User Tag List

3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: İzmir'den merhabalar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Smile İzmir'den merhabalar

Merhaba, ismim Kaan. Özel sektörde beyaz yaka olarak çalışıyorum. Hayatımın büyük bir kısmı arabalarla geçiyor.

Şimdilik 2006 320si E90 kullanıyorum. Normal 156beygirlik 320i motor swapli geri kalanı stok. Günlük kullanıma uygun prins lpg mevcut. Daha öncesinde 2011 1.6 lancer manuel kullanıyordum. Ona eibach pro kit, ultra racing evo x kule gergisi, yokohama avs model t6 17inc japon malı jant uygulaması ile güzel bir yol tutuşu almıştım. BMW'ye sırf arkadan itiş atmosferik manuel bir şey denemek için geçtim. Onun yüreyeni zaten istediğim ayarda olduğu için ekstra bi şey yapmadım.

BMW hevesimi aldım gibi, bir sonraki araç/araçlarım ne olacak bakalım...

İki araca geçme fikrim var gibi. Bir adet projelik kıvamında haftasonu keyifle binmelik büyük makineli bir şey bir de günlük az yakar çok kaçar cinsten masrafsız bir şeyle devam etmek gibi...
    2019 Mazda MX-5

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hosgeldiniz,

Yalniz merak ettim, si araclar daha yuksek devir ceviren ozel motorlara sahip degil miydi? Neden normal 20 motoru swapladiniz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hosgeldiniz,

Yalniz merak ettim, si araclar daha yuksek devir ceviren ozel motorlara sahip degil miydi? Neden normal 20 motoru swapladiniz?
    Hoşbulduk.

BMW motorun testlerini tam yapmadığı için kronik blok çatlamasını görememişler. Benden önceki sahibinde blok çatlayınca tamir edilemez durumda olduğu için daha az yakan ve günlük binilebilir normal 320i motoru takılmış. Orijinal si motoru ise bu motorun honlanmış ve 10.5 yerine 11 sıkıştırmalı, 500devir fazla çeviren hali, özetle normal 320i motorunun modifiyeli hali. valvetronic de yok(zaten m motorlarının olayı o, ekonomi değil güç odaklı). O kadar uğraşma ile 173 beygir 210nm tork almış ve 4.10 difransiyel ile anca 8.2sn gibi düşük bir 0-100 değerine sahip. Bu motorların neredeyse hepsinde blok 100-150bin km içinde kırılıyor ve genelde türk sanayi usülü satılacak kadar toplanıp başkasına kakalanıyor(bu yüzden bilmeyenler tarafından si'dan uzak dur derler, baya hurafe dolaşıyor o motor yüzünden) veya iyi insanların elinde ise motor swap yapılıyor. Benim difransiyel de eski sahibinde öttüğü için 3.90 oranlı ile değişmiş. O yüzden uzun yolda ciddi oranda ekonomik bir araba olmuş. İnanmayan oluyor ama 100km/h ile sakin kullanımda 6.5lt ort görebiliyorum yol bilgisayarında. Şehiriçinde(izmir için konuşuyorum) 9-9.7lt arası geziyor gösterge. LPG de bunların 1.22-1.19 katını yakıyor. Antalyada 320si vardı bi tane, n52b30 yani 3lt 6silindir makine koymuşlar. 255 beygir civarında çok mantıklı bir şey olmuş. Şimdi galerinin birinde 20bin tl fazlasında tekrar ilana girdiler.
    2019 Mazda MX-5

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler