User Tag List

16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: 5X110 Araca 5x112 Jantı Güvenli Şekilde Takmanın En Doğru Yolu?

Serkan_UR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

5X110 Araca 5x112 Jantı Güvenli Şekilde Takmanın En Doğru Yolu?

Değerli arkadaşlar bu konuda birkaç başlık var ancak tatmin edici net bir sonuca ulaşamadığım için yeni konu açıyorum.

Bugüne kadar araçlarımda jant değişikliğine gitme gereği görmedim ve jant konusunda bir tecrübem yok ancak mevcut aracımda bir değişikliğe gitmek istiyorum.Öncelikle 19" Ebatında 5x110 jant seçeneğim hemen hemen hiç olmadığı için 5x112 bir jant takma ihtiyacı doğuyor yani orjinal ölçülerde takmak en garanti yol biliyorum ama şu aşamada böyle bir imkan yok gibi.Çevresinde 5x110 19 jant bilen duyan varsa paylaşabilir kafamda bazı modeller var.Bu arada Birlasda OZ modeli var ancak hoşuma giden bir model değil ne yazıkki

-Okuduğum bazı forum ve yazılarda direkt olarak 5x110 araca 5x112 taktığını yazan arkadaşlar var ancak mantıken düşündüğümde 5x110 araca 5x112 jant sağlıklı şekilde direkt takılabilir olsa satıcılar bunu mutlaka yazar ve alıcı kitlesini artırırlardı diye düşündüğümden konunun biraz üzerine gittim.Bazı yazılarda gördüğüm ve Birkaç lastikçi ile görüştüğüm üzere elle sıkılarak takılabildiğini söylediler ancak zaman zaman piste çıktığımı ve performanslı kullandığımı belirttiğimde o zaman bu yöntem olmaz dediler.Bence de net sağlıklı denilebilecek bir durum değil gibi...

-Spacer çözümü ölçüleri tutturmak adına çok makul gibi gözükse de spacerin yapısı ve yapım materyali ve yapan kişi önemli olmakla birlikte en az 2 cm olacak spacerin sürtme yapma ihtimali sebebi ile seçeneklerden çıkartmak zorunda kalıyorum.Deneme ihtimalim olmadığı için bunu net olarak bilmem imkansız.

-Gelelim son ve en olası gibi gözüken seçeneğe,Forumdaki eski konulardaa en olası çözüm olarak yazılmış ve Yurt dışında aynı araçtan kullanıp bu yöntemle 19-20 " jant takanlar var.Bu yöntemle derken genel manada biliyorum ayrıntısını inşallah bilen arkadaşlardan öğrenmeyi umuyorum.Araç göbeği ile aynı olan jantlarda direkt serhoş bijon kullanarak takanlar var göbek uymayanlara da Tornada bilezik yaptırıp takanlar varmış.Jantın göbeği araca oturduğunda yük bijonlara binmediğinden ve sabitlik konusunda sıkıntı olmadığı için balans konusunda da problem olmayacağını düşünüyorum

1-Her jant göbek ve serhoş bijon ile takılabilir mi ?
    2-Serhoş bijon/Oynar havşalı bijon vs tüm isimleriyle arattığımda türk sitelerinde bulamadım,Bulunması zor birşey midir yada jantçılarda bulunan bir şey midir ?
    3-Bilezik jant araca tam otursun diye yapılıyor jantın göbeği araçtan büyük ise bilezik ile tamamlanabilirken jantın göbeği aracın göbeğinden daha küçükken nasıl oluyor.Seçim yaparken neye dikkat etmek lazım
    4-Bu konu ile ilgili önerisi tecrübesi olan sormayı atladığım bir şey varsa da yazarlarsa çok sevinirim

Ve en önemlisi yorum olarak değilde gerçekten deneyen bilen mantığını anlayan arkadaşlar bu yöntem görüldüğü gibi sağlıklı bir yöntem midir?

Kafamda Deli sorular.Umarım bilen arkadaşların yorumları ile kafamdaki toz bulutu kalkar.

Şimdiden Teşekkür Ediyorum.

Araç: Opel GT Roadster
    Bijon Aralığı: 5x110
    Standart Jant Ölçüsü: 18x8
    Standart Lastik Ebatı: 245 45 18
    Jant Merkezi: 65.1

Mivec_4G63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam aynı dertten muzdaribim. Jant 5x114.3 araç 5x112. Aslında ecs tuning isimli sitede benim aradığım binin birebir var ancak kargo 200 TL tutuyor. Amerika içi kargo bedava ama amerikadan tanıdık yok. Ecs tuninge bir göz at istersen işine yarayan parça oradan çıkabilir. Ürün ismi wobble bolts
    men dakka dukka.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mivec_4G63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam aynı dertten muzdaribim. Jant 5x114.3 araç 5x112. Aslında ecs tuning isimli sitede benim aradığım binin birebir var ancak kargo 200 TL tutuyor. Amerika içi kargo bedava ama amerikadan tanıdık yok. Ecs tuninge bir göz at istersen işine yarayan parça oradan çıkabilir. Ürün ismi wobble bolts
    Aynen nam ı değer sarhoş bijon Asıl sorum şu sarhoş bijon aldığımızda sorunsuz takabiliyor muyuz ? Eğer öyleyse bir yolunu bulur getirtir yada bulurum.

Sen araştırdın mı sadece sarhoş bijon ile işimiz çözülüyor muymuş ?
    Konu Serkan_UR tarafından (29-04-2017 Saat 09:22 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim aracım 5x112 ölçüsünde yeni jant aldım 5x110 ebatında hiç işlem yapmadan taktım. Kendi orjinal bijonlarını kullanıyorum. Tabanca kullanmadan el ile sıktım. sıkıntısız kullanıyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı redbull35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim aracım 5x112 ölçüsünde yeni jant aldım 5x110 ebatında hiç işlem yapmadan taktım. Kendi orjinal bijonlarını kullanıyorum. Tabanca kullanmadan el ile sıktım. sıkıntısız kullanıyorum.
    Araç nedir Acaba ve ebat ne kullanıyorsunuz ayrıca 5x112 jant bolluğunda 5x110 beğendiğiniz jant bulabilmeniz mucize gibi geliyor bana
    Aslında bu öneriyide gördüm ve birkaç yer ile görüştüm arada sırada piste çıktığımı ve performanslı kullandığımı söyleyince ozaman o şekilde yapmak pek sağlıklı olmaz dediler Yazı da da yazdığım gibi eğer böyle sorunsuz olan bir durum olsa jant ilanlarında 5x112-5x110-5x114,5 e olur tarzı yazılar görmemiz gerekmez miydi

Yani sağlıklı olması çok önemli

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracım leon cupra 5x112 oz racing de fiyatlar uçuk olunca 5x110 18"ebatında sıfır uygun fiyatlı bulunca aldım. Bu jantlarla pistede çıktım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı redbull35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracım leon cupra 5x112 oz racing de fiyatlar uçuk olunca 5x110 18"ebatında sıfır uygun fiyatlı bulunca aldım. Bu jantlarla pistede çıktım.
    Durumunuz referans alınabilir bir durum çok teşekkür ediyorum yazılanlara göre eğer pist vs kullanım sonrası lastiklerinizi bijonlar yalama olmadan sökebildiyseniz yada sökebilirseniz zaten hiç bir problem yok demektir.Sökülme takılma yapıldımı sonrasında

Kusura bakmayın çok soru soruyorum ama bu konuda rafine bilgi bulmak çok zor hazır kullanan varken öğrenmek istiyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ön lastiğin birini söküp taktım

131mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abiler bu iş o kadar riskli değil aslında sadece kullanacağınız bijonun kalitesine özen gösterin yeterli olur. Bir de takacağınız jantın bijon deliği çapı önemli eğer çap bijon çapı ile çok yakın değerde ise fazla kastırma olur, jantın bijon deliği çapı 2-3 mm büyük ise bijon en son noktada kasma yapabilir ancak kullanıma engel olacağını düşünmüyorum
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    itin köpeğin maskarası değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçisi, askeriyim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alfa Romeo 159, Brera, Giulietta, Giulia jantları 5x110. 19 inç olarak birkaç farklı modeli var. Belki hoşunuza giden bir şey olur.

Mivec_4G63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    100 dolar artı shippinge ecs tuningden sarhoş bijon aldım. Bu hafta sonuna kadar elime ulaşırsa araca takıp foto ve izlenimlerimi paylaşacağım.
    men dakka dukka.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar Cumartesi Tam istediğim jant olmasa da kafamdaki jant modellerinden birini aracıma taktırdım jantın kağıt üstünde ölçüsü 5x112.

Aracım saplamalı tiplerden.
    Mutlu Lastik Rafi Abiye gittim kendisininde söylediği Yeni nesil birçok jantın bijon delikleri olması gerekenden biraz büyük yapıyorlarmış bu modellerden kafamdakine yakın olanı seçtim ve denemesini yaptık jant direk saplamalara geçti zorlama kasma vs bir durum söz konusu değil.Aracın göbeği ile jantın göbeğini eşitleyecek parça da takıldı( Halk arasında bilezik denen bu parçayı daha önce özellikle araştırdım OZ vs markalrda bile araca göre göbek takılıyormuş)
    Jant saplamalara geçti somunlar makineyle sıkıldı.Özellikle teyit ettim istenilen zaman istenildiği gibi makineyle elle sökülüp takılabilir ve hiçbir problem olmaz bilgisini de aldım.

Mantık olarak da düşündüğümde zorlanarak takılmayan zaten arabanın göbeği ile yükü göbeğe verilmiş ve sabitlemek için somunları sıkılmış bir jantın problem yaratma durumu yok gibi..
    Bunca zamandır araştırıyorum soruyorum nasıl böyle basit ve temiz çözülecek bir işe cevap bulamadım şaşkınım.Buraya yazıyorumki benim gibi arafta kalanlara belki yardımcı olurum.

131mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hadi geçmiş olsun abi
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    itin köpeğin maskarası değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçisi, askeriyim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araca corvette havası vermiş. Bir kaç ay sonra lastiği söküp takarsanız burayı güncelleyebilir misiniz ?
    Coğrafya kaderdir

fuatozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu bijonları türkiye de nerden bulabiliriz ? Bir de 4x114.3 jantı 4x100 e takabilir miyiz bununla ?
    -_-_-_-

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler