User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
73 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: İstanbulda Bronz balata yapan yer?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bitik balata gitti,yapıldı geldi.
    delilikten muzdarip değilim,her anının tadını çıkarıyorum...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nihayet bugün baya bi uğraşla taktık bronzu.75 in transaxle sistemi bay bi zorlaştırıyor bu işlemi.herşey iyi sırasıyla ,evet pedal sert ama benim pedalım son kullandığım valeo dada çok sertti şu an aynı.kalkışlarda gram titreme falan yok oda iyi asıl sıkıntı şu,geri vitese geçmiyorçalışırken.başlarda 1 dede geçiş sorunu yaptı ama düzeldi,geri vites sağlam cartlayarak geçiyor.sanki baskı ayırmıyor gibi.baskı ayırmıyorduru en sona bırakırsak sıkıntımız başka ne olabilir.sistemin havasının tam alınamamış olması buna yol açarmı.yada debriyaj merkezindeki yaklaşık 4 cm boyundaki mili(çatala baskı yapan) bi miktar uzatırsak başka mil kullanarak sorunu çözebilirmiyiz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bahsettiğim mil resimde debriyaj çatalını ittiren burdada ilk video,pek bişey anlaşılmıyo ama titreme silkeleme falan hiçbişi yok.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam mil dediğin üst merkez mi?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Debriyaj balatasından ziyade fren balataları bronz yapılsa frenlemede bir artısı yada eksisi vs olurmu bu konudaki yorumunuz nedir ?
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alfa75 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nihayet bugün baya bi uğraşla taktık bronzu.75 in transaxle sistemi bay bi zorlaştırıyor bu işlemi.herşey iyi sırasıyla ,evet pedal sert ama benim pedalım son kullandığım valeo dada çok sertti şu an aynı.kalkışlarda gram titreme falan yok oda iyi asıl sıkıntı şu,geri vitese geçmiyorçalışırken.başlarda 1 dede geçiş sorunu yaptı ama düzeldi,geri vites sağlam cartlayarak geçiyor.sanki baskı ayırmıyor gibi.baskı ayırmıyorduru en sona bırakırsak sıkıntımız başka ne olabilir.sistemin havasının tam alınamamış olması buna yol açarmı.yada debriyaj merkezindeki yaklaşık 4 cm boyundaki mili(çatala baskı yapan) bi miktar uzatırsak başka mil kullanarak sorunu çözebilirmiyiz.

Balata kalınlıklarına dikkat ettinmi ? Atıyorum oem balata 10 mm geliyorsa kullandığın bronz un kalınlığı nedir ? Yeni bir debriyaj ayarı ile halledilir bu sorun ama her hidrolik merkezlilerde ayar olayı olmuyor.Ayar yapma şansın yoksa bahsettiğin gibi çatalı iten mili biraz daha uzatırsan sorun kalmaz ama yerinde olsam o mili tornacıda vidalı uzanıp kısalabilen ayarlı bir şey yaptırırdım çünkü ayar yapma şansın yoksa ideal kavrama noktasını bulana kadar boyunu ayarlamak için çatal pimini bir kaç kez sök tak yapman gerekebilir.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam mil dediğin üst merkez mi?
    abi hem ana merkez hemde alt merkezle ilgili öyle bi aklıma geldi ama bugün sabah çalıştırdım baktım hafif bi tıkklamayla geçiyo,sonra kalldırdım alt merkeze baktım çatala sonuna kadar basıyo hatta mesafe olsa mil dahada bascak.kısacası mille çözemeyiz.bugün çokda fazla kullanmadım işyerine gittim düne göre daha iyi.hondasına taktıran bi arkadaşım ilk başlarda 1 e takarken bile sıkıntıydı alıştı diyor. bizde durum ne olcak bakalım.sende hiç benzer sıkıntı oldumu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    balata kalınlığı oem sıfırdan 1mm ince ama bronz pad lar sanırım fabrikasyon ,her yaptıranda aynıdır.haa söktüğüm bitik balatadan 2mm kalın ki bitik balatamda dahi cartlama yoktu. yapan kişiyle görüştüm,bi alışma süreci olduğunu genelde yaşandığını söyledi..sorun çözülmezsede üzerine düşen ne olursa yapacağınıda söyledi allah var.bi deniyelim baaklım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi hem ana merkez hemde alt merkezle ilgili öyle bi aklıma geldi ama bugün sabah çalıştırdım baktım hafif bi tıkklamayla geçiyo,sonra kalldırdım alt merkeze baktım çatala sonuna kadar basıyo hatta mesafe olsa mil dahada bascak.kısacası mille çözemeyiz.bugün çokda fazla kullanmadım işyerine gittim düne göre daha iyi.hondasına taktıran bi arkadaşım ilk başlarda 1 e takarken bile sıkıntıydı alıştı diyor. bizde durum ne olcak bakalım.sende hiç benzer sıkıntı oldumu
    alışır alışır hocam sen rodajda 1.000 km falan sakin sakin kullan, hepsi yerine girer merak etme...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eyvallah,saolun.inşallah alışırda o transaxle ı sökme zahmetine girmem bi daha.

Mehmet Gazihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Debriyaj diskindeki malzeme cinsi ile pedal pedal sertliği farklı şeyler arkadaşlar..

Std baskı kullanıldığı sürece pedal sertliği değişmez.

hidrolik bilyalarda balata kalınlığına bağlı olarak kavrama noktası değişir,

titreme sinter padlerin köşelerine küçük pah kırma işlemleri ile ortadan kalkıyor.

bronzun en sıkıcı tarafı kavrama geçiş noktasının çok küçük olması. hani ışıkta yarım debriyaj askıda tutarsın ya arabayı,bronzda o iş zor biraz.. çok ani kavrar..
    Ne kadar iyi olursan ol, Kabiliyetin Müşterinin Memnuniyeti ile Sınırlıdır..! M.Gazihan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mehmet Gazihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Debriyaj diskindeki malzeme cinsi ile pedal pedal sertliği farklı şeyler arkadaşlar..

Std baskı kullanıldığı sürece pedal sertliği değişmez.

hidrolik bilyalarda balata kalınlığına bağlı olarak kavrama noktası değişir,

titreme sinter padlerin köşelerine küçük pah kırma işlemleri ile ortadan kalkıyor.

bronzun en sıkıcı tarafı kavrama geçiş noktasının çok küçük olması. hani ışıkta yarım debriyaj askıda tutarsın ya arabayı,bronzda o iş zor biraz.. çok ani kavrar..
    peki bu bronzlarda kalınlık standartmıdır yoksa atıyorum 8-10-12 mm gibi ölçüler varmıdır biliyomusunuz.kavrama geçiş noktası sıkıntı gibi ama benim 75 de zaten normaldede gaz doldurarak alıştığım için pek sıkıntı yapmadı bana.forumlarda yazılanlara falan bakınca ben baya acaip sıkıntılar bekliyordum şu an tek sıkıntım geri cartlaması,oda alışıp düzelcek bişeyse kalanından memnunum diyebilirim şimdiden.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki bu bronzlarda kalınlık standartmıdır yoksa atıyorum 8-10-12 mm gibi ölçüler varmıdır biliyomusunuz.kavrama geçiş noktası sıkıntı gibi ama benim 75 de zaten normaldede gaz doldurarak alıştığım için pek sıkıntı yapmadı bana.forumlarda yazılanlara falan bakınca ben baya acaip sıkıntılar bekliyordum şu an tek sıkıntım geri cartlaması,oda alışıp düzelcek bişeyse kalanından memnunum diyebilirim şimdiden.
    önce 1 e takıp sonra geriye takmayı denermisin, nerden öğrendin bilmem ama öyle bir alışkanlık var, peugeot 106 mız vardı mesela onda işe yarardı

işe yarayabilir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    önce 1 e takıp sonra geriye takmayı denermisin, nerden öğrendin bilmem ama öyle bir alışkanlık var, peugeot 106 mız vardı mesela onda işe yarardı

işe yarayabilir
    1 den geriye değilde bu akşam uğraşırken buldum,önce 4 e takınca geriye şık diye geçiyo,ama uzun vadede ne kadar yeterli olur bu

Mehmet Gazihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    pad ler genelde 2.8 - 3 - 3.2 - 3.4mm kalınlıklarında.. arkalı önlü 2 pad perçinleniyor, arada sac kalınlığıda var, ona göre hesap yapması lazım üreticinin.

mesela,

3.4mm pad kullandık, aradaki sac 1.5mm 3.4 + 1.5 + 3.4 = 8.3mm toplam kalınlık. Orjinal Sıfır Balata kalınlığı genelde 8mm olur. o rakama yaklaşmaya çalışılır.. Eğer biraz kalın olursa geriye geçerken cırtlar, çok kalın olursa ayırmaz.. hafif ince bırakmak iyidir.
    Ne kadar iyi olursan ol, Kabiliyetin Müşterinin Memnuniyeti ile Sınırlıdır..! M.Gazihan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    malzeme elime gelince 8 mm ölçmüştüm.demekki 3.4 mm lik malzeme.elimdeki yeni balata yaklaşık 10 mm di yada ben yanlış ölçmüşde olabilirim bu durumda çünkü çıkardığım bitik 6 mmdi. sizin dediğinize göre orjinden incesi makbulse iyi o zaman.bende acaba ince diyemi ayırmıyor diyordum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    <çok sordum ama idare edin ,araba vitesde ayak gazdan çekilip kompresöre binince altta şanzımanın orda turrrkk turrrrkk benzeri bi sürtme sesi kopuyo,debriyaja basınca yapmıyo.bi yerimi dağıtcaz,neye dalalet eder bu.tırstım vallaha.. nedir sıkıntı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    <çok sordum ama idare edin ,araba vitesde ayak gazdan çekilip kompresöre binince altta şanzımanın orda turrrkk turrrrkk benzeri bi sürtme sesi kopuyo,debriyaja basınca yapmıyo.bi yerimi dağıtcaz,neye dalalet eder bu.tırstım vallaha.. nedir sıkıntı
    baskı bilyesinin sesi olabilir ya da kolunun, hocam çok takma kafana, eskiden pamuklu battaniye örtüyordun üşümemek için şimdi ise keçe ile idare ediyorsun kaçırma yoksa, gidişi tatmin ediyorsa geri kalan şeylere katlanacaksın, bronzun özelliği bu...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    baskı bilyesinin sesi olabilir ya da kolunun, hocam çok takma kafana, eskiden pamuklu battaniye örtüyordun üşümemek için şimdi ise keçe ile idare ediyorsun kaçırma yoksa, gidişi tatmin ediyorsa geri kalan şeylere katlanacaksın, bronzun özelliği bu...
    çokda dinlememek lazım diyosun yani üstad kulak vermeyelim bakalım bi süre.sen bunu kullandığın için yorumun önemli tabii benim için,bunlar olağansa katlanırız artık.teşekkür ettim

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)