User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
43 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Havalı süspansiyon pişmanlıktır...

Respect - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Thumbs down Havalı süspansiyon pişmanlıktır...

Halk dilinde “eyir” olarak bilinen havalı süspansiyon net pişmanlıktır arkadaşlar…1.5 yıl kullandım dayanamadım aracımdan söktürdüm mutluyum, huzurluyum …

Eksilerini yazmak istedim;

- Konfor namına hiçbir şey yok…En kötü yay-coil hatta yay kesme vs kombinasyonu air den çok daha konforludur…En ufak çakıl taşını böbreklerınıze kadar hissediyorsunuz…Yaptırdıktan sonra ; “ Ağbii orjınalınden daha konforlu” diyenler var olucaktır , he deyin geçin adam o kadar para gömmüş çok kötü demez tabiki insan piskolojisi…(ilk başlarda bende güzel dıyordum yalan yok )

- Yol tutuşu muazzam vs falan…Bu da bir yalan araç bozuk yollarda cok sektiği için aracı yolda tutmak için özel çaba sarfetmenız lazım…Denemek isteyen airli bir araçla şöför yanında maslak sanayiye girsin , “abi ben bundan sonrasını atlarla devam etmek istiyorum” demezse bir şey bilmiyorum... Ha kaymak gibi yarış pistlerınde vs yol tutabılır ona bir şey diyemem…Ama yamalı İstanbul(türkiye) asfaltlarında yol tutması ımkansıza yakın…

- Konfor olmadığı için hoş geldin yeni ve bir çok trim sesleri…

- Bir sabah bir bakmışsınız sol arka inmiş gidip yaptırırsınız sağ ön iner onu yaptırırsınız bır ay sonra sağ arka iner…Bir kısır döngünün içindesiniz…Kısaca kompresör , hortum , rekorlar, valf ler vs. bunlardan hava kaçma ihtimali çok yüksek bi sistem.

- Arac’ın hiçbir yeri delinmeyecek denir…Kısmen doğru olsada yinede aracınızın bazı noktaları delinir…Kontrol panelini ön göğüse tutturmak kabloların geçmesi için ön göğüsde bazı noktalar aynı zamanda arka bagaja kabloların ulaşması için stepne kısmında delikler açılır…Benim gibi sistemi söktürdüğünüzde bunlar size küçük bir hediye olarak kalır…

- Muayene de komple sistemin sökülmesi gerekiyor …Maliyet + zaman kaybı (sök tak 500 TL idi en son)

-Akü bitmesi sorunu yaşadım iki defa..Ama bu air denmi çözemedim açıkçası…Kompresör akü’ye çok yük bindiriyor olabilir…

- İşin birde psikolojik durumu var tabi..Otobanda yüksek hız limitlerine çıkınca “ulan acaba körük patlarsa” ne olur şimdi diye insan düşünmeden edemiyor ve tabi ayak gaz dan çekiliyor…Bunun içinde genel de “hiç duydunmu aga böle bir şey” deniliyor duymadım işin açıkçası ama ya ilk ben olursam ?

Bu yazıyı yazmamın nedeni havalı suspansıyon yaptırmadan önce araştıranlar olucaktır , ben de cok araştırmıştım ama böyle bır yazıyla karsılasmamıstım,karşılaşsam yaptırmazdım net…Belki birilerine faydam olur paralarının ceplerınde vatana millete daha faydalı daha işlevsel şeyler için kalmasını sağlayabilirim

Yaptırdıgım firma ismini vermeyeceğim…Kimseyi karalamak ,ekmeğiyle oynamak vs gibi bir derdim yok… Şu kadar soyleyebılırım merdiven altı bir firma değildi uzun araştırmalar sonucu karar vermiştim…

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir yıla yakın fiestada EYİR kullandım bi civata dahi sıkmadım siz iyi yere yaptıramadıysanız sıkıntı ondandır
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

onn_dear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Air'li ramazanlar,
    Her aracımda tek yaptığım 3,5 luk yay alıp devam etmek, bana göre de en güzeli leylek durmasini önlemek ve yere daha sağlam basmak için Eibach yay takmak. Ne kadar çok basıklik o kadar güzellik değil yani.
    History;
    1.6 GLI corolla / 1.6 IES civic / 1.4 IS civic/ 1.6 TDCI focus2 / 1.6 TDCI focus3 / 1.2 TSI Golf7 / 1.4 TSI Leon FR / Arona 1.0 EcoTSI DSG FR / 1.6TDI DSG B8 Passat

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir yıla yakın fiestada EYİR kullandım bi civata dahi sıkmadım siz iyi yere yaptıramadıysanız sıkıntı ondandır
    Bu cevabın geleceğini bildiğimden;

"Şu kadar soyleyebılırım merdiven altı bir firma değildi uzun araştırmalar sonucu karar vermiştim…"

Bunu yazmıstım

R.S.C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Standart yükseklikte de mi sert kalıyor?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R.S.C Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Standart yükseklikte de mi sert kalıyor?
    Şu an 3 cm spor yay ile arabamı kullanıyorum aynı yukseklıkte air ve spor yay arasında ınanılmaz konfor farkı var...

Teorıde bozuk yolda kaldır gidersın lafı kulaga hos gelıyor pratikte maalesef öle değil...Ne kadar kaldırırsan araç o kadar sertleşiyor bozuk yolla birleşince bu sertlik çekilmez bir durum alıyor...

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Respect Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu cevabın geleceğini bildiğimden;

"Şu kadar soyleyebılırım merdiven altı bir firma değildi uzun araştırmalar sonucu karar vermiştim…"

Bunu yazmıstım
    Yazmasına yazmışsında arabaya yapılan her modifikasyonun illaki sıkıntıları olur ben sıkıntı yaşamadığımı yazdım yapan yer iyi yapmış demekki sizin aracı yapan firma iyi yapamamış her araç kusursuz olmaz zaten 10 araba iyi çıkar arada 3 araba sürekli biyerden patlak verir bu örnek her yerde geçerlidir konfor yok demişsiniz kullandığı körükten tutunda tornacıda yapılan flanşına kadar ince hesap gerektiren bir iş benimki konfor adına bi sıkıntıda yoktu ama arabayı sonuna kadar kaldırıp körükleri taş gibi yaparsanız takır tukur olur bu değişmez bi kanundur onun için yaptırdığınız yer sizin aracı iyi yapamamış dedim ve demek istediğimde buydu
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Kubilay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun olan olmuş.
    Konu Kubilay tarafından (11-06-2017 Saat 03:09 ) değiştirilmiştir.

Met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçenlerde arkadaşım da fb7 civic ten söktürdü air i. O da rekorlardan, valflerden vs çok çekti. Sonunda bıktı söktürdü oem e döndü.

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazmasına yazmışsında arabaya yapılan her modifikasyonun illaki sıkıntıları olur ben sıkıntı yaşamadığımı yazdım yapan yer iyi yapmış demekki sizin aracı yapan firma iyi yapamamış her araç kusursuz olmaz zaten 10 araba iyi çıkar arada 3 araba sürekli biyerden patlak verir bu örnek her yerde geçerlidir konfor yok demişsiniz kullandığı körükten tutunda tornacıda yapılan flanşına kadar ince hesap gerektiren bir iş benimki konfor adına bi sıkıntıda yoktu ama arabayı sonuna kadar kaldırıp körükleri taş gibi yaparsanız takır tukur olur bu değişmez bi kanundur onun için yaptırdığınız yer sizin aracı iyi yapamamış dedim ve demek istediğimde buydu

Ne gibi ince hesapları yaptılar sizin aracı yaparken? Neyi hesapladılar mesela? Ciddi ciddi bilmediğimden soruyorum

ahmetakbayir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Başta o kompresörün sesi içerde rahatsız ediyor. Alırım 3.5 Eibach mis gibi gezerim
    90's

gökan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o paralara d2 coıl alırım
    www.honda-tech.com

çok bildimlik yaparsan çok düşmüşlük yaşarsın,yok derdimlik yaparsan dert görünce saparsın....

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fabrikayla hesaplaşma içinde olan fahri mühendis bir kitle var: Yay kesiyor,orijinalinden iyi oldu;presletiyor,orijinalinden iyi oldu;havalıya geçiyor,orijinalinden iyi oldu...
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fabrikayla hesaplaşma içinde olan fahri mühendis bir kitle var: Yay kesiyor,orijinalinden iyi oldu;presletiyor,orijinalinden iyi oldu;havalıya geçiyor,orijinalinden iyi oldu...
    Yetmiyor kesik yaylı araçla kaza yapıyor, hala " kesik yay olmasa belki ölmüştüm, takla atmıştım" diyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fabrikayla hesaplaşma içinde olan fahri mühendis bir kitle var
    bu durum her alanda gorulur,
    net bir sekilde tanimlanmistir,
    bilmiyorum, bilmedigimi de bilmiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracımı aldığımda soğuk press yay mevcuttu. En ufak engebede rot başı eğildi , aks kafaları eğildi diye düşünüyordum ki bu araçla uzun yola bile gitmişliğim vardı, tam bir eziyet. Hem araca hem de kullanan kişiye. Söktürüp air mi yapsam diye düşündüm uzun yol kullanımım fazla olduğu için tavsiye etmediler, blueline coilover eibach yay arasında kalmıştım, eibachları taktık memnunum. Air'in amacı yere yakın durması, yere bastık mı bastık abi başka bir mantığı yok tamamen görsellik. O bütçeye kaliteli bir coilover çok daha iyi olacaktır bence.

DR059 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Basitçe bir örnek vereyim.
    Bir otomobil fabrikasına çalışıyorum.
    İşim gereği firmanın Almanya ve genel merkezindeki tasarımcıları ile görüşüyoruz.
    Firmalar araçlarda lastik seçimi yaparken bile; ''iyi'' diye bildiğiniz firmalar bazı ölçülerde test gerekliliklerini karşılayamadığı için ihaleye giremiyor.
    Geçenlerde küçücük bir ses önleyici pedin malzeme tipini değiştirmek istedim, istenen testleri görseniz; oturur ağlarsınız.

Şimdi bana diyorsunuz ki; araç toplarken vida artıran adamlar, ince hesaplar kitaplar yapıyor.
    öhlins'den bahsediyoruz sandım bir an.

Ama şu da bir gerçek ki ''air'' yaptıran kesim (benim çevremde gördüklerim, bu şekilde olmayanlar lütfen üzerine alınmasın), aracı ''yere parkeder'', kamber verir, ''kavun lastik'' takar, tümseklerden yan yan geçer, alet nalet, mal ceviz vs şeklinde takılır.
    Ben daha pistte tur kasanı görmedim, duymadım.

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tam teşekküllü bi air sisteminin oluru nedir?

O paraya sertlik ve yükseklik ayarlı bi coilover alınmaz mı?

Bir d2, kw, st, blistein falan varken o kadar hesap kitap varken böyle Allaha emanet gitmek ne derece mantıklı.

Hep söylüyorum, otomobil gurusu falan değilim. Tek araba üzerinden onlarca kombinasyon deneyerek tecrübe edindim. Ama o kadar harcama yapıyor insan, hatta bir çok kez ise yaramayacak şeylere çok emek veriyor, bilseydim ki coilover bu kadar güzel ve mantıklı bir şey arabayı aldığım gibi sipariş geçer ne kendime ne arabaya eziyet ederdim.

Coilover > yay > stok > h air.

Bundan sonraki aracım eğer yine farklı bir şey olacaksa aldığım gibi yapacağım ilk müdahale olacak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Air olayını oldum olası sevmedim. Bence verilen paralara yazık. Hatta çok yazık

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler