User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Direksiyon sabitken aracın yolda gezmesi

Nomrukan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Direksiyon sabitken aracın yolda gezmesi

Herkese merhabalar, 2000 model bir Volvo S40 kullanıyorum. Görünüşe bakılırsa daha uzunca bir süre de kullanacağım.

Yalnız şöyle bir sorunum var:
    Araç yolda eğime göre gidiyor. Yani mesela otobanda önüme sol viraj geldi, direksiyonu hiç kımıldatmasam dahi araba virajı gayet gayet dönüyor. Sonra viraj bitiyor yol düzeliyor ve ben hala direksiyonu sabit tuttuğum halde az önce sola dönen araç düz gitmeye başlıyor. Hatta bazen öyle oluyor ki sollu virajlarda sağa direksiyon yapmak zorunda kalıyorum.
    Düşük hızlarda dahi hissettiriyor kendini. Otobanda dur kalka kaldığım zaman viraja denk gelirsem o virajda da bariz belli oluyor.

Özellikle sola daha fazla dalma yapıyor. Sağa ya pek yapmıyor ya da dikkatimi çekmedi.

Ön takımı kontrol ettirdim, salıncak burçları, rotlar falan boşluk yok. Ön takım düzgün. Rot ayarı yapılıyor rot ayarı da düzgün çıkıyor ama yola çıkıyorum işin rengi değişiyor.

Direksiyon kutusuna bakıldı, boşluk yok kutu sağlam denildi. Zaten araç dururken direksiyonun en ufak hareketini tekerlerde gözlemliyorum.

Lastiklerden şüpheleniyorum, lastikler çok yumuşak gelmeye başladı, hani ayakla dürtünce dahi sanki janttan çıkacakmış gibi oynuyor ve tüm arabayı oynatıyor ama başka bir takım jant/lastikle de denedim. Gerçi o jant lastik de eskiydi ama şu anda komple lastik değiştirmek, aşağıda yazacağım maddeden dolayı emin değilim.

Geçen gün uzun yolda giderken bu olay uyuz etti, direksiyon ayar kolunu indirip direksiyonu en aşağı çektim. Bi 10-15 dakika kadar öyle kullandım ve dalma falan yoktu, sollu virajlarda direksiyonu çevirmezsem araba dönmüyordu. Sonra bir ara direksiyonu eski konumuna getirdim ve dalmalar tekrar başladı. O yolu o pozisyonda bir müddet daha gittikten sonra direksiyonu ortaya (En üste yakın kullanıyordum) getirdim ve dalmasız yolu bitirdim. Sonraki bir kaç gün gene dalma olmadan kullandım. Hatta sollu virajlara girerken direksiyonu çevirmek çok acayip geldi. Ama gel gör ki bugün yine aynı sorun baş gösterdi, direksiyonu çevirmeden viraj alarak geldim gene.
    Hatta bir detay vereyim, disklerim çarpılmış eğriymiş ama fren yapınca direksiyonda hissetmiyordum. Bahsettiğim bu bir kaç günlük direksiyonun iyi olduğu süreçte frende direksiyonun titrediğini hissettim.Şu anda ise öyle bir hissiyat yok.

Frene basarken de araba yığılma yapıyor yine. İp gibi değil kesinlikle.

Şimdi sorun direksiyon simidinden direksiyon kutusuna giden mildeyse, sağa doğru da aynı sorunu yapmaz mı?

Ya da bu sorunu neden yapar, sanayide çoğu ustaya anlattığımda "İlk defa senden duydum öyle bişeyi" diyorlar.
    Hayır korkuyorum da artık bir gün komple direksiyon boşa çıkacak diye..

Bir de dikkatimi çekti, dar bir manevra yaparsam (Park manevrası ya da dar bir yerden U dönmek gibi) araç manevra yönüne çekiyor bir süre.

Ha son olarak; araba rüzgarlardan da çok etkileniyor. Önceden yoktu böyle bir şey ya da direksiyonun güzel olduğu bir kaç gün rüzgarlardan pek etkilenmedim. Şu anda ise arabayı düz götürmek işkence resmen.

Bu sorun için tavsiye ettiğiniz usta varsa ya da tecrübe, fikir tavsiyelerinizi bekliyorum.
    Konu Nomrukan tarafından (01-05-2017 Saat 09:52 ) değiştirilmiştir.
    2.0 16v

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Direksiyon simidinden direksiyon kutusuna kadar düz, eksiz, bağlantısız sabit bir mil gitmiyor, mafsallarla bağlı bir çok milden meydana geliyor o parça. Bahsettiğiniz sorun benim eski araçlarımdan birinde de vardı, mafsallar gevşeyince ortaya çıkan bir durum. Muhtemelen direksiyonu aşağı alınca mafsal kasıldığı için kendi kendine boşluğu alıyor ve gezme ortadan kalkıyor. Kim yapar bilemem, ben ustama durumu tarif etmiştim bakıma götürdüğümde, arabayı aldığımda sorun hallolmuştu. Kime yaptırdığını sormamıştım da. Benim tahminim tornacı yapar, ama siz yine de kafası çalışan, durumu izah edince size "saçmalama ya, ondan olmaz" demeyecek, güvendiğiniz bir ustaya durumu anlatın size yol gösterecektir.
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Direksiyon simidinden direksiyon kutusuna kadar düz, eksiz, bağlantısız sabit bir mil gitmiyor, mafsallarla bağlı bir çok milden meydana geliyor o parça. Bahsettiğiniz sorun benim eski araçlarımdan birinde de vardı, mafsallar gevşeyince ortaya çıkan bir durum. Muhtemelen direksiyonu aşağı alınca mafsal kasıldığı için kendi kendine boşluğu alıyor ve gezme ortadan kalkıyor. Kim yapar bilemem, ben ustama durumu tarif etmiştim bakıma götürdüğümde, arabayı aldığımda sorun hallolmuştu. Kime yaptırdığını sormamıştım da. Benim tahminim tornacı yapar, ama siz yine de kafası çalışan, durumu izah edince size "saçmalama ya, ondan olmaz" demeyecek, güvendiğiniz bir ustaya durumu anlatın size yol gösterecektir.
    Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Tornacının yapması için birisine söktürmemiz lazım sanırım? Yoksa tornacı kendisi sökebilir mi? Ya da direksiyon milini sökmek için komple arabayı dağıtmak mı gerekir?

Acaba sizin arabanız ne kadar tamirde kalmıştı? Buna göre nasıl bir iş yapıldığını kestirebiliriz sanki?
    2.0 16v

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Nomrukan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Tornacının yapması için birisine söktürmemiz lazım sanırım? Yoksa tornacı kendisi sökebilir mi? Ya da direksiyon milini sökmek için komple arabayı dağıtmak mı gerekir?

Acaba sizin arabanız ne kadar tamirde kalmıştı? Buna göre nasıl bir iş yapıldığını kestirebiliriz sanki?
    Arabanın antin kuntin çok işi vardı, dolayısıyla tamirde kalma süresi ne kadar fikir verir bilemem. Mantıken o parça sökülecek ve preslenecek, sökülmesi takılması ne kadar sürer bilmiyorum ama pres işi sürse sürse 2 saat sürer. Genellikle sadece torna işi yapan yerler kendisi sökmez, söküp götürmek lazım. Arabanın komple sökülmesi gerektiğini sanmıyorum, en azından benim arabamda göğüs sökülmemişti. Dipnot, ben kendi arabamın içini taban halısına kadar, göğüs hariç (bütün koltuklar, kapı içleri, trimler, bagajın kenarındaki plastikler, bagaj kapağındaki trim) 1 günde söküp, temizleyip toplayabiliyorum.

Edit: sürücü koltuğunu sökmeye bile gerek kalacağını sanmıyorum.
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anladım hocam o zaman ben müsait bir zamanda sanayide bir tam gün geçireyim en iyisi.
    2.0 16v

tornado38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    direksiyon milinin freze li kısmında aşınma veya bilyeli kayıcı mili var bu mili kontrol ettirin birde direksiyon kutusunun sabit olarak durduğundan emin olun yani kutuyu araca bağlandığı noktalardan inceleyin zorladığınızda kutu gezme yapıyor olabilir
    Alıntı _Burak_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    amotisörleri presleticem Allah ne verdiyse + yaylarıda dibine kadar kesicem tek sarım kalacak
    araba 33 cm düşecek
    çıkarken hepinizden helallik alacam
    ordan kınalı otobana basıcam

e.sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhabalar,
    bende de 2003 modeli var, aynı şekilde daha uzunca bir süre kullanacağım için ufak tefek sorunlar çıktıkça toparlayarak devam ediyorum.

sizin sorunla ne kadar ilintilidir bilmem ama 2-3 sefer rot ayarı yaptırdım, bir süre sonra araç düz giderken direksiyon düz konumda olmuyor, hafifçe sola kaymış oluyor genelde. yolda gezme ve rüzgardan etkilenme yok bende. lastikler, balatalar yeni, bu yüzden sorun başka yerde gibi. ama direksiyonu alt konuma alıp deneyeceğim, belki geçici çözüm olur

benim araçta akslarda boşluk var, gaza hızlıca bas-çek yapınca kötü bir vuruntu oluyor, o yüzden gaz fren geçişlerini nazik yapmaya çalışıyorum. ayrıca yüksek hızlarda direksiyon hafiften titriyor gibi (kafayı taktığım için psikolojik de olabilir), bu da aks boşluğundan kaynaklı bence. bir sonraki bakımda önceliğim akslar olarak, ön takımdaki eskiyen parçaları da değiştirip duruma bakacağım artık. belki sizin de aks kaynaklı birşeyler vardır.

ben bakımları maslak/gençler volvo da yaptırıyorum. deneme yanılma yapmak yerine doğrudan bülent ustaya gösterip fikir almanızı öneririm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam benim direksiyon kutusunu söktük komple kontrol ettik direksiyon kutusu kusursuz durumda. Araca bağlantı noktasında da sıkıntı yok zira söküp taktığımızda belli ederdi kendisini. Zaten direksiyonu en alt konuma aldığımda bayağı bayağı düzelmişti sorun, eğer direksiyon kutusu gevşek duruyor olsaydı sanırım bu durumda gezmeye devam edecekti.
    Ama direksiyon mili işi mantıklı geliyor. Bir kaç yerle görüştüm ama kimse yaparım diyemedi. Öyle kaldı şimdilik.
    2.0 16v

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam şimdi Maslak bana bayağı uzak kalıyor ama Bülent Usta dediğiniz kişi direksiyon milini yapabilir/yaptırabilir mi ya da ne kadara mal olur sorma şansınız var mı?
    2.0 16v

e.sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selamlar,
    nedir son durum, var mı bir gelişme?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam maddi durum biraz dar, araba kapının önünde duruyor mecbur kalmadıkça binmiyorum.
    Cepte para olmadan ustaları aramak da istemedim.
    2.0 16v

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı e.sezgin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamlar,
    nedir son durum, var mı bir gelişme?
    Hocam bütçeyi düzeltip arabayı yaptırdım. İşin komik yanı tüm masraf 150 lira + rot ayarında bitti.
    Araba iyice güven vermemeye ve dalmaların yanı sıra bariz gezmelere başlamıştı. Rotilleri değiştirdik, sol rotil çok kötüydü (Ki hiç kimse de fark etmemiş bunu, o kadar kişi bakmıştı), aksları ise yuvasında tutan pim mi, segman mı ne işte öyle bir zımbırtıyı hiç takmamışlar daha önceki aks revizyonunda. O zamanlarda da arabanın dalmasına sebep olan başka bir sorundan dolayı maskelenmiş. Usta aksları söktü topladı yaptı etti. Şimdi arabada ne dalma kaldı ne başka bir şey. Sadece lastikleri değiştirmem gerekecek o kadar.
    2.0 16v

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler