User Tag List

5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: volvo 850 t5 otomatik şanzıman yardım

tornado38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question volvo 850 t5 otomatik şanzıman yardım

herkese merhaba selamlar
    1996 model bir 850 t5 aldım şanzımanında arıza var arızayı bilerek aldım(aracı uygun fiyata aldım)
    sorunuma gelirsek;
    araç cihaza bağladığımızda AT:322,AT323 hatası veriyor arıza kodunun manası 2.ve3. viteslerde devir okuma hatası yazıyor arızayı silip bir müddet kullanıyorum sorun yok ama şanzıman arıza lambası flash yapmaya başlayınca araba uzun yolda tork konverter kaçağı var gibi devir sabitken hız düşüyor (4. vites 3.000d/dk 120km/h-yokuşa gelince 3.000d/dk 100km/h gibi) saçma sapan bir durum sergiliyor
    en çok gıcık edeni ise druup ışıkta kalkacam araba 3. viteste kalkmaya kalkıyor yani öyle zorluyorki 'L' ye alıp kalkıyorum '3'e alıyorum ardıdan 'D'ye geçip yoluma devam ediyorum
    kalkışlarda veya yokuş tırmanırken 2 ile devam ederken 3 e geçiyor sonra tekrar 2 sonra tekrar 3 tekrar 2 diye devam ediyor...hızlanınca normalleşiyor
    şanzımanın tesisatını ve sensörlerini kontrol ettim sorun yok elimde 2 adet şanzıman beyni var (TCU)her ikisindede aynı sıkıntı var beyin olma ihtimali düşük gibi aldığım adam şanzımanı komple revize ettirip bayğı bir para harcamış ama şanzımanı yapamadılar dedi
    bakan ustalarda mekanik değil elektriksel sorun var dediler
    sizce sorun nedir veya nasıl bir yol izlemeli son çare şanzımanı indirip komple söküp dağıtıp tekrar toplayacam
    parça ve fikir olarak yardımcıı olabilecek akadaşlardan yardım bekliyorum
    veya komple manuel şanzıman swap yapmayı düşünüyorum bulabilirsem
    Alıntı _Burak_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    amotisörleri presleticem Allah ne verdiyse + yaylarıda dibine kadar kesicem tek sarım kalacak
    araba 33 cm düşecek
    çıkarken hepinizden helallik alacam
    ordan kınalı otobana basıcam

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Stop edip 5 defa kontağı kapatıp açınca sorun düzelir diye düşünüyorum ama geçici olarak. Akünün altında vites kolundan şanzımana aktarmayı sağlayan bir parça var görmüşsünüzdür(İng.: Trans Gear Position Sensor Switch ). onun içeriye olan mesafesini değiştirmeyi deneyin(ileriye veya geriye.). viteslere tam oturmayıp arada kalıyor olabilir. benimki de park da iken bazen çalışmıyordu onu değiştirince düzeldi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam şanzıman kolu pozisyon sensörü diye tabir edilen parça, kontrol ettim parkta veya diğer durumlarda sıkıntı yok marş olayını denedim D de çalıştıramadaım (unutmuşum vitesi )basıyom arabaya tık demiyor vitese baktım D de P ye aldım çalıştı içini açtım kontakları kabloları sağlam sıkıntı yok kablolar beyin (TCU) diğer sensör v.s. arası bağlantıları tek tek kontrol ettim her şey normal sensörlerin omajları (dirençleri) normal manyetik olarakta tepki veriyorlar kaldı sadeece mekanik olarak şanzımanın iç sensörün okuma yaptığı yerlerin kontrolüne onlarıda vakit bulunca yapacam bakalım hayırlısı
    amotisörleri presleticem Allah ne verdiyse + yaylarıda dibine kadar kesicem tek sarım kalacak
    araba 33 cm düşecek

eticet06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sanzumanın ustunde bır control kartı var pnp swich denilen dedıgın arızayı yaptırır eger aracın sanzumanı revıze ettılerse aw 50 42 4 ılerı sanzumana sahıp arac s70 c70 dekı sanzumanla aynı bu sanzuman opel vectra -lardada kullanılan sanzuman bu arada bunu kontrol et bence bır cıkmacıdan al tak dene en basıtı sorun buysa kesınlıkle orıjınalını al yan sanayılerıde var sorun yasarsın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam çok sağol ama dediğin parçayı lontrol ettim pırıl pırıl.multimetreyle kontrol ettim konumları falan sağlam ama ayarı var birde ayarla uğraşayım bakalım belkide ayarı tam yerinde değildir. daha önce vites kolu değişimi yapmışlar belkide ondan kaynaklanıyordur
    araba 33 cm düşecek

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler