi süre 2,36 civarında takıldım, sonra baktım deneye deneye araba dönüyor boşuna yavaşlıyormuşum 2,31 geldi Bu sezon hem fiyatlara tepki (kendim için değil üç arkadaşımla geliyorduk ikisi +250 biri +450 şimdi gelsem yalnız gelicem) hemde bikaç talihsiz olay yüzünden hiç gelemedim, arabaya ayırıcak vakitte olmuyor, eksiklerini halledebilirsem gelicem bir kerede olsa umarım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Shendelzare

x virajda hangi vites hangi devir ideal aklımda tutarım onu, şu an kaçıncı viteste kaçıncı devirde güzel pop&burble yapıyor ezberimde zamanla da giderek kendi limitimi zorlarım. Benim de arkadaşlarım yeni fiyat politikasından etkilenseydi girilmezdi tabi ama biz sanki anlaşmış gibi 150 - 250 arasındayız hep ama 1 tanesi dışında hiçbiri arabasına kıyıp girmez o ayrı o zaman başka bir seansta görüşmek dileğiyle, basık siyah bir R60 varsa %90 o benimdir

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler