User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
63 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: 14 Eylül 2014 - Polo GTI - Istanbul Park 2:36.8

Zero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Videoda sürüşe yorum yapmayacağım bence ufak tefek hatalar olsa da oldukça başarılı (18:30 dan sonraki turu izledim sadece). Ama şu an bir ist park videosu üzerinde tartışılması hoşuma gidiyor yine birşeyler öğrenmeye başlayacağız gibi eğer yapıcı olunursa Kırılmadan sinirlenmeden işi ben bilirim sen bilirsine getirmeden devam ettirin özledik bu video üzerine analizleri gerçekten artık nadir olmaya başladı ne yazıkki.

OrcunInce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zero Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Videoda sürüşe yorum yapmayacağım bence ufak tefek hatalar olsa da oldukça başarılı (18:30 dan sonraki turu izledim sadece). Ama şu an bir ist park videosu üzerinde tartışılması hoşuma gidiyor yine birşeyler öğrenmeye başlayacağız gibi eğer yapıcı olunursa Kırılmadan sinirlenmeden işi ben bilirim sen bilirsine getirmeden devam ettirin özledik bu video üzerine analizleri gerçekten artık nadir olmaya başladı ne yazıkki.
    Artık money talks İstanbul Park'ta.
    Megane 3 RS / 2.17 @İstanbulPark
    Fk8 Type-R (stock) / 50.68 @Körfez
    Megane 3 RS / 49.60 @Körfez

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ne kadar surucu ıyı o kadar az yatırım ve ıyı sure
    Bak alman pılota;stok turbo S ıle yıktı gectı ustunde bınlerce euro yatırım olan aracların surelerını....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Karsılıklı tartısma bılgı uzerıne olursa,3. kısıler dahıl cok ogretıcı olur.
    Malesef boyle oldu,roll vıdeosu olsa,ben gtı ı 1 boy gecsem cooler ve meth kıtsız,kı onda bunlar olsa,onlarca yazı olurdu...
    Ustune benıde bır typerR tarzı bır arac gecse,yıkılırdı bu konu.... Ne o,duz yolda gaza bastık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konusalım hakkattende hızlı olan araba ortalama sayılcak pılotajla zaten ıyısure yapıyor ı parkta, soforluk bır yada arabanın tutunması bır yere kadar zemın zaten tolere edıyor o kadar tutuyorki..
    991turbo gibi araclar daha cok pılotaj ıstedıgı ıcın sure farkı daha cok olabılır tabı bahsettıgım daha normal araclar ıcın.
    Zaten pıstın hakkıda 600+hp rwd arac olucakkı yetenek ortaya cıksın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Burada celiski var; hizli olan arac ile ortalama pilot iyi sure yapiyor zaten ist parkda. Ama hizli araclarda iyi pilot olmali ki sure ciksin,hakkini versin?
    200hp lik araclar pistin hakkini veremiyor mu? Yada ortala surucu ile iyi sure cikiyor mu?
    Mesela 458 ile 2:18 yapanda var 2:12 de....
    Turbo ile 2:21 yapanda var 2:12 de...
    Cooper ile 2:31 yapanda var 2:26 da vs vs vs...
    Bunlarin hepsi ortalama belki biraz ustu suruculer.
    Yani arac ne olursa olsun,o araca gore iyi sure yapmak bilek ister...
    Ha biri digerine gore doludur,o ayri. Zaten hemen hemen biliniyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Serkanın (m3 csl) söylemeye çalıştığı şu. İstanbul parkta 200hp civarı ( genelleme yaptım şu an ) hothatchlerin ortalama pilotajla yaptıkları süreler arasında uçurum olmuyor çok iyi pilotajı olmayanda iyi olana yakın birşeyler çıkartabiliyor çünkü araçların potansiyelleri. Ancak yüksek kuvvette süpersporlarda işin çoğunluğu pilotaja düştüğü için ( zaten hızlı olma ve durabilme işlerini araçlar fazlasıyla iyi yapıyor çünkü ) bileği, tecrübesi ve cesareti olan farkı yaratabiliyor. Bir hothatch araç ile kendisine yakın bir hothatchten çok daha iyi süre yapmak o aracın pilotunun fazla iyi olduğunu gösterir demek istemiş çelişki yok aslında. Konuya dönersek listede gördüğüm kadarı ile cooler yok, bu tarz küçük hacimli basınçla yürüyen araçlarda her ne kadar stage 1 de olsa cooler olması şart onu ihmal etmeyin ben ettim siz etmeyin Hem araç ısı kaynaklı yavaşlayıp tur zamanınızı ve stabilitenizi etkiliyor, hemde orta ve uzun vade de motor içine fazla yük bindirebilir. Stage 1 yazılımlı 1.4 tsi lar belki normal yolda o kadar cooler ihtiyacı duymayabilir ama pistte işler farklı. En basitinden normal yolda tutunma daha az, yürüyen motor ve şanzımana binen yük patinajla bir nebze olsun hafifleyip dışarı atılıyor veya yolda tutmama korkusuyla gazdan ayak çektirebilir ama pistte binen yükü azaltmanın ilk kurallarından biri soğutmaktan geçiyor. Ciddi bir tecrübe yaşadım coolersız yazılımlı araçla piste çıkma konusunda afr saatinde gördüklerimden sonra şimdiki aklım olsa sahil turu atarım 17 dakika geri kalan 3 dakikada süreye kasarım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Xds hangi konumdaydi merak ettim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendi kullandigim araclardan ornek verdim,nasil zaman farki olmaz?
    GP de 2:40-2:35 arasi var. 2:25-2:31 de.
    E46 M3 de 2:35 de var 2:19 da
    458-turbo vs de de oyle.
    İst park cidden zor bir pist zaten bu acidan ilk 5 de olmasinin sebebi bu.
    E pist iyi tutunuyor tamam,ozaman her ortalama surucu iyi zaman yapmali?
    Mesela korfez kolay,cok bir maharet istemiyor. Bir cok farkli pistte kullandim ama ist park cidden zorluyor her yonden...

ozans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ama yıne yanlıs yıne yanlıs
    Hala oncekı turlarıyla kıyas alıyorsun.
    Sadece 18:30 dakı TEK turunu yorumluyorum. Ayrıca kıyas yapıvak olsam surda bu surda bu derım.
    TEK tur var yazdıgım ve oradakı yanlısları yazıyorum.
    4 ve 9 da apeksı kacırmıs,evet ve bunun teorık zamanını sadece o an ıcın yazabılırsın,0,2-0,3 vs. ama sonrakı takıp eden vıraja bu yanlıs tasıyor,onu nasıl hesaplıyacaksın?
    Dıger turları unut,tek tur oda kendısının ıyı dedıgı tura bak... Martı gıbı kaydıgı 9 da 0,2 sec kaybetmısse sadece,demekkı ben bu yasıma kadar pek bır sey ogrenememısım....
    Hala apeks kacırdıgımda dıyorsun,bırak apeksı,adam hızlı gırmıs ve dısa dogru kaymıs ama kolda kılıt olmus sola ama otomobıl sag devam edıyor.Apeks vs arkada kalmıs zaten.... Yanı ogrendıgınle tahmın arkada kaldı,buradakı gormek ıcın sadece goz yeterlı.
    Hala bu paragrafda kıyaslama yapıyorsun Demekkı elma armut karısmıs hala... TEK tur,onu yazıyoruz,en ıyı yerlerı kıyaslamıyoruz. ornek vermek ıcın bıle degıl,neden? kafa karısmasın ve surucu ne demıs,18:30 dan sonrakı tur en ıyı turum.
    Yanı vıraj ıcı hızı yada apeksı alma noktasını kıyaslamıyoruz.....
    Rafa attıgım bır sey yok,teorıde ogrendık ve sahaya uyguladık herseyı zamanında. Burada senın anlamadıgın sey,telemetrı gıbı cok derın bır terımı basıt tura uygulamaya kalkman.Ne yapmak gerek;kendı ıcınde bakmak gerek. Ha eger surucu dersekı bak kardesım burada 7 turum var,hepsı hot lap,bak ozaman herseyı ust uste koyar yorumlarız. Kı sadece telemetrı koyucaksak makaleye bu sadece vıdeo ıle olmıyacak,cıddı "temetri" datalarıyla ıse koyulmamız gerek.
    Heyecanla bırbırıne karıstırıcak kadar az kılometrem yok koltukda Ama adrenalın oldugu herseyde,ınsanın hafızası ıyı calısmıyor,buyuzden kayıt altına alıp sakın kafayla ızlemek dedıgın gıbı bır cok eksıgı teorıde kapatıcaktır.
    Ozetle;tek tur analızı benım yorumlarım....
    Valla yanlış birşey yok

Apex kaçırmış dışarı gitmiş, uluslararası anlaşılan bir ifade. Aynı şeyden bahsediyoruz. Benim yaşadığım hatalar da aynı şey, kaçırdım apexi understeer de kaldım, hatasız döndüğümle aradaki fark 0,2 saniye.
    Diğer turları niye kıstas almıyayim, aynı virajın temizi var başka tularda, aynı sürücü, aynı araba, tam da limitinde dönülmüş. Olabilecek en iyi halinden ne kadar sapmış ondan bahsediyorsak, olabilecek en iyi hali elimizde varsa niye kıyaslamıyayım. Viraj içi harcadığı vakit aynı, viraj sonrası düzlüğe çıktığı hız nerdeyse aynı, viraj sonrası düzlükte harcadığı vakit aynı. Arkada kalan birşey yok, hem virajda hem de sonraki sektörde ne yaptığı belli. Armut yok elma var sadece

Telemetri'yi buraya uygulamıyorum, daha evvel kendi turlarımı kıyaslarken kullandım. Onu da anlamamışsınız.

Başta ben de tek turda gördüğümü yazdım - çok büyük hatalar olmadığını, gayet güzel bir tur olduğunu. Nerden biliyosun kaç metre kaçırdığını dediniz, nasıl tahmin ettiğimi söyledim. Nerden biliyosun 0,2 saniye kaybı dediniz, oturdum açıkladım. Aynı adamın attığı turlara elma armut dediniz, şimdi onu da açıkladım. Theoretical best lap kavramına yabancısınız anladığım kadarıyla, bunu da anlamıyacaksınız

Belki sizin dediğiniz doğrudur, 0.2 saniyeden daha fazla zaman kaybetmiştir, belki benim dediğim doğrudur. Tahmin bunlar. Benim tahminlerimin dayanakları anlattığım hesaplama yöntemleri + daha evvel kendi hotlap'larımdan yaptığım karşılaştırmalar, sizin dediğinizin özeti "benim tonla tecrübem var, yanılıyorsun". İsteyen istediğine inansın, ben göz kararı tespitlerimin sebeplerini yazdım.

Derseniz, ben de daha evvel üst üste stabil turlar attım, sektör sektör zaman tuttum, tb hesapladım, hangi hata ne kadar zaman götürüyor bir fikir edinmek için çalışma yaptım - o zaman durup kendimi sorgularım. Muhabetin gidişinden böyle bir çalışma yapmadığınızı tahmin ediyorum.

Daha fazla uzamadan yine özet geçeyim, bence çok güzel tur olmuş, Onur arkadaşımız limitlere baya bir yaklaşmış Benim tecrübelerime ve denemelerime göre minimal çizgi faklılıkları, ufak çizgi dışına çıkmalar vs doğru frenajın yanında kıl yün yumak kalıyor. Onur da çoğu yerde frenajı limitlerde yapmış, çizgiden saptığı yerler çok vaktini götürmemiş. Dilerim ben haksızımdır da 9. virajı düzelttiğinde 1-2 saniye kazanır, daha da güzel süreler görüp bir daha tebrik ederiz.

Shendelzare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yusuf yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Xds hangi konumdaydi merak ettim
    xds fabrikadan çıktığı konumda, frenler değiştikten sonra strong ayarındayken aracın burnunu biraz abartı şekilde içe çektiğini farkettim ve bu yüzden yine normal konuma getirmiştim ama belkide sadece plasebo etkisiydi, yakın zamanda yine strong a geçirip farklarını gözlemlemeye çalışacağım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fazla google dev aynasina yansimis...
    İnsallah senin anlattiklarina haiz olucak kadar biraz ondan biraz bundan birseyler ogrenirim...
    Olmadi ingiltere yada frabsada yaris okullarina gideyim basit bir turu degerlendirebilmek icin
    İsin ozu,uygulamada girmek isterim bunlari,klavyede degil. Kisa zamanda senin kivamina erisemem ama takip ederim insallah,***** anlamiyorum ya....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zero Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Serkanın (m3 csl) söylemeye çalıştığı şu. İstanbul parkta 200hp civarı ( genelleme yaptım şu an ) hothatchlerin ortalama pilotajla yaptıkları süreler arasında uçurum olmuyor çok iyi pilotajı olmayanda iyi olana yakın birşeyler çıkartabiliyor çünkü araçların potansiyelleri. Ancak yüksek kuvvette süpersporlarda işin çoğunluğu pilotaja düştüğü için ( zaten hızlı olma ve durabilme işlerini araçlar fazlasıyla iyi yapıyor çünkü ) bileği, tecrübesi ve cesareti olan farkı yaratabiliyor. Bir hothatch araç ile kendisine yakın bir hothatchten çok daha iyi süre yapmak o aracın pilotunun fazla iyi olduğunu gösterir demek istemiş çelişki yok aslında. Konuya dönersek listede gördüğüm kadarı ile cooler yok, bu tarz küçük hacimli basınçla yürüyen araçlarda her ne kadar stage 1 de olsa cooler olması şart onu ihmal etmeyin ben ettim siz etmeyin Hem araç ısı kaynaklı yavaşlayıp tur zamanınızı ve stabilitenizi etkiliyor, hemde orta ve uzun vade de motor içine fazla yük bindirebilir. Stage 1 yazılımlı 1.4 tsi lar belki normal yolda o kadar cooler ihtiyacı duymayabilir ama pistte işler farklı. En basitinden normal yolda tutunma daha az, yürüyen motor ve şanzımana binen yük patinajla bir nebze olsun hafifleyip dışarı atılıyor veya yolda tutmama korkusuyla gazdan ayak çektirebilir ama pistte binen yükü azaltmanın ilk kurallarından biri soğutmaktan geçiyor. Ciddi bir tecrübe yaşadım coolersız yazılımlı araçla piste çıkma konusunda afr saatinde gördüklerimden sonra şimdiki aklım olsa sahil turu atarım 17 dakika geri kalan 3 dakikada süreye kasarım
    Cooler baktımda yine maliyetli bir iş olduğu için biraz erteledim. Egzos düşünüyorum şu aralar, egzosu aldıktan sonra stage 2 yazılımı attırıp belki 1 ay sonra falanda coolerı takıp stage 2 yi tekrar güncelleyebilirim dyno üzerinde ama üniversitede başladı yine aşırı yoğunum o yüzden bu işlemler birkaç aya yayılabilir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Shendelzare Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cooler baktımda yine maliyetli bir iş olduğu için biraz erteledim. Egzos düşünüyorum şu aralar, egzosu aldıktan sonra stage 2 yazılımı attırıp belki 1 ay sonra falanda coolerı takıp stage 2 yi tekrar güncelleyebilirim dyno üzerinde ama üniversitede başladı yine aşırı yoğunum o yüzden bu işlemler birkaç aya yayılabilir
    iatınız 90 ların üzerinde büyük ihtimal buda ciddi risk Zeki nin demek istediği buydu.. özellikle yazın cooler egzost tan önce yapılması gereken bir modifiye bizim motor için söylüyorum ..
    log alıp bakmak sağlıklı bir veri veriyor zaten
    cooler sıfırları gerçekten 3 bin tl leri buluyor fakat ikinci el bulunabiliyor veya yurt dışından güzel fiyatlara temin edenlerde mevcut

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uç örnekler tabiki vardir 3 dakika üstü e36 m3 de var ama istisnalari saymazsak ortalama pilot dusuk guclerde uçurum yaratamiyor genel anlamda. 2.40 la 2.30 arasi donen hot hatchlerdeki pilotaj ve risk farki 2.18 ile 2.12 arasi donen supersporlardaki risk farkindan daha az. Halbuki baktiginizda birinde 10 saniye birinde 6 saniye var ama 6 saniyelik farki yaratmak cok daha zor alt limit zamanlara yaklastikca anlatilmak istenen buydu Murat bey hepsini deneyen tecrubeli biri olarak siz bizden cok daha iyi bilirsiniz bunu. Yanlis anlama olmasin sizin cooperla dondugunuz sureyi kucumsemek degil bu, o sureniz gercekten cok basarili farki yaratan sizin tecrubeniz ve yeteneginiz olmus. Cooler konusunda eger piste cikilmaya devam edilecekse oncelik olmasini tavsiye ediyorum illaki bilinen markalarin en pahali urunleri secilmesine gerek yok ucuz ve verimli bir custom cogunlukla is goruyor zaten. Burda sure cikarmak veya aracin sismemesi degil oncelik, kirilma riskini en aza indirgemek. Yazilimli coolersiz aracta 1 basmada 90 iat yi gordum saka gibi bir rakam hava sicakligida 25 derece civariydi yanilmiyorsam, cok dikkat etmek lazim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yusuf yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iatınız 90 ların üzerinde büyük ihtimal buda ciddi risk Zeki nin demek istediği buydu.. özellikle yazın cooler egzost tan önce yapılması gereken bir modifiye bizim motor için söylüyorum ..
    log alıp bakmak sağlıklı bir veri veriyor zaten
    cooler sıfırları gerçekten 3 bin tl leri buluyor fakat ikinci el bulunabiliyor veya yurt dışından güzel fiyatlara temin edenlerde mevcut
    Evet zaten önce bakmıştım coolera ama yazın alamadım, önümüzde kış olduğu için egzosa yönelme kararı aldım ama belki ikisinide hallederim çok daha sağlıklı olur araç. Sadece dyno üzerinde bile stage 1 den sonra 10 dereceye yakın artmıştı intake air, pistte ne hale geliyordur düşünebiliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Onur bende test aracı 208 ile attığım turların verileri vardı, seninkileri de aldım yan yana koydum.
    208 ile ukku 40 tur atmıştı benden önce, lastik ve freni tahmin edersin. Araba bone stock, Peugeot test aracı. 2.40 best lap'imdi.
    Yanında yıldız olanlar tam gaz geçilen yerler, diğerleri dengeli gaz. İncelemeni öneririm

ORC ONUR
    start finish tabel altı 149 164***
    1. viraj apex 89 83
    2. viraj öncesi tabela altı 116 128***
    2. viraj içi tabela altı 140 144***
    3. viraj apex 102 103
    4. viraj apex 78 81
    5. viraj apex 85 89
    6. viraj apex 108 113***
    7. viraj frenden önce 156 168***
    7. viraj apex 80 88
    8. viraj başı üst geçit 132 141***
    8. vira son apex 139 138
    9. viraj frenden önce 177 188***
    9. viraj apex 83 90
    11. viraj öncesi tabela altı 160 169***
    12. viraj frenden önce 176 191***
    12. viraj apex 67 66
    13. viraj apex 75 70
    14. viraj apex 69 71
    start finish çizgi 148 159***

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı OrcunInce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Onur bende test aracı 208 ile attığım turların verileri vardı, seninkileri de aldım yan yana koydum.
    208 ile ukku 40 tur atmıştı benden önce, lastik ve freni tahmin edersin. Araba bone stock, Peugeot test aracı. 2.40 best lap'imdi.
    Yanında yıldız olanlar tam gaz geçilen yerler, diğerleri dengeli gaz. İncelemeni öneririm

ORC ONUR
    start finish tabel altı 149 164***
    1. viraj apex 89 83
    2. viraj öncesi tabela altı 116 128***
    2. viraj içi tabela altı 140 144***
    3. viraj apex 102 103
    4. viraj apex 78 81
    5. viraj apex 85 89
    6. viraj apex 108 113***
    7. viraj frenden önce 156 168***
    7. viraj apex 80 88
    8. viraj başı üst geçit 132 141***
    8. vira son apex 139 138
    9. viraj frenden önce 177 188***
    9. viraj apex 83 90
    11. viraj öncesi tabela altı 160 169***
    12. viraj frenden önce 176 191***
    12. viraj apex 67 66
    13. viraj apex 75 70
    14. viraj apex 69 71
    start finish çizgi 148 159***
    Biraz karışık çıkmış, ilk hızlar benim ikinci hızları senin olan hızlar, idare et

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim ornek verdiklerim orta ustu pilotlardi.
    Yani GP 2:35 donen surucu emir yada 2:31 ahmet cipa
    458 ile 2:18 donen rifat abi yani kotu ornekleri vermiyorum.
    Yoksa Gp ile 2:43 donende var tabi yada 2:24 donen turbo ve 458'de var.
    Yani hot hatch lerde zaman farki max bu kadar olur zaten,SS lerde fark surucusune gor yine bu seviyelerde olabilir.
    Fakat alinan risk kismi daha farkli. Ne kadar hizli o kadar risk tabiki.
    Ben 223km ile donuyorum 11'i,en ufak kacirma buyuk maddi ve manevi kayiplar olurdu 458 ile.
    Birde su algiyi degistirmek isterim;mesela biz 458 ile 2:12 ile kendi
    limimitimize dayandik. Artik virguller iniyor. Gp ile de 2:26 ya geldim,mekanikde degisiklik yapmazsam virgul oyniyacak benim icin.
    Yani her surucunun her otomobil ile limitleri var,sonrasi cok zor oluyor...
    Kucumsemedigini tabiki biliyorum hatta benim aracin kivaminda biri bu sureyi gecmesi benimde cokkk hosuma gider ki birseyler ogrenirim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)