User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
30 sonuçtan 20 ile 30 arası

Konu: Fren hidroliğinin değişimi gereklimidir ?

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı Zero Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ek olarak konuda hidroliğin kaynayınca değişmesine gerek yok denmiş. Allah kimseyi 200 le giderken farketmediğiniz halde kaynamış hidrolikli frene basmak mecburiyetinde bırakmasın
    Geçen yıl bu zamanlar karda sucuk keyfi sonrası dönüşte (geneli yokuş aşağı yayla yolu) bi a4 2.0 tdi la baya baya oynaştık, ta ki bi u dönüşünde benim pedal boşa gidene kadar önceden gazı kesmemiş biraz da arabaya yabancı olsam şuan yazamıyordum muhtemelen 2. vites senkromecinin kalan ömrünü aldım orda

ama güzel anı oldu

bir sonraki bakıma değiştiricem bende zaten 150k ya geliyor Corolla, geç bile kaldık sayılır 2. değişim için..
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Faruk_Vtec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    48 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçen yıl bu zamanlar karda sucuk keyfi sonrası dönüşte (geneli yokuş aşağı yayla yolu) bi a4 2.0 tdi la baya baya oynaştık, ta ki bi u dönüşünde benim pedal boşa gidene kadar önceden gazı kesmemiş biraz da arabaya yabancı olsam şuan yazamıyordum muhtemelen 2. vites senkromecinin kalan ömrünü aldım orda

ama güzel anı oldu

bir sonraki bakıma değiştiricem bende zaten 150k ya geliyor Corolla, geç bile kaldık sayılır 2. değişim için..
    frene basıp bekledığım frenajı alamayınca ben..

F&F CAR CLEAN - Detailing Center

Vtec II ES7 | Accord 2.4 EX. | C2 HDI | GPunto MJET 3K | Dizel Otomatik ERA...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı Faruk_Vtec Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    frene basıp bekledığım frenajı alamayınca ben..

pistte 6. turda hafif ısındı, bi tur soğut sonra best time gelsin yaptım ama aynı hidrolikle demekki downhill attack yaparken daha dikkatli olmak lazımmış
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Slipshod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O pedalın boşa gitme hissini iyi bilirim. davutlar'dan izmir'e giderken kuşadasın'da ışıklarda dururken yeşil yanınca hareket ederken sağımdan sola dönmek için önüme motor atladı. ani fren yaptım sıkıntı yoktu. bilen vardır kuşadası çıkışında selçuk'a giderken tatlı tatlı virajlar vardır orda da sıkıştırdım biraz. nasıl oldu anlamadım ama selçuk'ta (o zamana hidrolik soğumuştur gerçi ama özelliğini kaybettiği için sanırım) ışıklara yaklaştık frene basıyorum kimseler yok. ta dipte biraz tuttu öyle durdum. izmir otobandan çıkarken normale dönmüştü. 2-3 bin km önce balatalar diskler hidrolik her şeyi değiştirdim kafam rahat.

değiştirecek olanlara tavsiyem gitmeden önce petshoptan akvaryum hortumu alın 1 1.5 metre kadar. hidrolik boşaltma memesine onu takarak boşalttırın yoksa her taraf hidrolik oluyor. ustalar pek önem vermiyor batmış çıkmış.
    Emniyet kemeri sizi koltuğa değil hayata bağlar!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    @Slipshod

Ortaklara giderken (otobandan) aynı yoldan geçiyorsak izmir - ortaklar arası, ae101 le tam kavşağa gelirken yaşadık bizde, el freni durdurmuştu @ae101 Cem iyi hatırlar
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Zero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Levent sen hala değiştirmedin mi hidroliği zaten anlamıyorsun 10 kere kısa süre içinde sert fren yap hiç birşey yok 11. Frende bir bakmışsın sağ ayakla nasıl debriyaja bastım diyorsun. Hatta o korkuyla debriyajdan daha aşağı bile iniyor yaşayanlar iyi bilir Fren hidroliğinin hortumunun şakası olmaz 1 kere lazım olur o pedal %20 fazladan dibe inse senin 100 le giderken durma mesafen belki 10 metre artar bu da vurdun veyahutta ölecek süratte vurdun demek. 2. El araç alındığında ilk kontrol edilmesi gereken sıvı ve parçalar frenle alakalıdır. Bizde genelde jantın boyasına falan bakılıyor gerçi.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fren hidroliğimi 2-3 senede bir komple mutlaka değiştiririm
    zaten doğrusuda o

bu işin aparatları var
    bas pompala bas pompala 55 sene önce yoklukta mecburiyetten yapılırmış
    şimdi para verip aparatlarını alınca böyle şeylere gerek yok
    işte, tamirciniz para verip bu tip takımlara yatırım yapmadığı için 2.5 saat bas pompala bas pompala oluyor.

sparcoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntıdır..
    FREN HİDROLİĞİ NEDEN ÖNEMLİDİR?
    Fren hidrolik yağları fren performansı için çok önemlidir. Fren pedalına basıldığı zaman hidrolik basıncı fren sistemine iletir ve bu aşamada yüksek ısıya maruz kalır. Bazı durumlarda ise kalitesiz fren hidrolik yağı yüksek ısıdan dolayı çabuk kaynar ve bu durumda fren sisteminin verimi düşer ve performans kayıplarına neden olur. Kaynayan hidrolik yağı, tazyikli buhar balonları oluşturur. Bu durumda da fren pedalına basıldığında beklenen tepki gelmez ve fren pedalı aracın tabanına kadar iner, yani başka bir deyişle aşağıya kadar düşer ve yaşanan fren performans kayıpları sonucunda aracın fren mesafesi uzar ve çabuk durmaz. Bu sebeple fren hidrolik yağı mutlak surette kontrol edilmelidir.
    Fren hidroliği şüphesiz fren sistemin kanıdır. Araçlarda kullanılan hidrolikler, sistemin tasarımına göre farklılıklar gösterebilir. Fren balatalarında olduğu gibi fren hidroliklerinde de performans ürünleri mevcuttur. Aracınız için doğru hidroliği seçmeniz sisteminizin çalışma prensibi açısından çok önemlidir.
    Doğru bilinen bir yanlış, fren hidroliğinin değişmeyeceği konusundaki düşüncedir. Fren hidroliğinin standart kullanımda ömrü en fazla iki yıldır. Farklı kullanım alanları için hidrolik değişim süreleri, iklim şartları da göz önünde bulundurularak farklılık gösterebilir. Fren hidrolikleri diğer sentetik bileşenlere oranla en çok nemlenen üründür. Aracınızın fren sisteminde %4 veya daha büyük oranda nem olması durumunda, güvenliğiniz ve fren performansınız açısından hidroliğin yenisi ile değiştirilmesi büyük önem teşkil etmektedir. Fren hidrolik yağını senede bir değiştirmek en iyisi olacaktır.

Slipshod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Slipshod

Ortaklara giderken (otobandan) aynı yoldan geçiyorsak izmir - ortaklar arası, ae101 le tam kavşağa gelirken yaşadık bizde, el freni durdurmuştu @ae101 Cem iyi hatırlar
    selçuk üzerinden gittiysen selçuk'taki kavşaktan sağa dönersen kuşadası yoluna, düz gidersen ortaklara çıkan kavşakta fren tutmadı. benim virajlar selçuk kuşadası arasında ama selçuk ortaklar arasındaki yoldan çöpşişçilere gelip gitmişliğim var valla o an hiç aklıma el freni gelmedi. Allahtan hızım yüksek değildi eds olduğundan 70 gibim gidiyordum. fren dipte biraz tuttu motor freniyle hallettim.
    Emniyet kemeri sizi koltuğa değil hayata bağlar!

ibozum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2011 VW Golf aracım var. 2 sene önce bakımda söylemişlerdi, her 4 senede bi yaptırılmasını tavsiye ediyorlar. Yağ özelliğini kaybediyor diye söylüyorlardı. Yanılmıyorsam bir cihazla yağı da ölçüp çzelliğini ne kadar kaybettiğini söylüyorlardı.
    250TL'ye değişim yapılmıştı. Onların vakum makinası olduğu için daha garanti iş oluyor. Pedal bas bırak yerinde daha iyi diye düşünüyorum.

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    picantonun frenlerinden inanılmaz sikayetçiydim 4 disk fren vs gozukuyor ama hiç kuvvet yoktu , 2 sene once servis vs sorun yok dediği halde ben fren hidroliğini değiştirttm ve dunya varmış dedim tüm şikayetlerim gitti 2009 model arac büyük ihtimalle hiç değişmemişti

getz lede istanbul parka çıktığımda fren hidroliği kaynamıştı tabi ben farketmemiştim taki pite girip frene basana kadar sonrasında zaten fren hidroliği değişene kadar eski performansına donmedi

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)