User Tag List

13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: Konya'dan selamlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Konya'dan selamlar

Merhabalar öncelikle beni üye yaptığınız için teşekkür ederim hem tecrübelerimi aktarmak hem de sizden gelen fikir ve önerilerinizi almak için güzel bir forum olduğunu düşünüyorum. Yaşım 36 öğretmenim.ilgi alanlarım araba elektroniği üzerine.. Her şey 2012 yılında boş bir enjoy alarak başladı...Sonradan bir şekilde rahmetli babamın bile bende o ışığı görmediği alanda bir anda aracımın uzmanı oldum. Demek ki babamın yanında durmamın faydası varmış. anahtar al ver kablolama, artı, eksi şase falan derken aracıma belki de kimsenin cesaret edemediği ya da yapmak yerine donanım almak gibi fikirlere kapılmadan yılmadım araştırdım ve sonunda aşağıdaki listede görülen her şeyi yaptım..Bu arada orijinal opcom ve GM MDI aldım ve şimdi de artık bir spor araba bakıyorum sizin de fikirlerinizi alarak..Aklımda Audi TT coupe ve eagle talon 1G var..tekrardan yönetime teşekkürlerimi iletiyorum..

Yaptuklarım...Elimden geldiğince orijinal kablo renkleri kullandım iyi bir işçilik çıkardığımı düşünüyorum
    AFL far sistemi(arka sigorta kutusu da dahil) far takımı değişti direksiyon kolonu değişti.
    ESP takıldı belki de en sıkıntılı işlem buydu
    Hill holder eklendi ve lastik arıza ikazı da bununla geldi..
    OPC vites ve direksiyon
    Park Pilot (orijinal)
    Touch And connect radyo (nav,bluetooth,USB)
    Ayak torpido aydınlatmaları
    Yağmur sensörü ve otomatik kararan ayna(cam orijinal değişti ve hollandadan far sensörü destekli beyin getirtip sıfırdan programladım)
    Aydınlatmalı kapı kumandaları opc line
    Tavan okuma lambası büyük olanla değişti (tavan kartonunu kestim)
    Arka okuma lambası takıldı (tavan kartonunu kestim
    Resimlere aşağıdaki linkten bakabilirsiniz..
    Dropbox - corsa - Simplify your life
    Konu sakroda tarafından (27-11-2018 Saat 21:30 ) değiştirilmiştir.

akko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle, hoşgeldiniz hocam. Öğretmenler gününüz tekrardan kutlu olsun. İsminizi yazmayı atladınız sanırım

Yaptıklarınız ise son derece mükemmel, fotoğrafları da inceledim. Herşey harika ve orijinal görünüyor. Özellikle farlar ile yaptığınız çalışma beni benden aldı. Bunları kendiniz mi yaptınız acaba?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene !

https://www.instagram.com/akkosgarage/

KAAN INTERNATIONAL LOGISTICS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı akko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle, hoşgeldiniz hocam. Öğretmenler gününüz tekrardan kutlu olsun. İsminizi yazmayı atladınız sanırım

Yaptıklarınız ise son derece mükemmel, fotoğrafları da inceledim. Herşey harika ve orijinal görünüyor. Özellikle farlar ile yaptığınız çalışma beni benden aldı. Bunları kendiniz mi yaptınız acaba?
    Öncelikle öğretmenler günü için teşekkür ederim..Abs merkezi ve direksiyon kolunu hariç her şeyi kendim yaptım. Neler yaptığımı şuraya resimlerle koysam inanmazsınız ya da ne gerek vardı hocam dersiniz beni en çok zorlayan şey de yokuş kalkış desteği ile lastik patlama arızasıydı. Hatta kendim AFL farlar için dönüştürücü bile yaptım İngiltere'den birçok sipariş de aldım ama yapmadım Bu dönüştürücünün amacı normal far sistemini AFL far sistemini AFL beyni olmadan kullanmanızı sağlıyor birebir orijinal şekilde yaptım hatta araya diyagramlardaki gibi 15 amper de koydum ve yaklaşık 1 sene kullandım hiçbir sıkıntı çıkarmadı..Tüm özellikleri de çalışıyordu sadece farların dönmesi yoktu daha sonra onun için direksiyon kolunun değişmesi gerektiğini anladım çünkü oradan açı sensöründen bilgiyi aldığını keşfettim sizi bir bilgi daha ESP olan araçlarda AFl yapmak daha kolay direksiyon kolonunu değiştirmiyorsunuz. AFL beyni ve gerekli tesisatla hallediliyor. Ancak arkaya kadar kablo çekmeniz gerekecek. Ben orjinal takıntım olduğu için aka sigorta kutusunu da sipariş ettim orjinal bir şekilde tesisatını çektim..Yaklaşık 2 senedir kullanıyorum çok şükür herhangi bir sıkıntı çıkarmadı ve tüm fonksiyonları da çalışıyor Aşağıdaki resimlerden bunu görebilirsiniz..Yokuş kalkış desteğinde tam 1 sene benim araca uygun ABS beyini aradım ancak benim motor Z13DTJ manuel 5 vites olunca inanır mısın tüm dünyadaki tüm z13dtj ilanlarına baktım maalesef dizel seride bulamadım bununla yetinmedim opel'in EPC'sinden yani parça katalog programından yaklaşık 250.000 şase kodu aradım Z13DTJ üzerinde yokuş kalkış desteği olan bir araba...Ah bir bulsam onun şase kodundan ABS beynine yazılım atacam. Tabii ki de ABS beyinlerin öyle sağdan soldan bulmakla olmuyordu. Yokuş kalkış desteği olan ABS beyinlerini bulup programlayıp hemen tanıtacağım zannettim hatta 3 tane abs beyni aldım ama maalesef ABS beyinleri arabaların motor, şanzıman ve normal ya da spor şasesine göre programlandıklarını anladım. Forum için yararlı olacak olan bilgi ise ABS beyinlerini hiçbir şekilde yazılımını değiştiremiyordum. Yani başka bir arabanın şasesine göre program atamıyordum. Atmam için aynı parça kodundan olmaları lazımdı. Mesela sizin elinize AG6 pompa kodlu abs beyni var onun bosch numaraları farklıdır.Siz sadece AG6 olan bir arabanın şase numarasından bir arabanın yazılımını atabiliryordunuz. AG5 yazılımını atamıyorsunuz. Çünkü GM ona göre önlem almış yani kafanızın istediğine göre program atamıyorsunuz. Mesela AG6 bir benzinli araçtan çıkma bir aracın abs pompasını kendi aracınıza takabilirsiniz ancak sizinkinin de AG6 kodlu olması gerekiyor. Çünkü GM tüm araçların şase kodlarına ve abs beyinlerinin parça numarasına göre ayrı ayrı yazılım atıyor..Şimdi siz AG6 dize bir araç şasesi buldunuz aynı sizin arabadan o zaman GM izin veriyor sizin kendi aracınıza yazılım atmaya ancak eğer bulduğunuz AG6 kodlu pompaya yeni bir yazılım ESP versiyonu gelmemişse ve aldığınız AG6 pompanın içindeki yazılım ile GM'nin size verdiği yazılım aynısı ise isteiğin şase koduna göre programlayınız maalesef programlayamaz çünkü yeni versiyonu beklemeniz gerekecektir o da Allah bilir ne zaman çıkar.. Gelelim benim konuma ben bir türlü ABS beyini bulamadım bulsam bile riske atacağım rakamlar değildi. 1500 tl falan almak gerekiyordu şimdi ise daha fazladır sonra da ingiltereden 250 tl e stok fazlası bir ürün buldum sıfır. Ondan öncesi ise Bosna Hersekten bir çocuk bana mail attı bende Z13DTJ üzerinde şase kodu var dedi yokuş kalkış desteği olan öyle bir sevindim ki ama şase kodunu yazınca 2007'den olduğunu öğrendim biraz hayal kırıklığı oldu neden mi? Çünkü Opel corsalarda 2009 dan sonra ABS soketini ve pinlerin yerine değiştirdi bu yüzden işime yaramazdı. Sonra tüm elektrik diyagramlarını çıkardım 1 günde tüm tesisatı hazırladım..Aşağıdaki resimde son hali mevcut bir nevi dönüştürücü yaptım herhalde dünyada tek bu deliliği yapmışımdır 2007 model ABS soketi buldum oraya 2012 modele uyucak şekilde kablolaları uyarladım. Sonra da 2012 model abs beyninin soketini keski ile kestim soketin erkek kısmını aldım ve alt tarafından 2007 uygun gelecek şekilde ikisini bağladım. Mesela atıyorum 2007 sol ön abs sensörü 15.pinde ise yeni sokette 27. pinde bu ikisinin haberleşmesini sağlayacak bir dönüştürücü hazırladım ve bosna herseklinin verdiği şase ile MDI sayesinde sıfırdan programladım ve her şey mükemmel çalıştı lastiğin havasını indirdim..Sonra ikaz verdi voollaaaa dedim her şey çalışıyor ESP zaten önceden çalııyordu tüm testleri yaptım hiçbir sıkıntı çıkmadı..Yokuşta yapışıyordu 2 sn sonra kendini yavaş yavaş bırakıyordu araba..Biraz uzun oldu ama en azından bilgi mahiyetinde de olur umarım

Arkadaşlar Opel corsa D üzerine orjinal ne yapmak isterseniz yardımcı olurum Cruise control'den tutun da her şey takılabilir yeter ki isteyin..

Konu sakroda tarafından (29-11-2018 Saat 09:38 ) değiştirilmiştir.

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hoşgeldiniz aramıza hocam, ögretmenler gününuz kutlu olsun unutmadan. Keyifli forumlar...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sakroda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle öğretmenler günü için teşekkür ederim..Abs merkezi ve direksiyon kolunu hariç her şeyi kendim yaptım. Neler yaptığımı şuraya resimlerle koysam inanmazsınız ya da ne gerek vardı hocam dersiniz beni en çok zorlayan şey de yokuş kalkış desteği ile lastik patlama arızasıydı. Hatta kendim AFL farlar için dönüştürücü bile yaptım İngiltere'den birçok sipariş de aldım ama yapmadım Bu dönüştürücü normal farlarınızı çıkartıp AFL far takıyorsunuz ***** kablolama sıkıntısı oluyor AFL özelliklerinden dolayı pinlerin yeri ve soketin içindeki pin sayısı da farklı oluyor ben işte bu durumda normal düz far sistemini AFL sistemine uyduran dönüştürücü yaptım ve 1 sene kullandım hiçbir sıkıntı çıkarmadı hatta orijinal gibi araya 15 AMper de sigorta koydum. Aşağıdaki resimlerden bunu görebilirsiniz..Yokuş kalkış desteğinde tam 1 sene benim araca uygun ABS beyini aradım ancak benim motor Z13DTJ manuel 5 vites olunca inanır mısın tüm dünyadaki tüm z13dtj ilanlarına baktım maalesef dizel seride bulamadım bununla yetinmedim opel'in EPC'sinden yani parça katalog programından yaklaşık 250.000 şase kodu aradım Z13DTJ üzerinde yokuş kalkış desteği olan bir araba...Ah bir bulsam onun şase kodundan ABS beynine yazılım atacam. Tabii ki de ABS beyinlerin öyle sağdan soldan bulmakla olmuyordu. Yokuş kalkış desteği olan ABS beyinlerini bulup programlayıp hemen tanıtacağım zannettim hatta 3 tane abs beyni aldım ama maalesef ABS beyinleri arabaların motor, şanzıman ve normal ya da spor şasesine göre programlandıklarını anladım. Forum için yararlı olacak olan bilgi ise ABS beyinlerini hiçbir şekilde yazılımını değiştiremiyordum. Yani başka bir arabanın şasesine göre program atamıyordum. Atmam için aynı parça kodundan olmaları lazımdı. Mesela sizin elinize AG6 pompa kodlu abs beyni var onun boş numaraları farklıdır.Siz sadece AG6 olan bir arabanın şase numarasından bir arabanın yazılımını atabiliryordunuz. AG5 yazılımını atamıyorsunuz. Çünkü GM ona göre önlem almış yani kafanızın istediğine göre program atamıyorsunuz. Mesela AG6 bir benzinli araçtan çıkma bir aracın abs pompasını kendi aracınıza takabilirsiniz ancak sizinkinin de AG6 kodlu olması gerekiyor. Çünkü GM tüm araçların şase kodlarına ve abs beyinlerinin parça numarasına göre ayrı ayrı yazılım atıyor..Şimdi siz AG6 dize bir araç şasesi buldunuz aynı sizin arabadan o zaman GM izin veriyor sizin kendi aracınıza yazılım atmaya ancak eğer bulduğunuz AG6 kodlu pompaya yeni bir yazılım ESP versiyonu gelmemişse ve aldığınız AG6 pompanın içindeki yazılım ile GM'nin size verdiği yazılım aynısı ise isteiğin şase koduna göre programlayınız maalesef programlayamaz çünkü yeni versiyonu beklemeniz gerekecektir o da Allah bilir ne zaman çıkar.. Gelelim benim konuma ben bir türlü ABS beyini bulamadım bulsam bile riske atacağım rakamlar değildi. 1500 tl falan almak gerekiyordu şimdi ise daha fazladır sonra da ingiltereden 250 tl e stok fazlası bir ürün buldum sıfır. Ondan öncesi ise Bosna Hersekten bir çocuk bana mail attı bende Z13DTJ üzerinde şase kodu var dedi yokuş kalkış desteği olan öyle bir sevindim ki ama şase kodunu yazınca 2007'den olduğunu öğrendim biraz hayal kırıklığı oldu neden mi? Çünkü Opel corsalarda 2009 dan sonra ABS soketini ve pinlerin yerine değiştirdi bu yüzden işime yaramazdı. Sonra tüm elektrik diyagramlarını çıkardım 1 günde tüm tesisatı hazırladım..Aşağıdaki resimde son hali mevcut bir nevi dönüştürücü yaptım herhalde dünyada tek bu deliliği yapmışımdır 2007 model ABS soketi buldum oraya 2012 modele uyucak şekilde kablolaları uyarladım. Sonra da 2012 model abs beyninin soketini keski ile kestim soketin erkek kısmını aldım ve alt tarafından 2007 uygun gelecek şekilde ikisini bağladım. Mesela atıyorum 2007 sol ön abs sensörü 15.pinde ise yeni sokette 27. pinde bu ikisinin haberleşmesini sağlayacak bir dönüştürücü hazırladım ve bosna herseklinin verdiği şase ile MDI sayesinde sıfırdan programladım ve her şey mükemmel çalıştı lastiğin havasını indirdim..Sonra ikaz verdi voollaaaa dedim her şey çalışıyor ESP zaten önceden çalııyordu tüm testleri yaptım hiçbir sıkıntı çıkmadı..Yokuşta yapışıyordu 2 sn sonra kendini yavaş yavaş bırakıyordu araba..Biraz uzun oldu ama en azından bilgi mahiyetinde de olur umarım

Önünüzde saygıyla eğilmek istiyorum hocam Gerçekten en içten dileklerimle tebrik ediyorum. Bu kadar emek ve bilgi her yiğidin harcı değil
    Umarım bende bir gün cesaretimi toplayıp, bu tarz işler gerçekleştirebilirim Şuan farlarımı bile sökerken tırsıyorum, kırarım kablo kopartırım diye

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkür ederim hiç korkma ben de senin gibiydim sonra her şeyin çaresi var en kötü bozdun koyarım bilgisayara sıfırdan yazılım atarım hiç sıkıntı yok bunun için ben de boşuna strese giriyorsun sonradan anladım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı i-vtec07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hoşgeldiniz aramıza hocam, ögretmenler gününuz kutlu olsun unutmadan. Keyifli forumlar...
    çok teşekkür ederim..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sakroda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim hiç korkma ben de senin gibiydim sonra her şeyin çaresi var en kötü bozdun koyarım bilgisayara sıfırdan yazılım atarım hiç sıkıntı yok bunun için ben de boşuna strese giriyorsun sonradan anladım
    Kesinlikle haklısınız. Bende cesaretimi yakın zamanda toplayacağım

Mümin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aramıza Hoşgeldiniz hocam. Maşallah gerçekte bu işleri yapmak cesaret ve sabır işidir diye düşünüyorum. Zira arkadaşlarında dediği gibi biz far sökmekten korkan insanlar olarak yaptıklarını okurken bile tırstım Konyanın neresindensiniz hocam sizinle yüz yüze de tanışmak isterim.
    35 NFR 34 Seat Leon FR 1,4 TSI
    42 HJ 932 Honda Civic 1,6 I-VTEC
    42 FR 957 Seat Leon FR 1,4 TSI
    42 FN 709 Honda Civic 1,6 IES
    42 DSH 05 Honda Civic 1,6 IES

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mümin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aramıza Hoşgeldiniz hocam. Maşallah gerçekte bu işleri yapmak cesaret ve sabır işidir diye düşünüyorum. Zira arkadaşlarında dediği gibi biz far sökmekten korkan insanlar olarak yaptıklarını okurken bile tırstım Konyanın neresindensiniz hocam sizinle yüz yüze de tanışmak isterim.
    merkezdey selcuklu acele et konyadan tasinacagim 36 seneden sonra

KARALOM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam merhaba hoş geldin
    aklımda bir soru var eskişehirde yapan bulamadım yada ugraşacak usta bulamadım diyelim
    2005 fiestam var teyibi degiştirdi ama direksyonun arkasındaki kumandaları yeni teyib baglıyacak adam bulamadım
    kolaymıdır ben kendim ugraşsam baglayabilirmiyim?!
    Tanrı kırbacıyız aman nedir bilmeyiz !

hasankaynar54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hoş geldiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KARALOM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam merhaba hoş geldin
    aklımda bir soru var eskişehirde yapan bulamadım yada ugraşacak usta bulamadım diyelim
    2005 fiestam var teyibi degiştirdi ama direksyonun arkasındaki kumandaları yeni teyib baglıyacak adam bulamadım
    kolaymıdır ben kendim ugraşsam baglayabilirmiyim?!
    Sizin de bileceğiniz şeyleri söyleyeceğim İlk önce sonradan taktırdığınız teypin fiestanın bu fonsiyonu desteklediğine dair bir ibare var mı? Yoksa zaten konuşmanın bir anlamı olmaz. Ancak teyp destekliyorsa fiestanın elektrik şemasına bakıp sizin direksiyon kumandasından teyp soketine giden kabloyu basit bir multimetre ile tespit edip gerekli pinleri yeni teybinize göstermek olacaktır bundan da başka aklıma fikir gelmiyor..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler