User Tag List

6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: coilover uzmanlık!!!!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

coilover uzmanlık!!!!!

Şimdi bir aracım var ve süspansiyon olarak orjinal hariç amortisör mevcut değil. nam coil gibi şeyleri istemiyorum. Şimdi sorum;

Bu araca başka araçlar için üretilmiş coil (marka h&r vs. tarzı) alacağım neye dikkat etmeliyim?
    -Arabaların iz açıklığı
    -Ağırlığı
    Aklıma bunlar geliyor nelere dikkat etsem %100 olmasa da iyi bir verim ile kullanabilir. (bağlantı noktası düşünmeyin kesilir kaynaklanır vs.)
    Bu işi fizik olarak bilen veya daha önce böyle birşey yapmış olan varmıdır?

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracınızın markası modeli nedir ?
    Ben şu an ford aracımda bmw coili yaptım gayet başarılı daha önce hondanınkini denedim pek iyi olmadı mesela fiestama da corsa amortisörü takmıştım dahaçok basmak için
    Amortisörlerimi orjinal kullandım ancak içindeki yağı altından açıp yerine daha kalın biryağ kullandım sertleştirmek için gayette iyi oldu pek ince hesap yapmadım deneme yanılma ile
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

4rd4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende de mesela 6l kasa ibiza var. coil bulmak zon jom vardı bi ara şimdi pek bulunmuyor 2 binde fiyatı var. Leon toledo gibi yada yeni kasa (6j) nin coilini alsam uymazmı?

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracınızın markası modeli nedir ?
    Ben şu an ford aracımda bmw coili yaptım gayet başarılı daha önce hondanınkini denedim pek iyi olmadı mesela fiestama da corsa amortisörü takmıştım dahaçok basmak için
    Amortisörlerimi orjinal kullandım ancak içindeki yağı altından açıp yerine daha kalın biryağ kullandım sertleştirmek için gayette iyi oldu pek ince hesap yapmadım deneme yanılma ile
    helal olsun

Ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Front axle load, rear axle load, kovan çapı, jant göbeği ile çamurluk kenarının mesafesi (wheel hub center to fender edge gavurcası)
    Diğerleri tamamda,çamurluk ile jant göbeği mesafesi önemsiz gibi gelebilir ama aslında önemli. Sebebide sizin aracınızın oem olarak mesafesi ile uyarlamak istediğiniz coilin orj aplikasyonu olan araç arasında uçurum fark olmaması lazım eğer fark çok olursa coili çok alçakta/yüksekte kullanmanız gerekebilir. Normal sayılan bir basıklık için coili diplemeniz gerekebilir buda sürüşte aşırı sert bir reaksiyon doğurur, pist kullanımı için çok sorun olmasada ülkemiz yollarında araç ufak ufak sektiğinde yerle teması anlık olarak kesilebilir(araç sahip olduğu hızdan ötürü atalet momentiyle yol alırken lastik yerden kesildiği anda amortisör hızlıca açılmazsa yerle temas kopar) amortisör hızlı kapanır ama geç açılır rebound ayarı ile alakalı olarak buda aracın yüzmesi gibi bir his oluşturur. Hatta kalkışta wheel hop'a sebep bile olabilir.

Aslında çok karışık hesaplamaları var. Forumda moderatörlerden schumi yürüyen hakkında epey bilgi sahibi oda yardımcı olur diye düşünüyorum.
    Konu Ufuk tarafından (21-08-2017 Saat 16:48 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ufuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Front axle load, rear axle load, kovan çapı, jant göbeği ile çamurluk kenarının mesafesi (wheel hub center to fender edge gavurcası)
    Diğerleri tamamda,çamurluk ile jant göbeği mesafesi önemsiz gibi gelebilir ama aslında önemli. Sebebide sizin aracınızın oem olarak mesafesi ile uyarlamak istediğiniz coilin orj aplikasyonu olan araç arasında uçurum fark olmaması lazım eğer fark çok olursa coili çok alçakta/yüksekte kullanmanız gerekebilir. Normal sayılan bir basıklık için coili diplemeniz gerekebilir buda sürüşte aşırı sert bir reaksiyon doğurur, pist kullanımı için çok sorun olmasada ülkemiz yollarında araç ufak ufak sektiğinde yerle teması anlık olarak kesilebilir(araç sahip olduğu hızdan ötürü atalet momentiyle yol alırken lastik yerden kesildiği anda amortisör hızlıca açılmazsa yerle temas kopar) amortisör hızlı kapanır ama geç açılır rebound ayarı ile alakalı olarak buda aracın yüzmesi gibi bir his oluşturur. Hatta kalkışta wheel hop'a sebep bile olabilir.

Aslında çok karışık hesaplamaları var. Forumda moderatörlerden schumi yürüyen hakkında epey bilgi sahibi oda yardımcı olur diye düşünüyorum.
    amacım sadece pistte kullanmak yani basıklık vs. değil sorunum orjinal yay ve amortisör ile istediğim gibi rebound ayarlayamamak eğer yayı çok sert yaparsam sekme artıyor amortisör zırt pırt patlıyor bu arada rebound gene sorun. @Schumi eğer görürse yardımcı olur belki.

Coil'den beklentim sadece yol tutuşunu artırabilmek bir miktar sertleştirip rebound ayarlayabilmek istiyorum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler