User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
50 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: bmw x5 e arkadan çekiş yapılırmı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üstü açık ve arkadan motorlu olacaksa benim bir kaç sorum olacak . Aerodinamik yapı için testler yapacak mısınız ? Motorun yeri değiştiği için ağırlık dağılımı ve ağırlık merkezi değişmeyecek mi ? Bunlar yol tutuşunu etkileyen faktörler değil mi ? Bir de rwd olacakmış . Kısaca bu araç nasıl yolda kalacak ? Rwdye dönüldüğü için güvenlik sistemlerinin çalışmaması durumunda yol tutuş karakteristiği bu kadar değişen bir araca binmek ne kadar güvenli ? Frenler bu değişimlerden ne derece etkilenecek ? Sadece merakımdan soruyorum , yanlışlarım vardır mutlaka

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hamza Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biz hepsini hallettik hersey oluyor sadece 4 çeker arkadan 2 çeker olurmu benim öğrenmek istediğim bu
    Olur bence , olmazsa da halledersiniz bir şekilde.

ottoman32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şinasi ortaya taş atıyor ekrandan gülüyor abi bırakın şunu ya
    Alıntı oxygen Nickli Üyeden Alıntı;
    "yanındaki avukat demiyor mu göte mukayyet ol 200 erkek okuyor konuyu, ortalama 14 cm den 28 mt yapar diye?"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    s.n metallihead kardeş.ben yapmak istediğim arabayı uzun zaman planladım ama nasip şimdiye imiş. normalde kazalı bir aracın motor ve yuruyenini alıp yapacagımız arabaya komple geçirecektim, yine öyle yapacagım ama sıkıntı şu oldu, biz 745 alacağımıza (bulamadık)motoru aynı n62 oldugu için x5 aldık, bu aracıda alınca sonradan 4x4 olması bize bir sıkıntı çıkarırmı diye düşünmeye başladık ***** 4x4 çünki biz yapacagımız arabayı sadece arkadan çekiş yapacagız, hani beyin buna ne der, burda uzman insanlar var, (edepsizlerde çok).dedikki soralım,bilenlere uzunca konuyu anlatmak istemedik sadece x5 i sadece arkadan çekiş yapmak istesek olurmu dedik 745 şanzıman ile bmw ciler var çok usta,onlar bilir dedik ,sonra konu buralarakadar geldi,kardeş durum bu işte
    yapacagımız aracı nem cihazlı rüzgar tünelinde test edeceğiz.bac mono diye bir araç var ona bak ona çok yakın tarzı aynı.olacak bu aklındaki çogu soruyu giderecektir,selamet ile kal.

arabasızadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadan motorlu arkadan itişli , üstü açık bi x5i gözümde bi türlü canlandıramıdım ,amaç tam olarak nedir çözemedim bilmediğimden soruyorum yanlış anlaşılmasın.
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    x5 değil sadece parçalarını kullanıyoruz

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    emin olmamakla birlikte yakın bi tanıdığıgım x6 sında şaft vs ile ilgili bir sorun olmuştu sorunu tam hatırlayamıyorum ama net hatırladığım birşeyi iptal ederek bir sure arkadan itişli olarak kullanmıştı aracı , yani oluyordur muhtemelen

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kolay gelsin öncelikle
    Bac mono demişsiniz , bu gibi bir proje için motor şanzıman seçiminiz sanki işi zorlaştırır gibi görüyorum
    Teknik olarak motorun , aracın gidiş yönüne göre gücü ileteceği diferansiyelin önünde olması , standart yerleşimden farklı olmaz. Yani siz motoru sürücü arkasına , şasenin ortasına koysanız da , arka diferansiyelin önünde olacak , yani teoride sorun olmayacaktır
    Ancak tabii ki custom bir şaft gerekecek en kaba haliyle
    Ayrıca , x5 ön aksa nereden gidiyor , direkt bloktan mı yoksa ön-arka aks bir dağıtıcıdan mı ayrılıyor onu tam bilemiyorum
    Doğrudan gidiyorsa sıkıntı olacağını söylemek yanlış değil zira projenizde gideceğiniz veya motorla üstüne oturacağınız bir ön aks yok
    Dağıtıcı ile ön-arka ayrılan bir sistem ise zaten bloktan /şanzımandan dağıtıcı merkeze tekil güç aktarım sistemi vardır , bu durumda dağıtıcı iptal edilip custom bir şaft ile arka diff'e gidilebilir
    Teorik olarak örnek verdiğiniz şanzımanın da böyle bir durumda uyumsuzluk göstermeyeceği kanaatindeyim
    Ama ben olsam daha basit bir motor seçerdim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hamza Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    s.n metallihead kardeş.ben yapmak istediğim arabayı uzun zaman planladım ama nasip şimdiye imiş. normalde kazalı bir aracın motor ve yuruyenini alıp yapacagımız arabaya komple geçirecektim, yine öyle yapacagım ama sıkıntı şu oldu, biz 745 alacağımıza (bulamadık)motoru aynı n62 oldugu için x5 aldık, bu aracıda alınca sonradan 4x4 olması bize bir sıkıntı çıkarırmı diye düşünmeye başladık ***** 4x4 çünki biz yapacagımız arabayı sadece arkadan çekiş yapacagız, hani beyin buna ne der, burda uzman insanlar var, (edepsizlerde çok).dedikki soralım,bilenlere uzunca konuyu anlatmak istemedik sadece x5 i sadece arkadan çekiş yapmak istesek olurmu dedik 745 şanzıman ile bmw ciler var çok usta,onlar bilir dedik ,sonra konu buralarakadar geldi,kardeş durum bu işte
    yapacagımız aracı nem cihazlı rüzgar tünelinde test edeceğiz.bac mono diye bir araç var ona bak ona çok yakın tarzı aynı.olacak bu aklındaki çogu soruyu giderecektir,selamet ile kal.
    Arkadaşım!
    Efendi efendi sorularını soracaksan sor. Önce sen saygılı olacaksın!
    Dağdan gelip bağdaki insanlara edepsiz diyemezsin, edepsizliği sen etme haddini bil!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    s.n 8000 rpm saft olmayacak yani 2 cm bir lastik baglanti elemanı ile direk diffe baglanacak x5 tek ön şanzıman saftı yandan gidiyor motorun içinde bir delik var altta kartelden geçiyor sorun olacak bir yer değil. agırlık dagılımı ıyı olur.
    agırlık ortalama 450 kg olacak motor 330 hp gibi sizce 0-100 ne olur.
    motorun kaç kg gelecegini sordum bir bmw ciye 500 kg gelir dedi tattık 170 kg geldi şanzımansız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    s.n onur sagolasın bunu duydugum iyi oldu

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bütün beyin tesisat elektronik ekiman vs.vs. kullanıcaksanız eğer illaki BMW Servis Bilgisayarı bağlantısı ile test modu gibi birşey devreye sokularak geçicide yada kalıcı bazı sistemler iptal edilebilinir.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaş motorun üstünde seyahat etmek istiyo heralde.
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onursumer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emin olmamakla birlikte yakın bi tanıdığıgım x6 sında şaft vs ile ilgili bir sorun olmuştu sorunu tam hatırlayamıyorum ama net hatırladığım birşeyi iptal ederek bir sure arkadan itişli olarak kullanmıştı aracı , yani oluyordur muhtemelen
    X5 leri mevcut sistemle 2 çeker yapamıyorsunuz tecrübeyle sabit...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arada bir bağlantı elemanı olmadan motor ve şanzımanı neredeyse direkt olarak arka kovana bağlamak bana pek sağlıklı gelmedi sonuçta bu üçlü arasında olası esnemeler vs olur ise (araç custom şase olacağı için) bu esnemeler nasıl tolore olacak
    Buna bence bir analiz yapmak lazım
    Schumi'nin de dediği gibi , bu makinenin yürümesi için oem beyin ve tesisat kullanacaksınız , bunlar da mevcuttaki pekçok fonksiyonun iptali halinde teoride sıkıntısız yürütür
    Zaten bu projede aracın donanımındaki anti patinaj , esp bilmemne sistemlere zaten gerek yok , ana fonksiyonlar çalışacak sadece
    Ben halen daha basit ve hafif bir arkadan iter motora geçilmesi taraftarıyım yine belirteyim
    Ayrıca sadece salt 0-100 olarak bakmamak lazım , rijitlik ve viraj güvenliği , burulma direnci gibi unsurlar daha önemli
    Ne olursa olsun atak olacaktır , ama sorun yere basmak ve gücü aktarabilmek güvenli şekilde

Mr.Bilal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Proje ile ilgili temsili bir resim felan var mı. Yazılanları okudum ama aklımda birleştiremedim Çorba oldu herşey
    Life is Too Short To Stay Stock

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadan motorlu araç yapılacaksa önden çeker bir aracın motor ve diferansiyelini arkaya yerleştirmek daha mantıklı olmaz mı?

exca- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

böyle bişey olucak heralde?

GuNeS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu okusaydın keşke .Arkadaş şasiyi biz yapıcaz demiş , kaldıki yukardaki yazdığı postta bac mono tarzında ona benzeyen birşeyler yapmaya çalışıyorum demiş.
    3 ayrı postta neye benzeyeceğini anlatmış. İnternette cabrio X5 fotoğrafı arayacağına Bac MONO yazıp aratsaydın hem ne yapmaya çalıştığını anlardın hem mesaj kirliliği olmazdı.
    Okuma alışkanlığı
    olmayan toplumların
    ömrü lâklâkla geçer!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler