User Tag List

Sayfa 7/8 İlkİlk ... 5678 SonSon
137 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: 23.10.2016 B seansı Astra GTC 1.6 Turbo

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Astraya maşallah,ciddi emek harcıyosunuz aracınıza umarım karşılığınıda istediğiniz şekilde alırsınız

Bu arada mk2 cupra ile 2.20 gibi süreler çok zor belkide imkansız,olsa bile araca baya baya ciddi masraf ve çok çok iyi pilotaj lazım o zaman bile bellkii..

iynn-RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Octavia RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Astraya maşallah,ciddi emek harcıyosunuz aracınıza umarım karşılığınıda istediğiniz şekilde alırsınız

Bu arada mk2 cupra ile 2.20 gibi süreler çok zor belkide imkansız,olsa bile araca baya baya ciddi masraf ve çok çok iyi pilotaj lazım o zaman bile bellkii..
    Sebebi nedir aciklarmisin. Ne gibi masraflar yapmak gerekir mesela ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı iynn-RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sebebi nedir aciklarmisin. Ne gibi masraflar yapmak gerekir mesela ?
    Öncelikle şunu söyliyim o yazı sadece mk2 cupra için geçerli değildi yanlış anlaşılma olmasın, genel olarak tüm eski nesil vag grubu araçlar için aslında. Sebebi şu ki araçların yetenekleri,yapabilecekleri belli. Önden çekerde piste devamlı çıkan zaten bir kaç araç var eski nesil vaglardan süreler ortada en iyisi şuanda sanırım Apo abinin Golf 5 gti dsg aracı 2.24 gördü ki coil fren lastik baya dolu bir araç. Onun haricinde denk güçlerde babamın octaviasıyla Ahmet abinin cuprası var süreler ortada inerleri belli. Masraftan kastım slick lastik takılır fren,coil,araç tamamen soyulur v.s yani kısacası yol aracı olmaktan çıkar tamamen pist odaklı bir araç olur ve çok iyi pilotajla o zaman belki görülür 2.20 gibi süreler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle şunu söyliyim o yazı sadece mk2 cupra için geçerli değildi yanlış anlaşılma olmasın, genel olarak tüm eski nesil vag grubu araçlar için aslında. Sebebi şu ki araçların yetenekleri,yapabilecekleri belli. Önden çekerde piste devamlı çıkan zaten bir kaç araç var eski nesil vaglardan süreler ortada en iyisi şuanda sanırım Apo abinin Golf 5 gti dsg aracı 2.24 gördü ki coil fren lastik baya dolu bir araç. Onun haricinde denk güçlerde babamın octaviasıyla Ahmet abinin cuprası var süreler ortada inerleri belli. Masraftan kastım slick lastik takılır fren,coil,araç tamamen soyulur v.s yani kısacası yol aracı olmaktan çıkar tamamen pist odaklı bir araç olur ve çok iyi pilotajla o zaman belki görülür 2.20 gibi süreler.
    Golf 5 de neler var mesele. specleri biliyomusum.listede gördüm merak etmistim.

erh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mk3 un mk2 den en ustun kismi, mk2 ye sonradan yapmak gereken seylerin mk3 te std olmasi.. ve tabiki dsg biraz daha fazla emek gerektirse de bence mk2 de biseyler yapabilir..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Golf 5 de neler var mesele. specleri biliyomusum.listede gördüm merak etmistim.
    Kilit,8 pot fren v.s.. Lastik cup2 olması lazım...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kilit,8 pot fren v.s.. Lastik cup2 olması lazım...
    Turbosu nedir ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turbosu nedir ?
    3 araçta denk güçlerde yazmıştım önceki mesajımda, yani k04..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3 araçta denk güçlerde yazmıştım önceki mesajımda, yani k04..
    k04 le 2.4 gorulmus sen diyosunki 2.20 cok zor

Neyse kilit ve coil almayacagim icin bos konusmama gerek yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    k04 le 2.4 gorulmus sen diyosunki 2.20 cok zor

Neyse kilit ve coil almayacagim icin bos konusmama gerek yok.
    Yürüyeni o kadar dolu araçlar kısık basınçta k04le bile(!) zor tutunuyolarken siz 30 serisi turboyla sadece coil ve kilit ile 2.20 yapmayı düşünüyosanız benimde daha fazla konuşmama gerek yok İyi akşamlar...

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir kıvılcımda ben çakayım. Şase, yol tutuş diye diye övdüğümüz Megane 2 RS, Mini Cooper ve Clio 3 RS gibi araçlar oldukça abartılmış araçlar İstanbul Park için. Evet körfez pisti deseniz eyvallah ama İstanbul Park için güç lazım öncelikle. Düzlükler çok uzun. Ayrıca Türkler yabancı otomobil dergileri okurken şasesi çok iyi diye okudukları aracın gerçekten şasesinin iyi olduğunu düşünürler. Ama gerçek o değil. Aracın monokok şasesinden bahsetmiyorlar. Bu gün McPherson yada Double Wishbone (çift salıncak) kullanan bütün araçlar biraz masraf ile çok benzer yol tutuş performanslarına gelirler. Ama bu bazı araçta 4000 TL dir, kimi araçta 9000 TL. Ama şu bir gerçek ki hızlanmak o kadar kolay değil. Kimi araçlarda çok basit bolt-on işlemler ile 200 hp ler hatta daha fazla ek güç alınırken harcanan para bu güç için çok komik oluyo. Kimi araçlarda da tam tersi çok büyük paralar harcansa bile güç almak zor ve yeterince sağlam olmayabiliyor. Bir başka konuda araçların beyinlerinin yetenekleri. Megane gibi direk enjeksiyon olmayan araçlara belki sıkılıp standalone takılır ama direk enjeksiyon araçlarda küçük bir servet ile Motec felan takmadan bunu da yapmazsınız. Kısacası aracın tune edilebilirlik kısmı her araçta farklı. Ben mesela 1.6 yada 2.0 turbo Opel Astra'nın hatta 4 kapılısının bile Megane 2 RS'den çok daha mantıklı bir seçim olduğunu düşünüyorum.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yürüyeni o kadar dolu araçlar kısık basınçta k04le bile(!) zor tutunuyolarken siz 30 serisi turboyla sadece coil ve kilit ile 2.20 yapmayı düşünüyosanız benimde daha fazla konuşmama gerek yok İyi akşamlar...
    Canim kardesim islak pistte 2.20 yapan aracda leon cupra. Ferrari flan degil yani.Carbonfiber saseye sahip flanda degil. Ki o arabanin limitide 2.20 degil bunu goreceksin ilerde.Ve o arabada sadede kilit ve coil var ve sarmaktan gidemeyen k04 lu tfsi lardan cok daha guclu bi sekilde cikiyor piste.

2. si piste cikmada once savunduğum bi durum vardi. pistte girdikten sonrada dusunduguklerim birer bir oldu ki bu durumda suydu.

Ben mk2 cupraya 4 yildir biniyorum. k04 limit halinide kullandim. Alt devirse gelen abuk sabuk tork dan dolayi gaza basamiyosun şehir icinde. 4-5 bine kadar kuduz kopek. Peki 30 turboyla nasil oldu biliyormusun? Nerdeyse atmosferik gibi. 1 barda 370-380 hp cikarip torku 350 lerde. ama 5000 devirde doluyor turbo. Piste girmeden once tek kafama takilan nokta turbonum dolmamasiydi ama girince gordimki o kadar yavaslamaya gerek kalmiyor.Turbo hep var. Yani hic bir dezavantaji kalmıyor.

Avantaj nedir? k04 un en az 1.6 bar basmasi gerekir benim kadar hizli.olabilmek için ki ben 1.4 -1.5 bastigimda duzluklerde daha hizli bi onden ceker aklima gelmiyor.

Pistte herseh hiz demeyin. Istanbup park alisilmis ingiliz pistleri gibi degil.Burasi F1 icin tasarlanmis bir pist.Ve hiza cok musait. Burda guclu olmazdan istedigini yap sure gelmez.Ki bak benim 30 lu kilitsiz coilsiz aracimla ilk seferde yaptigim sureyi kilitli k04 lu octavia ile kac seans tecrube sonrasi yaptınız.

Benim edindigim tecrübe budur. Kimse bidaha 2.20 yapamazsin demesin.öyle bi amacim yok ama yapilmayacak surede degil.
    Ben 2.20 icin uğraşmak yerine clio il 2.35 e ugrasirim daha zevkli dedim. okudugunu anlayamayan baska biri cikipta clio ile nasi 2.35 yapacan demez insallah.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Canim kardesim islak pistte 2.20 yapan aracda leon cupra. Ferrari flan degil yani.Carbonfiber saseye sahip flanda degil. Ki o arabanin limitide 2.20 degil bunu goreceksin ilerde.Ve o arabada sadede kilit ve coil var ve sarmaktan gidemeyen k04 lu tfsi lardan cok daha guclu bi sekilde cikiyor piste.

2. si piste cikmada once savunduğum bi durum vardi. pistte girdikten sonrada dusunduguklerim birer bir oldu ki bu durumda suydu.

Ben mk2 cupraya 4 yildir biniyorum. k04 limit halinide kullandim. Alt devirse gelen abuk sabuk tork dan dolayi gaza basamiyosun şehir icinde. 4-5 bine kadar kuduz kopek. Peki 30 turboyla nasil oldu biliyormusun? Nerdeyse atmosferik gibi. 1 barda 370-380 hp cikarip torku 350 lerde. ama 5000 devirde doluyor turbo. Piste girmeden once tek kafama takilan nokta turbonum dolmamasiydi ama girince gordimki o kadar yavaslamaya gerek kalmiyor.Turbo hep var. Yani hic bir dezavantaji kalmıyor.

Avantaj nedir? k04 un en az 1.6 bar basmasi gerekir benim kadar hizli.olabilmek için ki ben 1.4 -1.5 bastigimda duzluklerde daha hizli bi onden ceker aklima gelmiyor.

Pistte herseh hiz demeyin. Istanbup park alisilmis ingiliz pistleri gibi degil.Burasi F1 icin tasarlanmis bir pist.Ve hiza cok musait. Burda guclu olmazdan istedigini yap sure gelmez.Ki bak benim 30 lu kilitsiz coilsiz aracimla ilk seferde yaptigim sureyi kilitli k04 lu octavia ile kac seans tecrube sonrasi yaptınız.

Benim edindigim tecrübe budur. Kimse bidaha 2.20 yapamazsin demesin.öyle bi amacim yok ama yapilmayacak surede degil.
    Ben 2.20 icin uğraşmak yerine clio il 2.35 e ugrasirim daha zevkli dedim. okudugunu anlayamayan baska biri cikipta clio ile nasi 2.35 yapacan demez insallah.
    Abi düşüncelerimiz hemen hemen aynı ama iki fark var. Birincisi elmayla armutu kıyaslıyorsun, ıslakta sadece coil ve kilitle 2.20 yaptı dediğin araç mk3 cupra yani piste gelen diğer tfsi gruplarıyla kıyaslamak çok saçma ayrıca o araç düzde ciddi hızlı. Diğeride kendin için kıstas alıcaksan o araç golf olmalı ki o kilitten sonra ilk çıkışında 2.24 yaptı. İkincisi ise çok basite indirgiyosun abi. Ben 2.20 asla yapılmaz demedim,mesajlarım yukarıda duruyo yapılır ama çok masraf ve çok iyi pilotaj ister ki belki yapılsın dedim ki hala arkasındayım. Turbo hakkında verdiğin bilgilere katılıyorum sarma sebebimiz zaten k04 ün alttan verdiği saçma sapan tork patlamaları, gt serisinde bir nebze azalıcak buda doğru, ama atla deve olmicak işte olay orda çünkü piste 1 barla çıksan k04 ün 1.6, 1.7 bastığıyla aynı güçte olcaksın buda 2.20 için hayatta yetmez e basıncı açıcaksın bu sefer sarıcak, evet geç dolduruyo ama en nihayetinde önden çeker yani senin dediğin gibi sadece coil ve kilitle olcak iş değil ben bundan bahsediyorum. Yapılmaz değil yapılır,ama çok çok uğraş ister çok iyi pilotaj ister ben bunu savundum.

OrcunInce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Erhan öncelikle ben astra ile devam etmeni öneriyorum, gönül verdin madem, renk olsun, güzel de olacak inşallah. her yer cupra olacak yoksa

mk2 cupra olayına gelince; ben pistte mk2 kullandım, hemen hemen tüm rakiplerini de kullanma şansım oldu diyebilirim. mk2 maalesef şasi konusunda yeteneksiz bir arkadaş, dön diyorsun dönmüyor, burulduğunu içeride hissediyorsun. takip ettiğim bir kaç track day topluluğu var yurtdışında hepsi de mk2 için aynı şeyleri konuşuyor.

fiyatına göre düzde en hızlı gidecek olan otomobil kendisi, bence de bu konu için çok mantıklı ama iş pist olunca ben de işlerin değiştiğini düşünüyorum.

Clio RS kendisinden çok daha fazla zevk verecektir, 2.35 de hayal değil ayrıca. Rolling videosunu gördüm, 2.33 falan gelirse de şaşırmam.

Şimdiden başarılar
    Megane 3 RS / 2.17 @İstanbulPark
    Fk8 Type-R (stock) / 50.68 @Körfez
    Megane 3 RS / 49.60 @Körfez

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KVNC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen hangi rekora kostun da tecrubeni dile getiriuorsun paylasirsan sevinirim.
    ben hiç bir zaman rekora koşmadım öyle bir hedefim olmadı. Ama 98 yılından beri otomobil sporlarının içerisinde oldum. Hedefimde rekor olmadığı içinde hiç bir zaman şu olursa şu derece yapardım demedim de dememde. Mekanik sporlarda hiç bir zaman şu olursa şu bu olursa bu diyemezsin desende boşuna konuşmuş olursun. Rekora koşmak için para akıtmak gerekir. Biz fakiriz birader.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi düşüncelerimiz hemen hemen aynı ama iki fark var. Birincisi elmayla armutu kıyaslıyorsun, ıslakta sadece coil ve kilitle 2.20 yaptı dediğin araç mk3 cupra yani piste gelen diğer tfsi gruplarıyla kıyaslamak çok saçma ayrıca o araç düzde ciddi hızlı. Diğeride kendin için kıstas alıcaksan o araç golf olmalı ki o kilitten sonra ilk çıkışında 2.24 yaptı. İkincisi ise çok basite indirgiyosun abi. Ben 2.20 asla yapılmaz demedim,mesajlarım yukarıda duruyo yapılır ama çok masraf ve çok iyi pilotaj ister ki belki yapılsın dedim ki hala arkasındayım. Turbo hakkında verdiğin bilgilere katılıyorum sarma sebebimiz zaten k04 ün alttan verdiği saçma sapan tork patlamaları, gt serisinde bir nebze azalıcak buda doğru, ama atla deve olmicak işte olay orda çünkü piste 1 barla çıksan k04 ün 1.6, 1.7 bastığıyla aynı güçte olcaksın buda 2.20 için hayatta yetmez e basıncı açıcaksın bu sefer sarıcak, evet geç dolduruyo ama en nihayetinde önden çeker yani senin dediğin gibi sadece coil ve kilitle olcak iş değil ben bundan bahsediyorum. Yapılmaz değil yapılır,ama çok çok uğraş ister çok iyi pilotaj ister ben bunu savundum.
    Elma ile armut degiller.ikiside armut Sasede ucurum fark olamaz.ikiside leon cupra.Mk1 golf le mk7 golf degil aradaki fark.Ki mk3 icin 2-3 saniye daha hizli diyorum zaten birebir ayni sureyi yapar demiyorum.

Diger tfsi lardan ciddi hizli degil duz hizlanmada.Stage 2+ mk2 le kafa kafaya gidiyor mk3 un en hizlisi. Bende 1 barda o kadar gidiyorum ki 1.4 - 1.5 acip cok daha hizli olabilirim.

Mk3 pistte hizli olmasinin sebebi viraj giriş cikis hizlari.Rollde kafa kafaya gittigi arabanin yanindan piste 2 kat guclu gibi geciyor.

En nihayetinde onden ceker diyosun da mk3 de onden ceker.Demek o guc yere verilebiliyormus. Ki aftermarket kilidin mk3 deki kilitten cok daha iyi çalışacağını dusunuyorum.

Yani 2.20 olmaz diye bisey yok. Biraz daha ugrasirim demek goreceli bi kavram. Senin icin coil kilit fren vs cooook buyuk bi is olabilir. Bi baskasi ici cok basit islemlerrdir bunlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ya arkadaş görende arabayı hazırlıosun piste atıosun araba pistte kendi dönüo zannedecek. Muratla yiğitin sürelerinde zaten arabalar hızlı şöförlerin hiçbir yeteneği yok. Bırakın abicim şunu yaparım ama yapmam laflarını. Araba hazırdır sen hazır değilsindir olmaz. Sen hazır olursun araba arıza yapar olmaz herşey ok olur pist kalabalık olur ya da birisi yüzünden pist kırmızı bayrak sallar olmaz. mekanik sporda şu süre olur bu süre olur diye boşuna süre tahmini yapıosunuz.
    IN BOOST WE TRUST

ahm_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tüm yazılanları okudum birde ben yazmak istedim. Megane 2 rs ile bu piste benden daha çok çıkan sanırımki kimse yoktur.Her Seanslara neredeyse eksiksiz girdim ve 1 seans boyunca 8 tur hiç ayağımı kaldırmadan döndüm .En iyi yaptığım süre 2,34 ve resmi olarak listede bu sürenin altında bir megane 2 rs süresi yok ama Kasımda candan onu banko geçecektir.Gelelim mk2 cupra ya evet şasi kötü dönmüyor doğru ama bu pistte gene dönen rakiplerine göre hızından ötürü daha iyi süreler yapabiliyor.Ben her organizasyonda 1 saniye 1 saniye aşşağı doğru geliyorum.Kasım ayına kilit yetişir ise ve iyi bir lastikle daha iyi süreler yapmak için çıkacağım.Bu araba ile ben hiç trofeo takıp çıkmadım mesela ya nankang ya kumho.Sadece 7. virajdan dönüşte 2-3 saniye fark atıyor mk3 cupra.İyi bir lastiğim ve kilidim olsa fark gene olacak ama belki 1 saniye olacak.Dİğer bariz fark attığı yer 9. viraj.Burdada gene bu saniyelerde fark atıyor.velhasıl 2,20 dönen mk3 cupra standartta değil frenleri benimkinden fersah fersah iyidir.Lastiği de öyle birde dsg olması muazzam fark yaratıyor.Düz vites bu güçlerde pistte kullanmak şahsım adına beni zorluyor.Deviremi bakayım küçültürken ne yapayım karar veremiyorum bazen.İyi bir pilotajım belki yok ama kilit ve iyi bir lastikle gene oem frenler ile çıkıp güzel bir süre yapmak hedefim tabiki geçen organizasyon gibi 1,1 değil 1,5 bastırıp çıkmayı düşünüyorum.Aracı sürekli kısmamın sebebi viraj çıkışlarında daha çok sarmasını önlemek için olduğundan alacağımız önlemler ile bunu tolere edeceğini düşünüyorum.bi nebzede olsa.

Birde anlamadığım o kötü bu kötü demek konusu.Herkesin bütçesi aynı değil sanırım.Gönül neler alıp binmek ister ama elinde olanla en iyiyi yapmayı düşünmek en doğrusu.Megane 2 rs çok keyifli evet 1 senede 40 bin km yol yaptım ben o araçla ve aşırı keyif aldım.Biri iyi yol tutar biri daha hızlıdır.Birini hızlandırmaya çalışırsın birini döndürmeye.Yada hiç uğraşmayıp Alabiliosan gidip mk3 alırsın.Ben ilk cupra ile çıktığımda 2,33 döndüm ve kimse bu araba 30 altına inebilir demedi.Arabanın değiştiğim hiç bir yanı olmadan 28 e indi üstüne bir çöp bile koymadım 5 saniye inebilmek adına (yağını değişmek hariç oda dönüşü etkilemez sanırım ) ki ogünde 28,1-28,1-28,2 döndüm 27 si vardı süre kaybettiğim önüme çıkan arabalar olmasaydı(tabi bahane değil ) Kasımda kilitli ve iyi lastikli tekrar deneyeceğim bakalım süre ne çıkacak mk2 neler yapabilecek en azından ben neler yapabileceğim kendi adıma göreceğim.

Zero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yukarıda mk2 mk3 ten 2-3 saniye yavaştırı okudum o dakikadan sonra birşey anlatmanın hiç mantıklı olduğunu düşünmüyorum açıkçası bende 2.13 yaparım ama yapmıyorum itirazın mı var @kelalper he söyle var mı itirazın

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler