User Tag List

3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: SWAY BAR hakkında

F.Dogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

SWAY BAR hakkında

Arkadaşlar merhaba.

Aracıma sway bar seti almak için araştırma içerisindeyim. Farklı markaların farklı ölçülerde, keza aynı markanın da farklı ölçülerde bir çok kiti var.

Bu mm lik ölçülerin oranları, ön ve arka viraj demirinin uyumu, araca sağladığı fayda ve zararlar nelerdir. Pist koşturmuş tecrübeleri konuya bekliyorum.

Bu arada araç Mk5 Golf Gti.
    Örnek vermem gerekirse H&R nin benim aracım için;
    - Ön 26mm arka 22mm
    - Ön 28mm arka 24mm
    - Ön 26mm arka 24mm olmak üzere 3 farklı çeşiti var.

Whiteline markasının
    - Ön 24mm arka 24mm
    ECS markasının
    - Ön 26mm arka 23mm

ve daha devam ettirebilirim. Aracımla İstanbulparkaa katılma niyetim var onun dışında gündelik kullanıyorum. En uygun kiti hangi kriterlere göre seçmeliyim?
    "Ve her millet, icraatına tahammül ettiği yönetimin mesuliyetine ortaktır."

TechTurkey Yekta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Basitçe anlatmak gerekirse sway bar veya anti roll barın amacı body rollu, viraj esnasındaki ağırlık transferini azaltmaktır. Seçimini ise arabanın karakterine göre yapmak gerekir. Eğer önden kayma problemi olan bir karakter var ise ön tarafı değil de arkayı sertleştirmek veya ön tarafı yumuşatmak gerekir, tam tarsine arkadan kaymaya meyilli ise ön tarafı sertleştirmek yada arkayı yumuşatmak gerekecektir.

Seçim yaparken orjinal ölçünüzü de bilerek kıyas yaparsanız daha iyi olur. En kalını en iyisi olacak diye birşey yok, doğru teşhis etmek lazım.
    Ayrıca kalınlıklarının yanında bazı aftermarket swaybarlarda üzerlerinde 2-3 ayar kademesi de olabiliyor, eğer var ise böyle birşey tercih edebilirsiniz. Takıp tecrübe ettikten sonra dilediğinz şekilde ayarlayabilirsiniz.

8P S3 önden kayma problemi olan bir araba, golfun de benzer yapıda olduğunu düşünüyorum bence arkayı öne oranla daha çok sertleştiren bir kombinasyon tercih edebilirsiniz ya da ucuza kaçıp sadece arkayı daha kalın ile değiştirebilirsiniz. Aynı platformdakilerin çoğu birbirne uyuyor, golf r, s3 8p tt quattro vb arabalarınkini inceleyip oem ürün de alabilirsiniz buradan ama aftermarket set tabiki daha verimli olacaktır.

Şu konu faydalı olur belki, birçok aftermarket ve oem ürünün ölçüleri verilmiş, baya detaylı teknik bilgi de var.
    Golf V GTI: 23,6 x 3,5 / 21,7 x 3,0
    SWAY BAR DIMENSIONS and discussion - VW GTI Forum / VW Rabbit Forum / VW R32 Forum / VW Golf Forum - Golfmkv.com

Ben olsam HR 26 24 yada Whiteline 24 24 tercih ederdim sizin listedekiler arasından.
    YouTube
    DR.ECU

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    mk5 şasi fwd yapıdayken biraz kıçı oynak denebilir, en azından 2005 ten beri golf 5 i olan arkadaşın arabası o şekilde.

Yekta zaten gereken açıklamayı yapmış,

gti da aynı karakterdeyse whiteline 24-24 iyi bir tercih gibi duruyor, tabi yurtdışı forumlarında kullanıcı yorumlarına da göz atmakta fayda var bence.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler